poniedziałek, 29 lutego 2016

Ponad 100 kierowców z „ciężką nogą”


Ponad 100 ukaranych mandatami karnymi to efekt wczorajszych działań tyskiej drogówki prowadzonych wspólnie ze słuchaczami kursu specjalistycznego z zakresu ruchu drogowego. Wyniki jednoznacznie świadczą o tym, że pomimo licznych apeli oraz cyklicznych przedsięwzięć kierowcy nadal lekceważą przepisy i ryzykują zagrażając bezpieczeństwu wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj policjanci tyskiej drogówki prowadzili działania pod nazwą "Prędkość". Dzięki porozumieniu ze Szkołą Policji w Katowicach policjanci z Tychów podejmowali działania wspólnie z ze słuchaczami kursu specjalistycznego z zakresu ruchu drogowego. W trakcie działań policjanci wykorzystywali wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru prędkości, w tym pojazd wyposażony w wideorejestrator. Mundurowi sprawdzali prędkość z jaką poruszają się kierowcy, kontrolowali ich stan trzeźwości, sprawdzali także wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty. Na pobłażanie nie mogli liczyć kierujący oraz pasażerowie, którzy nie korzystali z pasów bezpieczeństwa oraz ci, którzy nieprawidłowo przewozili dzieci. Tylko w Tychach na radar wpadło ponad 100 zmotoryzowanych. Celem wspólnych działań jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.

Policjanci zapowiadają kolejne kontrole na drogach i apelują do kierowców o rozsądek!


Źródło: KMP Tychy

niedziela, 28 lutego 2016

Suzuki dachowało na ulicy Serdecznej


27 lutego około godziny 15.30 do MSK w Tychach wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ulicy Serdecznej. Ze zgłoszenia wynikało, że kierująca samochodem Suzuki miała dachować swoim pojazdem.

Na miejsce wysłane zostały trzy zastępy z JRG Tychy (GBA, GCBA, SCRt), ZRM i patrole Policji. Po dotarciu na miejsce ratownicy zastali uszkodzony samochód oraz ściętą latarnię uliczną. Jak się później okazało kierująca Suzuki uderzyła w krawężnik, utraciła panowanie nad swoim pojazdem, a następnie przejechała na drugą stronę drogi – dachując. Kobieta w samochodzie przewoziła swoje psy, który podczas wypadku wypadły z samochodu. Na szczęście kierującej jak i jej pupilom nic poważnego się nie stało. Pojazd został zepchnięty na pobliski chodnik, odłączony został też akumulator. Policjanci prowadzą dalsze czynności w sprawie tego zdarzenia.

Kierująca Suzuki za Naszym pośrednictwem dziękuje wszystkim, którzy zatrzymali się w miejscu zdarzenia i udzielili jej pomocy i wsparcia.


Źródło: 112tychy.pl

****************************************************************************************************************

Zastanawia mnie fakt, ile czasu potrzebują służby na naprawę uszkodzeń powstałych przy różnego rodzaju kolizjach i wypadkach. W tym przypadku mam na myśli uszkodzoną latarnię. Bo z tego co można zobaczyć w kilku przypadkach to taki słup (a często to co z niego zostało) jest po prostu zabezpieczony (odcięte zasilanie i owinięcie folią) i na tym kończy się działanie służb.

Dobrych kilka tygodni temu a może już nawet miesięcy, podobne zdarzenie miało miejsce na Sikorskiego - do dzisiaj nie została postawiona nowa latarnia. Może miasto musi zrobić przetarg na tą latarnię? No chyba, że taka latarnia nie należy do miasta (część oświetlenia w mieście należy do Tauronu), bo jak widać nie ma komu się tym zająć... Inna sprawa to sprzątanie po takich zdarzeniach. W zeszłym tygodniu na Bielskiej na wysokości restauracji Mc Donald’s miała miejsce kolizja trzech pojazdów. Gdy przejeżdżałem tamtędy dwa dni temu na chodniku wciąż leżało szkło... A nie muszę chyba nikogo przekonywać, iż takie pozostałości na chodnikach (w tym przypadku na przejściu dla pieszych) są po prostu niebezpieczne zwłaszcza dla najmłodszych.

tychymyopinions

sobota, 27 lutego 2016

Mediateka zaprasza do czytelni


Miejska Biblioteka Publiczna otwiera dla czytelników pierwsze działy w nowej siedzibie – Mediatece XXI wieku przy al. Piłsudskiego 16. Od 1 marca czynna będzie tymczasowa czytelnia prasy. Natomiast 5 marca (sobota) najmłodsi czytelnicy będą mieli okazję zwiedzić dział dziecięcy. O godz. 11. odbędzie się tam spotkanie z autorkami książki „Z Tyszkiem i Alą na tyskich ścieżkach”.

Tymczasowa czytelnia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-18. W ofercie znajdzie się ok. 140 tytułów prasy bieżącej.

Z kolei podczas spotkania z Marią Lipok-Bierwiaczonek i Agatą Dawidko, autorkami nowej książki dla dzieci „Z Tyszkiem i Alą na tyskich ścieżkach”, dzieci dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o mieście, wezmą udział w konkursach, a także będą mogły zwiedzić nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W Mediatece XXI wieku od niedawna mieści się centrala MBP. Pracuje już tam dyrekcja i działy administracyjne. Trwają prace organizacyjne w wypożyczalni i czytelni dla dorosłych. W trakcie urządzania jest też Oddział dla Dzieci oraz Dział Muzyczny i Książki Mówionej. Ponadto powstanie tutaj sala komputerowa z 25 ogólnodostępnymi stanowiskami oraz pracownia bibliografii miasta.

Przypominamy, że w związku z pracami organizacyjnymi te działy, które dotychczas mieściły się w centrali przy ul. Wyszyńskiego 27 (Wypożyczalnia) oraz w Filii nr 7 przy al. Niepodległości 110 (Oddział dla Dzieci, Dział Muzyczny i Książki Mówionej) do odwołania nie przyjmują zwrotów książek, nie wysyłają upomnień i nie naliczają kosztów przetrzymywania. Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej pracują be zmian.

Źródło: tychy.pl

piątek, 26 lutego 2016

Kolizja drogowa na ulicy Beskidzkiej w ciągu DK 86


26 lutego około godziny 13.25 na ulicy Beskidzkiej w ciągu DK 86 na wysokości ulicy Paproci doszło do kolizji drogowej z udziałem dwóch samochodów ciężarowych i osobówki.

Na miejsce zdarzenia wezwany został patrol Policji. Prawy pas w kierunku Katowic został w miejscu zdarzenia zablokowany. Jak się udało ustalić w pierwszej fazie doszło do kolizji dwóch samochodów ciężarowych, w której ucierpiało lusterko mercedesa. W momencie gdy samochody zatrzymywały się na tył zestawu pojazdów renault z naczepą mimo hamowania uderzyło osobowe renault. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Policjanci nakazali usunięcie pojazdów na pobliski pas włączający się w DK 86. Po około trzydziestu minutach pojazdy zostały usunięte i ruch odblokowany. Policjanci prowadzą dalsze czynności w sprawie tego zdarzenia.


Źródło: 112tychy.pl 

Rodzinny interes...


Policjanci tyskiej komendy zatrzymali 18 – latkę oraz jej rodziców, którzy ze sklepu jubilerskiego skradli dwa złote łańcuszki wartości prawie 2 tys. złotych. Zatrzymani dopuścili się również oszustwa wobec sprzedawcy w innym sklepie. Sprawcy usłyszeli już zarzuty, zostali objęci policyjnym dozorem. Za popełnione przestępstwa grozi im nawet do 8 lat więzienia.

Wczoraj około 10.00 na ulicy Towarowej w Tychach do sklepu jubilerskiego weszły 3 osoby, które były zainteresowane kupnem biżuterii. Poprosili ekspedientkę o pokazanie kilku łańcuszków. Po chwili powiedzieli, że zaraz wrócą jak tylko wymienią pieniądze. W międzyczasie sprzedawczyni zorientowała się że ukradli oni dwa złote łańcuszki wartości blisko 2 tys. złotych. Wcześniej te same osoby oszukały ekspedientkę w innym sklepie. Zamówili coś do picia i zapłacili 200 złotowym banknotem, po czym jednak stwierdzili, że za drogo ich to będzie kosztować, poprosili o zwrot pieniędzy. W trakcie wymiany gotówki pracownica nie zorientowała się, że brakuje 120 złotych. Policjanci zatrzymali 50 – letniego mężczyznę, jego 41 – letnią żonę oraz ich 18 -letnią córkę. Mundurowi odzyskali część skradzionej biżuterii oraz pieniądze. Śledczy zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu, dzięki pracy operacyjnej zgromadzili materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie całej trójce dwóch zarzutów: oszustwa oraz kradzieży. Policjanci sprawdzają czy sprawcy nie dopuścili się podobnych przestępstw wobec innych osób. Zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. Decyzją prokuratora zostali objęci policyjnym dozorem. Za popełnione przestępstwa zatrzymanym grozi nawet 8 – letni pobyt w więzieniu.


Źródło: KMP Tychy

„Czy To Serce Pękło” – monodram na inaugurację


„Czy To Serce Pękło” – spektakl w wykonaniu Pawła Drzewieckiego zainauguruje IX Tyski Festiwal Monodramu MOTYF.

Monodram Pawła Drzewieckiego – dyrektora artystycznego Festiwalu MOTYF – to muzyczny spektakl teatralny, którego scenariusz zbudowano na wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Spektakl zrealizowano z okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 70. rocznicy śmierci poety.

Jest to opowieść o miłości i wspólnej drodze dwojga bliskich sobie ludzi, którzy próbowali przetrwać okrutny wojenny czas. Bohaterem przedstawienia nie jest sam Baczyński, ale przedstawiciel „pokolenia Kolumbów” – człowiek młody, z głową pełną marzeń i życiowych pragnień, których realizację uniemożliwił koszmar wojny.

Monodram „Czy To Serce Pękło” zostanie pokazany w cyklu Czwartek z Teatrem dla Dorosłych w Klubie Wilkowyje MCK (ul. Szkolna 94) 3 marca o godz. 19. Bilety w cenie 10/15 zł. Rezerwacje: 32 227 26 22

IX Tyski Festiwal Monodramu MOTYF potrwa od 3 do 6 marca. Jury konkursowe oceni kilkanaście nadesłanych propozycji i przyzna nagrody pieniężne. Jako spektakl mistrzowski pokazany będzie „Sex, prochy i rock’n'roll” na podstawie tekstu Erica Bogosiana, w reżyserii Jacka Orłowskiego i w wykonaniu Bronisława Wrocławskiego.
Organizatorem Festiwalu MOTYF jest Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

PROGRAM IX TYSKIEGO FESTIWALU MONODRAMU MOTYF
3-6 marca 2016r.


3 marca, 19:00
Uroczysta inauguracja Festiwalu
„Czy to serce pękło“ – monodram w wykonaniu Pawła Drzewieckiego (Klub MCK „Wilkowyje“, Tychy, ul. Szkolna 94), bilety: 10, 15, rezerwacje: 32/227 26 22
Muzyczny spektakl teatralny, którego scenariusz zbudowano na wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zrealizowany został z okazji obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego oraz siedemdziesiątej rocznicy śmierci poety. Opowieść o miłości i wspólnej drodze dwojga bliskich sobie ludzi, którzy próbowali przetrwać okrutny wojenny czas. Bohaterem przedstawienia nie jest sam Baczyński, ale przedstawiciel „pokolenia Kolumbów” – człowiek młody, z głową pełną marzeń i życiowych pragnień, których realizację uniemożliwił koszmar wojny.
Scenariusz: Aneta Drzewiecka, Paweł Drzewiecki, Opieka artystyczna: Aneta Drzewiecka
Muzyka: Marian Szczepański

4 marca, 10:00
Przegląd spektakli konkursowych (MCK, Tychy, Boh. Warszawy 26)
10:00 Roksana Salwerowicz „Planeta B”, reż. Aneta Ćwieluch
10:50 Irmina Liszkowska „Sonia Marmieładowa”, reż. Jolanta Hinc-Mackiewicz
11:40 Michał Orchowski „Selfie”, reż. Ryszard Polaszek
12:30 Agata Nawrat „Łyżka”, reż. Iwona Woźniak
13:00-15:00 przerwa obiadowa
15:00 Klaudia Kowalik „Dwudziesty pierwszy”, reż. Aneta Ćwieluch
15:45 Dawid Nowak „Skrawki tęczy na moim niebie”, reż. Sebastian Podleśny
16:40 Anna Braun „Do kogo idziesz”, reż. Małgorzata Baryła
18:00 Panel dyskusyjny z udziałem prof. Bronisława Wrocławskiego, dr Tomasza Grochoczyńskiego, dr Katarzyny Flader, dyr. art. Festiwalu, Pawła Drzewieckiego.

5 marca, 10:00
Przegląd spektakli konkursowych (MCK, Tychy, Boh. Warszawy 26)
10:00 Monika Kowalczyk „L”, reż. Lena Różańska
10:40 Szymon Majchrzak „Pokuć”, reż. Ewa Czapik-Kowalewska
11:35 Katarzyna Łyczkowska „Pamiętnik Wendy”, reż. Ena Kielska
12:35 Olaf Józefoski „Bombel”, reż. Michał Skiba
13:15 Irena Tkaczyk „Zimna ściana”, reż. Aneta Ćwieluch
13:45-16:30 przerwa
16:30 Warsztaty aktorskie – prowadzenie: Tomasz Grochoczyński (MCK, Boh. Warszawy 26)
19:00„Sex prochy i rock’n‘roll“- spektakl mistrzowski w wykonaniu Bronisława Wrocławskiego (Teatr Mały, Tychy, Hlonda 1), bilety: 40,25, rezerwacje: 32 227 36 17
Bogosian w ironiczny sposób portretuje ludzi o różnym statusie społecznym i materialnym. Jego bohaterowie to żałośni frustraci, momentami odrażający, to znów budzący współczucie. Szukają własnego miejsca w brutalnej rzeczywistości, którą sami współtworzą. Czyniąc z pieniędzy, seksu, narkotyków współczesne fetysze, wpadają w sidła zastawione przez samych siebie. W pogoni za surogatem tracą z oczu autentyczne wartości. Życie jest namiastką życia, a oni sami stają się karykaturami ludzi. Konfrontacja otaczającego świata z wizją Bogosiana skłania jednak do zastanowienia się, czy autor sztuki rzeczywiście ma skłonności do efektownych przerysowań, czy też jest po prostu wnikliwym obserwatorem. Reżyseria i scenografia Jacek ORŁOWSKI, przekład Sławomir Michał CHWASTOWSKI

6 marca,
10:00 Warsztaty aktorskie – prowadzenie: Bronisław Wrocławski (MCK, Boh. Warszawy 26)
14:00 Forum teatralne z udziałem Bronisława Wrocławskiego, Tomasza Grochoczyńskiego, Pawła Drzewieckiego (MCK, Tychy, Boh. Warszawy 26)
17:00 Gala finałowa, wręczenie nagród ( MCK, Boh. Warszawy 26)
„Oczami mojej żony. Bohumil Hrabal” – monodram w wykonaniu Katarzyny Flader
(MCK, Boh. Warszawy 26), bilety 10/15 zł, rezerwacje: 32/327 02 90
„…warto wspomnieć Katarzynę Flader, która sięgnęła po literaturę zawsze świetnie sprawdzającą się w teatrze jednoosobowym, a wykorzystała ją, by w „Oczami mojej żony wg Bogumiła Hrabala opowiedzieć historię pewnej zwyczajnej kobiety w sposób najprostszy z możliwych. Na scenę weszła z walizką, w której zmieściła wszystko, co było jej potrzebne do narysowania postaci: najpierw jako szara myszka, nieco zagubiona, a potem jako pewna siebie elegancka dama. Miło było patrzeć na ową metamorfozę, zachodząca nie tylko w stroju, ale i zachowaniu bohaterki”.
(Elwira Militowska, „Scena”)
na podstawie „Wesel w domu” Bohumila Hrabala (tłum. Piotr Godlewski)
scenariusz: Katarzyna Flader, Jan Zdziarski, reżyseria: Jan Zdziarski


Źródło: tychy.pl

czwartek, 25 lutego 2016

Kolizja na Oświęcimskiej


25 lutego około godziny 15.30 na ulicy Oświęcimskiej na wysokości zjazdu z DK 44 na DK1 kierunek Katowice doszło do zdarzenia drogowego.

Na tył Daewoo najechał dostawczy Mercedes. Na miejsce wezwany został patrol drogówki, a dodatkowo wysłane zostały trzy zastępy z JRG Tychy (GBA, GCBA, SCRt). Służby zabezpieczyły miejsce zdarzenia, odłączyły akumulatory oraz zneutralizowały rozlane płyny. Po wykonaniu dokumentacji przez Policje uszkodzone pojazdy zostały zepchnięte na pobliskie szutrowisko. Utrudnienia w miejscu zdarzenia trwały około godziny. Policja prowadzi dalsze czynności w tej sprawie.

Źródło: 112tychy.pl

Kolizja dwóch VW na ulicy Katowickiej


25 lutego około godziny 12.20 na ulicy Katowickiej przy skrzyżowaniu z ulicą Sadową doszło do kolizji drogowej samochodu dostawczego z osobówką.

Na tył dostawczego VW wjechał osobowy VW. Ruch na lewym pasie w kierunku miasta został wstrzymany. Na miejsce wezwany został patrol Policji. Po wykonaniu niezbędnej dokumentacji pojazdy zostały zepchnięte na pobliski parking. Policjanci prowadzą dalsze czynności w sprawie tego zdarzenia.

Źródło: 112tychy.pl

wtorek, 23 lutego 2016

Potrącenie pieszego przez nietrzeźwego kierującego na ulicy Burschego


23 lutego około godziny 17.30 do dyżurnego KMP Tychy wpłynęło zgłoszenie o potrąceniu pieszego na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ulicy Burschego na wysokości latarni górniczej.

 Na miejsce wysłany został ZRM i patrol WRD Policji. Po dotarciu na miejsce funkcjonariusze zdecydowali się na zamknięcie odcinka ulicy Burschego od skrzyżowania z ulicami Hlonda i Andersa do wyjazdu z ulicy Wojska Polskiego (tymi ulicami został też wyznaczony objazd). Potrącony mężczyzna z urazem lewego biodra (najprawdopodobniej złamanie) został zabrany do szpitala. Na miejsce wezwany został również policyjny technik. Dopiero po wykonaniu dokumentacji ruch został przywrócony. Utrudnienia trwały około dwóch godzin. Jak się okazało w trakcie wykonywania czynności przez policjantów – kierujący skodą 74 letni mężczyzna był pod wpływem alkoholu – 018mg/l (0,38 promila), pieszy był trzeźwy.
Policjanci prowadzą dalsze czynności w sprawie tego zdarzenia.


Źródło: 112tychy.pl

Stadion Miejski w Tychach szóstym stadionem na świecie


Stadion Miejski w Tychach szóstym stadionem świata roku 2015. W plebiscycie organizowanym przez portale Stadiony.net oraz StadiumDB.com rywalizowały 22 obiekty z 15 krajów. W głosowaniu internautów wzięło udział prawie 40 000 osób z 111 państw. Najwięcej głosów oddali obywatele Meksyku, USA, Izraela, Polski i Francji. Wszystkie wybrane obiekty musiały łączyć dwie wspólne cechy - pojemności powyżej 10 000 widzów oraz pełne otwarcie stadionu w 2015 roku.

W głosowaniu publicznym wygrał stadion z Meksyku- Estadio BBVA Bancomer, który zdobył 74 097 punktów. Drugie miejsce z liczbą 43 394 zajął obiekt na którym swoje spotkania rozgrywa drużyna Girondins de Bordeaux, a na najniższym stopniu podium uplasował się meksykański Estadio Cuauhtémoc.

Stadion Miejski w Tychach zdobył 29 210 punktów, co zapewniło mu szóste miejsce. Tyski obiekt był jednym stadionem, który reprezentował Polskę.

- To bardzo duże wyróżnienie dla naszego stadionu oraz całego miasta. Konkurencja była bardzo silna, dlatego szóste miejsce w tak dużej stawce jest sukcesem. To też duża promocja, bo o Stadionie Miejskim w Tychach usłyszał cały świat. Już do tej pory otrzymaliśmy bardzo dużo pochwał od gości z UEFA czy działaczy innych klubów, dlatego cieszymy się z kolejnych komplementów - mówi Grzegorz Bednarski, prezes spółki Tyski Sport.

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim, którzy oddali głos na nasz stadion dziękujemy!


Źródło: gkstychy.info

Tychy prawie gotowe do „Rodzina 500 plus”


Od 1 kwietnia rusza wypłata świadczeń rodzinnych w ramach rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Gdzie i jak składać wnioski? Kto otrzyma pieniądze?

Rodzice będą mogli składać wnioski w dogodnej dla siebie formie. Może to być bezpośrednio u urzędnika, tradycyjną pocztą i przez internet.

Zdecydowaliśmy, że wnioski będziemy przyjmować w lokalu na Balbinie przy ulicy Barona 30 – mówi Daria Szczepańska, zastępca prezydenta ds. społecznych. – Tam swoją nową siedzibę będzie miał Dział Świadczeń Rodzinnych, który podlega pod Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach. Wnioski będzie można składać na parterze, tak aby było to wygodne dla wszystkich, w tym także dla osób niepełnosprawnych – wyjaśnia.

Aktualnie trwają prace adaptacyjne pomieszczeń na Barona. – Chcemy, żeby wnioski można było składać w jak najbardziej komfortowych warunkach. Spodziewamy się, że na początku będą spore kolejki, dlatego dokładamy wszelkich starań, by cała procedura przyjmowania wniosków przebiegła bardzo szybko – przyznaje wiceprezydent Szczepańska. – Zachęcamy jednak do składania wniosków przez internet. To bez wątpienia najwygodniejsza forma – dodaje.

W sieci wnioski można będzie składać za pośrednictwem resortowego systemu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS i systemu banków świadczących usługi drogą elektroniczną. Miasto Tychy przygotowuje również specjalną stronę internetową za pomocą której również będzie można takowy wniosek złożyć i pobrać jego wzór.

Dla kogo świadczenie? Według założeń rządowego programu 500 zł będzie przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko bez kryterium dochodowego. Na pierwsze dziecko wypłata będzie uzależniona od dochodów. Te nie mogą przekroczyć 800 zł na członka rodziny i 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Pieniądze będą wypłacane do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. – Według naszych założeń w Tychach ok. 8000 rodzin będzie mogło skorzystać z programu 500 plus. W praktyce oznacza to, że pomoc ta obejmie ok. 11-12 tysięcy tyskich dzieci – tłumaczy Daria Szczepańska.

Uwaga! Wnioski będzie można składać dopiero od 1 kwietnia, a ich wzory już teraz można znaleźć w internecie. Ustawa gwarantuje, że jeżeli ktoś złoży wniosek po 1 kwietnia, ale przed końcem czerwca, otrzyma świadczenie z wyrównaniem od kwietnia. Rejestracja po 30 czerwca sprawi, że świadczenia będą wypłacane od miesiąca złożenia, bez wyrównania. Do tematu programu „Rodzina 500 plus” będziemy jeszcze wracać na łamach TT.


Źródło: tychy.pl

niedziela, 21 lutego 2016

Renaultem wpadł do Potoku Tyskiego


21 lutego około godziny 16.30 na alei Bielskiej na wysokości starego targu doszło do dramatycznego zdarzenia drogowego. Kierujący Renault Megane mężczyzna utracił panowanie nad swoim pojazdem i wpadł do potoku tyskiego dachując.

W samochodzie poza kierowcą znajdowała się jego żona (w ciąży) i kilkuletni synek. Na pomoc poszkodowanym ruszyli inni kierowcy. Wezwana została straż pożarna z JRG Tychy w sile trzech zastępów (GBA, GCBA, SCRt), karetki pogotowia i patrol WRD KMP Tychy. Przybyli na miejsce strażacy wraz z ratownikami medycznymi przystąpili do wydobycia osób z pojazdu. Po kilku minutach wszyscy poszkodowani byli już w karetkach pogotowia. Rodzice zostali przetransportowani do szpitala w Tychach, a ich syn do szpitala w Katowicach Ligocie. Na miejsce zdarzenia przyjechali członkowie rodziny. Działania strażaków poza wyciągnięciem osób z pojazdu polegały również na jego zabezpieczeniu, wyciągnięciu z potoku oraz odłączeniu akumulatora. W trakcie działań ratowniczych ruch na alei Bielskiej był ograniczony do prawego pasa w obu kierunkach. Na miejsce wezwany został również policyjny technik. Po wykonaniu pełnej dokumentacji pojazd został odholowany, a ruch całkowicie przywrócony. Dodatkowo na miejsce wezwane zostały służby drogowe, które maja zabezpieczyć uszkodzone bariery. Policjanci KMP Tychy prowadzą dalsze czynności w sprawie tego zdarzenia.


Źródło: 112tychy.pl

Auto przewróciło się na dach i wpadło do przydrożnego potoku.


Samochód osobowy dachował i wylądował w potoku na Alei Bielskiej w Tychach (woj. śląskie). Trzy osoby, w tym kilkuletnie dziecko, trafiły do szpitala. Informację, zdjęcia i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Policja otrzymała zgłoszenie w niedzielę przed godz. 17.

- Według wstępnych ustaleń policji, mężczyzna kierujący samochodem osobowym nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i dachował, lądując w potoku – poinformowała asp. Barbara Kołodziejczyk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tychach.

Jak dodała policjantka, trzy osoby: mężczyzna, kobieta i kilkuletnie dziecko trafiły do szpitala.

Kierowca był trzeźwy.

Źródło: tvn24.pl

Wypadek w Tychach, auto wpadło do potoku. Wśród poszkodowanych jest kobieta w ciąży


3 osoby trafiły do szpitala po wypadku na ulicy Bielskiej w Tychach. Poszkodowani to kierowca, kobieta w ciąży i dziecko. Wszyscy przechodzą teraz badania. Informację o wypadku i zdjęcia z miejsca zdarzenia dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.

Najprawdopodobniej kierowca jechał za szybko i na śliskiej drodze wpadł w poślizg.

Auto przewróciło się na dach i wpadło do przydrożnego potoku.


Źródło: rmf24.pl

Nocne działania „Bezpieczne ferie 2016”


Tyscy policjanci przeprowadzili kolejne działania pod nazwą „Bezpieczne ferie 2016”. W akcję zaangażowani byli funkcjonariusze z wszystkich wydziałów tyskiej komendy. Mundurowi kontrolowali między innymi miejsca rozrywki młodych ludzi celem zapobiegania naruszeniom prawa oraz zakłóceniom ładu i porządku publicznego.

Ponad 40 stróżów prawa uczestniczyło w nocnych działaniach „Bezpieczne Ferie 2016”. Celem akcji były przede wszystkim działania prewencyjne. Policjanci skontrolowali pond 60 miejsc rozrywki młodzieży, rejony parków i skwerów. Mundurowi zwracali uwagę na wykroczenia szczególnie uciążliwe dla społeczeństwa oraz zmagali się z interwencjami. Policjanci podczas działań kontrolowali również pojazdy zwracając szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących. Na ulicy Elfów policjanci zatrzymali 19 – latka, który po kłótni z dziewczyną postanowił się rozładować na samochodzie. Swoją agresję mężczyzna przeniósł na pojazd suzuki, którego uszkodził na wstępnie oszacowaną kwotę 1000 złotych. Młody tyszanin trafił do policyjnego aresztu. Za zniszczenie mienia kodeks karny przewiduje nawet do 5 lat pozbawienia wolności.


Źródło: KMP Tychy

sobota, 20 lutego 2016

Dlaczego mieszkania w blokach są nadal popularne?


Wg szacunków około 10 -12 milionów Polaków żyje w „domach z betonu”, czyli blokach z wielkiej płyty. Mieszkania tego typu należą do tańszych i jednocześnie najpopularniejszych na rynku wtórnym. Co do jakości życia w blokach – można im wiele zarzucić, ale też Polacy dostrzegają ich zalety. Rodzi się jednak pytanie: czy da się upiększyć nudę blokowej architektury oraz jak długo jeszcze postoją nasze blokowiska?

Wielka płyta była stawiana w Polsce od lat 60, a pierwszy blok tego typu powstał w latach 50. na osiedlu Hutniczym w Nowej Hucie. W latach 70. powstały w Polsce wielkie osiedla mieszkaniowe. Polska Rzeczpospolita Ludowa przejęła koncepcję wielkiej płyty od architektów modernizmu. Jednym z jej ojców był Le Corbusier – francuski architekt – który rozwijał koncepcję „maszyny do mieszkania” - zestandaryzowaną formę, opartą na prefabrykatach i zaprojektowaną w odniesieniu do wymiarów jednostki ludzkiej. Takie budynki miałyby być produkowane na skalę przemysłową. I rzeczywiście były. Pierwsze powstawały w Holandii, natomiast większe konstrukcje rosły w końcówce lat 30. We Francji, Szwecji, Finlandii, wkrótce też w Niemczech. W latach 70, z racji rosnących kosztów transportowych, Zachód odszedł od wielkiej płyty, za to przejął ją Blok Wschodni.

Pozostałość po epoce PRL to obecnie największy liczebnie typ budownictwa na rynku wtórnym i jeden z tańszych. Na podstawie analiz WGN można powiedzieć, że metr kwadratowy mieszkania w bloku, w wiodących miastach jest przeciętnie o około 500 – 700 zł tańszy, w porównaniu do lokali w cenach średnich. Oczywiście nie zawsze jest to reguła. Wielka płyta niejednokrotnie powstawała w bardzo dobrych, centralnych lokalizacjach. Takie nieruchomości uzyskują czasem bardzo wysokie wyceny, ze względu na świetne położenie.

O wadach mieszkań w blokach powiedziano już wiele, podobnie jak i o zaletach. Do wad zaliczamy słabą jakość materiałów (był z tym szczególnie problem w czasach PRL), monotonną, ponurą architekturę, z reguły jeśli budynek jest nieocieplony, jest go trudno ogrzać, a ciepło szybko ucieka. Do wad zaliczymy czasem również małe i niefunkcjonalne mieszkania, złą akustykę, która sprawia, że dokładnie słychać elementy życia sąsiedzkiego, budynki tego typu cierpią też na fatalną wentylację i dosyć powszechne zjawisko tzw. cofki, problematyczne są również zsypy śmietnikowe wewnątrz. Są problemy z instalacją elektryczną. Jej wymiana wiąże się z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu. Ponadto dosyć często jest ona niewystarczająca dla współczesnego zapotrzebowania na energię.

Są jednak i zalety „domów z betonu”. Chodzi przede wszystkim o urbanistykę. Tzw. blokowiska, oferują dużo przestrzeni i zieleni, w porównaniu do wielu realizacji deweloperskich. Ponadto były tak projektowane, by na każdym osiedlu znajdowały się placówki i instytucje konieczne dla rodziny. W PRL był więc Super – Sam, przychodnia, przedszkole, żłobek, szkoła itp. W porównaniu do wielu nowych inwestycji, tzw. blokowisko jest w pełni zaopatrzone. Jeśli do tego osiedle wyróżnia dobrym skomunikowaniem z centrum, to przy stosunkowo niskiej cenie jest to oferta dla wielu atrakcyjna.

Kilka lat temu wobec budownictwa z wielkiej płyty pojawiły się zarzuty, że bloki długo nie wytrzymają. Chodziło przede wszystkim o korozje haków, na których wieszana była ściana elewacyjna. Zdania jednak, co do możliwości „przetrwania” tych budynków, które pierwotnie były stawiane na 50 – 60 lat, są podzielone. Wg niektórych ekspertów, przy odpowiedniej modernizacji, bloki mogą stać jeszcze dziesięciolecia.

Od lat 90. polskie blokowiska w dużej mierze się zmodernizowały. Chodzi przede wszystkim o ocieplenia, ale nie tylko. Standardem jest poprawa estetyki elewacji (czasem różnie z tą estetyką bywa, ale trend jest), wymienia się okna, drzwi, domofony, w dużych blokach likwiduje zsypy śmietnikowe. Zmieniają się też osiedla – w pogoni za trendami budownictwa deweloperskiego – spółdzielnie bądź wspólnoty próbują grodzić wjazdy na parkingi, pojawiają się szlabany, a także monitoring. Oczywiście inwestycje infrastrukturalne sprzyjają lepszemu skomunikowaniu blokowisk.

Pytanie jednak co można zrobić z blokami, by w większym zakresie podnieść ich architektoniczną, wizualną atrakcyjność, a w zakresie funkcjonalności – jakie są możliwości odnośnie mieszkań?

Przykłady w pierwszej sprawie znajdziemy za granicą, u naszych sąsiadów, choć można sięgnąć i po projekty powstałe w Polsce.

Kilkanaście lat temu za modernizację wielkiej płyty wzięli się Niemcy. Chodzi o tereny dawnej NRD. Postawiono tam na gruntowne remonty, przy czym zmiany o charakterze pozornie niewielkim – użycie nowoczesnych materiałów elewacyjnych, elementów ze szkła i stali, przebudowa wejść do budynków i balkonów – sprawiły, że obiekty zyskały nowoczesny wygląd. Podobny efekt udało się uzyskać w czeskim Brnie, gdzie przebudowano bloki mieszkalne z lat 70. Architekci wprowadzili m.in. dwuspadowy dach oraz balkony, wymieniona została też elewacja. Dalej szła koncepcja francuska. W Aubervillers pod Paryżem, w 1989 roku przebudowano pięciokondygnacyjny blok z lat sześćdziesiątych. Ponieważ, ze względów konstrukcyjnych nie dało się ruszyć ścian działowych, architekci dostawili do bloków, dodatkowe pomieszczenia o obudowywanej konstrukcji metalowej, tworząc w ten sposób np. mieszkania dwupoziomowe. System Epal d’Harc opatentowano.

U nas co prawda odważnych projektów nie jest wiele, ale kilka można wymienić. Z pewnością należy do nich rewitalizacja bloków z wielkiej płyt w Tychach. Architekt Ryszard Mendrok z pracowni Urbi Projekt przeprojektował osiedle uzyskując upodobnienie do kamienic. Pojawiły się nadbudówki, przeprojektowane zostały klatki schodowe, dzięki wykorzystaniu części korytarzy udało się powiększyć część mieszkań.

Do ciekawych projektów należy też ten przygotowany przez poznańską pracownię Ultra Architects, polegający na termomodernizacji trzech bloków na osiedlu Chrobrego. Dzięki wyeksponowaniu niektórych elementów elewacji oraz odpowiedniej kolorystyce, udało się uzyskać bardzo ciekawy, nowoczesny efekt. Warto wspomnieć o projekcie dyplomowym Magdaleny Chojnackiej na ASP w Krakowie. Autorka postanowiła przekształcić swoje blokowisko w Jastrzębiu Zdroju -dotychczas szare i monotonne - w układ bloków, który będzie się mienił różnorodnością barw i struktur. Efekt projektowy okazał się zaskakujący.

Wyżej wymienione przykłady to nie wszystko. Należy wspomnieć też o projektach modernizacyjnych, które zmierzają do ochrony zabytków budownictwa PRL. Takim jest niewątpliwie modernizacja słynnych wrocławskich „sedesowców”, czyli bloków pierwotnie projektowanych dla kadry naukowej Politechniki Wrocławskiej. Ambitnego planu nie udało się socjalistycznym budowniczym w pełni zrealizować. Dziś za poprawę tego, czego nie zrobiono w minionej epoce, wzięła się wrocławska spółdzielnia mieszkaniowa. Trzeba dodać też, że choć odświeżenie elewacji często wiąże się z kolorystycznym kiczem, są też przykłady zgrabnych i zaskakujących rozwiązań, jak m.in. na osiedlu Gaj we Wrocławiu, gdzie na elewacji wielkiego bloku pojawił się wizerunek… łosia.

Co można zrobić z mieszkaniami w wielkiej płycie? Tu problem jest nieco większy, bowiem bywa tak, że większość albo i wszystkie ściany w takich mieszkaniach to ściany nośne. Nie znaczy to, że jesteśmy bezradni.

By zaradzić klitkom i ślepym kuchniom można tworzyć mieszkania dwukondygnacyjne. Dodatkowe kondygnacje mogą pojawić się na dachach, można aranżować loggie. Warto sięgnąć po przykłady z Niemiec – zewnętrzne windy. Czasem pojawiają się dobudówki metalowe albo szklane, którymi łączy się piętra. Oczywiście rozwiązaniem estetycznym jest również wymiana dachów na spadziste.

Powyższy tekst miał pokazać – poprzez przykłady – że wcale nie jesteśmy skazani na blokową szarzyznę. Wydaje się również, że większa modernizacja blokowisk jest nieunikniona, bowiem ciągle ten typ budownictwa zaspokaja potrzeby mieszkaniowe milionów Polaków.


Źródło: onet.pl

Zdarzenie drogowe na Alei Bielskiej


19 lutego przed godziną 16 na alei Bielskiej przy skrzyżowaniu z ulica Jaśkowicką (na wysokości restauracji Mc Donald’s) doszło do zdarzenia drogowego z udziałem trzech samochodów osobowych.

Na tył VW najechał Ford, a następnie obydwa pojazdy uderzyły w poprzedzającą je Skodę. Na miejsce wezwany został ZRM i patrole Policji. Z uzyskanych informacji wynika, ze dwoje kierujących (z VW i Forda) zostało zabranych do szpitala na dokładniejsze badania. Ruch w kierunku Kobióra został skierowany objazdem przez ulicę Jaśkowicką i Stoczniowców 70. Po wykonaniu dokumentacji na miejsce wezwany został zastęp strażaków celem neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz uprzątnięciu pasa drogowego ze szkła i innych elementów rozbitych pojazdów. Ruch był utrudniony przez blisko godzinę. Policjanci z KMP Tychy prowadzą dalsze czynności w sprawie tego zdarzenia.

Źródło: 112tychy.pl

Kolizja drogowa na ulicy Burschego


19 lutego około godziny 9.40 do MSK w Tychach wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ulicy Burschego przed skrzyżowaniem z ulica Budowlanych.

Ze zgłoszenia wynikało, że na tył Volvo najechał VW. Kierująca samochodem Volvo została zabrana przez świadków do szpitala. Na miejsce wezwany został patrol WRD KMP Tychy i zastęp strażaków z JRG Tychy (GBA). Na pasie w kierunku ulicy Glinczańskiej występowały duże utrudnienia w ruchu. Utrudnienia trwały około półtorej godziny. Policjanci prowadzą dalsze czynności w sprawie tego zdarzenia.

Źródło: 112tychy.pl

piątek, 19 lutego 2016

Tychy. Wkrótce IX Tyski Festiwal Monodramu MOTYF


Miejskie Centrum Kultury w Tychach już po raz dziewiąty przygotowuje się do ogólnopolskiego święta nieprofesjonalnych teatrów jednego aktora, które odbędzie się w dniach 3-6 marca.

Miejskie Centrum Kultury w Tychach już po raz dziewiąty przygotowuje się do ogólnopolskiego święta nieprofesjonalnych teatrów jednego aktora. IX Tyski Festiwal Monodramu MOTYF, bo o nim mowa, powstał z potrzeby rozbudzenia aktywności twórczej i wrażliwości estetycznej u aktorów niezawodowych, młodzieży pasjonującej się teatrem i scenicznymi formami ekspresji artystycznej. Minione edycje Festiwalu wyeksponowały ciekawe i zapadające w pamięć sylwetki monodramistów udowadniając, że ten trudny i chyba jeden z najbardziej "formalnych" gatunków teatralnych jest coraz bardziej atrakcyjny i stanowi swoiste wyzwanie, którego podjęcie ilustruje ambicje aktora i daje niemałą satysfakcję.

W tym roku dyrektor artystyczny Festiwalu, Paweł Drzewiecki (aktor, reżyser, absolwent PWST Wrocław) przewidział bogaty program zawierający pokazy spektakli mistrzowskich, profesjonalne warsztaty aktorskie, panele dyskusyjne. Każdy punkt programu ma być świętem teatru jednego aktora, pokazywać kierunki, do których zmierza ta forma scenicznej ekspresji.

Podczas Festiwalu jury konkursowe oceni kilkanaście nadesłanych propozycji i przyzna nagrody pieniężne. Organizatorem Festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

Źródło: e-teatr.pl

czwartek, 18 lutego 2016

Single po japońsku w Teatrze Małym


21 lutego (niedziela) o godz. 17:00, Teatr Mały (ul. Hlonda 1) zaprasza na spektakl "Single po japońsku".

Jest to kontynuacja hitu 2014 roku - wystawianej także w Teatrze Małym sztuki M. Szczygielskiego "Single i remiksy" - komedii demaskującej mechanizmy korporacyjnych stosunków i obnażającej rzeczywisty charakter życia wielkomiejskich singli, pozornie gloryfikujących swoją niezależność i swobodę, a tak naprawdę stających się niewolnikami wychwalanej przez siebie wolności i kariery. Teraz, gdy okazuje się, że firmę przejmuje właściciel z dalekiej Japonii, a obowiązującym strojem każdego pracownika staje się… kimono, w korporacyjnym cesarstwie wybucha bunt. A wszystko to w zapierających dech w piersiach dekoracjach i kostiumach rodem z Kraju Kwitnące j Wiśni.

21.02.2016 (niedziela) godz. 17.00
Marcin Szczygielski: "Single po japońsku" - Teatr MY

reżyseria: Olaf Lubaszenko
wystąpią: Anna Mucha, Katarzyna Maciąg, Lesław Żurek, Wojciech Medyński

Czas trwania 2 h 10 min., 1 przerwa.

Cena biletu: 80 zł, karta stałego widza nieważna (współorganizacja Impresariat "Koncert").


Źródło: etychy.org

Zmiany na linii Sz


Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach uprzejmie informuje, że w celu poprawy dojazdu uczniów do szkół zlokalizowanych na terenie miasta Tychy, od dnia 29 lutego 2016 roku wprowadza się zmiany w rozkładzie jazdy linii „Sz” a mianowicie:

1. Wprowadza się zmianę trasy przejazdu i godzin odjazdu dotychczasowej linii Sz. Nowa relacja będzie nosić nowy numer Sz1.

2. Uruchomione zostaną dodatkowe połączenia (Sz2 i Sz3) do nowo wybudowanej szkoły w dzielnicy Urbanowice – Jaroszowice – Wygorzele,

3. Na wniosek Rady Osiedla Czułów uruchomione zostanie dodatkowe połączenie (Sz4) z Czułowa do szkół zlokalizowanych przy ulicy Edukacji.

