Terenowa gra miejska, rajdy rowerowe po Puszczy Pszczyńskiej, warsztaty tańców śląskich, wielki test wiedzy o sporcie, oprowadzanie ze Stworokami, konkurs z nagrodami, a dla najmłodszych zajęcia plastyczne – to atrakcje zbliżającej się IX Tyskiej Nocy Muzealnej
W puszczy, mieście i na stadionie, na którą Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza w sobotę 14 maja. Obie sale muzealne czynne będą tego dnia w godzinach od 14.00 do 22.00.
Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne. Udział w grze miejskiej, rajdzie, teście wiedzy o sporcie oraz warsztatach plastycznych dla dzieci wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Harmonogram IX Tyskiej Nocy Muzealnej jest następujący:
W MUZEUMDAWNA MŁÓTOWNIA ul. Katowicka 9
godz. 14.30 - 22.00
WYSTAWA
Zapraszamy do oglądania wystawy „Od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza. Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej”. W czasie Nocy Muzealnej będzie możliwość porozmawiania z autorką wystawy – Agnieszką Szymulą z Działu Etnologii.
godz. 15.00
OPROWADZANIE ZE STWOROKAMI
Uczestnicy wysłuchają opowieści o postaciach ze świata nadzmysłowego, między innymi o żeńskim demonie powiązanym z polnymi terenami czyli Połednicą. Poznają także regionalne nazwy rolniczego sprzętu. Oprowadzenie poprowadzi Wiktor Nyga.
godz. 17.30 – 19.00
WARSZTATY TAŃCÓW ŚLĄSKICH
W Noc Muzealną zapraszamy też do tańca. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję spróbować sił w tańcach ludowych. Warsztaty poprowadzi Iga Fedak.
STARY MAGISTRATpl. Wolności 1
godz. 17.00 - 22.00
WYSTAWA
W Starym Magistracie zapraszamy do zwiedzania wystawy „Tajemnice Puszczy Pszczyńskiej”
Na najmłodszych uczestników Nocy Muzealnej czekać będą kolorowanki ze zwierzętami, łamigłówki i rebusy.
godz. 17.30 - 19.00
WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI
Warsztaty towarzyszą wystawie „Tajemnice Puszczy Pszczyńskiej”. Zadaniem uczestników będzie obejrzenie ekspozycji i zaprojektowanie plakatu zachęcającego do oglądania wystawy w Muzeum, jak również do zwiedzania Puszczy Pszczyńskiej. Technika prac dowolna (malarstwo, rysunek, collage). Do udziału zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Czyżewska.
Zapisy: Joanna Kucz-Pieczka, tel. 32 327 18 20-22, wew. 27
KONKURS Z NAGRODAMI
Przez cały czas trwania IX Tyskiej Nocy Muzealnej w Dawnej Młótowni oraz w Starym Magistracie można będzie otrzymać karty z pytaniami i zadaniami dotyczącymi wystaw prezentowanych w obu siedzibach Muzeum.
Wypełnione karty można będzie oddawać w Dawnej Młótowni do godz. 21.00. Tam też
o godz. 21.30 odbędzie się losowanie nagród.
W TERENIE:RAJDY ROWEROWE PO PUSZCZY PSZCZYŃSKIEJ
Proponujemy dwie trasy:
godz. 17.30
„LEŚNE HISTORIE”
START: pl. Korfantego (osiedle K)
Całkowita długość trasy: ok. 28 km
Na trasie rajdu znajdą się m.in. Zameczek Myśliwski „Promnice”, pomnik upamiętniający podobóz KL Auschwitz-Birkenau w Kobiórze, schrony z lat II wojny światowej w Kobiórze i w Gostyni. Przewodnikami będą: Jan Gąsior, tyszanin, pasjonat lokalnej historii i znawca Puszczy Pszczyńskiej oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Sportowego NOL-TYCHY.
godz. 19.00
„ŚLADAMI SCHRONÓW Z LAT II WOJNY ŚWIATOWEJ”
START: pl. Korfantego (osiedle K)
Całkowita długość trasy: ok. 13 km
Uczestnicy rajdu będą mieli okazję zwiedzić schrony na terenie lasów kobiórskich oraz w Gostyni. Przewodnikami będą: Agnieszka Ociepa-Weiss z Muzeum Miejskiego w Tychach oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Sportowego NOL-TYCHY.
Obie grupy zwiedzą także izbę muzealną Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”, znajdującą się w polskim schronie bojowym „Sowiniec” w Gostyni. Rajd zakończy ognisko. W prowiant i napoje należy zaopatrzyć się we własnym zakresie.
Wyjazd powrotny do Tychów (punkt końcowy to stacja kolejowa Tychy Żwaków) planowany jest na godz. 22.00.
Ilość miejsc jest ograniczona. W rajdzie może wziąć udział maksymalnie 30 osób (15 osób na jednej trasie).
Zapisy: Agnieszka Ociepa-Weiss, Dział Historii Miasta, tel. 32 327 18 20-22 w. 30; e-mail: a.ociepa@muzeum.tychy.pl
Szczegóły i regulamin: www.muzeum.tychy.pl
NA STADIONIE:TYSKA GALERIA SPORTU, STADION MIEJSKI
ul. Edukacji 7
godz. 20.30
TYSZANIE PISZĄ WIELKI TEST WIEDZY O SPORCIE
Tyska Galeria Sportu zaprasza na test wiedzy o sporcie. Organizatorzy testu sprawdzą wiedzę tyszan na temat historii GKS-u Tychy, jego sukcesów i najbardziej znanych zawodników. Pytania dotyczyć będą piłki nożnej, hokeja i innych sportów uprawianych w Tychach. Na zwycięzców i uczestników testu czekają atrakcyjne nagrody. Test odbędzie się w Sali konferencyjnej.
Zapisy: testygks@tgs.tychy.pl
Szczegóły: www.tgs.tychy.pl oraz www. gkstychy.info
Organizatorzy: Urząd Miasta Tychy, Tyski Sport, Tyski Fan i Tyska Galeria Sportu
GRA MIEJSKA „ZagadkA od Z do A”
godz. 18.00 – 19.00
START GRY
godz. 21.30
WRĘCZENIE NAGRÓD
STARY MAGISTRAT
pl. Wolności 1
Podstarzały tyski detektyw Konstanty Bystrzycki, pseudonim Bystry, rozwiązał w życiu wszystkie zagadki. Wszystkie, prócz jednej, która spędzała mu sen z powiek przez ponad dwadzieścia lat: to największa tajemnica miasta Tychy, spowita mrokami odległej historii. Teraz, gdy jest już stary i bardzo słaby, nieoczekiwanie pojawiły się nowe fakty, które mogą doprowadzić do rozwiązania tej niezwykłej sprawy. Bystry nie chce dać za wygraną, ale potrzebuje pomocy. Sam nie jest już w stanie wyruszyć tropem tajemnicy.
Jeśli nie ma łamigłówki, której byś nie rozwiązał, ani szyfru, który nie stanąłby przed Tobą otworem, a dodatkowo lubisz włóczyć się po zakamarkach miasta i jego historii, to zadanie dla Ciebie!
By pomóc detektywowi Bystrzyckiemu, przyjdź w sobotę, 14 maja, między 18.00 a 19.00 na Plac Wolności. Bystry będzie na Ciebie czekał w siedzibie Muzeum Miejskiego, które jest najlepszą bramą do przeszłości i jej tajemnic. Stamtąd wyruszysz w drogę tropem zagadki. Koniecznie zabierz ze sobą znajomych! Pomoc się przyda.
Bystry zadba, byś miał wszystko, czego będziesz potrzebował, pomyślał już o darmowych przejazdach komunikacją miejską i przygotował nagrodę dla każdego, kto zdecyduje się mu pomóc. Szczególnie hojnie wynagrodzi zaś tych, którym uda się rozwiązać zagadkę w najkrótszym czasie.
Regulamin gry i formularz rejestracyjny: www.muzeum.tychy.pl
Formularz dostępny jest także w obu siedzibach Muzeum.
Organizator gry: Stowarzyszenie Górnośląski Klaster Kreatywny.
Zadanie współfinansowane jest ze środków Miasta Tychy w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partnerzy Tyskiej Nocy Muzealnej:
Miejski Zarząd Komunikacji Tychy
Stowarzyszenie Górnośląski Klaster Kreatywny
Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”
Stowarzyszenie Sportowe NOL-TYCHY
Stowarzyszenie Tyski Fan
Tyski Sport SA
Źródło: muzeum.tychy.pl