czwartek, 7 listopada 2013

Nowy chodnik i ścieżka na alei Sikorskiego


Zakończył się remont chodnika przy al. Sikorskiego. Prace prowadzone były na dwóch odcinkach - od ul. Armii Krajowej do ul. Tischnera i od ul. Uczniowskiej do ul. Dmowskiego.

W ramach inwestycji wybudowany został chodnik z kostki brukowej, z wydzielonym pasem dla rowerzystów. Do tej pory ścieżka dla rowerów oddzielona była tylko białą linią, po remoncie wyróżnia się inną niż chodnik nawierzchnią.

To zadanie było kontynuacją prac sprzed paru lat. Wtedy wymieniono nawierzchnie chodnika i ścieżki rowerowej na odcinku koło kościoła bł. Karoliny (pomiędzy ul. Uczniowską, a ul. Tischnera). Wykonawcą remontu była firma EKO-OGRÓD Z.F. Konserwacja Terenów Zielonych. Koszt realizacji to około 640 tys. zł.


Źródło: MZUiM Tychy

Kolejne miejsca parkingowe w mieście


Do końca roku na ulicy Grota - Roweckiego przybędzie kilkanaście nowych miejsc postojowych. To część remontu, który obejmuje także wymianę nawierzchni chodnika oraz budowę odcinka ścieżki dla rowerzystów. Prace prowadzone są pomiędzy skrzyżowaniem z aleją Niepodległości, a tym z ulicą Elfów.

Żeby zminimalizować utrudnienia w ruchu roboty zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszej kolejności powstaną zatoki parkingowe i ścieżka rowerowa. Na czas budowy zatok jezdnia ulicy Grota - Roweckiego została zawężona, ale ruch w dalszym ciągu odbywa się dwukierunkowo. W drugim etapie wymieniona zostanie nawierzchnia chodnika - wówczas piesi będą poruszać się po nowej ścieżce rowerowej.

Niedawno rozpoczęła się także budowa parkingu przy ul. Damrota. W rejonie placu zabaw dla dzieci powstanie 11 miejsc postojowych, a także chodnik, który ma zapewnić dojście do stanowisk. Prowadzone prace nie będą powodowały większych utrudnień zarówno dla ruchu pieszych jak i pojazdów - roboty trwają przy częściowym zawężeniu jezdni dwukierunkowej.

Koszt remontu na ul. Grota - Roweckiego to około 260tys. zł, a jego wykonawcą jest tyska firma Eko-Ogród Z.F. Konserwacja Terenów Zielonych. Z kolei prace na ul. Damrota realizuje Przedsiębiorstwo Budowlano Projektowe DROKAN-2. Wartość tej inwestycji to około 70 tys. zł. Oba zadania powinny zakończyć się jeszcze w tym roku, jednak wiele zależy od pogody.


Źródło: MZUiM Tychy

Nasiliły się włamania do mieszkań


Wraz z końcem października na terenie naszego miasta nasiliły się włamania do mieszkań. Policja apeluje o właściwie zabezpieczenia mieszkań, zwłaszcza na czas dłuższej nieobecności. W związku z przypadającym w poniedziałek Narodowym Świętem Niepodległości zbliża się długi weekend. Dla wielu jest to czas wyjazdów, dlatego też pamiętajmy o kilku istotnych szczegółach zanim opuścimy nasze mieszkania.

Wyjeżdżając koniecznie pamiętajmy, aby zamknąć wszystkie okna i drzwi. Jeśli mamy taką możliwość, poprośmy zaprzyjaźnioną nam osobę, aby zaglądała wieczorami do mieszkania i zapalała światło. Zostawmy kluczyk do skrzynki pocztowej zaufanym osobom (znajomym, sąsiadom). Zalegająca w skrzynce korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma. To samo dotyczy ulotek, które leżą na naszej wycieraczce.

Pierwszą barierą dla złodzieja mogą być drzwi domofonu (główne wejściowe, do klatki), dlatego wychodząc z zwróćmy uwagę, na to czy są one dobrze zamknięte. Włamanie z reguły, poprzedza wcześniejsza obserwacja mieszkania z zewnątrz, dlatego po zmroku zawsze zasłaniajmy okna. Odsłonięte okna pozwalają złodziejowi poznać układ mieszkania. Nigdy nie zostawiajmy kluczy, w „umówionym” wcześniej miejscu, jak np. pod wycieraczką czy na parapecie, ponieważ potencjalny włamywacz znajdzie je tam bez żadnych trudności. Gdy musimy na chwilę wyjść, zostawmy włączone radio, mała to strata prądu, a może zmylić złodzieja. Kiedy planujemy remont mieszkania czy naprawę sprzętu, zamawiajmy wyłącznie ekipy sprawdzone lub polecone przez przyjaciół.

Gdy zgubimy klucze, natychmiast wymieńmy chociaż jeden zamek, gdyż nigdy nie mamy pewności czy nie zostały nam skradzione. Starajmy się nie dawać kluczy dzieciom. Nie trzymajmy wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowajmy ich też do cukru, mąki, bieliźniarki, czy pod doniczkami. Te miejsca są złodziejom doskonale znane.

Gdy wrócimy do mieszkania i zorientujemy się, że był tam ktoś obcy, natychmiast wezwijmy policję. Ważne, aby niczego nie ruszać, nie zamykać okien i nie sprzątać. Na policję zadzwońmy również, gdy zaniepokoją nas np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Podejrzenia powinna wzbudzić np. nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies.


Źródło: tychy.pl

wtorek, 5 listopada 2013

Ranking najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce 2013

Wczoraj tj 4.11.2013 r. w Warszawie w Sali Kolumnowej ogłoszone zostały wyniki rankingu na  najdynamiczniej rozwijające się gminy w Polsce.

Jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu pierwsze miejsce zajęła Warszawa. Tychy w tym prestiżowym rankingu znalazły się na 15 miejscu.

Cały ranking poniżej:

1 Warszawa
2 Gdańsk
3 Poznań
4 Sopot
5 Katowice
6 Toruń
7 Wrocław
8 Rzeszów
9 Kielce
10 Krosno
11 Świnoujście
12 Gliwice
13 Kraków
14 Opole
15 Tychy
16 Lublin
17 Białystok
18 Bielsko-Biała
19 Płock
20 Olsztyn
21 Szczecin
22 Przemyśl
23 Bydgoszcz
24 Gdynia
25 Leszno
26 Jelenia Góra
27 Włocławek
28 Siedlce
29 Koszalin
30 Zielona Góra
31 Słupsk
32 Łódź
33 Tarnów
34 Dąbrowa Górnicza
35 Częstochowa
36 Legnica
37 Konin
38 Rybnik
39 Skierniewice
40 Jastrzębie-Zdrój
41 Gorzów Wielkopolski
42 Ostrołęka
43 Piotrków Trybunalski
44 Nowy Sącz
45 Kalisz
46 Elbląg
47 Zamość
48 Grudziadz
49 Suwałki
50 Chorzów
51 Biała Podlaska
52 Radom
53 Zabrze
54 Tarnobrzeg
55 Ruda Śląska
56 Łomża
57 Sosnowiec
58 Jaworzno
59 Mysłowice
60 Bytom
61 Chełm
62 Żory
63 Siemianowice Śląskie
64 Piekary Śląskie
65 Świętochłowice




Fontanny na Jeziorze Paprocańskim w Tychach


Fontanny na Jeziorze Paprocańskim w Tychach będą trzy. Sięgają do wód z pokładów czwartorzędowych i karbońskich. Mają poprawić fizyko-chemiczne parametry wody w jeziorze.

Fontanny na Jeziorze Paprocańskim w Tychach będą się znajdować w jego południowo-wschodniej części. Na razie zostały wykonane dwa odwierty, w południowej części, sięgające pokładów z czwartorzędu (na głębokości 40 m). Jak nas poinformowała Ewa Grudniok, rzecznik UM, w najbliższych tygodniach do tych studni głębinowych doprowadzony zostanie prąd, co umożliwi ich eksploatację.

Miasto jest już po przetargu na dokumentacę budowlaną, wedle której odbędzie się rozprowadzenie tych wód poprzez rurociąg tłoczny ułożony na dnie jeziora, po jego powierzchni za pomocą fontann.

Jest też po przetargu na projekt robót geologicznych na pozyskanie wód głębinowych z pokładów karbońskich znajdujących się na głębokości 100 m. Ten odwiert będzie we wschodniej części jeziora.

Wody karbońskie zostaną dołączone do wspomnianego rurociągu tłocznego.

To sięganie do wód głębinowycjh ma na celu poprawę parametrów fizyko-chemicznych wody Jeziora Paprocańskiego.


Źródło: tychynaszemiasto.pl

poniedziałek, 4 listopada 2013

General Motors łączy swoje fabryki w Polsce


Dwa należące do koncernu General Motors zakłady: fabryka samochodów Opla w Gliwicach i dawna fabryka silników Isuzu w Tychach zostały w poniedziałek połączone, tworząc jedną spółkę z dwoma oddziałami. Może to być wstęp do rozwoju tyskiej fabryki silników.
- Po połączeniu jesteśmy jedynym zakładem Opla w Europie, który może produkować zarówno samochody, jak i silniki. Z pewnością zwiększa to nasz potencjał i daje większe możliwości zabiegania o nowe projekty - powiedział w poniedziałek rzecznik General Motors Poland Przemysław Byszewski.

Po połączeniu spółka zatrudnia ponad 3,5 tys. osób, z czego ok. 3 tys. w fabryce samochodów w Gliwicach, a pozostałą część w Tychach. Połączenie daje m.in. możliwość przesuwania - w miarę potrzeb - pracowników między oboma zakładami, a także - już od zaraz - wymianę doświadczeń i współpracę inżynierów z obu fabryk. Logistyka, a także zarządzanie zakupami, personelem itp. będą docelowo skoncentrowane w jednym miejscu.

Uruchomiona w 1999 r. fabryka silników wysokoprężnych w Tychach należała do japońskiego koncernu Isuzu Motors. W 2002 r. General Motors nabył 60 proc. udziałów w spółce, a wiosną 2013 roku wykupił pozostałe 40 proc. udziałów, stając się 100-procentowym właścicielem fabryki. Konsekwencją tej transakcji jest obecne połączenie fabryki z gliwickim zakładem Opla pod jedną nazwą General Motors Manufacturing Poland.

W połowie 2015 r. w gliwickiej fabryce Opla ma ruszyć produkcja modelu Astra piątej generacji. Jak informowano latem tego roku, inwestycje związane z jej uruchomieniem pochłoną ponad 200 mln euro.

Natomiast oficjalnie nie ogłoszono dotąd planów dotyczących przyszłości tyskiej fabryki silników. Według doniesień prasowych zakład może być rozbudowany i przeznaczony do produkcji silników GM nowej generacji. Przedstawiciele polskich struktur GM nie komentują na razie tych doniesień.

Według wcześniejszych informacji strategiczne decyzje dotyczące nowego produktu tyskiej fabryki silników powinny zapaść jeszcze w tym roku. Wiadomo, że GM szuka obecnie miejsca na lokalizację produkcji swojego nowego silnika, bo za kilka lat silniki wytwarzane obecnie w Tychach przestaną spełniać zaostrzające się normy. Tyska fabryka produkuje wysokoprężne silniki o pojemności 1,7 litra dla różnych odbiorców.

Firma General Motors Poland rozpoczęła działalność produkcyjną w 1994 r., kiedy uruchomiono w Warszawie montaż Astry, a następnie - od 1998 r. - Vectry. Warszawska montownia zakończyła działalność w czerwcu 2000, kiedy głównym ośrodkiem produkcyjnym General Motors w Polsce stała się otwarta w październiku 1998 r. fabryka w Gliwicach.

GM zainwestował w Opel Polska (obecnie General Motors Manufacturing Poland) ok. 1 mld euro, a pierwszym produkowanym tu modelem była Astra Classic. Od listopada 2009 w Gliwicach powstaje Astra IV w wersji pięciodrzwiowej, a od października 2011 również trzydrzwiowa Astra GTC. Od 2012 wytwarzana jest Astra IV w wersji sedan, a od lutego 2013 kabriolet Cascada.


Źródło: gazeta.pl

 

Tychy poszukują własnej wody. RPWiK robi odwierty


Tychy poszukują własnej wody. RPWiK robi odwierty. Już w tej chwili Tychy mogłyby zrezygnować z zakupu 1/3 wody z GPW. By jednak można było korzystać z własnych źródeł, trzeba przeprowadzić wymagane procedury formalno-prawne.

Tychy dążą do niezależności w kwestii wody. Chcą mieć własne źródła, niezależne od GPW. Kilka otworów już jest. – Wydajności są bardzo obiecujące. Trwają procedury formalno-prawne, żeby można było wodę z nich czerpać. Z tego, co już jest wywiercone moglibyśmy pozyskać 1/3 ilości wody, którą kupujemy z GPW – powiedział prezydent Andrzej Dziuba.

W tej chwili woda w GPW kosztuje już 2,16 zł, a woda z odwiertów – 1,50 zł, najwyżej 1,80 zł. – Już jest przekroczony próg, od którego opłaca się nam szukać własnych źródeł – powiedział prezydent. – I dlatego to robimy to.


Źródło: tychy.naszemiasto.pl





Dodatkowe kursy linii trolejbusowych C i D od dnia 5 listopada 2013 r.


Od wtorku 05 listopada 2013 r. wprowadzone zostaną w dni robocze dodatkowe kursy na liniach trolejbusowych C i D.

Nowe rozkłady jazdy zostaną wywieszone na przystankach w dniu 04.11.2013 r.
Z nowymi rozkładami jazdy można się również zapoznać w serwisie www.mzk.pl


Źródło: MZK Tychy