Poniżej prezentujemy szczegółowy przebieg trasy z obsługą następujących przystanków:

Linia Sz1
DWORZEC PKP – Budowlanych – Carboautomatyka – E.Leclerc – Begonii – Harcerska – Hetmańska – Suble Sklep – Suble Działki – Borowa II – Myśliwska – Żwaków Kościół – Żwaków Legionów – Osiedla K – Skałka- Brama Słońca – Osiedle U – Sikorskiego – Osiedle T – Osiedle O – Lodowisko – Wyszyńskiego – Szpital Wojewódzki – Filaretów – Edukacji – Pływalnia – Stadion – Targowisko – Kościuszki – Rynek – Andersa – DWORZEC PKP

Linia Sz2
WARTOGŁOWIEC WIADUKT – Wygorzele – Wygorzele Goździków – Wygorzele Klub – Wygorzele Jana – Wygorzele Tartak – Wygorzele Wiadukt – Wygorzele Jaroszowicka – Wygorzele Ligonia – Jaroszowice Sportowa – Jaroszowice Kościelna – Jaroszowice Kościół – JAROSZOWICE SZKOŁA.

Linia Sz3
URBANOWICE PRZEJAZD – Urbanowice Główna – Urbanowice Sklep – Jaroszowice Mysłowicka – Jaroszowice Sklep – Jaroszowice Miodowa – Jaroszowice Samochodowa I – Jaroszowice Samochodowa II – Jaroszowice Dworska – Jaroszowice Łączna – Jaroszowice Skrzyżowanie – Jaroszowice Krzywa – Jaroszowice Kościelna – Jaroszowice Kościół – JAROSZOWICE SZKOŁA.

Linia Sz4
PAPROCANY WIADUKT – Paprocany Osiedle Z1 – Paprocany Osiedle – Paprocany Jezioro – Paprocany Pętla – Paprocany Dymarek – Osiedle T – Osiedle O – Lodowisko – Wyszyńskiego – Szpital Wojewódzki – Filaretów – Edukacji – Pływalnia – Stadion – Targowisko – Browar – Czułów Astrów – Czułów Katowicka – Czułów Szkoła – Czułów Osiedle – CZUŁÓW FABRYKA
Jednocześnie informujemy, że obecny przystanek „Jaroszowice Szkoła” zmieni nazwę na Jaroszowice Sportowa, a nowo uruchomiony przystanek w bezpośrednim sąsiedztwie nowej szkoły będzie nosił nazwę „Jaroszowice Szkoła”.
Na ww liniach obowiązują bilety MZK Tychy, ze szczegółami dotyczącymi taryfy oraz godzin odjazdów ww linii można się zapoznać w naszym serwisie internetowym www.mzk.pl


Źródło: MZK Tychy

środa, 17 lutego 2016

Kolizja trzech osobówek na Oświemcimskiej


17 lutego około godziny 8 na ulicy Oświęcimskiej w ciągu DK 44 na wysokości skrzyżowania z ulicą Urbanowicką doszło do zdarzenia drogowego z udziałem trzech samochodów osobowych: Renault, Fiat i Nissan.

W miejscu zdarzenia utworzyły się korki. Na miejsce wezwane zostały patrole Policji, tyska Straż Pożarna (GBA, SCRt). Z niewyjaśnionych przyczyn kierujący Renaultem zjechał na przeciwległy pas i uderzył w jadące z naprzeciwka samochody. Działania strażaków na miejscu zdarzenia polegały na odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych i usunięciu pojazdów na pobocze. Ruch odbywał się wahadłowo.

Nikt nie został poszkodowany. Zniszczone zostały tylko pojazdy biorące udział w zdarzeniu. Przez blisko dwie godziny ruch był utrudniony. Tyscy policjanci prowadzą czynności mające na celu wyjaśnienie zaistniałego zdarzenia.


Źródło: 112tychy.pl

wtorek, 16 lutego 2016

Podsumowanie działań „Trzeźwość”


Podczas wczorajszych działań p.k. „Trzeźwość” tyscy policjanci przebadali na zawartość alkoholu w organizmie prawie półtora tysiąca kierujących. W ręce mundurowych wpadło trzech kierowców, którzy popełnili wykroczenie prowadząc pojazd w stanie po użyciu alkoholu. Celem takich akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez kontrolowanie stanu trzeźwości kierujących.

Wczorajsze działania rozpoczęły się o godzinie 05.00 i trwały do godziny 13.00. W tym czasie patrole mundurowych sprawdzały stan trzeźwości kierujących, jednocześnie w kilku miejscach naszego miasta. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu. Podczas akcji stróże prawa skontrolowali blisko 1500 kierujących. W trakcie działań policjanci zatrzymali 3 prawa jazdy kierowcom, którzy popełnili wykroczenie prowadząc pojazd w stanie po użyciu alkoholu.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2 ponadto wiąże się to z utratą prawa jazdy.

Źródło: KMP Tychy

poniedziałek, 15 lutego 2016

Kolizja Audi i Fiata przy Teatrze Małym


14 lutego około godziny 19.30 do dyżurnego tyskiej Policji wpłynęło zgłoszenie o kolizji drogowej na skrzyżowaniu ulic Bocheńskiego – Hlonda – Boczna.

Na miejsce wysłany został patrol drogówki. Po dotarciu na miejsce okazało się, że doszło tam do kolizji Fiata Seicento z Audi. Jak ustalili policjanci kierujący Fiatem młody mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo jadącemu Audi. Nikomu z podróżujących samochodami nic się nie stało. Uszkodzone pojazdy zostały usunięte na pobliski chodnik. Policjanci prowadzą dalsze czynności w sprawie tego zdarzenia.

Źródło: 112tychy.pl

niedziela, 14 lutego 2016

Gienek Loska akustycznie w Starej Poczcie


21 lutego (niedziela) o godz. 18:00, Klub Muzyczny Stara Poczta (ul. Kościuszki 24) zaprasza na koncert, w klubie wystąpi dla Was GIENEK LOSKA - zwycięzca pierwszej edycji programu X Factor - wokalista o nietuzinkowej barwie głosu i charyzmie.

Podczas tyskiego koncertu artysta wystąpi w duecie z Bartoszem Wójcikiem.

Gienek Loska jest wokalistą i gitarzystą białoruskiego pochodzenia, wydał trzy albumy ("Lepiej niż wczoraj","Hazardzista", "Dom") w tym jeden ,który osiągnął status "złotej płyty" (Hazardzista).

Gienek Loska ma na swoim koncie występy z gwiazdami polskiej sceny muzycznej (m.in.Maciej Maleńczuk, Ania Rusowicz) oraz koncerty na największych festiwalach ,w tym m.in.Opole oraz Woodstock.

Bartosz "bratek" Wójcik jest gitarzystą, kompozytorem, muzykiem sesyjnym oraz członkiem Związku Artystów Wykonawców STOART. Na stałe współpracuje z zespołem Jacek Dewódzki & Revolucja (www.revolucja.com), z którą nagrał album: LIVE "Ku przestrodze" XV Festiwal im. Ryśka Riedla (2013). Bartosz Wójcik ma na koncie również liczne sesje nagraniowe m.in. z Mietkiem Jureckim, Jackiem Krzaklewskim (Perfect), Tomkiem Łosowskim (Kombi) i in. Jest endorserem marki Plexsound (www.plexsound.com), która stworzyła wzmacniacz sygnowany jego nazwiskiem - Plexsound Psychonote BW10.

Bilety w cenie 25zł do nabycia w Starej Poczcie.
Liczba miejsc ograniczona.
Rezerwacje miejsc pod nr tel. 506 200 333.


Źródło: etychy.org

sobota, 13 lutego 2016

GKS Tychy: Nowy rzecznik - nowa jakość


Wszyscy sympatycy GKS-u Tychy z pewnością odnotowali fakt, iż na stanowisku rzecznika prasowego doszło do zmiany. Michała Rusa zastąpił Krzysztof Trzosek.

Z przyjemnością można już zauważyć pierwsze pozytywne zmiany po nastaniu nowego rzecznika.
Otóż dużo lepiej zaczęła funkcjonować oficjalna strona klubu. Codziennie pojawiają się nowe informacje, ciekawostki oraz to co najbardziej lubią kibice - wywiady.

Już widać, że Krzysztof Trzosek wprowadził nową jakość i przede wszystkim (co da się zauważyć chociażby w przeprowadzonych wywiadach) pełen profesjonalizm, dzięki czemu klubowa strona już awansowała do wyższej ligi...

Oby tak dalej :)
tychymyopinions

Komunikacja w okresie ferii zimowych


Uprzejmie informujemy, iż w związku z rozpoczynającymi się w Województwie Śląskim feriami zimowymi od 15.02.2016 r. do 28.02.2016 r. zawiesza się kursowanie linii komunikacyjnych: „Sz”, 56, 95, 252 i 253.

Ponadto w tym okresie nie będą wykonywane kursy oznaczone symbolem ” f “.


Źródło: MZK Tychy

piątek, 12 lutego 2016

Aga Zaryan w Mediatece!


W nowoczesnej sali koncertowej w Mediatece znów zabrzmią wspaniałe dźwięki. 20 lutego wystąpi tam znakomita wokalistka jazzowa młodego pokolenia – Aga Zaryan. Na koncert zaprasza Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

Aga Zaryan jest pierwszą oraz jedyną polską artystką, której płyty ukazują się w legendarnej wytwórni jazzowej Blue Note Records. Występuje z powodzeniem na niezliczonych scenach, na festiwalach oraz w renomowanych klubach europejskich i amerykańskich, w Japonii, Chinach, Turcji, Rosji, Izraelu oraz Islandii. Uznawana jest za jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek jazzowych nowego pokolenia. Jest laureatką nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011), nagrody Fryderyk (2008 i 2011), nagrody Mateusz, przyznawanej przez radiową „Trójkę” i siedmiokrotną zwyciężczynią plebiscytu na najlepszą wokalistkę roku magazynu Jazz Forum (2007-2013).

Swój sukces zawdzięcza znakomitym umiejętnościom wokalnym, charyzmie scenicznej oraz możliwością współpracy z najznamienitszymi muzykami na świecie. Koncerty Agi Zaryan słyną z niezwykłej atmosfery oraz mistrzowskiego poziomu wykonywanej muzyki. W tyskiej Mediatece artystka wystąpi z koncertem “Remembering Nina & Abbey”, na który składają się najpopularniejsze utwory z repertuaru Niny Simone i Abbey Lincoln. Na scenie towarzyszyć jej będzie European Jazz Trio.

Koncert Agi Zaryan i European Jazz Trio
Mediateka XXI wieku (al. Piłsudskiego 12)
20 lutego (sobota), godz. 18.
Bilety w cenie 50 zł są do nabycia w Miejskim Centrum Kultury (ul. Bohaterów Warszawy 26). Rezerwacje pod nr tel. 726 261 375.


Źródło: tychy.pl

Nie wiedzieli, co zrobić z koszem. Mają kłopoty


Poważne kłopoty grożą dwóm tyskim wandalom, którzy rzucali koszami na śmieci. Efektem tej „zabawy” jest uszkodzony samochód i straty oszacowane na 1,5 tysiąca złotych. Mężczyznom, którym nie było dane zapoznać się z instrukcją obsługi śmietnika, grozi 5 lat pozbawienia wolności.

Nocą ludzie często wpadają na dziwne pomysły. Jeśli do późnej pory dodamy jeszcze alkohol, chęć wyszumienia się i brak wiedzy o tym, do czego służy kosz na śmieci, to kłopot gotowy. Policjanci z Tychów zatrzymali dwóch zalanych w pestkę wandali, którzy urozmaicali sobie czas, ciskając śmietnikami. W pewnym momencie jeden z koszy trafił w jadącego opla. „Zabawa” odbywała się tuż po północy na ulicy Katowickiej w Tychach.

Kiedy policjanci przyjechali na miejsce, chuligani rzucili się do ucieczki. Po krótkim pościgu obaj wpadli w ręce policji. Okazało się, że to 19- i 22-letni mieszkańcy Tychów. Rachunek za rozrywkową noc będzie wyższy, niż się spodziewali. Kierowca oszacował straty na 1,5 tysiąca złotych. Dodatkowo mężczyźni odpowiedzą za zniszczenie mienia oraz spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, za co grozi 5 lat więzienia. Policjanci ustalają pozostałe okoliczności zdarzenia.

Źródło: fakt.pl

czwartek, 11 lutego 2016

Tychy: Aquapark będzie ogrzewany przez oczyszczalnie ścieków


• W marcu w Tychach ruszy budowa 6,5-kilometrowego gazociągu, który zagwarantuje budowanemu w tym mieście aquaparkowi zasilanie własnym źródłem energii.
• Do produkcji prądu i ciepła wykorzystany będzie biogaz z miejscowej oczyszczalni ścieków.

Będzie to pierwsze takie rozwiązanie w Polce. Dzięki niemu koszty utrzymania obiektu mają być o kilkadziesiąt procent niższe niż w typowym parku wodnym, zasilanym energią z sieci.

"Ogrzanie i zasilenie w energię elektryczną naszego parku wodnego za pomocą własnego źródła energii będzie innowacyjne i unikalne w skali kraju. Pozwoli to znacznie zredukować największe koszty stałe, ponoszone przez inne obiekty tego typu" wyjaśnił w czwartek prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach Zbigniew Gieleciak.

Centrum - samorządowa spółka zarządzająca tyską oczyszczalnią ścieków - jest inwestorem w tym wartym ponad 90 mln zł przedsięwzięciu.

W oczyszczalni z osadów ściekowych i innych odpadów wytwarzany jest biogaz, służący do produkcji ciepła i prądu. Wydziela się go tyle, by zapewnić zaopatrzenie w energię całej oczyszczalni. Nadwyżka, która trafiała do sieci, będzie zasilać w przyszłości aquapark.

Wyłoniony został już wykonawca gazociągu łączącego oczyszczalnię ścieków z parkiem wodnym. Jego budowa pozwoli na przesyłanie gazu, który za pomocą zlokalizowanych w aquaparku agregatów zostanie zamieniony na prąd i ciepło. Biogaz, który popłynie rurociągiem, zostanie wcześniej poddany obróbce w stacji uszlachetniania.

Dzięki zasilaniu uszlachetnionym biogazem konieczność zakupu ciepła oraz energii elektrycznej z sieci ciepłowniczej i energetycznej będzie ograniczona do minimum. Możliwe okresowe nadwyżki w produkcji prądu i ciepła będą odpowiednio zagospodarowywane.

Gazociąg będzie zbudowany w nowatorskiej technologii - zastosowanie specjalnej warstwy aluminium ma spowodować, iż praktycznie nie trzeba będzie przeprowadzać dodatkowych robót budowlanych w przypadku awarii czy rozszczelnienia rurociągu. Wykorzystany materiał umożliwi monitoring przesyłu gazu i ma uniemożliwiać ewentualne wycieki.

Budowa aquaparku, który będzie działał pod nazwą Wodny Park Tychy, trwa od ponad roku. Ma być gotowy do połowy 2017 r. Dotychczas zrealizowano większość prac budowlanych w głównym obiekcie, rozpoczęto budowę dwupoziomowego parkingu oraz ustawiono ściany i zadaszono budynek, gdzie biogaz będzie zamieniamy w prąd i ciepło.

Na ukończeniu jest największa niecka basenowa strefy rekreacyjnej.

Park Wodny powstaje w południowej części miasta. Jego kubatura wyniesie 109 tys. m sześc., powierzchnia użytkowa 16 tys. m kw., z czego 1,7 tys. m kw. to powierzchnia basenów - w strefach sportowej i rekreacyjnej (z tego 400 m kw. to baseny zewnętrzne).

Według wcześniejszych założeń obiekt odwiedzi ok. 300 tys. osób rocznie. Będzie to czwarty park wodny w aglomeracji katowickiej. Inne działają już w Tarnowskich Górach, Dąbrowie Górniczej oraz Rudzie Śląskiej.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

VII Rowerowy Rajd Walentynkowy


W niedzielę, 14 lutego o godz. 09:00 Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE Tychy zaprasza na VII Rowerowy Rajd Walentynkowy.

Celem wycieczki będzie zwiedzenie pochodzącego z XVII wieku drewnianego kościółka św. Walentego w Bieruniu Starym.

Zbiórka uczestników o godz. 09:00 przed o/PTTK w Tychach, al. Niepodległości 198.


Źródło: etychy.org

Pożar mieszkania przy Alei Niepodległości 116


10 lutego około godziny 20.25 do MSK w Tychach wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania na siódmym piętrze w budynku wielorodzinnym przy alei Niepodległości 116.

Na miejsce natychmiast wysłany został pluton gaśniczy z JRG Tychy w sile czterech zastępów (GBA, GBA, GCBA, SD) i patrol Policji. Po dotarciu na miejsce strażacy rozwinęli linię gaśniczą po klatce schodowej i przystąpili do gaszenia pożaru. W mieszkaniu znajdował się mężczyzna. Został on wyprowadzony z mieszkania. Celem przebadania został wezwany ZRM. Mężczyzna został zabrany do szpitala miejskiego na badania. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru była nieuwaga lokatora – na stercie gazet stała świeczka. Spaleniu uległo częściowo wyposażenie pokoju. Zostało ono ugaszone i wyniesione z mieszkania. Po ugaszeniu ognia strażacy przewietrzyli mieszkanie i oddymili klatkę schodową przy pomocy agregatu oddymiającego.

Na miejsce wezwane zostało pogotowie awaryjne spółdzielni mieszkaniowej. Działania na miejscu trwały około półtorej godziny. Mieszkanie zostało przekazane przybyłym na miejsce członkom rodziny mężczyzny.

Źródło: 112tychy.pl

wtorek, 9 lutego 2016

Kryta Pływalnia w okresie ferii zimowych


W czasie ferii wydłużeniu ulegną godziny otwarcia Krytej Pływalni w Tychach przy ul. Edukacji.

Godziny otwarcia Krytej Pływalni w okresie ferii zimowych, od 15 do 28 lutego 2016.

15 i 22 luty (poniedziałek)
Pływalnia: 06:00-07:00*, 08:00-20:00
Sauny: 10:00-21:30 (od 16:30 dla kobiet)
Siłownia: 08:00-21:30

16 i 23 luty (wtorek)
Pływalnia: 06:00-07:00*, 08:00-22:00
Sauny: 14:00-21:30 (od 16:30 dla mężczyzn)
Siłownia: 08:00-20:00

17 i 24 luty (środa)
Pływalnia: 06:00-07:00*, 08:00-20:00
Sauny: 10:00-21:30 (koedukacyjne)
Siłownia: 08:00-20:00

18 i 25 luty (czwartek)
Pływalnia: 06:00-07:00*, 08:00-22:00
Sauny: 14:00-21:30 (od 16:30 dla kobiet)
Siłownia: 08:00-21:30

19 i 26 luty (piątek)
Pływalnia: 06:00-07:00*, 08:00-22:00
Sauny: 10:00-21:30 (od 16:30 dla mężczyzn)
Siłownia: 08:00-20:00

20 i 27 luty (sobota)
Pływalnia: 10:00-21:00
Sauny: 10:00-21:30 (koedukacyjne)
Siłownia: 08:00-21:30

21 i 28 luty (niedziela)
Pływalnia: 09:00-21:00
Sauny: 10:00-21:30 (koedukacyjne)
Siłownia: 08:00-21:30

* - godzina poranna
- w dni robocze, w godz. 08:00-17:00 obowiązują ulgowe bilety wakacyjne 3,00 zł/h i 5,00 zł/2h (Bilet wakacyjny przysługuje dzieciom i młodzieży do 26 roku życia za okazaniem aktualnej legitymacji.)
- od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-14:00 z pływalni korzystają również grupy zorganizowane (półkolonie), które będą wpuszczane poza kolejnością


Źródło: etychy.org

Tychy: władze miasta chcą wysłać 6-latki do szkół


W Tychach rusza kampania, która ma zachęcić rodziców 6-latków do wysyłania dzieci do szkoły. Władze miasta przekonują, że szkoły są świetnie przygotowane, a wcześniejsza nauka to szansa dla dzieci. W sumie w Tychach od września mogłoby pójść do szkoły ponad 1400 sześciolatków.

"Jestem za mądry już na przedszkole! Świetnie odnajdę się w tyskiej szkole" - pod takim hasłem rusza kampania, która ma zachęcić rodziców, by posłali swoje sześcioletnie dzieci do szkół. Oprócz spotu promocyjnego, plakatów i ulotek informacyjnych, planowane są spotkania z rodzicami dzieci sześcioletnich, dni otwarte w szkołach oraz zajęcia pokazowe dla dzieci i ich rodziców.

– Dziś jesteśmy bogatsi o doświadczenia z 6-latkami w szkołach (pierwsze sześciolatki, które poszły do szkół, są już w gimnazjum), zwiększyliśmy o ponad 30 także liczbę etatównauczycieli w świetlicach szkolnych i dostosowaliśmy godziny pracy tych świetlic do potrzeb rodziców. Mamy także jeszcze lepiej przygotowane szkoły. W ostatnich latach na remonty i doposażenie szkół wydaliśmy ponad 3,5 miliona złotych. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się na przyjęcie 6-latków – mówi Daria Szczepańska, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Szkoły gotowe

Urzędnicy wskazują, że szkoły są doskonale przygotowane do przyjęcia 6-latków. Większość szkół ma także bardzo dobre zaplecze sportowe, gdzie dzieci pod okiem trenerów i nauczycieli mogą rozwijać najróżniejsze pasje. Szkoły są także wyposażone w nowoczesne pracownie multimedialne, w przedszkolach trudno o takie udogodnienia. Od września uczniowie będą mogli także w szkole skorzystać z pomocy logopedy (dziś można to zrobić w poradni psychologiczno-pedagogicznej). Dla niektórych rodziców to był jeden z argumentów za pozostawieniem dziecka w przedszkolu, dlatego miasto chce wyjść im naprzeciw.

– Dzieci w szkolnej rzeczywistości się świetnie odnalazły i osiągają wyniki w nauce na takim samym poziomie, jak ich starsi o rok koledzy. Opinie nauczycieli są podobne. Ciekawe jest także to, że wyniki sprawdzianu końcowego pisanego na koniec edukacji w szkole podstawowej, lepsze osiągają uczniowie, którzy naukę rozpoczęli jako sześciolatkowie – przyznaje Dorota Gnacik, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Tychach.

Władze miasta wskazują, że rocznik rozpoczynający edukację szkolną we wrześniu będzie mniej liczny. Łatwiej będzie zatem dostać później się do wybranego gimnazjum, szkoły średniej, na studia, a potem wejść na rynek pracy. Ostateczne decyzje należeć będą do rodziców - zapisy do szkół ruszą 1 kwietnia, władze miasta już dziś przewidują ich skutki.

Skutki nowelizacji

Pozostawienie sześciolatków w przedszkolach będzie miało także określone konsekwencje dla nauczycieli. – Taka kluczowa zmiana, dotycząca obowiązkowego posłania tylko siedmiolatków do szkół, spowoduje, że od września w szkołach będziemy mieli niewiele klas pierwszych. Niestety oznacza to, że prawdopodobnie będziemy zmuszeni zredukować liczbę etatów nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Takich przykrych skutków nowelizacji ustawy o systemie oświaty jest więcej – mówi Dorota Gnacik, dyrektor MZO w Tychach. Niestety oznacza to, że prawdopodobnie będziemy zmuszeni zredukować liczbę etatów nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Takich przykrych skutków nowelizacji ustawy o systemie oświaty jest więcej – dodaje.

Odsunięcie obowiązku szkolnego będzie miało także swoje skutki finansowe. Obecnie subwencja na jednego ucznia szkoły podstawowej wynosi 5300 zł, a dotacja na przedszkolaka 1370 zł. W najbliższych latach według danych szacunkowych Urzędu Miasta, wpływy do budżetu gminy zmniejszą się o ok. 4,5 mln zł rocznie.

Przypomnijmy, że w nowym roku szkolnym sześciolatki nie pójdą obowiązkowo do szkół – tak wynika z nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która właśnie weszła w życie. Obowiązek szkolny będzie znów dotyczył dzieci siedmioletnich. Ustawa wprowadza także m.in. prawo do rozpoczęcia edukacji szkolnej od szóstego roku życia, obowiązek przedszkolny dla dziecka 6-letniego, prawa dziecka w wieku od 4 do 5 roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego oraz wzmocnienie roli kuratora oświaty. Ustawa pozwala również rodzicom dzieci urodzonych w 2009 roku, które uczą się już w szkołach podstawowych, na podjęcie decyzji o tym, że ich pociechy będą kontynuować naukę od 1 września ponownie w klasach pierwszych.


Źródło: onet.pl

poniedziałek, 8 lutego 2016

Policjanci eliminują kolejnych pijanych kierowców


Dzisiaj policjanci tyskiej drogówki od wczesnych godzin porannych prowadzą akcję pod kryptonimem „Trzeźwość”. Podczas minionego weekendu w ręce stróżów prawa wpadło 4 pijanych kierowców. Działania mają na celu wyeliminowanie z ruchu kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości.

Podczas dzisiejszych działań policjanci tyskiej drogówki będą dążyć do skontrolowania maksymalnej liczby kierowców, wykorzystując Alcosensory FST oraz Alco Blow. Działania te prowadzą przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa na drogach m.in. poprzez eliminowanie pijanych kierowców, którzy są zagrożeniem nie tylko dla swojego życia i zdrowia, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali aż 4 pijanych kierowców.

06.02.2016 godz. 04:19, ul. STEFANA GROTA-ROWECKIEGO - Policjanci zatrzymali mężczyznę - lat 32 ( zam. w Tychach), który kierował samochodem m-ki Ford Galaxy będąc w stanie nietrzeźwości 0,39 mg/l.

06.02.2016 godz. 07:35, ul. MARSZ. PIŁSUDSKIEGO - Policjanci zatrzymali mężczyznę - lat 38 (zam. w Tychach), który kierował samochodem marki Chrysler będąc w stanie nietrzeźwości 0,37 mg/l.

07.02.2016 godz. 09:04, ul. BP. BURSCHEGO -Policjanci zatrzymali mężczyznę - lat 67 ( zam. w Tychach), który kierował samochodem m-ki Skoda Fabia będąc w stanie nietrzeźwosci 0,45 mg/l.

07.02.2016 godz. 10:35, ul. BP. BURSCHEGO - Policjanci zatrzymali mężczyznę - lat 29 ( zam. w Tychach) , który kierował samochodem m-ki Skoda Fabia będąc w stanie nietrzeźwości 0,33 mg/l.

Przypominamy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2.


Źródło: KMP Tychy

Uszkodzona ciężarówka zablokowała ruch na Alei Bielskiej


8 lutego około godziny 9 na alei Bielskiej na wysokości skrzyżowania z ulicą Edukacji i Budowlanych doszło do awarii samochodu ciężarowego Mercedes z naczepą typu cysterna.

Samochód miał dostarczyć zapas paliwa na pobliską stację paliw. Uszkodzona ciężarówka zablokowała prawy pas w kierunku centrum miasta. Korek sięgał już skrzyżowania z ulicą Oświęcimską i Mikołowską. Na miejsce wezwany został patrol Policji celem zabezpieczenia miejsca awarii. Kierowca ciężarówki poinformował funkcjonariuszy, że w pojeździe doszło do awarii sprzęgła, a serwis został już wezwany. Patrol drogówki podjął decyzję o wezwaniu na pomoc tyskich strażaków. Strażacy w sile dwóch zastępów (GBA, SCRt) po kilku minutach byli na miejscu. Przy użyciu ciężkiego samochodu ratownictwa technicznego strażacy odholowali uszkodzoną ciężarówkę na pobliską stację paliw gdzie po kilku minutach dojechał samochód serwisowy. Na czas holowania pojazdu ruch na skrzyżowaniu został całkowicie wstrzymany. 

Wobec kierowcy samochodu ciężarowego nie zostały wyciągnięte żadne konsekwencje.


Źródło: 112tychy.pl

czwartek, 4 lutego 2016

GKS Tychy ma nowego rzecznika prasowego


Krzysztof Trzosek na stanowisku rzecznika prasowego zastąpił Michała Rusa, który pełnił tę funkcję od sierpnia 2012 roku.

Dotychczasowy rzecznik zrezygnował z pracy w Tyski Sport S.A., wybierając inną ścieżkę zawodową. Niewykluczone jednak, że Michał Rus pozostanie spikerem na Stadionie Miejskim Tychy- „Bez wątpienia praca w klubie, którego jestem kibicem, była dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Tym bardziej, że miałem przyjemność uczestniczyć w jednych z ważniejszych okresów w historii klubu - budowa i oddanie do użytku nowego Stadionu Miejskiego, a także zdobycie drugiego mistrzostwa Polski przez hokeistów i ogromny sukces w Pucharze Kontynentalnym. Dziękuję władzom klubu i miasta za zaufanie, a współpracownikom, zawodnikom, kibicom i przedstawicielom mediów za wspólne działania”- mówi Michał Rus.

Nowy rzecznik GKS Tychy to - wychowanek miasta i klubu. Od małego wierny kibic. Tu się urodził, tu chciał też zawsze pracować. Przez kilka ostatnich lat związany z TVS- jako dziennikarz Silesia Informacji. W tym czasie głównie zajmował się sportem, był też autorem programu sportowego. Ostatnie tygodnie spędził w Dzienniku Zachodnim. Studiował dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz zarządzanie przedsiębiorstwem.-„Praca w takim klubie, to dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Kiedyś oglądałem mecze jako kibic, potem dziennikarz, a dziś stałem się częścią klubu. Przez lata zdobyłem sporo doświadczenie, które chciałbym wykorzystać w GKS Tychy. Nowa praca, to dla mnie ogromne wyzwanie, tym większe że GKS jest szczególnie bliski memu sercu. Chciałbym żeby klub stał się jeszcze większą marką zarówno pod względem sportowym jak i wizerunkowym. Michał przez kilka lat wykonał kawał dobrej roboty, dlatego poprzeczka wisi przede mną bardzo wysoko"- mówi Krzysztof Trzosek, rzecznik prasowy spółki Tyski Sport.

Źródło: gkstychy.info

środa, 3 lutego 2016

Tłusty Czwartek na rowerze


Jutro (4 lutego) stowarzyszenie NOL Tychy zaprasza na Tłusty Czwartek na rowerze. W ramach spalania kalorii uczestnicy przejadą około 15 km wokół Paprocan.

Start rajdu o godz. 17:00 z Ryneczku na osiedlu K.

Dla pierwszych 15 uczestników pączek gratis.

Przypominamy o oświetleniu roweru.


Źródło: etychy.org

wtorek, 2 lutego 2016

Miesiąc bez izby: mniej pijanych, mniejsze koszty


Od początku roku do 27 stycznia do Izby Wytrzeźwień w Sosnowcu przewieziono z Tychów 68 osób. To ponad trzykrotnie mniej niż w styczniu 2015 roku – 205 osób i 2014 – 218. Opłata za koszt pobytu w izbie kosztuje 250 zł, więc łatwo policzyć, jakie przyniosło to oszczędności.

U podstaw decyzji o likwidacji Izby Wytrzeźwień legły względy ekonomiczne. Choć na podstawie danych z jednego miesiąca trudno dokładnie wyliczyć, jakich oszczędności można się spodziewać w dłuższej perspektywie czasu, niemniej pierwsze podsumowanie pozwala przypuszczać, że będą one niemałe. Warto bowiem przypomnieć, że w 2015 r. do tyskiej Izby Wytrzeźwień trafiło 2.201 osób, a w 2014 – 2.700.

Skórka jednak warta?

Przeciwnicy likwidacji izby byli zdania, że skórka nie jest warta wyprawki, bo koszty dowozu pijanych do Sosnowca będą i tak znaczne, a pokonywanie przez policjantów i strażników dłuższej trasy, ograniczy inne ich obowiązki. Ponadto na dodatkowe problemy zostaną narażone m.in. szpitale w Tychach – wojewódzki i miejski, które będą musiały jakoś poradzić sobie z nietrzeźwymi. Jak zatem wygląda ten pierwszy miesiąc bez izby? Policjanci przewieźli do Sosnowca 49 osób.

Jeśli chodzi o osoby nietrzeźwe, procedura nie zmieniła się i nadal dalej obowiązują takie same przepisy i podstawy prawne do przewiezienia osoby do izby wytrzeźwień – powiedziała asp. Barbara Kołodziejczyk, rzecznik Komendy Miejskiej policji w Tychach. – Nie ma to związku z tym, czy w mieście jest izba, czy nie. Do izby trafiają osoby nietrzeźwe, które swoim zachowaniem stwarzają powód do zgorszenia publicznego lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażających życiu lub zdrowiu innych osób. Policjanci mogą też odstąpić od doprowadzenia nietrzeźwej osoby do miejsca zamieszkania lub pobytu z powodu braku informacji o adresie, agresywnego zachowania się doprowadzonego, opinii lekarza badającego na miejscu interwencji lub sprzeciwu członków rodziny lub współmieszkańców. W zależności od ilości zdarzeń, dyżurny tak wydaje dyspozycje, aby zapewnić ciągłość i bezpieczeństwo w mieście. Jeżeli istnieje konieczność umieszczenia np. agresywnego i awanturującego się pijanego mężczyzny w izbie wytrzeźwień, to jest to również forma zapewnienia bezpieczeństwa i spokoju. W zależności od różnych czynników – jak ruch na drodze, ilość osób do osadzenia na izbie wytrzeźwień – czas przejazdu i osadzenia nietrzeźwego w izbie wytrzeźwień trwa co najmniej godzinę. Oczywiście, lepiej byłoby, żeby funkcjonariusze mogli w tym czasie patrolować ulice naszego miasta, jednak podejmujemy takie działania, by zapewniona była ciągłość pracy policjantów.

Ponad połowę mniej

Do wspomnianych 49 osób nietrzeźwych, dodać trzeba 19 pijanych, których do Sosnowca przetransportowała Straż Miejska. Ponadto strażnicy odwieźli do miejsca zamieszkania 7 osób. Żadna z nich nie wymagała przewiezienia na policje ani do szpitala. Warto też dodać, iż w styczniu 2015 roku do tyskiej izby strażnicy przewieźli 45 osób, czyli znacznie więcej niż obecnie.

Jak nas poinformowała Małgorzata Jędrzejczyk, rzecznik zarządzającej Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym spółki Megrez, w styczniu nie odnotowano zwiększonej liczby nietrzeźwych pacjentów. – Nie mamy osobnych procedur postępowania dla pacjentów, w których krwi stwierdzona została zawartość alkoholu – stwierdziła. – Wszystkie osoby, które trafiają na Izbę Przyjęć, przechodzą badania lekarskie i diagnostyczne, w zależności od potrzeb i udzielana jest im odpowiednia pomoc medyczna. Osoby pod wpływem alkoholu, w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, są naszymi pacjentami. Jeśli ich stan tego wymaga, podlegają na ogólnych zasadach hospitalizacji na jednym z naszych oddziałów lub kierowani są do innej placówki specjalistycznej. W innych przypadkach udzielana jest pomoc ambulatoryjna. Jeśli pacjent posiada ubezpieczenie zdrowotne, koszty leczenia pokrywa NFZ, natomiast pacjent nieubezpieczony, musi sam pokryć koszty leczenia. Dodam, iż w czasie modernizacji Izby Przyjęć wydzielona została izolatka dla osób pobudzonych. Jednak powodów tego stanu może być wiele, nie tylko alkohol.

Statystyka stycznia dowodzi, iż decyzja o likwidacji izby może przynieść spodziewane efekty ekonomiczne, ale o tym przekonamy się po roku. I co ważne – nowe rozwiązania nie spowodowały dodatkowych utrudnień w pracy takich instytucji, jak KMP Tychy, Izba Przyjęć WSS, czy Straż Miejska.

Źródło: tychy.pl

Możliwe zakłócenia w dostawie wody


Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach Spółka Akcyjna informuje, że w dniach od 3 do 15 lutego br. będą prowadzone prace modernizacyjne na sieci wodociągowej w rejonie: Wilkowyje, Żwaków, Suble, Glinka, os. Karolina, os. Regina, os. Łucja oraz os. Honorata.

W związku z powyższym w tych dniach mogą pojawić się zaburzenia w dostawie wody (np. co do barwy, czy ciśnienia).

Zostaną dołożone wszelkie starania, by złagodzić ich uciążliwość oraz maksymalnie ograniczyć czas ich trwania.

Jeżeli uznają Państwo za niezbędne dopracowanie szczegółowego sposobu realizacji dostawy wody dla Państwa, w ww. okresie, prosimy uprzejmie o kontakt z Dyspozytorem - pod numerem telefonu 32/325-70-00 lub bezpłatnym numerem 994.

Źródło: umtychy.pl

Twoje Tychy: Tyskie 6-latki pójdą do szkół?


Jestem za mądry już na przedszkole, świetnie odnajdę się w tyskiej szkole – to hasło promujące kampanię „6-latek w szkole”, która rusza w naszym mieście. Jej celem jest zachęcenie rodziców, by posłali swoje sześcioletnie pociechy do szkół.

W świetle nowelizacji ustawy o systemie oświaty, już od najbliższego roku szkolnego sześciolatki nie pójdą obowiązkowo do szkół. Obowiązek szkolny będzie znów dotyczył dzieci siedmioletnich. Co jeszcze zakłada nowelizacja? M.in. prawo do rozpoczęcia edukacji szkolnej od szóstego roku życia, obowiązek przedszkolny dla dziecka 6–letniego, prawa dziecka w wieku od 4 do 5 roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego oraz wzmocnienie roli kuratora oświaty. Ustawa pozwala również rodzicom dzieci urodzonych w 2009 roku, które uczą się już w szkołach podstawowych, na podjęcie decyzji o tym, że ich pociechy będą kontynuować naukę od 1 września ponownie w klasach pierwszych.

Rusza kampania

Władzom miasta zależy, by odsetek 6-latków, które zostaną w przedszkolach był jak najmniejszy, dlatego miasto rozpoczyna właśnie realizację kampanii „6-latek w szkole”. Oprócz plakatów i ulotek informacyjnych będą spotkania z rodzicami dzieci sześcioletnich, dni otwarte w szkołach szkół oraz zajęcia pokazowe dla dzieci i ich rodziców.

- Wracamy do kampanii, którą z powodzeniem realizowaliśmy kilka lat temu, kiedy to – podobnie jak teraz, o posłaniu 6-latka do szkoły decydowali rodzice. Dziś jesteśmy jednak bogatsi o doświadczenia z 6-latkami w szkołach (pierwsze sześciolatki, które poszły do szkół są już w gimnazjum), zwiększyliśmy o ponad 30 także liczbę etatów nauczycieli w świetlicach szkolnych i dostosowaliśmy godziny pracy tych świetlic do potrzeb rodziców. Mamy także jeszcze lepiej przygotowane szkoły. W ostatnich latach na remonty i doposażenie szkół wydaliśmy ponad 3,5 miliona złotych. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się na przyjęcie 6-latków – mówi Daria Szczepańska, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Większość szkół ma także bardzo dobre zaplecze sportowe, gdzie dzieci pod okiem trenerów i nauczycieli mogą rozwijać najróżniejsze pasje. Szkoły są także wyposażone w nowoczesne pracownie multimedialne, w przedszkolach trudno o takie udogodnienia. Od września uczniowie będą mogli także w szkole skorzystać z pomocy logopedy ( dziś można to zrobić w poradni psychologiczno-pedagogicznej). Dla niektórych rodziców to był jeden z argumentów za pozostawieniem dziecka w przedszkolu, dlatego miasto chce wyjść im naprzeciw.

Zdaniem rodziców i nauczycieli

Miejski Zarząd Oświaty w Tychach poprosił szkoły o zebranie opinii nauczycieli uczących dzieci 6-letnie w klasach pierwszych oraz opinii rodziców, którzy posłali swoje 6-letnie pociechy do szkół.

- Otrzymaliśmy mnóstwo pozytywnych opinii. Nie dotarła do nas ani jedna informacja na temat tego, że któryś rodzic żałowałby posłania o rok wcześniej dziecka do szkoły. Przeciwnie, wielu z nich podkreśla, że to była dobra decyzja. Dzieci w szkolnej rzeczywistości się świetnie odnalazły i osiągają wyniki w nauce na takim samym poziomie, jak ich starsi o rok koledzy. Opinie nauczycieli są podobne. Ciekawe jest także to, że wyniki sprawdzianu końcowego pisanego na koniec edukacji w szkole podstawowej, lepsze osiągają uczniowie, którzy naukę rozpoczęli jako sześciolatkowie – przyznaje Dorota Gnacik, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Tychach.

O tym, by jednak posłać 6-latka do szkoły mówią także psychologowie. – Dzieci 6-letnie, które dobrze radzą sobie w przedszkolu, są bystre, ciekawe świata, zadają pytania potrzebują nowych wyzwań. Pójście do szkoły daje im szansę na rozwijanie drzemiącego w nich potencjału poznawczego. Pozostawienie w przedszkolu może natomiast pozbawić odpowiednich bodźców stymulujących – mówi Iwona Jaźwa, psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tychach.

Rodzice powinni pamiętać także o tym, że rocznik rozpoczynający edukację szkolną we wrześniu 2016r. będzie mniej liczny. Łatwiej będzie zatem dostać później się do wybranego gimnazjum, szkoły średniej, na studia, a potem wejść na rynek pracy.

Przepełnione przedszkola

Nowelizacja ustawy spowoduje znaczne zmniejszenie w przedszkolach miejsc dla dzieci trzyletnich. Zgodnie z literą prawa, musimy zapewnić miejsca w przedszkolach dzieciom 6, 5 i 4 letnim. Najbardziej ucierpią na tym trzylatki. Dla nich niestety w wielu przedszkolach tych miejsc może po prostu zabraknąć – dodaje Dorota Gnacik.

Pozostawienie sześciolatków w przedszkolach będzie miało także określone konsekwencje dla nauczycieli. – Taka kluczowa zmiana, dotycząca obowiązkowego posłania tylko siedmiolatków do szkół, spowoduje, że od września w szkołach będziemy mieli niewiele klas pierwszych – mówi Dorota Gnacik , dyrektor MZO w Tychach. – Niestety oznacza to, że prawdopodobnie będziemy zmuszeni zredukować liczbę etatów nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego. Takich przykrych skutków nowelizacji ustawy o systemie oświaty jest więcej – dodaje.

Odsunięcie obowiązku szkolnego będzie miało także swoje skutki finansowe. Obecnie subwencja na jednego ucznia szkoły podstawowej wynosi 5300 zł, a dotacja na przedszkolaka 1370 zł. W najbliższych latach według danych szacunkowych Urzędu Miasta, wpływy do budżetu gminy zmniejszą się o ok. 4,5 mln zł rocznie.

Zapisy do szkół i przedszkoli

Rekrutacja do przedszkoli ruszy 1 marca i potrwa do 17 marca . Z kolei nabory do szkół podstawowych rozpoczną się 1 kwietnia, z zakończą 25 kwietnia. Tradycyjnie zapisać dziecko będzie można drogą elektroniczną i tradycyjną. O szczegółach naborów już w najbliższych dniach będzie można przeczytać na stronie www.oswiata.tychy.pl.


Źródło: tychy.pl