czwartek, 30 kwietnia 2015

Żurawie na budowie tyskiego Parku Wodnego


Coraz większa skala robót betonowych, trzy pracujące dźwigi wieżowe i 120 pracowników – prace na budowie Parku Wodnego w Tychach nabierają tempa. Podejmowane są również działania minimalizujące wpływ realizacji inwestycji na otoczenie.

Na placu budowy na coraz większą skalę prowadzone są prace betonowe. W obszarze strefy symulatora surfingu i kanałów wentylacyjnych wylano już 75 proc. tzw. chudego betonu, czyli kilkunastocentymetrowego podkładu dla fundamentów właściwych. Trwają także roboty związane z wymianą gruntu.

- Prowadzimy prace na bardzo wymagającym terenie. Z jednej strony natknęliśmy się na skały, z drugiej na grunt wymagający wymiany ze względu na niewłaściwe parametry nośności – mówi Mirosław Sojka, Kierownik Działu Rozwoju i Przygotowania Inwestycji oraz Przedstawiciel RCGW S.A. ds. budowy Parku Wodnego w Tychach. – Dodatkowym utrudnieniem jest bardzo wysoki poziom wód gruntowych występujący na części placu budowy – dodaje.

Oprócz prac gruntowych i betoniarskich, rozpoczęły się również roboty zbrojeniowe i ciesielskie - wykonano zbrojenie płyty fundamentowej, murów i kanałów wentylacyjnych. Zrealizowano również pierwsze wykopy pod garaż parkingowy oraz niemal 100 proc. sieci wodociągowej, deszczowej i sanitarnej.

- Dokładamy wszelkich starań, aby inwestycja była jak najmniej uciążliwa dla otoczenia. Wykonawca zamontował myjkę dla samochodów wyjeżdżających z budowy oraz minimalizuje liczbę pojazdów wjeżdżających na jej teren – mówi Marcin Wysocki, rzecznik prasowy inwestycji z ramienia Imago PR. – Systematycznie odpowiadamy na każdy wniosek mieszkańców sąsiednich osiedli. Korzystając z okazji chciałbym przeprosić również za wszystkie niedogodności wynikające z utrudnień związanych z koniecznymi dostawami materiałów na plac budowy – dodaje.

Znaczną poprawę organizacji budowy i przyspieszenie robót budowlanych zapewnił montaż trzech dźwigów wieżowych, tzw. żurawi, które zostały dopuszczone do użytku przez Urząd Dozoru Technicznego. Szczególnie montaż trzeciego urządzenia umożliwił maksymalne wykorzystanie ich możliwości oraz pozytywnie wpłynął na efektywność prowadzonych prac budowlanych. Pierwszy dźwig wykorzystywany jest do budowy parkingu, drugi do rozładunku materiałów budowlanych, a trzeci do prac budowlanych głównego obiektu. Najwyższy dźwig może kilkutonowy ładunek podnieść na wysokość 42 metrów. Dwa pozostałe są mniejsze, ich maksymalna wysokość udźwigu to ok. 25 metrów. Wszystkie maszyny operują na obszarze o promieniu od 50 do 65 metrów każdy.

- Dążymy do osiągnięcia pierwszego kamienia milowego inwestycji, tzw. stanu zero budynku. Na tym etapie będziemy mieli ukończone wykopy pod fundamenty budynku wraz z ich izolacją i drenażem opaskowym oraz obsypanie gruntem zaizolowanych ścian fundamentowych. Stan ten powinniśmy osiągnąć na jesieni br. – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A., które jest inwestorem budowy parku wodnego. I jak dodaje – dzięki odpowiedniej mobilizacji i prężnej organizacji osób zaangażowanych w realizację inwestycji, prace prowadzone są zgodnie z planem, a w niektórych przypadkach nawet z wyprzedzeniem.

Koszt realizacji Parku Wodnego wyniesie ponad 93 mln zł netto. Finansowanie projektu odbywa się ze środków własnych inwestora oraz emisji obligacji banku PKO S.A., stanowiących alternatywę dla kredytów bankowych. Generalnym Wykonawcą robót budowlanych jest firma Mostostal Warszawa S.A. W tym momencie każdego dnia na budowie pracuje już 120 osób.

Źródło: umtychy.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz