Jarosław Botor z Zabrza i Marek Chmielarski z Tychów znajdą się w sześcioosobowym składzie himalaistów, którzy za dwa tygodnie lecą do Karakorum, aby wspinać się na K2. Letnia wyprawa pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego ma przygotować ekipę do zimowego zdobycia drugiego szczytu świata, który jest ostatnim z niezdobytych zimą ośmiotysięczników.
Wyprawa organizowana w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2015-2020 im. Artura Hajzera, wyruszy do Karakorum już 14 czerwca 2016. Zespół letniej wyprawy tworzy ekipa sześciu, doświadczonych i doskonale przygotowanych do ekspedycji himalaistów. Kierownikiem wyprawy będzie Jerzy Natkański z Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Ekipę tworzą: Paweł Michalski z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego, Piotr Tomala z Klubu Wysokogórskiego w Lublinie, Mariusz Grudzień z Klubu Alpinistycznego Grupy Beskidzkiej GOPR. Poleci też dwóch himalaistów ze Śląska: Jarosław Botor z Klubu Wysokogórskiego Gliwice i Marek Chmielarski z Klubu Wysokogórskiego Katowice. Zespół planuje wejście na szczyt bez użycia tlenu.
– Celem czerwcowej wyprawy na K2 w ramach programu PHZ, realizowanego przez Polski Związek Alpinizmu jest unifikacja uczestników i zapoznanie drogi przed planowanym zimowym atakiem. Chcemy jak najlepiej przygotować się technicznie, logistycznie i personalnie do tego, co czeka nas cztery miesiące później. Mamy mocny skład, świetnie przygotowanych ludzi, więc - mówię to z pokorą - jestem pewien, że wyjdziemy zwycięsko z pierwszej próby – mówi zapowiada Jerzy Natkański, szef wyprawy.
Zimowe podejście planowane jest już na październik tego roku. Wyprawą pokieruje Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb. Do tej pory K2 było atakowane zimą trzykrotnie, ale żadna z dotychczasowych ekip nie przekroczyła wysokości 8000 metrów. Nie udało się to rosyjskiej narodowej wyprawie (w roku 2012), międzynarodowej wyprawie kierowanej przez Krzysztofa Wielickiego (w roku 2003) oraz międzynarodowej wyprawie kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1988 roku.
Trudny sport, duże pieniądze
Czerwcowa wyprawa na K2 finansowana będzie ze środków pozyskanych od: Polskiego Związku Alpinizmu w ramach dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki oraz z własnych funduszy himalaistów, biorących udział w wyprawie. To wciąż jednak za mało. Zdecydowano się więc na crowdfunding i gromadzenie fundusze na letnią wyprawę na platformie zrzutka.pl. W ciągu tygodnia zebrano jedną czwartą z kwoty 138 tys. złotych.
– Sponsoring himalaistów to trudny temat. Nie towarzyszą im kamery, okres realizacji poszczególnych akcji jest rozciągnięty w czasie i nie ukrywajmy - to sport, który niesie za sobą ryzyko. Dlatego zdecydowaliśmy się po raz pierwszy w przypadku narodowej wyprawy na jej częściowe sfinansowanie za pośrednictwem platformy crowdfundingowej – tłumaczy Patrycja Konopka, członek zarządu Fundacji Kukuczki. – W ramach podziękowań dla wpłacających, ustanowiliśmy progi finansowe, za które z radością zrewanżujemy się bezpłatnymi szkoleniami, spotkaniem z członkami ekipy, a także zaprosimy na wspólny trekking. Za wpłatę mniejszych kwot odwdzięczymy się wpisem marzenia darczyńcy na specjalnie przygotowanej fladze, korą nasi himalaiści zostawią na K2 – dodaje.
Historyczny wyczyn
Na K2 polska flaga pojawiła się po raz pierwszy 23 czerwca 1986. Wniosła ją Wanda Rutkiewicz, która była również pierwszą kobietą na szczycie najtrudniejszej góry świata. Z góra Polacy mierzą się od 1976 roku, kiedy zespół pod wodzą Janusza Kurczaba przeszedł północno-wschodnią granią, zaś Eugeniuszowi Chrobakowi i Wojciechowi Wróżowi do wierzchołka zabrakło zaledwie 200 metrów. Polacy wytyczyli lub dokończyli cztery z dziewięciu dróg wiodących na szczyt, w tym drogę nazywaną "Magiczną Linią" oraz "Polską drogę". Ta ostatnia została wytyczona przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego na południowej ścianie K2 w 1986 roku. W czasie schodzenia Piotrowski spadł w przepaść i zginął.
Na K2 zginęli też: Halina Krüger-Syrokomska i Wojciech Wróż. U podnóża góry pochowana jest Dobrosława Miodowicz-Wolf, która zmarła podczas schodzenia po nieudanym ataku szczytowym w 1986 roku.
Źródło: onet.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz