wtorek, 27 sierpnia 2013

Alarm bombowy w PKO BP

"27 sierpnia około 12.40 Tychy pracownicy banku PKO BP na ul. Niepodległości powiadomili dyżurnego KMP Tychy o odnalezieniu niezidentyfikowanego pakunku w placówce. Na miejsce przyjechał jeden z patroli. Po sprawdzeniu została podjęta decyzja o ewakuacji placowki i zadysponowaniu na miejsce pozostałych służb ratowniczych. Na miejsce przyechały zastępy z JRG Tychy, kilka dodatkowych patroli Policji i Pogotowie Ratunkowe oraz Straż Miejska. Ewakuowano pracowników oraz petentów placówki.
Na miejsce zadysponowany został patrol Policji z psem tropiącym oraz policyjni pirotechnicy z Katowic. Zamknięta została ul. Niepodległości oraz Fitelberga w okolicy banku."

Jak sie ostatecznie okazało w podejrzajej paczce znaleziono...papier.

Źródło: www.112tychy.pl

Rusza budowa Mediateki!

Zachodnia część budynku po tzw. szkołach municypalnych przy al. Piłsudskiego zmienia się w plac budowy siedziby głównej Biblioteki Miejskiej wraz Mediateką. Od Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, który nadzoruje inwestycję, teren przejął już wykonawca inwestycji – Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Potoczak ze Skawy.

Obecnie organizowany jest teren budowy, wykonawca robót jest na etapie podpisywania umów o dostawę mediów, potrzebnych do realizacji inwestycji, rozpoczęły się prace projektowe polegające na sporządzaniu opinii i ekspertyz dotyczących stanu technicznego istniejącej konstrukcji obiektu oraz aktualizacji dokumentacji projektowej – powiedział Leszek Pałys, inspektor nadzoru w MZBM. – Dokumentacja sporządzona została bowiem w 2011 roku i obecnie sprawdzana jest aktualność zaprojektowanych rozwiązań, w tym dotyczących zachowania bezpieczeństwa pożarowego obiektu. Trwa także inwentaryzacja na budowie, którą prowadzi wykonawca.

Zagospodarowywanie budynku rozpoczęło się z chwilą oddania hali sportowej. Teraz w zachodnim skrzydle rozpocznie się budowa Mediateki, a w środkowej części ma znaleźć siedzibę Sąd Rejonowy. Reanimacja straszącej od lat tyszan i gości budowli, była jednym z głównych zadań władz tyskiego samorządu i po zrealizowaniu tych planów, nieudana inwestycja sprzed lat, przestanie wreszcie straszyć mieszkańców i gości.

W Mediatece znajdzie się m.in. biblioteka, wyposażona w systemy multimedialne i audiowizualne, wypożyczalnia główna, czytelnia prawna, naukowa, biblioteka dla dzieci ze stanowiskami do słuchania muzyki, sala widowiskowo-konferencyjna i lokale usługowe. Inwestycja ma się zakończyć w maju 2015 r.

Źródło: tychy.pl

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w 2015r będzie można wykreślić teren szkoły municypalnej z listy obiektów niezagospodarowanych (8 miejsce na liście).

piątek, 23 sierpnia 2013

Automaty biletowe - aktualizacja

  Poruszam temat automatów biletowych, gdyż sam ostatnio trochę przez przypadek zetknąłem się sytuacją w której miałem problem z nabyciem biletu komunikacji miejskiej. Kiedyś głównym dystrybutorem biletów na terenie miasta były kioski "Ruchu". Dzisiaj kioski są w odwrocie - utrzymały się i zmodernizowały tylko te w dobrych lokalizacjach bądź przy ważnych węzłach przesiadkowych. W pozostałej części miasta stoją kioski, których wygląd woła o pomstę do nieba a co gorsze, te kioski są zazwyczaj pozamykane na cztery spusty. Więc kupno biletu w danym rejonie może się okazać mocno kłopotliwe, jeśli ktoś wcześniej o tym nie pomyślał i się nie zaopatrzył. Pozostaje zakup biletu u kierowcy choć on przecież nie ma obowiązku ich posiadać. Z drugiej strony proszę sobie wyobrazić, że co trzeci wsiadający kupuje u kierowcy bilet... Opóźnienia na liniach byłyby bardzo duże. Poza tym działa u nas sprzedaż biletów przez komórkę, jednakże w tych systemach nie będą logować się osoby, które sporadycznie korzystają z usług miejskich przewoźników czy też ewentualni turyści.  Sytuacja wygląda podobnie jak z parkometrami... W większości miast w Polsce (za granicą to raczej standard) automaty biletowe na przystankach są już od dawna. Ale nie w Tychach. Jak zwykle zostalismy z tyłu. Co prawda automaty biletowe mamy, ale tylko na stacjach kolejowych. Jakby stały na mostach służyłyby również innym a tak są wyłącznie dla pasażerów koleji, bo nikomu nie chce się schodzić na peron żeby kupić bilet na komunikację miejską. Dobrze byłoby, aby wraz rozbudową sieci trolejbusowej pomyślano również o automatach. Chodzi o to, żeby to co wszedzie jest czymś normalnym u nas nie było ciągle abstrakcją...

                                               Kiosk na przystanku "oś R" - znaczy, tu kiedyś był kiosk


Wysłałem do MZK Tychy maila z zapytaniem, czy jest szansa aby w naszym mieście pojawiły się kolejne automaty biletowe... Poniżej zamieszczam odpowiedź:

"Uprzejmie informujemy, że aktualnie dowolny bilet MZK można zakupić w jednym z 10 automatów
biletowych. Automaty są zlokalizowane w wykopie kolejowym stanowiącym oś miasta. W ich bezpośrednim
sąsiedztwie znajdują się przystanki autobusowe.
Prawdopodobnie do końca br. roku bilety MZK będzie
można kupować w kolejnych automatach na terenie miasta Tychy.

Urządzenia tego typu są bardzo kosztowne stąd praktycznie jest niemożliwym ustawienie ich na
wszystkich przystankach obsługiwanych przez MZK w Tychach. Są one stawiane wyłącznie w miejscach o
największym natężeniu pasażerów.
 Wszystkie bilety MZK są na bieżąco dostępne za pośrednictwem telefonu komórkowego. Aplikacja moBILET jest uniwersalna i wykorzystywana do sprzedaży biletów w 120 miastach Polski. Aby kupić bilet
wystarczy w ustawieniach zmienić miasto na Tychy i już. Jest to doskonałe narzędzie zarówno dla osób
sporadycznie korzystających z komunikacji miejskiej jak i dla osób goszczących tylko w naszym
mieście. Instrukcja dotycząca zakupu biletów wisi w każdym pojeździe wykonującym pracę przewozową na
nasze zlecenie. Za pośrednictwem tego kanału dystrybucji miesięcznie bilety kupuje blisko 3000
pasażerów.
 Jednocześnie jest nam niezmiernie przykro z powodu problemów z zakupem naszych biletów jednorazowych w niektórych dzielnicach miast, przez obszar których przebiegają trasy środków komunikacji zbiorowej przez nas organizowanej. Niestety nie mamy na to wpływu, jeżeli żaden podmiot gospodarczy, któremu moglibyśmy powierzyć sprzedaż biletów, nie prowadzi w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku
działalności handlowej.
W celu uniknięcia problemów z zakupem biletów jednorazowych proponujemy wcześniejsze zaopatrywanie
się w większą ilość biletów jednorazowych lub zakup wygodnego
i relatywnie tańszego biletu wieloprzejazdowego, okresowego lub kwartalnego. Od poniedziałku do
piątku są czynne nasze punkty sprzedaży tj. Centrum Obsługi Pasażerów MZK (AL. Piłsudskiego 12) i
kolektura biletowa (ul. Bocheńskiego 4). COP jest dodatkowo czynny także w soboty.
Wykorzystując okazję przypominamy, że w soboty niedziele i święta funkcjonują również promocyjne
dodatki taryfowe. Są one opisane w prawym górnym rogu nalepki "Taryfa przewozu osób i bagażu", która
znajduje się w każdym pojeździe wykonującym przewozy na nasze zlecenie. Jeden z nich mówi o tym, że
właśnie w sobotę, niedzielę i święto bilet normalny ważny do 90 minut (czyli taki jaki sprzedaje
 kierowca) lub normalny dobowy uprawnia do przejazdu dwie osoby."


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na uwagę zasługuję wzmianka, iż prawdopodobnie do końca roku przybędzie nam nowych automatów biletowych (choć konkretów nie podano), co oczywiście ucieszy każdego użytkownika komunikacji miejskiej w Tychach.

czwartek, 22 sierpnia 2013

tychymyopinions ma już...3 miesiące :)

Dziś mija dokładnie 3 miesiące od pierwszego wpisu na tym blogu. W tym czasie blog ten odwiedziło dokładnie 546 osób :) Dostałem od Państwa kilka maili z ciepłymi słowami wspierającymi ideę tego bloga. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się komentować moje spostrzeżenia na temat naszego miasta (wyrażając przy tym swoją opinię) jak również pragnę podziękować wszystkim, którzy prywatnie zgłaszali swoje uwagi i pomysły.
Mam nadzieję, iż blog z Państwa pomocą będzie się dalej rozwijał, z czasem może stworzy się tu swego rodzaju forum dyskusyjne (w grupie siła przy wszelkiego rodzaju petycjach czy wyborach).
W każdym razie zapraszam do odwiedzania tego miejsca :)

środa, 21 sierpnia 2013

Znowu nas ubyło...

 W najnowszych statystykach (na dzień 30.06.2013r.) opublikowanych przez Urząd Miasta Tychy liczba mieszkańców wynosi 125.457.  To niestety spadek o 271 osób r/r (125.728 na dzień 30.06.2012r.). Małym pocieszeniem może być fakt, iż od danych z końca marca ubytek jest niewielki, bo tylko 8 osób co może świadczyć o tym, że spadek ludności Tychów trochę wyhamował. Czy tak będzie faktycznie okaże się na koniec III kwartału.

wtorek, 20 sierpnia 2013

"Tychy wybudują nowe linie trolejbusowe"

"W Tychach ma powstać dodatkowe 3,5 kilometra sieci trolejbusowej. Nowe linie mają zostać wybudowane do końca 2014 r.
Jak wyjaśniają przedstawiciele Tyskich Linii Trolejbusowych rozbudowa to część projektu "Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą", który jest realizowany dzięki unijnym pieniądzom.

 Do tej pory w ramach tego projektu TLT modernizuje istniejące linie i kupuje nowy tabor. Okazało się, że pieniędzy wystarczy też na budowę nowych linii. Spółka właśnie ogłosiła przetarg na budowę 1,3 km dwustronnej sieci trakcyjnej w ulicy Sikorskiego w Tychach na odcinku od "pętli paprocańskiej" do zjazdu z ulicy Beskidzkiej (DK-1) od strony Bielska -Białej oraz 2,2 km dwustronnej sieci trakcyjnej w ulicy Sikorskiego i Stoczniowców 70 w Tychach na odcinku od ronda Zesłańców Sybiru do ronda Żwakowskiego."

Źródło: Gazeta Wyborcza

Dla miasta jest to oczywiście świetna wiadomość z której ucieszy się z pewnością wielu tyszan. Od siebie dodam, że w przyszłości warto byłoby rozważyć rozbudowę trakcji w dalszej części Harcerskiej oraz  Jaśkowickiej. Zwłaszcza w godzinach szczytu widać tam ludzi stojących na przystankach a komunikacja autobusowa jest na tym odcinku dosyć ograniczona.

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Brak parkometrów w Tychach....

Chciałbym poruszyć temat parkometrów, których w Tychach oczywiście nie ma. W trakcie wakacji miałem przyjemność zwiedzać kilka miast (głównie na Bałkanach) powiedzmy sobie w krajach, które są teoretycznie za Polską, jeśli chodzi o ich rozwój gospodarczy i nie tylko... Mało tego, kilka tych Państ (nie należących oczywiście do Unii Europejskiej) część z nas uznałaby za kraje trzeciego świata... Proszę więc wierzyć, że duże było moje zdumienie, gdy parkując samochód zawsze miałem do czynienia z parkometrem! Nie miało tu znaczenia czy było to 20 tyś. miasteczko czy też duże np 250tyś miasto. Wszędzie w sposób cywilizowany ściągane były opłaty za parking. A jak to wygląda w Tychach każdy wie. Stoi sobie człowiek, który wypisuje bileciki i jest dobrze. Gorzej jak tego człowieka nie ma i trzeba go szukać. Tak się składa, że z okna mam widok na jedną ze stref płatnego parkowania i nie raz byłem świadkiem dziwnych sytuacji. Generalnie rotacja pracujących tam osób (pracowników MZUIM) jest dosyć duża. Wszystko zależy oczywiście od solidności pracującego, ale zdarzają się sytuacje, iż pracownik ten więcej czasu spędza chyba na kawie i "siusiu", gdyż na miejscu pracy go nie ma. Często podjeżdzają więc osoby (również spoza naszego miasta) które widząc znak - parking płatny - szukają parkometru:) lub sposobu zapłaty za postój. Oczywiście nie znajdując osoby odpowiedzialnej za ściąganie opłat oddalają się załatwiając swoją sprawę po czy odjeżdzają bez potrzeby uiszczenia opłaty. Są to często pieniądze, które dosłownie uciekają miastu między "palcami". Przy parkometrach wyżej opisana sytuacja nie miałby miejsca. Jako miasto nie tylko odstajemy od innych miast w biedniejszych krajach, ale również od zdecydowanej większości miast w Polsce. Nawet w małych miastach takich jak Pszczyna można spotkać parkometry i nie jest już to zadne wow! No cóż na dzień dzisiejszy pozostaje nam trochę odgrywać rolę miasta z kraju trzeciego świata (choć i do nich już nam nieco brakuje), bo pewnie tak to widzą turyści nie tylko z Europy, którzy z jakiś powodów zawitają w Tychach.