środa, 24 września 2014

Powstaje tyski „Plan gospodarki niskoemisyjnej”


Tychy przystąpiły do sporządzania „Planu gospodarki niskoemisyjnej”. To jeden z dokumentów strategicznych dla miasta, niezbędny do pozyskiwania funduszy unijnych w latach 2014-2020+ na inwestycje związane na przykład z wymianą oświetlenia ulic, ogrzewania w budynkach, remontów i prac termomodernizacyjnych, doposażenia w odnawialne źródła energii takie jak kolektory słoneczne, fotowoltaikę czy małe turbiny wiatrowe.

Plan wyznaczy dla gminy kierunki działań na lata 2014-2020 w kilku głównych obszarach: transporcie publicznym i prywatnym, gospodarce przestrzennej, budownictwie publicznym, zaopatrzeniu w ciepło i energię, gospodarce odpadami i ochronie powietrza, zmierzające do redukcji zużycia energii finalnej i zwiększenia efektywności energetycznej miasta.

W efekcie plan przesądzi, które z inwestycji przyniosą największe oszczędności energetyczne w zakresie wymiany oświetlenia, termomodernizacji budynków, doposażenia w odnawialne źródła energii (takie jak kolektory słoneczne, fotowoltaika, smart grid), czy też w ramach inteligentnych rozwiązań transportowych.

Plan opracowywany jest przez wybrane w drodze przetargu nieorganicznego Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia – jednostkę naukową specjalizującą się w tematyce energetyki zrównoważonej środowiskowo. Obecnie firma przystąpiła do wykonania rzetelnej inwentaryzacji energetycznej obejmującej budynki publiczne, osiedla mieszkaniowe, domy jednorodzinne, a także transport, przemysł i usługi.

W ramach opracowywanego planu stworzona zostanie baza danych w formie aplikacji, zawierająca wyselekcjonowane i usystematyzowane informacje, niezbędne do określenia emisji zanieczyszczeń powietrza i monitorowania zmian. Dokument przyjęty zostanie uchwałą Rady Miasta w kwietniu 2015 roku.

Źródło: umtychy.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz