Miejski Zarząd Ulic i Mostów zaplanował na ten rok szereg inwestycji związanych z poprawą infrastruktury rowerowej w Tychach.
Na terenie miasta pojawi się 8 samoobsługowych stacji napraw rowerów, wyposażonych w w podstawowe narzędzia na stalowych linkach, a także w ręczne pompki powietrza z adapterem na wszystkie zawory rowerowe. Konstrukcja pozwoli na umieszczenie roweru na wspornikach, co jest pomocne przy dokonywaniu napraw.
Stacje będą zlokalizowane w następujących punktach: dwie na Paprocanach, dwie na parkingach wielopoziomowych (przy bezpłatnej strefie Bike&Ride) oraz pojedyncze stacje przy ul. Sikorskiego (nieopodal budowanego parku wodnego), a także na ulicach Edukacji, Piłsudskiego i Katowickiej. Montaż stacji powinien zakończyć się na początku lipca. Koszt zadania to blisko 40 tys. zł.
Planowane są też kolejne inwestycje w sieć ścieżek rowerowych. Aktualnie trwa budowa nowego łącznika pomiędzy ul. Żorską, a ulicami Legionów Polskich i Myśliwską. Jego długość to około pół kilometra. Po obu stronach drogi powstanie chodnik, a dodatkowo na jezdni umieszczone zostaną dwie jednokierunkowe ścieżki rowerowe – takie rozwiązanie zaproponowali sami rowerzyści. MZUiM przygotowuje się także do modernizacji kolejnego odcinka ciągu pieszo-rowerowego przy alei Niepodległości – tym razem będzie to fragment pomiędzy ul. Wyszyńskiego a Urzędem Miasta. Ścieżka, z uwagi na przebiegającą pod ziemią sieć instalacji i kabli, musi zostać wykonana z czerwonej kostki. W momencie awarii można wówczas nawierzchnię szybko rozebrać i odtworzyć.
Niemniej w Tychach od kilku lat jest tendencja, by nowe ścieżki rowerowe budować z czerwonego asfaltu. Tak będzie również w przypadku kolejnego etapu przebudowy ciągu pieszo-rowerowego, jaki biegnie od ulicy Dmowskiego w kierunku osiedla „O”. Kontynuowana będzie również budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Armii Krajowej, a także przy ul. Witosa (w ramach budżetu partycypacyjnego). MZUiM analizuje też różne warianty budowy chodnika wraz ze ścieżką rowerową od ronda przy ulicy Serdecznej Oświęcimskiej w Tychach do Bierunia.
Potrzeby rowerzystów będą omawiane podczas spotkań zespołu do spraw ścieżek rowerowych. W jego skład wchodzą przedstawiciele Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, Urzędu Miasta Tychy, MOSIR-u, policji, Straży Miejskiej i działających na terenie Tychów stowarzyszeń rowerowych (Nol Tychy, Klub Turystyki Kolarskiej Gronie, Tyskie Stowarzyszenie Rowerowe). W kwietniu odbyło się pierwsze posiedzenie, kolejne zaplanowano na koniec maja. Uczestnicy będą mieli okazję wskazać te lokalizacje ścieżek rowerowych, które ich zdaniem wymagają interwencji w pierwszej kolejności.
Kolejne udogodnienie dla cyklistów powstanie w ramach planowanego projektu ITS Tychy, który zakłada montaż kamer z automatyczną detekcją rowerzystów przy skrzyżowaniach. Obecnie w mieście są takie skrzyżowania, gdzie trzeba zsiąść z roweru i nacisnąć przycisk, by zmieniło się światło, nawet jeżeli na skrzyżowaniu nie ma samochodów. Zmiana spowoduje, że system wykryje rowerzystę i automatycznie włączy zielone światło. Zadanie przewidziano do realizacji na lata 2017-2020.
Źródło: tychy.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz