czwartek, 30 czerwca 2016

Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów podczas Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016


Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach uprzejmie informuje, iż w związku z faktem, że Miasto Tychy jest Partnerem Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016, istnieje potrzeba zapewnienia możliwości transportu dla kilkuset uczestników tego wydarzenia przebywających w gminach tzw. porozumienia tyskiego.

Wobec powyższego, zgodnie z Zarządzeniem nr 0050/207/16 Prezydenta Miasta Tychy z dnia 21 czerwca 2016 roku,wszystkie osoby posiadające tzw. „Paszport pielgrzyma” są uprawnione w dniach od 20 lipca do 1 sierpnia 2016 roku do bezpłatnych przejazdów w całej sieci komunikacyjnej organizowanej przez MZK w Tychach.


Źródło: MZK Tychy

IV Całodobowy Mecz Piłki Nożnej


Stowarzyszenie Sportowe Tychy organizuje 1 lipca IV Całodobowy Mecz Piłki Nożnej, podczas którego zbierać będzie środki na zakup respiratora dla Szpitala Miejskiego. Do gry zgłosili się nie tylko piłkarze, ale również hokeiści, siatkarze czy bokserzy!

Poprzednie edycje najdłuższego meczu piłkarskiego w Tychach cieszyły się dużym zainteresowaniem, także z uwagi jego charytatywny cel. Podczas dwóch pierwszych gier zbierano bowiem środki na wyposażenie Hospicjum im. Św. Kaliksta I w Tychach, a przed rokiem za kwotę 12 tys. zł zakupiono pompy infuzyjne, sprzęt EKG oraz kilka kompletów pościeli do Szpitala Miejskiego w Tychach.

Obudzić Cichą Nadzieję

Tym razem Sportowe Tychy również chcą wesprzeć Fundację Cicha Nadzieja.

- Chcemy ponownie obudzić Cichą Nadzieję i grając w piłkę nożną wspomóc Szpital Miejski w Tychach. Liczymy, że tyszanie równie chętnie, jak w poprzednich latach będą nas wspierać – mówi Maciej Broda ze Stowarzyszenia Sportowe Tychy.

Uczestnicy, a także darczyńcy będą mieli okazję dołożyć cegiełkę do zakupu nowego respiratora medycznego dla Szpitala Miejskiego. Koszt tego urządzenia jest niemały, bowiem kosztuje około 30 tys. zł.

Na boisku pojawią się gracze rezerwy GKS Tychy, trzykrotni mistrzowie ALPN – Fenomen Ledger, byli gracz GKS Tychy z Michałem Słoniną, Piotrem Myszorem i Jackiem Kańtorem na czele, a także Old Boje GKS Tychy z Albinem Wirą, Rafałem Oprzondkiem i Bartoszem Karwanem w składzie.

- Do gry zgłosiły się też Atomówki GKS Tychy i piłkarki Polonii Tychy, hokeiści z Tychy Knights, tyscy kibice, a także paintbolowcy z PLP – South Hunters, urzędnicy, liczna grupa bokserów z całego Śląska, a także siatkarze TKS Tychy – dodaje Sławomir Buturla, inicjator serii Całodobowych Meczów Piłki Nożnej. – Najbardziej jednak nas cieszy chęć gry Old Bojów GKS Tychy, którzy już czwarty raz wezmą udział w Całodobowym Meczu Piłki Nożnej!

Nie tylko futbol

IV Całodobowy Mecz Piłki Nożnej w tym roku przybrał nieco inną formę. Oczywiście punktem przewodnim będzie gra w piłkę i zbiórka środków na zakup respiratora, ale dużo atrakcji czeka też dzieci. W sobotę (2 lipca) bowiem będą mogły wziąć udział w grach i zabawach, a także skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni.

- Chcemy, by czwarta edycja była bardziej festynem aniżeli meczem piłkarskim. Od głównego celu jednak nie odbiegamy i dołożymy starań, by piłka była w grze przez całą dobę – dodaje Buturla.

Podobnie jak w poprzednich latach uczestnicy, a także kibice będą mogli skorzystać z okazji by zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS. Porad udzielać będą dietetyczka, księgowa i specjalista od zabezpieczania samochodów.

Impreza współfinansowana przez Urząd Miasta Tychy, a partnerem organizatorów jest MOSiR Tychy Mecz na sztucznym boisku przy ul. Andersa 22 rozpocznie się 1 lipca o godz. 16 i zakończy po pełnej dobie.

Najciekawsze mecze: 16:00: Paprocany Team – Urząd Miasta Tychy, 12:00: ex-GKS Tychy – Old Boje GKS Tychy, 13:00: Tyski Boks – Śląscy Pięściarze, 15:00: TKS Tychy – Przyjaciele TKS Tychy.

Źródło: tychy.pl

środa, 29 czerwca 2016

Tyszanin wygrał ekstremalny triathlon


48 zawodników wzięło udział w zawodach Diablak – Beskid Extreme Triathlon 2016, który w niedzielę (19 VI) odbył się w Żywcu. Zawody wygrał pochodzący w Tychów Jarosław Kocur.

Najlepszy zawodnik pokonał całą trasę w czasie 14 godzin i 9 minut. Dystans jaki miał do pokonania to 3,8 km pływania w Jeziorze Żywieckim, 180 km na rowerze – dwie pętle ze wspinaczką na Kubalonkę i Przełęcz Salmopolską z przewyższeniem 3200 metrów i 44 km biegu górskiego na szczyt Babiej Góry.

Źródło: tychy.pl

Od wernisażu do Forum Biznesu


Tegoroczna, 3. edycja międzynarodowego Forum Biznesu i Festiwalu Kultury Si Silesia w Hotelu Tychy Prime rozpocznie się 1 lipca kursem sommelierskim oraz wernisażem wystawy „Spotkania z Bretanią”, na której zaprezentowane zostaną prace Reginy Lipeckiej.

To będzie jedno z ciekawszych wydarzeń tegorocznego Si Silesia. Twórczość artystki obejmuje wiele dziedzin – malarstwo, rysunek, linoryt, sgraffito, projektowanie witraży oraz poezję, a jej prace często nawiązują do sztuki śródziemnomorskiej i frankofońskiej. Początek wernisażu – 1.07. o godz. 19 w restauracji La Cantina.

Podobnie jak w ub. roku, w ramach Si Silesia odbędą się bezpłatne kursy – sommelierski (1.07.), podstaw języka francuskiego (4-6 lipca) oraz kurs kulinarny (3.07., prowadzony przez ucznia Wojciecha Modesta Amaro) związany z kuchnią włoską i francuską. Można się jeszcze zapisywać na kurs j. francuskiego – informacje w Centrum Integracji Międzynarodowej tel.: 662-334-105, email: fundacja.cim@gmail.com.

7 lipca organizatorzy zapraszają na Forum i Targi Biznesu (godz. 16), podczas których można będzie nawiązać nowe kontakty z przedstawicielami wielu firm, dowiedzieć się jak współpracować z partnerami zagranicznymi. Podczas forum głos zabiorą eksperci z wielu dziedzin oraz konsul honorowa Francji Anna Krasuska-Terrillon. Wieczór biznesu zakończy koncert francusko-włoski w wykonaniu Doroty Zygadło, uczestniczki wielu konkursów i festiwali, laureatki licznych nagród. Artystka wykonuje przede wszystkim utwory z pogranicza jazzu i piosenki literackiej oraz piosenki francuskie i włoskie.

- W tym roku kładziemy nacisk na kulturę francuską, zresztą od początku naszemu pomysłowi patronuje konsul honorowa Francji – powiedział Patryk Szczygieł, jeden z inicjatorów Si Silesia.

- W ubiegłym roku zorganizowaliśmy pokaz sommelierski, teraz nowością jest profesjonalny kurs, podczas którego degustowane będą trzy francuskiej wina. Si Silesia przyciąga uwagę innych samorządów. W tym roku będziemy gościć m.in. prezydenta Skarżyska-Kamiennej, który chce zorganizować podobną imprezę w październiku. Miasto ma już włoską gminę partnerską, teraz szuka gminy francuskiej. Zapraszamy także na Forum Biznesu – będzie kilka ciekawych wystawień polskich i zagranicznych prelegentów, którzy będą mówili o nawiązywaniu kontaktów z firmami zagranicznymi.

Organizatorami Si Silesia są Hotel Tychy Prime, Centrum Integracji Międzynarodowej, Tyski Sport S.A. oraz Camera Italo Polacca.


Źródło: tychy.pl

Sprawca przemocy musi opuścić mieszkanie


Policjanci z Tychów zatrzymali 43-latka, który znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją partnerką i synem. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Prokurator zastosował wobec niego środek karny w postaci opuszczenia lokalu, objął go również policyjnym dozorem. Oprawcy grozi do 5 lat więzienia.

Do Komendy Miejskiej Policji w Tychach zgłosiła się kobieta, która potrzebowała pomocy. Okazało się, że została pobita przez swojego konkubenta, który uderzył ją garnkiem w głowę. W trakcie rozmowy z policjantami przyznała, że partner znęca się nad nią fizycznie i psychicznie. Jak twierdzi pokrzywdzona awantury z błahego powodu, przemoc i wyzwiska to sytuacje, które zdarzały się od kilkunastu lat. Kobieta zdecydowała się w końcu złożyć zawiadomienie i powiadomić policję. Ponadto mężczyzna znęcał się także nad swoim nastoletnim synem. Mundurowi zatrzymali 43-latka, który trafił do policyjnego aresztu. Sprawca usłyszał już zarzuty. Decyzją prokuratora domowy oprawca będzie musiał opuścić wspólnie zajmowany lokal oraz stawiać się na policyjny dozór. Za przemoc mężczyzna może spędzić w więzieniu nawet 5 lat.


Źródło: KMP Tychy

wtorek, 28 czerwca 2016

Wpadło 6 na „podwójnym gazie”


Podczas wczorajszych działań p.k. „Trzeźwość” tyscy policjanci przebadali na zawartość alkoholu w organizmie ponad 1100 kierujących. W ręce mundurowych wpadło 6 kierowców na „podwójnym gazie”. Celem takich akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez kontrolowanie stanu trzeźwości kierujących.

Wczorajsze działania rozpoczęły się o godzinie 05.00 i trwały do godziny 13.00. W tym czasie patrole mundurowych sprawdzały stan trzeźwości kierujących, jednocześnie w kilku miejscach naszego miasta. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu. Podczas akcji stróże prawa skontrolowali prawie 1128 kierujących. W trakcie działań policjanci zatrzymali łącznie 6 kierowców, którzy najpierw pili alkohol, a później „odważyli” się prowadzić swój pojazd. Niechlubnym rekordzistą okazał się zatrzymany na ulicy Mysłowickiej w Tychach 47-letni mieszkaniec Imielina, który jechał motorowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że mężczyzna już był zatrzymywany za jazdę w stanie nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony jako wykroczenie (art. 87 kodeksu wykroczeń ) albo czyn zabroniony jako przestępstwo (art. 178a kodeksu karnego). Zależy to od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie sprawcy. Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2 ponadto wiąże się to z utratą prawa jazdy.


Źródło: KMP Tychy

Elektrobudowa: blok dla Tauronu w Tychach przekazany do eksploatacji


Nowy blok ciepłowniczy w Zakładzie Wytwarzania Tychy (dawna EC Tychy) został przekazany Tauron Ciepło do eksploatacji - poinformował portal wnp.pl Andrzej Deroń, dyrektor oddziału Realizacji Projektów w Elektrobudowie, która zrealizowała inwestycję.

Jak podał Deroń w poniedziałek, formalnie blok został przekazany już przed tygodniem. Protokół odbioru podpisano 20 czerwca.

- Od tego czasu biegnie nasza gwarancja, która wynosi trzy lata. Wcześniej sukcesem zakończył się ruch próbny 720-godzinny oraz 72-godziny ruch na maksymalnych parametrach technicznych - dodał dyrektor.

Jak wskazał, z datą odbioru instalacja przestała być eksploatowana przez wykonawcę i została przekazana do użytkowania przez służby eksploatacyjne ZW Tychy.

- Zapewniliśmy zamawiającego o pełnym współdziałaniu podczas okresu gwarancyjnego. Planujemy utrzymanie kilkuosobowego zespołu gwarancyjnego z inżynierem gwarancyjnym na czele. Zasady rozliczania całości prac związanych z realizacją budowy bloku zostały z zamawiającym uzgodnione - dodał dyrektor.
Trzy lata budowy

Elektrobudowa warty 592,5 mln zł netto kontrakt na budowę bloku podpisała z Tauron Ciepło 20 czerwca 2013 r. To największe zlecenie w historii katowickiej spółki.

Nowa jednostka może wytwarzać ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Obiekt ma moc netto 50,8 MWe w pracy ciepłowniczej (59,2 MWe w pracy kondensacyjnej) i 86 MWt.

Podstawowym paliwem bloku jest miał węglowy, choć przewidziano też możliwość spalania do 10 proc. RDF (paliwo z odpadów). Siłownię wyposażono w kocioł fluidalny ze złożem cyrkulującym o mocy znamionowej 157 MWt. Żywotność projektowa nowego bloku to 30 lat.

- Kontrakt w Tychach jest dla nas powodem do dumy, bo to pierwszy blok, który zrealizowaliśmy samodzielnie jako generalny wykonawca - podkreślił dyrektor Deroń.

- Duma jest o tyle większa, że to jedyna tego typu inwestycja, która w ostatnich latach została przekazana w Polsce do użytkowania zgodnie z terminem - zaznaczył.

Nowa energia

Deroń przyznał, że obecnie na polskim rynku brakuje projektów o takiej skali jak blok w Tychach, ale Elektrobudowa dostrzega możliwości uzupełnienia portfela zamówień przedsięwzięciami o wartości ok. 200 mln zł.

- Mamy nadzieję, że inwestycje w energetyce zostaną uruchomione, m.in. po przyjęciu konkluzji BAT. W perspektywie sukcesywnego wycofywania z eksploatacji starych bloków, zwłaszcza klasy 200 MW, potrzeba realizacji nowych mocy będzie coraz bardziej nagląca - stwierdził Deroń.

W szczycie prac w budowę bloku w Tychach było zaangażowanych do 1,2 tys. pracowników fizycznych oraz 300 inżynierów. W sumie Elektrobudowa zawarła ponad 70 umów podwykonawczych.

Amec Foster Wheeler Energia Polska dostarczył kocioł fluidalny (wartość 145,7 mln zł netto oraz 5,99 mln euro netto), a Doosan Skoda Power odpowiadał za turbozespół ciepłowniczo-kondensacyjny (14,77 mln euro netto).

Generalnym projektantem bloku był Energoprojekt-Katowice, a inżynierem kontraktu z ramienia zamawiającego Energopomiar z Gliwic.
Ciepło dla Tychów

Zakład Wytwarzania Tychy jest głównym producentem ciepła dla mieszkańców miasta oraz firm działających w tyskiej podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Realizacja nowego bloku stanowiła drugi etap projektu budowy nowych mocy ZW Tychy. W pierwszym etapie, w latach 2008-2012, przebudowano kocioł węglowy na jednostkę spalającą w 100 proc. biomasę oraz zrealizowano zabudowę kotła rusztowego.

Łączny koszt obu etapów był szacowany wcześniej na ok. 782,5 mln zł, z czego budowa bloku miała pochłonąć łącznie ok. 618,5 mln zł.

Wg założeń, dzięki nowemu blokowi udział ciepła produkowanego w kogeneracji w stosunku do całkowitej produkcji dla systemu ciepłowniczego Tychów będzie wynosił nie mniej niż 75 proc.

Źródło: wnp.pl

TT: Wakacyjne inwestycje MZUiM


Rozpoczyna się realizacja kolejnego etapu modernizacji reprezentacyjnej ulicy miasta – al. Niepodległości. Prace prowadzone będą na odcinku od Urzędu Miasta do skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego. Wypięknieje też deptak, tzw. alejki – od ulicy Dmowskiego w kierunku osiedla O.

Od UM do Wyszyńskiego

Przypomnijmy, iż modernizacja al. Niepodległości na dobre rozpoczęła się w 2013 roku, ale rok wcześniej oddano parking przy Urzędu Miasta. Zaplanowane na kilka lat prace przebiegają etapami. W tym roku koncentrować się będą na półkilometrowym odcinku – od budynku UM do skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego. Wymieniona zostanie nawierzchnia chodnika – stare betonowe płyty zastąpi kolorowa kostka brukowa. Wyremontowana zostanie też ścieżka rowerowa, której nowa nawierzchnia wykonana będzie z czerwonej kostki brukowej. Ponadto przebudowana zostanie zatoka autobusowa i parking za przystankiem MZK.

Tychy jako pierwsze

Sam przystanek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Chodzi o zastosowanie elementów ułatwiających orientację osobom niewidomym lub słabo widzącym – mówi Agnieszka Kijas z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. – Będą to tzw. jeżyki, czyli żółte płytki z charakterystycznymi wypustkami i białe ścieżki prowadzące dla osób poruszających się z laską. Tychy są pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło standardy dotyczące dostosowania przestrzeni publicznej dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Opracowanie to zostało skonsultowane i pozytywnie zaopiniowane przez Polski Związek Niewidomych. W jego opinii czytamy: „W naszym kraju nie ma jeszcze opracowanych norm dotyczących dostosowania przestrzeni publicznej dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, stąd w poszczególnych miastach stosowane są różne rozwiązania. Sądzimy, że standardy zaproponowane w Tychach, mogą stać się w przyszłości podstawą do opracowania norm krajowych”.

Wzdłuż al. Niepodległości będzie także sporo zieleni. W specjalnych rabatach zaaranżowane zostaną kompozycje z kwiatów i ozdobnych traw. Prace potrwają do września, a pielęgnacja zieleni – do listopada. Ich wykonawcą jest firma EKO-Ogród, a inwestycja jest warta 1,7 mln zł.

Alejki z… wyspą

Trwa także kolejny etap przebudowy deptaku od ul. Dmowskiego w kierunku osiedla O (tzw. alejki). Teraz prace skupią się na ok. 700-metrowym odcinku. Chodnik pokryty zostanie nawierzchnią z kostki, wzdłuż deptaku powstanie ścieżka rowerowa z czerwonego asfaltu. W miejscu skrzyżowania z Zieloną Osią znajdzie się rondo z klombem w miejscu wyspy. Deptak będzie oświetlony, ustawione zostaną nowe ławki i kosze na śmieci, przybędzie drzew. Przetarg na wykonanie prac wartych ok. 1,5 mln zł ponownie wygrała firma Eko-Ogród. Zakończenie inwestycji planowane jest na przełom września i października.

Źródło: tychy.pl

Godziny otwarcia basenu w wakacje


Na na tyskiej Krytej Pływalni zaczęły obowiązywać wakacyjne godziny otwarcia. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi godzinami otwarcia basenu, sauny i siłowni obowiązującymi do końca sierpnia.

Godziny otwarcia Krytej Pływalni w okresie wakacji


PŁYWALNIA - WAKACJE

Poniedziałek - 6:00 - 7:00* - 8:00 - 20:00
Wtorek - 6:00* - 8:00 - 22:00
Środa - 6:00 - 7:00* - 8:00 - 20:00
Czwartek - 6:00 - 7:00* - 8:00 - 22:00
Piątek - 6:00 - 7:00*, 8:00 - 22:00
Sobota - 10:00 - 21:00
Niedziela - 8:00 - 21:00

* godzina poranna (niecka b: sportowego i rozgrzewkowego)


SAUNY - WAKACJE

Poniedziałek
- koedukacyjne 14:00 - 16:15
- dla kobiet 16:30 - 21:30
Wtorek
- koedukacyjne 14:00 - 16:15
- dla mężczyzn 16:30 - 21:30
Środa
- koedukacyjne 14:00 - 21:30
Czwartek
- koedukacyjne 14:00 - 16:15
- dla kobiet 16:30 - 21:30
Piątek
- koedukacyjne 14:00 - 16:15
- dla mężczyzn 16:30 - 21:30
Sobota
- koedukacyjne 10:00 - 21:30
Niedziela
- koedukacyjne 10:00 - 21:30


SIŁOWNIA - WAKACJE

Poniedziałek - 8:00 - 21:30
Wtorek - 8:00 - 20:00
Środa - 8:00 - 21:30
Czwartek - 8:00 - 21:30
Piątek - 8:00 - 20:00
Sobota - 8:00 - 21:30
Niedziela - 8:00 - 21:30


Źródło: etychy.org

poniedziałek, 27 czerwca 2016

Zmiana trasy przejazdu autobusu linii 51 w dniu 27 czerwca w godzinach 12:00 – 15:00


Szanowni Pasażerowie

Informujemy, że zgodnie z informacją otrzymaną od wykonawcy prac w godzinach od 12:00 do 15:00 z awaryjnie zamknięty będzie odcinek ul. Żwakowskiej w rejonie Subli. W związku z tym autobusy linii 51 od przystanku Tychy Harcerska do przystanku Tychy Stoczniowców pojadą ulicami Harcerską i Stoczniowców z pominięciem przystanków Suble Kościół, Suble Park, Suble Nizinna. Analogicznie w kierunku przeciwnym.

Na trasie objazdu będzie obsługiwany przystanek Tychy Hetmańska.

Za utrudnienia przepraszamy.

Źródło: MZK Tychy

niedziela, 26 czerwca 2016

Uszkodzona trakcja trolejbusowa na Grota Roweckiego


25 czerwca około godziny 20.10 do MSK w Tychach wpłynęło zgłoszenie o zerwanej sieci trakcyjnej na ulicy Grota Roweckiego. 

Na miejsce zadysponowany został jeden zastęp JRG Tychy (GBA) – przedysponowany z pożaru domu przy ulicy Solnej oraz patrol Policji. Jak się okazało po dotarciu na miejsce, zerwany element trakcji uderzył w przejeżdżający samochód ale na szczęście nie uszkodził go. W miejscu zdarzenia został wprowadzony ruch wahadłowy. Na miejsce wezwane zostało również pogotowie techniczne TLT. Około godziny trwało usuwanie awarii.


Źródło: 112tychy.pl

sobota, 25 czerwca 2016

Turniej II rundy Pucharu Kontynentalnego w Tychach


Podczas corocznego kongresu IIHF poświęconego rozgrywkom Pucharu Kontynentalnego w hokeju na lodzie GKS Tychy otrzymał prawo do organizacji turnieju II rundy.

Z Budapesztu napłynęły dobre oraz złe wieści - wbrew wcześniejszym informacjom IIHF, tyska drużyna ponownie rozpocznie swój udział w Pucharze Kontynentalnym od II rundy, a nie jak informowano od półfinału. Dobra informacja jest natomiast taka, że turniej zostanie zorganizowany w Tychach!

Podobnie jak w ubiegłym roku ofertę GKS-u Tychy i miasta Tychy w Budapeszcie przedstawiali prezes zarządu Grzegorz Bednarski oraz przewodniczący rady nadzorczej Tyski Sport SA Miłosz Stec-Cieszymy się, że Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie ponownie obdarzyła nas zaufaniem i dała nam możliwość organizacji turnieju. To oznacza, że sprawdziliśmy się jako gospodarz w zeszłym roku, co zresztą potwierdzały również komentarze zaraz po imprezie. Nasza grupa na pewno jest trudniejsza niż w ubiegłym roku, ale wierzę w to, że atut własnej hali pomoże naszym zawodnikom awansować do półfinału - mówi Bednarski.

Sezon 2016/2017 będzie jubileuszową, XX edycją Pucharu Kontynentalnego, a turniej odbędzie się w dniach 21-23 października na tyskim Stadionie Zimowym. Podczas dzisiejszego spotkania poznaliśmy także składy poszczególnych grup. W Tychach zaprezentuje się rumuńska Dunarea Galati, słoweński Acroni Jesenice oraz węgierski Jegesmedvek Miskolc. Do półfinału awansuje jedna drużyna, a w turnieju grupy E, który odbędzie się we Włoszech, czekają już białoruski Szachtar Soligorsk, kazachski Berbarys Atyrau oraz włoski RittenSport.


Źródło: interia.pl

Utrudnienia w ruchu na DK1


Od poniedziałku (27 czerwca) ruszą prace remontowe na niedawno gruntownie zmodernizowanym odcinku DK1.

Od lasu przed skrzyżowaniem z S1 do granicy miasta z Kobiórem miejscowo, na odcinakach około 30 m, wprowadzone zostaną zwężenia. Utrudnienia dotyczyć będą obu jezdni, zarówno w stronę Katowic, jak i Bielska-Białej.

Największe utrudnienia czekać będą na estakadzie przy Al. Niepodległości. Tu na 300 metrowym odcinku ruch zostanie ruch zostanie ograniczony do jednego pasa dla każdego kierunku.

Dodatkowo w miejscu zwężeń obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 50km/h i zakaz wyprzedzania.

Prace mają potrwać do 2 lipca.


Źródło: etychy.pl

Pożar sklepików przy ulicy Reymonta


25 czerwca około godziny 15.10 podczas patrolu funkcjonariusze tyskiej Policji w rejonie ulicy Stoczniowców 70 zauważyli pożar osiedlowych sklepików.

O sytuacji powiadomili natychmiast dyżurnego oraz tyską Straż Pożarną. Na miejscu szybko zjawiła się również ochrona sklepu, po otrzymaniu sygnału z monitoringu. Na miejsce wysłane zostały dwa zastępy z JRG Tychy (GBA, GCBA). Będący na miejscu policjanci zabezpieczyli teren działań. Strażacy podali dwa prądy wody na palący się dach sklepików. Dodatkowo na miejsce wezwany został zastęp (SLOp)z kamerą termowizyjną. Pożar szybko został opanowany jednak do pełnego ugaszenia strażacy zmuszeni byli do rozebrania poszycia dachu dwóch sklepików oraz blachy ze ścian zewnętrznych. W związku z dużym zadymieniem strażacy pracowali w aparatach ochrony układu oddechowego. Ze względu na bardzo wysoką temperaturę do pomocy w rozbiórce na miejsce zadysponowany został dodatkowy zastęp z JRG Tychy (GBA). Przed godziną 18 działania na miejscu zostały zakończone. Na miejscu byli obecni właścicieli sklepików, którzy wraz ze strażakami wynieśli z obiektów nie uszkodzone materiały. Obiekty zostały dokładnie sprawdzone przy użyciu kamery termowizyjnej.

Przyczynę pożaru wyjaśni policyjne dochodzenie.


Źródło: 112tychy.pl

Samoobsługowe stacje naprawy rowerów


W Tychach pojawiło się 8 ogólnodostępnych, samoobsługowych stacji naprawy rowerów. Każdy rowerzysta może z nich bezpłatnie korzystać przy naprawie drobnych usterek. Wszystkie stacje wyposażone są w wysokiej jakości narzędzia, które umożliwią podstawowy serwis. Na miejscu można skorzystać m.in. z klucza nastawnego i klucza płaskiego, śrubokręta z różnymi końcówkami, łyżki do opon oraz pompki powietrza z adapterem na wszystkie zawory rowerowe. Narzędzia są trwale przymocowane do stacji i chronione przed deszczem. Oprócz tego, aby serwis był łatwiejszy, rower można zawiesić na specjalnych wspornikach i dokonać nawet poważniejszych napraw.

Stacje są zlokalizowane na parkingach wielopoziomowych przy dworcu PKP i lodowisku (przy bezpłatnej strefie Bike&Ride), a także na Paprocanach, przy ul. Sikorskiego (nieopodal budowanego parku wodnego) i przy ulicach Edukacji, Piłsudskiego i Katowickiej.

Koszt montażu ośmiu stacji to blisko 40 tys.zł. Stacje dostarczyła i zamontowała firma Ibombo z Leszna.

Źródło: tychy.pl

piątek, 24 czerwca 2016

BMW roztrzaskało się o bariery na DK1


23 czerwca około godziny 18.15 na ulicy Beskidzkiej (DK 1) w kierunku na Katowice przy zjeździe na cmentarz komunalny doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego.

Kierujący samochodem BMW młody mężczyzna utracił panowanie nad swoim pojazdem i uderzył w bariery energochłonne. Na miejsce wezwane zostały wszystkie służby. Kierujący samochodem został przekazany pod opiekę ratowników medycznych. Z posiadanych informacji nic poważnego mu się nie stało. Na czas działań ratowniczych oraz wykonania przez Policję czynności prawy pas w kierunku Katowic został wyłączony z ruchu. Działania strażaków na miejscu polegały na jego zabezpieczeniu, odłączeniu akumulatora z rozbitym pojeździe oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych. Utrudnienia w ruchu trwały blisko półtorej godziny. 

Tyscy policjanci prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.


Źródło: 112tychy.pl

Uszkodzona ciężarówka zablokowała ulicę Turyńską


23 czerwca około godziny 17.30 do MSK w Tychach wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ulicy Turyńskiej (DK 44).

 Ze zgłoszenie wynikało, że samochód ciężarowy z niewyjaśnionych przyczyn „złamał się” zablokował pas w kierunku Bierunia i zatrzymał na pasie zieleni oddzielającej jezdnie. Na miejsce wysłane zostały dwa zastępy strażaków z JRG Tychy (GCBA, SCRT) i patrol Policji. Po dotarciu na miejsce okazało się, że z pojazdu ciężarowego wyciekają płyny eksploatacyjne. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, zneutralizowali płyny eksploatacyjne. Naczepa została przepięta do podstawionego ciągnika siodłowego, a uszkodzony pojazd został przy użyciu wozu bojowego straży pożarnej odholowany w bezpieczne miejsce. Na czas usuwania zawalidrogi ruch na DK 44 w obu kierunkach został wstrzymany. Utrudnienia trwały około godziny.


Źródło: 112tychy.pl

Areszt za rozboje


Policjanci z Tychów zatrzymali 31-latka, podejrzanego o dokonanie rozboju. Sprawca używał wobec swoich ofiar przemocy kopiąc ich i uderzając pięściami. Na wniosek śledczych sąd zastosował wobec zatrzymanego dwumiesięczny areszt.

Tyscy policjanci zatrzymali 31-letniego mężczyznę, podejrzanego o rozbój. Okazało się, że wobec sprawcy toczy się już postępowanie o dokonanie dwa miesiące temu tego samego rodzaju przestępstwa. Agresor napadł dwukrotnie, pierwszy raz właśnie w kwietniu, a kolejny w czerwcu. 31-latek używał przemocy wobec swoich ofiar kopiąc i uderzając pięściami. Jego łupem padały pieniądze oraz inne przedmioty należące do pokrzywdzonych. Intensywna praca śledczych doprowadziła do zatrzymania rozbojarza oraz przedstawienia mu łącznie dwóch zarzutów. Na wniosek śledczych sąd zastosował wobec mężczyzny dwumiesięczny areszt. Za popełnione przestępstwa w więzieniu może spędzić nawet 12 lat.


Źródło: KMP Tychy

Komunikacja w okresie wakacyjnym


Szanowni Pasażerowie!

Uprzejmie informujemy, że wobec zmniejszenia zapotrzebowania na komunikację zbiorową w okresie wakacyjno – urlopowym, wprowadza się następujące zmiany w organizacji linii MZK w Tychach:

Od dnia 27.06.2016 r. do 31.08.2016 r. zostaną zawieszone linie szkolne Sz1, Sz2, Sz3, Sz4, 56, 95, 252, 253 oraz kursy szkolne oznaczone w rozkładach jazdy literą „f” (nie kursuje w okresie ferii letnich, zimowych i szkolnych przerw świątecznych) na liniach autobusowych: J, S, 274, 536, 686 i na liniach trolejbusowych: A, B, C, E.

Od dnia 01.07.2016 r. do 31.08.2016 r. na okres wakacji zostają wprowadzone ograniczenia w kursowaniu autobusów na liniach: 29, 33, 65, 75, 82, 262, 268, 536, 605, 620, 655, 696.

Od dnia 01.07.2016 r. do 30.09.2016 r. zostaje zawieszona linia E-2.

Z dniem 01.07.2016 r. wprowadza się także zmiany na liniach: „L”, 262 i 536:

Trasa przejazdu mikrobusu linii „L” w niektórych kursach wydłużona zostanie do przystanku „Tychy Czułów Narcyzów” przez ulicę Zwierzyniecką. Dodatkowo na tej linii w każdym kursie włączony zostaje także do obsługi przystanek „Tychy Wartogłowiec Skotnica”.

Do rozkładu jazdy linii 262 i 536 wprowadza się przystanek komunikacyjny „Bieruń Rudnik” w kierunku Tychów oraz wydłuża się na linii 262 kurs o godzinie 4:57 z „Tychy Dworzec PKP” do przystanku „Lędziny Rachowy Osiedle” w soboty, niedziele i święta wraz z kursem powrotnym.

Ponadto na wniosek gmin z dniem 02.07.2016 r. wprowadza się korektę rozkładu jazdy linii 274 w soboty, niedziele i święta.

Nowe rozkłady jazdy zmienionych linii L, 65, 262, 274 i 536 zostaną rozwieszone w dniach 29-30 czerwca 2016 r., mimo, że autobusy będą kursować jeszcze wg dotychczasowego rozkładu jazdy. Prosimy o zwracanie uwagi na datę obowiązywania rozkładów. Z nowymi rozkładami jazdy można się również zapoznać w serwisie www.mzk.pl.


Źródło: MZK Tychy

czwartek, 23 czerwca 2016

Prezydent Duda w Tychach: Polsce potrzeba takich obywateli, jak rodzą się na Śląsku


- Mam nadzieję, że program 500 plus, który ma pomagać rodzinom, które mają dzieci, także i tutaj będzie wsparciem dla rodzin i zachętą, żeby dzieci mieć więcej. O tych Polaków nowych gorąco proszę – mówił dziś w Tychach prezydent Andrzej Duda.

Była to pierwsza wizyta Andrzeja Dudy w Tychach. Po wymianie uprzejmości prezydent przypomniał, że jednym z powodów jego przybycia jest rocznica wkroczenia na Śląsk polskich wojsk, która minęła 20 czerwca.

– Dziękuję polskim bohaterom. Dziękuję potomkom tych, którzy walczyli o to, by na Śląsku była Polska – mówił prezydent Andrzej Duda. – To Wojciech Korfanty, który dał niepodległej Polsce Śląsk, był przywódcą powstania, które zakończyło się sukcesem. To był dar ludzi Śląska dla Polski, którzy chcieli być częścią polskiego państwa. Chcieli być Polakami – dodał prezydent, który pół godziny wcześniej, złożył wieniec pod pomnikiem Korfantego i Piłsudskiego w Katowicach.

Przemówienie prezydenta w Tychach spotkało się z gorącym przyjęcie i wiwatami ok. 200 osób zgromadzonych na Placu Baczyńskiego. Za barierkami wyznaczonej strefy odbyła się natomiast pikieta lokalnych struktur Komitetu Obrony Demokracji. Kilkadziesiąt osób z transparentami, próbowało zagłuszyć przemówienie prezydenta.

W drugiej części wystąpienia Duda skupił się na realizowanej przez rząd polityce prorodzinnej. Jak mówi, Polsce potrzeba "takich obywateli, jak rodzą się na Śląsku - pracowitych, ludzi honoru, wychowanych na tradycji". Złożył też przy okazji najlepsze życzenia wszystkim ojcom z okazji przypadającego dziś Dnia Ojca.

– Mam nadzieję, że program 500 plus, który ma pomagać rodzinom, które mają dzieci, także i tutaj będziewsparciem dla rodzin i zachętą, żeby dzieci mieć więcej. O tych Polaków nowych gorąco proszę – mówił prezydent i wskazywał, że wkrótce do realizowanego już programu, dołączy kolejny, "kierowany do młodych program mieszkanie plus". – Dzięki niemu młodzi będą mogli zdecydować się na zawarcie związku małżeńskiego i dzieci. Krótko mówiąc, będą budowali potęgę naszego kraju – dodał.

Na koniec prezydent zapewnił, że podobnie jak rząd, wywiąże się z obietnic wyborczych. – Mogę zapewnić, że o nich nie zapominamy i zrobimy wszystko, żeby ta dobra zmiana się udała, a ci, którzy próbują w niej przeszkodzić - nie dali rady – podsumował.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, prezydent przez kilkanaście minut witał się z mieszkańcami Tychów i pozował do pamiątkowych zdjęć. Andrzej Duda odwiedził dziś trzy śląskie miasta: Katowice, Tychy i Bieruń.


Źródło: onet.pl

środa, 22 czerwca 2016

Zakwit sinic i zakaz kąpieli w Paprocanach


Kolejny raz nie udało się otworzyć kąpieliska na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Paprocanach. Chyba już nikogo w Tychach nie dziwi, że jeszcze przed otwarciem wprowadzono zakaz kąpieli z powodu zakwitu sinic.

Zakaz będzie obowiązywał do odwołania. Kąpielisko pozostaje zamknięte praktycznie od początku lipca 2014 roku. Na palcach jednej ręki można policzyć dni w ciągu ostatnich lat, kiedy kąpiel w jeziorze nie groziła utratą zdrowia.

W związku z zakwitem sinic tradycyjnie podczas Tyskiego Triathlonu nie będzie konkurencji pływania.

Źródło: etychy.org

Utrudnienia w dniu 23 czerwca 2016 roku w związku z przejazdem rolkarzy przez miasto Tychy


Szanowni Pasażerowie

Uprzejmie informujemy, że w dniu 23 czerwca 2016 r. w godzinach 20:00 – 22:30 będzie miał miejsce w Tychach przejazd rolkarzy ulicami Tischnera, Piłsudskiego, Armii Krajowej, Wyszyńskiego, Edukacji, Budowlanych, Biblioteczną, Boczną, Bocheńskiego, Rynek, Bocheńskiego, Hlonda, Burschego, Glinczańską, Jeżynową, Borową, Harcerską, Jaśkowicką, Borową, Myśliwską, Nową, Bielską, Sikorskiego, Armii Krajowej, Piłsudskiego, Tischnera.

W tych godzinach na ww. ulicach mogą wystąpić niewielkie utrudnienia drogowe.


Źródło: MZK Tychy

wtorek, 21 czerwca 2016

Tychy: trwa rozbiórka budynków Zakładu Elektroniki Górniczej


Charakterystyczny budynek Zakładu Elektroniki Górniczej przy ulicy Burschego w Tychach zostanie wkrótce zrównany z ziemią. Podobny los czeka też sąsiedni, bliźniaczy obiekt. W miejscu wyburzonego gmachu powstanie prawdopodobnie pawilon handlowy.

Blisko 50-letni budynek wymagał generalnego remontu od lat. Koszt niezbędnej modernizacji wyliczono na 26 mln zł, co znacznie przekraczało wartość obiektu. Ostatecznie właściciel budynku, zdecydował o wyburzeniu modernistycznego wieżowca. Zgodę na rozbiórkę tyski magistrat wydał w połowie grudnia 2014 roku. Od tego czasu inwestor miał trzy lata na przystąpienie do robót wyburzeniowych. Dziś prace nabierają tempa. Najniższe kondygnacje zostały już pozbawione okien, a wnętrza zostały "oczyszczone" do gołego betonu.

Jedynym elementem budynku ZEG-u, który przetrwa, będzie mozaika, zdobiąca front kompleksu. Dzieło zostało wpisane przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków ruchomych województwa Śląskiego. – 5 listopada 2014 roku została wydana decyzja w zakresie przeniesienia mozaiki, która znajdzie się w szkole "zegowskiej", czyli do Zespołu Szkół nr 5. Z tego, co wiemy, inwestor nie wcześniej, jak w połowie lipca rozpocznie jej demontaż – mówi dla Onetu Ewa Grudniok, rzecznik prasowy UM Tychy.

W miejscu wyburzonego obiektu powstanie prawdopodobnie pawilon handlowy. Jak się dowiadujemy, w tyskim wydziale budownictwa rozpatrywany jest wniosek w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.


Źródło: onet.pl

Policjant oskarżony o zranienie kibica – uniewinniony


Sąd Okręgowy w Katowicach uniewinnił we wtorek policjanta, oskarżonego o zranienie przed trzema laty kibica podczas zamieszek na dworcu w Tychach. Zmienił wyrok tyskiego sądu rejonowego, który uznał policjanta za winnego i skazał go na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

W lutym Sąd Rejonowy w Tychach skazał funkcjonariusza oddziałów prewencji w Katowicach za to, że przekroczył swoje uprawnienia, niezasadnie używając broni gładkolufowej i oddając strzał pociskiem hukowym w kierunku Krzysztofa T. Mężczyznę zraniła wylatująca po wystrzale filcowa zatyczka naboju.

Kibic doznał rany tłuczonej okolicy ciemieniowej, rany szarpanej prawego skrzydełka nosa, sińca powieki górnej i dolnej prawego oka z wylewem do spojówki oraz obrzęku policzka, co spowodowało obrażenia wymagające hospitalizacji poniżej 7 dni. Raniony złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko policjantowi.

Sąd I instancji wymierzył funkcjonariuszowi karę 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Orzekł też wobec niego środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu policjanta na 2 lata. Zasądził też m.in. zadośćuczynienie za doznaną krzywdę dla pokrzywdzonego w wysokości 10 tys. zł i zwrot kosztów sądowych. Wyrok ten w całości zaskarżyła obrona policjanta, która domagała się uniewinnienia policjanta, ewentualnie uchylenia wyroku.

Broniąca policjanta mec. Katarzyna Górny-Salwarowska kwestionowała ustalenia sądu pierwszej instancji, oparte - jak mówiła - głównie na filmie nakręconym przez kolegę poszkodowanego. W jej ocenie nie przedstawia on całości sytuacji, a całe zajście można uznać jedynie za nieszczęśliwy wypadek.

Sąd II instancji podzielił argumenty obrony i uniewinnił oskarżonego.

Procesowi uważnie przyglądało się środowisko policjantów, którzy uważają, że ich kolega zachował się prawidłowo. We wtorek do sądu przyszło kilkudziesięciu umundurowanych funkcjonariuszy, solidaryzujących się z oskarżonym. Po ogłoszeniu wyroku zaczęli bić brawo.


Źródło: rmf24.pl

Twoje Tychy: Wielka demolka w ZEG-u


Rozbiórka jednego z budynków dawnego Zakładu Elektroniki Górniczej ruszyła na dobre. Po etapie prac przygotowawczych, firma Carbo Stal przystąpiła do zasadniczych robót wyburzeniowych. Będę one postępowały systematycznie i wraz z usuwaniem fundamentów potrwają kilka miesięcy.

Zaczęto od prac wewnątrz budynku – rozebrano ścianki działowe, kartonowo-gipsowe i elementy wyposażenia, które jeszcze pozostały. Częściowo zdemontowano parterową dobudówkę, a niebawem firma przystąpi do rozbiórki mozaik, znajdujących się na elewacji budynku oraz wewnątrz, w części basenowej. Te prace wymagać będą precyzji, bowiem podzielona na części mozaika zostanie zabezpieczona i przewieziona w inne miejsce.

- Część obiektu będzie rozbierana niemal ręcznie, ponieważ bezpośrednio sąsiaduje z czynną halą produkcyjną – mówi Tomasz Skarżyński, kierownik robót Carbo Stal. – Do drobnych prac wykorzystany zostanie zdalnie sterowany robot wyburzeniowy brokk. Kiedy uporamy się z tym etapem, do zasadniczych robót użyjemy koparki Hitachi – największej w Polsce i szóstej w Europie. Ma ramię o wysokości 51 m. Na końcu wysięgnika zostaną zamontowane nożyce, które będą „gryzły” ściany i elementy konstrukcji.

Przyjazd koparki i jej praca to będzie najtrudniejszym etapem robót wyburzeniowych. Zostanie zainstalowana po uporządkowaniu teren wokół budynku, bowiem swojej drodze nie może mieć żadnych przeszkód.

Warto dodać, iż firma Carbo Stal prowadziła rozbiórkę budynku DOKP w Katowicach, który znajdował się przy Spodku, a gigantycznej koparki użyła m.in. do rozbiórki 42-metrowych silosów w Cementowni Górażdże i wyburzaniu wieży węglowej na terenie działającej Koksowni Radlin.

Rozbiórka w centrum miasta tak dużego obiektu jak ZEG, niesie pewne uciążliwości związane z pyłem. Jednak firma prowadząca roboty zapewnia, iż miejsce w którym toczyć się będą prace, będzie polewane wodą. Wykorzystane zostaną do tego celu armatki wodne, podobne do tych, jakie można spotkać na stokach narciarskich do naśnieżania. Woda będzie wiązać pył, więc z terenu rozbiórki nie powinien się on przedostawać na sąsiednie budynki.

Choć prace będą trwały cały dzień, burzenie ZEG potrwa kilka miesięcy, być może do końca roku, wliczając w to usunięcie potężnych fundamentów i uporządkowanie całego terenu.

- Gdyby obiekt stał w polu, już by go nie było – dodaje Tomasz Skarzyński. – Jednak w tej sytuacji, prace postępować będą wolno, bowiem w sąsiednich budynkach i na terenie przylegającym do ogrodzenia przebywać będą ludzie, pojazdy, trwa produkcja. Nie będzie jednak ograniczeń w ruchu, bo prace odbywać się będą na ogrodzonym terenie.


Źródło: tychy.pl

poniedziałek, 20 czerwca 2016

NIGHTSKATING TYCHY - WITAMY LATO


W czwartek, 23 czerwca odbędzie się po raz drugi w historii Nightskating w Tychach. W ubiegłym roku tyscy fani rolkarstwa pokazali, że lubią i potrafią jeździć na rolkach, stawiając się liczną grupą na starcie imprezy.

W tym roku przejazd Nightskating w Tychach będzie połączony z rozpoczęciem lata i wakacji, w związku z tym liczymy na piękną pogodę i zwiewne stroje naszych uczestników.

Od godziny 19:00 w miejscu startu przejazdu Nightskating na parkingu przy Hali Sportowej przy ulicy Piłsudskiego 20 będą odbywać się darmowe szkolenia z zakresu podstaw jazdy na rolkach oraz dostępna będzie wypożyczalnia sprzętu. Równo o godzinie 20:00 na ulice miasta wyjadą rolkarze, którzy opanują na moment drogi. O godzinie 22:30 zaplanowano zakończenie przejazdu.

Długość trasy to około 17 kilometrów. Przejazd rozpocznie się o godzinie 20 .00 Halą Widowiskowo Sportową przy ulicy Piłsudskiego 20, przejazd ulicami aleja Tischnera, Piłsudskiego, Armii Krajowej, Wyszyńskiego, Edukacji, Budowlanych, Biblioteczna, Boczna, Bocheńskiego, Rynek przerwa 15 minutowa, następnie przejazd pojedzie ulicami Bocheńskiego, Hlonda, Burschego, Glinczańska, Jeżynowa, Borowa, Harcerska, Jaśkowicka, Borowa, Myśliwska, Nowa, Bielska, Sikorskiego, przerwa 15 minut na ośrodku Paprocany, następnie ulicami Sikorskiego, Armii Krajowej, Piłsudskiego, Tischnera, zakończenie imprezy przed Halą Widowiskowo Sportową przy ulicy Piłsudskiego 20. – zakończenie przejazdu w okolicach godziny 22.30

Wszystkim uczestnikom zalecamy kask oraz komplet ochraniaczy. Udział w imprezie jest bezpłatny, jednak wymaga od uczestników umiejętności sprawnego poruszania się na rolkach.

Nightskating to inicjatywa, której celem jest rekreacja i wychowanie przez sport oraz integracja różnych grup społecznych i wiekowych, a przede wszystkim dobra zabawa.


Źródło: etychy.org

Nowy najemcy w Tychach. Jeden na tysiąc


Dwaj nowi najemcy Gemini Park Tychy wzbogacą ofertę sportową i wyposażeniową centrum. Zajmą łącznie ponad 2 tys. mkw. powierzchni komercyjnej.

Międzynarodowa sieć handlowa, która sprzedaje artykuły wyposażenia wnętrz – Jysk, a także Martes Sport – producent i importer odzieży oraz artykułów sportowych, będą współtworzyć ofertę powstającego Centrum Handlowego Gemini Park Tychy.

- Naszym założeniem jest, aby Gemini Park Tychy przyciągało klientów atrakcyjną i różnorodną ofertą handlową. Lokalizacja i koncept obiektu w formule power center to wielki potencjał, a podpisanie umów najmu z kolejnymi brandami wielkopowierzchniowymi pokazuje, że przedstawiciele sieci handlowych są tego samego zdania – mówi Daniel Słuchocki, dyrektor ds. komercjalizacji, Gemini Holding.

Zgodnie z nowo podpisaną umową najmu, do grona najemców Gemini Park Tychy dołączy Jysk - międzynarodowa sieć handlowa, która zajmuje się sprzedażą artykułów wyposażenia domu. Obecnie grupa Jysk obejmuje 2,3 tys. sklepów w 41 krajach na całym świecie. Marka zajmie salon o powierzchni 1100 mkw., w którym oferować będzie materace, kołdry, poduszki, a także meble oraz artykuły do dekoracji wnętrz.

Ofertę tyskiego Gemini Park współtworzyć będzie także Martes Sport – producent i importer odzieży, obuwia oraz akcesoriów sportowych renomowanych marek takich jak: Arena, Colmar, Elbrus, Hi-Tec, Iguana, Magnum, Martes, Icepeak czy Nike. W tyskim Gemini Park marka zajmie lokal o powierzchni 970 mkw.

Za komercjalizację obiektu odpowiedzialna jest firma CBRE. To największa na świecie firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych.

Źródło: propertynews.pl

Wizyta Prezydenta RP w Tychach


23 czerwca 2016 roku (czwartek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odwiedzi Katowice, Tychy i Bieruń. W Tychach o godz. 15.45 na Placu Baczyńskiego rozpocznie się spotkanie prezydenta z mieszkańcami.

Program wizyty:

godz. 15.45 - Spotkanie z mieszkańcami (plac Baczyńskiego)
Planowane wystąpienie Prezydenta RP.


Wejście akredytowanych dziennikarzy do sektora prasowego w godz. 15.00-15.25.

Instalacja wozów transmisyjnych do godz. 13.45.

Obsługa prasowa wyłącznie dla akredytowanych dziennikarzy. Akredytacje (zawierające: imię, nazwisko, nazwę redakcji, imię ojca, numer PESEL, numer legitymacji prasowej, numer telefonu kontaktowego, adres e-mail oraz markę i numery rejestracyjne wozów transmisyjnych) przyjmuje Urząd Miasta Tychy pod adresem: rzecznik@umtychy.pl do 22 czerwca br. (środa) do godz. 9.00.

Informacji na temat akredytacji udziela Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Tychy, Ewa Grudniok, tel.: 609 494 458.

Na spotkanie nie wolno wnosić szklanych butelek, niebezpiecznych narzędzi, wprowadzać psów ani rowerów.
Źródło: umtychy.pl

sobota, 18 czerwca 2016

Światowe Dni Młodzieży w Tychach


Za miesiąc do Tychów przyjedzie kilkuset pielgrzymów z całego świata, by uczestniczyć w 31 Światowych Dniach Młodzieży. Główne uroczystości odbędą się w Krakowie, ale inne miasta także przygotowują się na to wydarzenie. W Tychach w tych dniach odbędą się spotkania, spektakle, kino plenerowe, koncerty, z których największy na kilkanaście tysięcy osób na Stadionie Miejskim 24 lipca.

Przygotowania do przyjazdu pielgrzymów rozpoczęto w Tychach już dwa lata temu. – Tak duże wydarzenie wymagało współpracy wielu podmiotów, dlatego też Prezydent Miasta Tychy powołał Zespół Zadaniowy ds. związanych z organizacją Tygodnia Misyjnego w Tychach przed obchodami 31 Światowych Dni Młodzieży. Przygotowaliśmy dla pielgrzymów przybywających do naszego miasta szeroki program kulturalny i rozrywkowy, aby poznali oni nasze miasto, naszą kulturę a w szczególności naszych mieszkańców – mówi Piotr Solik, pełnomocnik prezydenta miasta Tychy ds. organizacji ŚDM.

21 lipca w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury odbędzie się kino plenerowe, pielgrzymi i mieszkańcy będą mogli zobaczyć filmy „Chce się żyć” oraz „Barwy ochronne”. Tego samego dnia na Placu Baczyńskiego zaplanowano koncert folklorystyczny, wystąpią: Kapela ze Wsi Warszawa oraz zespół Turnioki. Dzień później (22 lipca) na tym placu wystąpi Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, który zaprezentuje „Missa Nowa” msze jazzową, a w drugiej części koncert pod nazwą „Muzyka Świata”.

- Poza wydarzeniami na Placu Baczyńskiego, 22 lipca w Parku Miejskim tyski Teatr HoM zaprezentuje spektakl inspirowany poezją Zbigniewa Herberta oraz fragmentami Księgi Rodzaju. W Teatrze Małym pielgrzymi zobaczą spektakl naszego słynnego mima Ireneusza Krosnego. Natomiast w Mediatece spotkają się z himalaistą Jackiem Jawieniem – mówi Piotr Solik.

Kulminacyjnym punktem pobytu pielgrzymów w Tychach będą uroczystości na Stadionie Miejskim przy ul. Edukacji, które zaplanowano na 24 lipca. Tego dnia na scenie wystąpi Mietek Szcześniak oraz tyski chór God’s Property. To nie wszystko.Pielgrzymi będą mogli za darmo korzystać z basenu miejskiego oraz urządzeń rekreacyjnych na terenie OW Paprocany.

- Mam nadzieję, że pielgrzymów zainteresuje również wizyta w Muzeum Miejskim, gdzie będą mogli zapoznać się z historią naszego regionu. Chcemy, aby pielgrzymi poczuli to o czym mieszkańcy naszego miasta już wiedzą, że Tychy to dobre miejsce – dodaje Solik.

Dla wszystkich pielgrzymów specjalnie na tę okazję przygotowano informator o mieście w języku angielskim i włoskim, w którym m.in. krótko można znaleźć krótką historię naszego miasta i opis najciekawszych miejsc wartych obejrzenia w Tychach.

W sumie do naszego miasta przyjedzie ok. 700 młodych katolików głównie z Włoch, ale również z: Meksyku, Pakistanu, Chin, Norwegii, Niemiec i Antyli Holenderskich. – Zamieszkają w domach naszych parafian, skąd będą codziennie rano wyruszać, by wspólnie z innymi pielgrzymami modlić się, bawić, zwiedzać atrakcyjne miejsca Tychów czy odpoczywać. Ten czas potrwa do 25 lipca. W tym dniu nasi goście nas opuszczą, gdyż na czas Wydarzeń Centralnych ŚDM będą zakwaterowani na terenie stref wyznaczonych przez Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie – mówi ks. Ks. Adam Wycisk, wikary parafii św. Jadwigi Śląskiej w Tychach.

Pielgrzymom pomagać będzie grupa prawie 160 wolontariuszy, chętni mogą się jeszcze zgłaszać na adres: koordynator@sdmtychy.pl.


Źródło: tychy.pl

piątek, 17 czerwca 2016

Mocno wieje w Śląskiem. Strażacy interweniowali już ok. 200 razy


Wichury w Śląskiem. Wieje w całym regionie, miejscami bardzo mocno. Do popołudnia w województwie obowiązuje ostrzeżenie o silnym wietrze i burzach. Do tej pory strażacy interweniowali już około 200 razy.

Zgłoszenia napływają z całego regionu. Najczęściej chodzi o połamane gałęzie, konary i drzewa. W Kobiórze trzeba było usuwać złamane drzewo, które przewróciło się na krajową drogę nr 1 i częściowo zablokowało przejazd.

Kilkanaście kilometrów dalej, w Czechowicach-Dziedzicach doszło do kolizji, kiedy kierowca najechał na złamaną gałąź.

Złamany konar trzeba było też usuwać m.in. z drogi w Cieszynie. Przybywa również podobnych interwencji w Tychach i okolicy.


Źródło: rmf24.pl

Od lipca rosną ceny biletów Kolei Śląskich


Koleje Śląskie informują o korekcie cen biletów. Od 1 lipca 2016 r. mają wzrosnąć ceny wszystkich biletów w podstawowej taryfie kilometrowej.
Na pocieszenie KŚ podają, że na wielu odcinkach ceny biletów liniowych pozostaną bez zmian, a w niektórych przypadkach spadną. Obniżona ma być cena biletu rocznego. Spółka też zupełnie rezygnuje z pobierania opłat m.in. za przewóz wózka dziecięcego.

Nowy cennik na być wynikiem kilku miesięcy prac. Analizie poddane zostały atrakcyjność rozkładu jazdy, średnia frekwencja w pociągach w odniesieniu do konkretnych relacji, czas przejazdu na danej trasie oraz oferta czasowa i cenowa alternatywnych środków transportu, w tym samochodów osobowych.

Koleje zamierzają konkurować na trasie Tychy - Gliwice, za podróż pociągiem zapłacimy 9,00 zł na tym samy odcinku bilet autobusowy MZK kosztuje obecnie 4,40 zł i 6 zł w przypadku autobusu pośpiesznego. Również kolejowe bilety miesięczne na tej trasie mają być prawie dwa razy droższe od komunikacji autobusowej.

Na trasie Tychy Lodowisko - Katowice cena biletu liniowego ma wzrosnąć o 20%, z 4 zł do 4,50 zł, bilet miesięczny ze 100 zł do 120 zł. W przypadku biletów miesięcznych cena zrówna się z komunikacją MZK w przypadku biletu jadnoprzejazdowego różnica na niekorzyść Kolei Śląskich może już być znacząca.

Wprowadzenie korekty mają zachęcić do podróżowania na tych odcinkach, gdzie frekwencja do tej pory była niska. 
Szczegółowe informacje dotyczące cen biletów można znaleźć na stronie Kolei Śląskich kolejeslaskie.com/kilka-znaczacych-zmian-w-cenniku-kolei-slaskich


Źródło: etychy.org

Prowadził wbrew zakazowi


Tyscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Mazda. Jak się okazało jego kierowca pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych postanowił złamać prawo.

Wczoraj na ul. Dębowej w Tychach policjanci tyskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Mazda. 50 – letni kierowca był trzeźwy. Jak się jednak okazało mężczyzna nie posiadał prawa jazdy. Ponadto podczas wykonywanych czynności policjanci ustalili, że mężczyzna zlekceważył wyrok sądu. Mężczyzna posiada zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Tychach. Za to przestępstwo nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi teraz do 3 lat więzienia.

Źródło: KMP Tychy

czwartek, 16 czerwca 2016

Chameleon - montaż fasady Wodnego Parku Tychy


fot. materiały prasowe RCGW

Na placu budowy Wodnego Parku Tychy rozpoczął się montaż elementów fasady. Głównym atutem stosowanych paneli elewacyjnych jest fakt, że ich kolor zmienia się w zależności od kąta, pod jakim są oglądane, ale także światła, wilgotności i temperatury.

Koncepcja realizacji tyskiego parku wodnego od samego początku zakłada ulokowanie w nim elementów pozytywnie odróżniających ten obiekt od konkurencji. Oprócz wyjątkowych atrakcji, takich jak m.in. unikalny w skali kraju symulator surfingu i ekscytująca zjeżdżalnia AquaLoop oraz szeregu rozwiązań ekologicznych, będzie nim także niecodzienna i przyciągająca wzrok elewacja. Dzięki zastosowaniu wyprodukowanych w Holandii paneli, fasada każdego dnia będzie wielokrotnie zmieniała kolor.

– Montowane od kilku dni elementy pokryte są kilkuwarstwową krystaliczną powłoką, dzięki której, w zależności od kąta padania światła, wilgotności i temperatury, zmienia się ich kolor dostrzegany przez ludzkie oko. Na tak dużej powierzchni jak fasada naszego obiektu takie rozwiązanie robi naprawdę efektowne wrażenie. Tym bardziej, że oprócz kolorów podstawowych, czyli fioletowego, zielonego i niebieskiego pojawia się także rozległa gama barw pośrednich – mówi Zbigniew Gieleciak, Prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. (RCGW), inwestora budowanego Wodnego Parku Tychy.

Oprócz efektów wizualnych panele mają szereg praktycznych zalet. Są odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, co gwarantuje wysoką trwałość i brak ryzyka blaknięcia w kolejnych latach. Specjalna warstwa wierzchnia zapewni łatwe utrzymanie czystości oraz skutecznie zabezpieczy obiekt przed graffiti. Montowane elementy, podobnie jak wiele innych rozwiązań Wodnego Parku Tychy, są także przyjazne dla środowiska naturalnego – zarówno na etapie eksploatacji, jak i w momencie utylizacji.

– Zamontowaliśmy dopiero niewielki procent elewacji, jednak już zwróciliśmy uwagę tyszan, którzy przesłali nam szereg pochlebnych opinii na jej temat. I chociaż formalna nazwa fasady to „Chameleon”, mieszkańcy, zwłaszcza młodsi, doszukują się podobieństwa do skrzydeł motyli i kolibrów – mówi Prezes RCGW – Wszystkie dowody akceptacji dla naszej inwestycji ze strony opinii publicznej są bardzo ważne. Z jednej strony potwierdzają, że środki finansowe wydawane są w zgodzie z oczekiwaniami społeczności, a z drugiej dają nadzieję na wysoką frekwencję po otwarciu obiektu – dodaje.

RCGW S.A. na wielu etapach przygotowania inwestycji stara się uwzględniać głos mieszkańców. W tym celu zrealizowano szereg projektów takich jak m.in. „Buduj razem z nami”, w ramach którego tyszanie mogli zgłaszać swoje propozycje wodnych atrakcji mających się znaleźć w planowanym wówczas obiekcie. Warto zwrócić uwagę, że bieżący postęp prac budowlanych śledzi za pośrednictwem serwisu Facebook ponad 9 tys. internautów.


Źródło: etychy.org

Nasi na Euro 2016: Arkadiusz Milik. Wizyta w SP 35 w Tychach, do której chodził


Arkadiusz Milik, znakomity piłkarz reprezentacji Polski na Euro 2016, to chłopak z osiedla N w Tychach. Szkolną edukację zaczynał w SP 35 w Tychach, w tej samej, którą skończył hokeista Mariusz Czerkawski (łączy ich też numer 21 na koszulce). W SP 35 w Tychach jest gablota, a w niej "Sukcesy absolwentów" i pamiątki związane z Mariuszem Czerkawskim oraz Arkadiuszem Milikiem.

Arkadiusz Milik, bohater meczu Polska-Irlandia Północna, autor jedynej bramki tego spotkania, która przysporzyła nam trzy punkty, jest tyszaninem. Urodził się i wychował w Tychach, choć bardzo szybko, bo już w klasie czwartej przeniósł się do szkoły w Katowicach. Jego sąsiadka, Bożena Krzywda, nauczycielka chemii i matematyki w Zespole Szkół nr 1, pamięta go jako małego chłopca nieustannie grającego w piłkę na podwórku.

Warunki do gry były dość mizerne. Do dziś na murze przy bloku jest narysowana bramka, przy której nie można było parkować, by chłopcy mieli gdzie ćwiczyć się w strzelaniu goli. Do takiej bramki celował też Arek. - Kiedy żegnałam go w trzeciej klasie, powiedziałam mu, że mam nadzieję, iż odniesie sukces, zostanie wielkim piłkarzem i zaprosi mnie na mecz – wspomina Ewa Habryka, jego wychowawczyni w klasach I-III w SP 35. – Kiedy strzelił gola podczas meczu z Irlandią, wysłałam mu SMS-a z gratulacjami. Było mi bardzo miło, kiedy w ciągu godziny odpowiedział. Przecież takich SMS-ów z pewnością musiał dostać mnóstwo. Arkadiusz Milik na liście znaczących tyszan Arkadiusz Milik wpisał się na listę znaczących tyszan, tak się bowiem składa, że w tym mieście wychowało się wiele osób, których nazwiska zna cała Polska, jak Kamilla Baar, Mariusz Czerkawski czy Ireneusz Krosny. Na liście znanych piłkarzy jest czwarty: po Łukaszu Podolskym, Krzysztofie Bizackim i Radku Gilewiczu. Arkadiusz Milik - wszyscy pamiętają jego pasję grania Od najmłodszych lat widać było jego ogromny talent do piłki nożnej i pasję grania. - Grał, gdzie się tylko dało. Pamiętam rozgrywki osiedlowe, w których mały Arek, wówczas uczeń klas I-III, grał z nastolatkami jak równy z równymi – wspomina Bożena Krzywda, sąsiadka i matka kolegów jego brata.

Miał ogromny talent, ale i szczęście, że w sąsiedztwie był Sławomir Mogilan, trener Rozwoju Katowice. Arek miał zaledwie 6 lat, kiedy trafił do tego klubu. Przez pierwszy rok na treningi woził go samochodem właśnie Mogilan, ale już w drugim Arek postanowił jeździć samodzielnie autobusem.

Arkadiusz Milik we wspomnieniach wychowawczyni. Ewy Habryki - To był bardzo fajny chłopiec – wspomina Ewa Habryka, jego wychowawczyni w pierwszych klasach SP 35 w Tychach – Żywy, wesoły, bardzo lubiany w klasie. Nie miał żadnych kłopotów w nauce, ale największe sukcesy odnosił właśnie w sporcie. Jako wychowawczyni prowadziłam kronikę życia klasy. Kiedyś wkleiłam do niej wycinki z gazet, które przyniósł Arek. Było tam napisane, że jest mistrzem strzelców trampkarzy. Mam same miłe wspomnienia z nim związane. Myślę, że i on mile wspomina te cztery lata w naszej szkole (potem przeniósł się do Katowic).

Przyjął zaproszenie na jubileusz 35-lecia naszej szkoły, zasponsorował nagrody.Podczas tego spotkania obiecał wychowawczyni, że jak tylko będzie grał w Polsce, to ją zaprosi na mecz. Ewa Hadryka podkreśla, że na to wszystko, co jej wychowanek osiągnął, ciężko zapracował. Mecze, w których gra, stara się oglądać. Przed telewizorem w takich momentach zasiadają także sąsiedzi, państwo Krzywdowie. Wszyscy są dumni, że skromnemu, utalentowanemu chłopakowi z osiedla N tak się powiodło.


Źródło: dziennikzachodni.pl

środa, 15 czerwca 2016

Zdarzenie drogowe z udziałem pieszego na Edukacji


14 czerwca około godziny 16 w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych na ulicy Edukacji (przy skrzyżowaniu z ulicą Fitelberga) doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pieszego.

Na miejsce wezwany został ZRM i patrole Policji. Mężczyzna, który został potrącony z urazem ręki został zabrany do szpitala. Kierującej samochodem nic się nie stało. Jak wynika ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu zdarzenia policjantów, winę za zdarzenia ponosi pieszy. Jednak to potwierdzą dalsze czynności prowadzone w tej sprawie. Ruch w miejscu zdarzenia przez blisko godzinę odbywał się wahadłowo.


Źródło: 112tychy.pl

Lato pełne kultury


Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy planują spędzać letnie wakacje w mieście. Na nudę nie będziecie mogli narzekać!

Już w najbliższą sobotę, 18 czerwca, Urząd Miasta Tychy zaprasza na Tyskie Wianki 2016, imprezę plenerową nawiązującą do tradycji zabaw podczas najkrótszej nocy w roku, która odbędzie się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany (więcej o tym na stronie Tyskiego Informatora Samorządowego na str. 7). Również w sobotę TSM Oskard zaprasza na Festyn Rodzinny. Impreza organizowana jest na parkingu przy Hali Sportowej. Co w programie? Godz. 16 prezentacja dorobku artystycznego zespołów działających w SDK Tęcza i Klubów Osiedlowych; 16:45- przedstawienie interaktywne dla dzieci „Kolorowa Ulica Sezamkowa”; 17:45 – koncert zespołu Słowiany; 19:10 – koncert zespołu De Press; 20:15 – pokaz freestyle; 20:45 – koncert Urszuli. Nie zabraknie również atrakcji dodatkowych, będą m.in. konkursy i animacje dla dzieci.

Święto Miasta

25 i 26 czerwca w Parku Miejskim na placu „pod Żyrafą”, w ramach Dni Tyskich, będzie można usłyszeć takich wykonawców jak: Klaustrofobia, Kasia Kowalska, Kombii (sobota) oraz Fis Emade Tworzywo, Mesajah, Cheap Tobacco (niedziela). Dla dzieci wystąpią „Domisie”. W programie również spektakl „Dziób w dziób” , a także liczne atrakcje sportowe, animacje, mobilne boisko APN GKS Tychy. Ponadto, fanów sportu MOSiR zaprasza 25 czerwca na Turniej Koszykówki Ulicznej.

Niedziele na Baczyńskiego

Tradycyjnie w wakacyjne niedziele na Baczyńskiego odbywać się będą wydarzenia kulturalne. Już 3 lipca „Eko-Niedziela”, w czasie której na placu organizowane będą m.in. warsztaty szycia ekozabawek i toreb ekologicznych, także pokazy mody ekologicznej. Na łasuchów czekać będą stoiska ze zdrową żywnością.

10 lipca upłynie pod znakiem tańca. Na Baczyńskiego – w ramach „Niedzieli Tanecznej” – miłośnicy tańca będą mogli obejrzeć ciekawe pokazy, wziąć udział w warsztatach i wysłuchać koncertu zespołu Edi Sanchez & Latin Lovers. Kolejne niedziele to: 17 lipca – „Niedziela z GKS Tychy” organizowana z okazji jubileuszu 45-lecia, na której nie zabraknie atrakcji dla sympatyków GKS. Jedną z nich będzie otwarcie wystawy plenerowej poświęconej historii GKS Tychy. A 24 lipca to „Niedziela Szachowa”, gdzie tradycyjnie plac Baczyńskiego zamieni się w ogromną szachownicę. 31 lipca będzie „Niedziela Folkowa”.

Sierpień zapowiada się niemniej ciekawie. Od 5 do 7 sierpnia potrwa Festiwal Smaków. To trzydniowa impreza, która odbywać się będzie w siedzibie MCK i na placu Baczyńskiego. Pierwszy dzień będzie poświęcony słodkościom i kawie, w drugim dniu tematem przewodnim będzie grill. Na finał (niedziela, 7 sierpnia) pokaz kulinarny kuchni greckiej w wykonaniu Theo Vafidisa. Co jeszcze? 14 sierpnia „Niedziela z Gitarą”, czyli atrakcje dla miłośników muzyki gitarowej.

Z kolei w dniach 19-21 sierpnia amatorów teatru zapraszamy na festiwal Andromedon, który realizowany jest przez teatr HoM w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Każdego dnia zostaną zaprezentowane 3 spektakle. Co zatem przed nami? 19 sierpnia: A3 Teatr, Hajnówka – „Zmysły”; Teatr Sztuk, Oleśnica – „Sekrety Szekspira” cz.1; Teatr A3, Hajnówka „Plan Lekcji”. 20 sierpnia: Teatr Formy, Wrocław; „Kucharz na ostro”; Teatr Sztuk, Oleśnica – „Sekrety Szekspira” cz.2; Teatr Usta Usta Republika, Poznań – „Cykl”. 21 sierpnia: Teatr Nikoli, Kraków; „Maruczella”; Teatr Sztuk, Oleśnica – „Sekrety Szekspira” cz.3;Teatr HoM, Tychy – „Szemkel”.

Na finał cyklu imprez na Baczyńskiego – 28 sierpnia – Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na „Niedzielę z książką”. Projekt pod nazwą „Urodziny Biblioteki” w roku obchodów 60-lecia tyskiej książnicy obejmować będzie m.in.: tradycyjny kiermasz książki używanej, loterię fantową, festyn dla dzieci i wiele innych.

Port Pieśni Pracy

W ostatni weekend wakacji (26-28 sierpnia) na „dzikiej plaży” w Paprocanach odbędzie się letnia edycja festiwalu szantowego Port Pieśni Pracy. Na festiwalowej scenie wystąpią: Trzecia Miłość, Leje na pokład, Za Horyzontem, Ryczące Dwudziestki, Chór Akademii Marynarki Wojennej, Gooroo Tyszkiewicz, EKT Gdynia, Andrzej Korycki&Dominika Żukowska oraz tyskie Perły i Łotry (gospodarz imprezy). Nie zabraknie również gwiazdy zagranicznej. Do Tychów przyjedzie norweski zespół Storm Weather Shanty Choir.

Kino pod chmurką

W ogrodzie MCK rusza cykl „W starym kinie”. Na dużym ekranie w piątkowe wieczory wyświetlane będą takie filmy jak: „Cyrk” (17 czerwca); „Spirited Away: W krainie bogów” (1 lipca); „Pan Verdoux” ( 15 lipca); „Pozwól mi wejść” (29 lipca); „Deszczowa piosenka” (12 sierpnia); „Śpiewak Jazzbandu” (26 sierpnia); „Joe Strummer: Niepisana przyszłość” (2 września).

Rock na Plaży

Trzecia edycja Festiwalu „Rock na Plaży” odbędzie się na „dzikiej plaży” w Paprocanach 3 września. Dla tyszan zagrają: Dżem, Cree i goście, m.in. Kasa Chorych.

Światowe Dni Młodzieży

Z okazji Światowych Dni Młodzieży również w naszym mieście dla pielgrzymów i mieszkańców przygotowano specjalną ofertę wydarzeń kulturalnych.

Na placu Baczyńskiego organizowane są dwa koncerty – folkorystyczny zespołów Turnioki i Kapela Ze Wsi Warszawa (21 lipca) oraz „Muzyka Świata” (22 lipca) w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej.

W ogrodzie MCK odbędą się pokazy plenerowe filmów: „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego (21 lipca) i „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy (22 lipca). W Parku Miejskim wystawiony będzie spektakl „Szemkel” tyskiego teatru HoM (22 lipca). Poza tym, 21 i 22 lipca w Teatrze Małym wystąpi Ireneusz Krosny, a w Mediatece odbędą się dwa spotkania z himalaistą Jackiem Jawieniem.

Na podsumowanie (24 lipca) na Stadionie Miejskim w Tychach wystąpi: Mietek Szcześniak oraz tyski chór gospelowy „God’s Property – Własność Boga”.


Źródło: tychy.pl

poniedziałek, 13 czerwca 2016

Kolizja osobówek na Oświęcimskiej


13 czerwca około godziny 7.30 na ulicy Oświęcimskiej (rejon skrzyżowania z ulicą Główną i Kościelną) doszło do kolizji drogowej dwóch osobówek. 

W zdarzeniu brały udział Renault i VW. W wyniku kolizji Renault wjechał do przydrożnego rowu. Na miejsce wysłane zostały trzy zastępy JRG Tychy (GBA, GCBA, SCRt), ZRM i patrol Policji. Na szczęście nikomu z podróżujących samochodami nic się nie stało. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora i uprzątnięciu pasa drogowego z rozsypanych plastików. Około godziny 8 działania zostały zakończone. 

Policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.


Źródło: 112tychy.pl

Podsumowanie działań „Alkohol i Narkotyki”


Tyscy policjanci realizując działania „Alkohol i Narkotyki” wyeliminowali z dalszej jazdy 10 pijanych kierowców. Policjanci przebadali na zawartość alkoholu w organizmie prawie półtora tysiąca kierujących. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet 2 lat więzienia.

Wczoraj kilkunastu policjantów tyskiej „drogówki”, realizując wytyczne Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego „TISPOL” włączyło się do wojewódzkich działań ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym pod kryptonimem „ALKOHOL I NARKOTYKI”. Przedmiotowa akcja skierowana była przeciwko nietrzeźwym uczestnikom ruchu drogowego. Funkcjonariusze przebadali na zawartość alkoholu ponad 1400 kierowców. Podczas kontroli policjanci przyglądali się także zachowaniu kierowców, czy nie wskazuje na jazdę pod wpływem innych środków odurzających. W wyniku przeprowadzonych działań policjanci wyeliminowali z dalszej jazdy 10 kierowców, którzy odważyli się prowadzić swój pojazd po alkoholu. Celem strategicznym tych działań jest przede wszystkim zmniejszenie liczby osób zabitych w wypadkach drogowych, w tym spowodowanych przez kierujących, znajdujących się pod wpływem alkoholu i narkotyków. Przypominamy, ze za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet 2 lat więzienia.


Źródło: KMP Tychy

sobota, 11 czerwca 2016

Festyn Rodzinny TSM Oskard 2016


W sobotę, 18 czerwca (sobota) na parkingu przy Hali Sportowej (al. Piłsudskiego 20) Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa "OSKARD" organizuje kolejny Festyn Rodzinny.

Poza występami estradowymi jak zwykle przygotowano darmowe atrakcje dla najmłodszych, takie jak: dmuchańce, konkursy, animacje dla dzieci. Gwiazdą wieczoru będzie Urszula.


Festyn Rodzinny TSM Oskard 2016 

16:00-16:45 - prezentacja zespołów działających przy SDK Tęcza i w Klubach Osiedlowych
16:45-17:45 - Kolorowa Ulica Sezamkowa - przestawienie dla dzieci
17:45-19:00 - koncert zespołu Słowiany
19:00-19:10 - powitanie uczestników festynu
19:10-20:15 - koncert zespołu De Press
20:15-20:45 - pokaz freestyle
20:45-21:45 - gwiazda wieczoru Urszula


Źródło: etychy.org

piątek, 10 czerwca 2016

Nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich od 12 czerwca


Od niedzieli 12 czerwca w Kolejach Śląskich rozpoczyna się okres wakacyjny. Będzie się to wiązało z utrudnieniami dla pasażerów, zwłaszcza że w tym czasie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe będzie prowadziła intensywne prace remontowo-modernizacyjne.

Wprowadzony 12 czerwca nowy rozkład jazdy pociągów będzie obowiązywał do 3 września.

Tym razem nie będzie cięć na trasie Tychy-Katowice. Największe utrudnienia będą miały miejsce na liniach Cieszyn – Czechowice-Dziedzice oraz Katowice - Racibórz/Bohumin. Nieco mniej uciążliwe prace będą prowadzone na linii Katowice - Zwardoń i Katowice - Wisła Głębce.


Źródło: etychy.org

Industriada 2016 w Browarze Obywatelskim


12 godzin atrakcji, dwie sceny – klubowa i plenerowa, pierwszy w Polsce mapping 3D do bluesowej muzyki na żywo zespołu Cree i Józefa Skrzeka, pokaz sztucznych ogni, gra terenowa – to tylko część atrakcji, jakie przygotował Browar Obywatelski w Tychach na dzień Industriady 11 czerwca.

Tajemniczy Tichauer, to nowe, kulturalno-koncertowe oblicze Browaru Obywatelskiego. Specjalnie na ten dzień została zbudowana scena klubowa, która już na stałe będzie służyć regularnym koncertom, spektaklom, kabaretom. Open Stage z feldkiem zapoczątkuje nowe możliwości dla młodych muzyków, którzy dopiero zaczynają swoją karierę. Wybierając się do Browaru Obywatelskiego zarówno w dniu Industriady, jak i późniejszym czasie, warto będzie zabierać ze sobą instrumenty muzyczne. Scena Tichauera pozostanie otwarta dla wszelkich inicjatyw muzycznych.

Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki to dzień, w którym przemysłowe legendy łączą cały Górny Śląsk, a obiekty industrialne tętnią życiem. Dla Browaru Obywatelskiego w Tychach to podwójne święto, gdyż w ten dzień zostanie powołany do życia Tichauer. Nazwa i znak graficzny wzięły się z pierwszych szyldów reklamowych z początków działalności Browaru Obywatelskiego, które zostały odnalezione podczas rewitalizacji budynku słodowni. Jak wyglądają? Gdzie się ukrywały? O wszystkim opowiedzą przewodnicy podczas specjalnej trasy zwiedzania uzupełnionej o multimedialne stanowiska.

Zapowiada się też powrót do tradycji browarniczych. Podczas krótkiej inscenizacji będzie można zobaczyć, jak dawniej sprawdzano jakość wyprodukowanego piwa. Dawni pracownicy podczas wieczornej biesiady opowiedzą anegdoty z codziennego życia browaru. Przeniesieniem w dawne lata będzie również turniej gry w kapsle i gra terenowa rozminowywanie browaru. Aby wziąć udział w tych dwóch atrakcjach, należy zgłosić się mailowo na adres info@browarobywatelski.pl.

Całości będą towarzyszyć koncerty bluesowo-rockowe na dużej scenie plenerowej. Zagrają na niej żywiecki zespół Black Bee, Kulisz Trio, Jan Gałach Band oraz gwiazda wieczoru Sebastian Riedel z zespołem Cree oraz gościnnym udziałem Józefa Skrzeka. Warto zostać do końca, gdyż wisienką na torcie będzie pierwszy w Polsce mapping 3D do bluesowej muzyki na żywo zakończonej pokazem sztucznych ogni. Będzie rock’n’rollowo i wybuchowo. Słowem – trzeba być.

PROGRAM:

11.00 – 17.00

„Manufaktura etykiet” – warsztat projektowy z grupą Wzorro

Warsztat dla rodzin z dziećmi, które zaprojektują własne etykiety na butelki oraz przygotują ziołowy napój.

11.00 - 20.00

Specjalna trasa zwiedzania Browaru Obywatelskiego z przewodnikiem

Zwiedzanie Browaru wraz z częścią nowo powstałego Parku Naukowo Technologicznego w słodowni uzupełnione o specjalne stanowiska multimedialne – filmy, pokazy, ekspozycje.

11.00 – 18.00

Zabytki Techniki – interaktywnie

Interaktywna gra, wykorzystująca technologię Kinect® dzięki której będzie można zaczerpnąć wiedzy nt. innych obiektów Szlaku Zabytków Techniki znajdujących się w okolicy.

12.00 – 17.00

Turniej gry w kapsle

Turniej gry w kapsle to jeden z elementów przenoszących uczestników do tamTYCH lat (działalności browaru) przypominając, jak spędzało się wtedy czas wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja mailowa – info@browarobywatelski.pl

15.00 – 18.00

Rozminowywanie browaru – gra terenowa

Inscenizacja rozminowywania browaru po II wojnie światowej w postaci gry terenowej, której celem będzie odnalezienie wszystkich ukrytych ładunków wybuchowych o niskiej sile rażenia (piwa). Wymagana wcześniejsza rezerwacja mailowa – info@browarobywatelski.pl

11.00 – 18.00 (co godzinę)

Kontrola jakości piwa – inscenizacja dawnych metod

Cykliczne pokazy dawnych metod sprawdzania jakości piwa, czyli jak dawniej browarnicy oceniali, czy piwo jest najwyższej jakości i czy nadaje się do konsumpcji

11.00 – 21.00

Wehikuł czasu – jak wcielić się w rolę browarnika

Plansze fotograficzne (monidła) ze scenami prac browarowych, dzięki którym można przenieść się w czasy działalności browaru, zrobić pamiątkowe zdjęcia oraz poznać anegdoty związane z przedstawionymi scenami

11.00 – 19.00

Drugie życie maszyn – przykłady nowego zastosowania dawnych maszyn browarniczych

19.00 – 23.00

Opowieści przy piwie

Wieczorna biesiada piwna z udziałem dawnych pracowników Browaru Obywatelskiego, którzy będą opowiadać anegdoty z życia browaru, swojej pracy i czasu po pracy.

13.00 – 19.00

Otwarta scena klubowa – Open Stage z feldkiem

Otwarta scena dla młodych talentów w sali Industrialnej – koncerty młodych zespołów i rockowo-bluesowe jam session. Warto zabrać własne instrumenty.

15.00 – 23.00

Śląskie klimaty – scena rockowo-bluesowa

Gwiazdy wieczoru: Sebastian Riedel z zespołem Cree, Józef Skrzek, Jan Gałach Band, Kulisz Trio, Black Bee. Pierwszy w Polsce mapping 3D z bluesową muzyką na żywo.

Pokazy MAPPINGU 3D

21.00 – 23.00

21.00 – mapping interaktywny

22.30 – mapping finałowy do muzyki na żywo zespołu Cree i Józefa Skrzeka zakończony pokazem sztucznych ogni.

Źródło: umtychy.pl