- Chcemy pokazać różne aspekty życia kulturalnego, naukowego i społecznego Polski, a przez poznanie, dialog i zrozumienie, zbliżyć przedstawicieli obu pobratymczych narodów. Staram się "otworzyć" nasze polskie i regionalne drzwi dla tych młodych ludzi, którzy coraz bardziej swoją akademicką i może zawodową przyszłość wiążą z Polską mówi Jarosław Banyś – organizator obozu.
Podczas trwającej ponad tydzień wizyty ośmioro studentów - Natalia Bartuch, Maria Zejda, Tetiana Rarok, Tetiana Herman, Anastazja Herba, Aleksandra Makarenko, Mirosław Klebaniuk i Tetiana Rozłucka odwiedziło Urząd Miasta Tychy i spotkało się z Darią Szczepańską – z-cą prezydenta ds. społecznych. Młodzież zwiedziła także Muzeum Browarniane w Tychach, Galerię Sztuki Miriam i wystawę artystów współpracujących z galerią, miejską pływalnię, wzięła udział w lekcjach polskiego, historii, i meczu siatkówki z uczniami II Liceum im. C.K. Norwida (debata polityczna z około 40 uczniami na temat "Sytuacja na Ukrainie w czasie wojny w oczach Polaków i Ukraińców" i UPA w oczach dzisiejszych Polaków i Ukraińców". W Pasażu Kultury Andromeda goście wzięli udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej w Tychach z okazji 25-lecia samorządu w Polsce (przedstawiciel studentów – Mirosław Klebaniuk wystąpił przed zebranymi na Sesji).
Dziś (28 V) młodzież odwiedza wydziały Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Sosnowcu, a w piątek tyskie Paprocany. Po południu weźmie udział w wernisażu wystawy "Ze Lwowa, Stanisławowa, Drohobycza, Stryja... Kresowianie w Tychach" w Muzeum Miejskim w Tychach, w Chorzowie w koncercie ukraińskiego zespołu "Atmasfera", a wieczorem wyjedzie w Beskidy - Żywiec, Sucha Beskidzka, Lanckorona, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice. Do środy 3 czerwca studenci odwiedzą m.in. Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu, Kraków, Pszczynę, a także Specjalną Strefę Ekonomiczną w Tychach.
Źródło: umtychy.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz