środa, 31 sierpnia 2016

Dodatkowa komunikacja po zakończeniu Festiwalu Rock na Plaży – Paprocany 2016 w dniu 03 września 2016 r.


Szanowni Pasażerowie

Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach informuje uczestników Festiwalu Rock na Plaży – Paprocany 2016, że w dniu 03.09.2016 roku (sobota) po zakończeniu imprezy planuje uruchomić dodatkowe autobusy i trolejbusy, którymi będzie można dojechać z Paprocan do centrum miasta i Dworca PKP w Tychach. Dodatkowe kursy linii B, 137, 268, 696 będą realizowane według potrzeb między godziną 23:00 – 00:00.
Dodatkowe trolejbusy linii B oraz autobusy linii 137 będą oczekiwały na przystanku „Tychy Paprocany Pętla T-bus” (pętla trolejbusowa).
Dodatkowe autobusy linii 268 i 696 będą oczekiwać na przystanku „Tychy Paprocany Pętla” (zatoka w kierunku centrum miasta).

Autobusy linii 137, 268 i 696 będą dojeżdżać wyłącznie do przystanku „Tychy Dworzec PKP”.

Na ww. liniach obowiązuje taryfa MZK w Tychach. Prosimy o wcześniejsze zaopatrzenie się w bilety MZK w Tychach.

UWAGA!! Bez względu na czas zakończenia imprezy ostatni autobus odjedzie z przystanku „Tychy Paprocany Pętla” w nocy w sobotę około godziny 00:00.


Źródło: MZK Tychy

wtorek, 30 sierpnia 2016

Koleje Śląskie: Od 4 września będą zmiany w rozkładzie jazdy


Od 4 września w związku z prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe pracami modernizacyjnymi będzie zmiana w rozkładzie jazdy pociągów. Nowy rozkład będzie obowiązywał do 15 października.

PKP PLK prowadzi prace remontowe na torach. W związku z tym niezbędna jest zmiana rozkładu jazdy pociągów. Największe utrudnienia będą na liniach S4, S5, S58 oraz S6, gdzie wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Jedna z najważniejszych zmian to zmiany na linii Sosnowiec Główny – Tychy Lodowisko (S4). Spowodowane są one naprawy podtorza na odcinku Katowice Ligota – PODG Mąkołowiec w terminie od 8 do 15 października.

Ruch na tym odcinku będzie odbywać się po jednym torze. Część pociągów zostanie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza (kursy przyspieszone pomiędzy stacjami Katowice i Tychy Lodowisko, bez postojów na stacjach pośrednich). Kilka połączeń będzie kursowało w skróconej relacji pomiędzy stacjami Tychy Lodowisko i Tychy z przesiadkami na pociągi innych linii.

Od 5 września od godziny 8.00 całkowicie zostanie wstrzymany ruch pociągów na odcinku Bielsko-Biała Główna – Bielsko Biała Lipnik. Do dyspozycji pasażerów będą jednak autobusy zastępcze skomunikowane z pociągami. Ponadto w dniach od 11 do 30 września z powodu tego że na odcinku Tychy – Kobiór – Pszczyna trwają prace związane z modyfikacją rozjazdów to za trzy pociągi zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Katowice-Pszczyna. 

Ponadto od 10 do 14 października pociąg 49501 REKSIO będzie kursował w skróconej relacji ze stacji Tychy. Do Katowic będzie można dojechać pociągiem innej linii. 

W Cieszynie natomiast trwa naprawa mostu kolejowego. W związku z tym od 4 września do 15 października na linii S6 zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Będą jej dwa warianty. Pierwszy z nich będzie kursować pomiędzy Goleszowem a Wisłą Uzdrowisko z postojami na wszystkich stacjach pośrednich. Z kolei drugi będzie obejmował przejazdy pomiędzy Skoczowem a Wisłą Głębce z pominięciem stacji Skoczów Bładnice, Goleszów, Ustroń, Ustroń Zdrój.. Przez ten czas będzie ograniczone przewożenie rowerów. 

Co więcej 1 września nastąpi zamknięcie pomiędzy granicą Państwa a stacją Bohumin. Pociągi ze stacji Chałupki w tym dniu będą kursować objazdem przez stację Bohumin Vrbice. Ze względu na wprowadzenie objazdu pociągi mogą być opóźnione ok. 10 minut. Informacje o zmianach w rozkładzie jazdy pociągów można całodobowo uzyskać dzwoniąc na Infolinię Kolei Śląskich, która jest czynna 7 dni w tygodniu. Do dyspozycji podróżnych jest również Centrum Obsługi Pasażera na Dworcu Głównym w Katowicach. Od 2 do 5 września Centrum Obsługi Pasażera na Dworcu Głównym w Katowicach będzie czynne od godziny 5.30 do 21.00.


Źródło: dziennikzachodni.pl

Tychy: Aplikacja do zgłaszania niedoskonałości w miejskiej infrastrukturze


Samorząd Tychów (Śląskie) udostępnił mieszkańcom aplikację, dzięki której szybko i łatwo można zgłosić usterki w miejskiej infrastrukturze - np. niesprawną latarnię, dziurę w drodze, zdewastowany przystanek czy dzikie wysypisko śmieci. Zgłoszenia trafią do odpowiednich służb.

Aby zgłosić problem, wystarczy mieć przy sobie smartfon z zainstalowaną darmową aplikacją, sfotografować miejsce, które chcemy zgłosić, zaznaczyć jego lokalizację na interaktywnej mapie, krótko opisać usterkę i przesłać zgłoszenie.

Aplikacja Treespot Tychy działa od kilku lat, jednak dotąd była wykorzystywana głównie jako mobilny przewodnik miejski, zarówno dla odwiedzających Tychy, jak i dla jego mieszkańców poszukujących aktualnych informacji o wydarzeniach w mieście. Teraz zaktualizowana wersja aplikacji zawiera nowy moduł pod nazwą „Zgłoś usterkę”.

"Po uruchomieniu aplikacji wybieramy moduł +Zgłoś usterkę+, a następnie odpowiednią kategorię. Do wyboru mamy kilka: infrastruktura, infrastruktura techniczna, bezpieczeństwo, przyroda. Następnie przechodzimy do jednej z wielu podkategorii, np. niedrożny wpust uliczny, uszkodzony przystanek, niedziałające oświetlenie, niesprawna sygnalizacja, dzikie wysypisko. Robimy bądź wklejamy z telefonu wcześniej zrobione zdjęcie, opisujemy krótko problem, podajemy adres mailowy i gotowe" - tłumaczy wiceprezydent miasta Miłosz Stec.

Aby zgłoszenie zostało przekazane do realizacji należy podać swój adres poczty elektronicznej. Kliknięcie w link przesłany na podany przez zgłaszającego adres mailowy uruchomi procedurę, a zgłoszenie trafi do odpowiedniego wydziału zajmującego się daną kategorią zgłoszeń m.in. Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, Miejskiego Zarządu Komunikacji, Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, Straży Miejskiej czy Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Zgłoszenia można składać zarówno za pomocą aplikacji jak i strony internetowej https://zglosusterke.umtychy.pl/. W obu przypadkach wnioski przez odpowiednie wydziały zostaną rozpatrzone pod kątem możliwości naprawy problemu oraz otrzymają odpowiedni status spraw do załatwienia.

"Postęp w sprawie można obserwować na stronie internetowej. Z lewej strony ekranu znajdują się kategorie zgłoszeń, po wybraniu których można odszukać interesujące nas zgłoszenie. Jego status - przyjęte do realizacji, odrzucone, zrealizowane - znajduje się pod tytułem. Za każdym razem, gdy zmieni się status naszego zgłoszenia, będziemy otrzymywać powiadomienie mailowe o tym fakcie. Można także dopisać się do powiadomień dotyczących usterek, które zostały zgłoszone już przez kogoś innego" - dodał Stec.

Aplikacja Treespot Tychy jest bezpłatna i dostępna na urządzeniach z systemami Android, iOS i Windows Phone. Jej zaktualizowaną wersję można pobrać z Google Play, a w ciągu najbliższego tygodnia pojawi się także w sklepach App Store i Windows.



Źródło: gazetaprawna.pl

sobota, 27 sierpnia 2016

Pożar samochodu osobowego w warsztacie na Mikołowskiej


27 sierpnia około godziny 11 do MSK w Tychach wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego w jednym z warsztatów samochodowych przy ulicy Mikołowskiej (w rejonie ulicy Gołębiej). 

Na miejsce natychmiast wysłane zostały dwa zastępy JRG Tychy (GBA, GCBARt) i patrol Policji. Po dotarciu na miejsce okazało się, że pożarem objęty jest samochód osobowy Ford oraz pomieszczenie warsztatowe, w którym się on znajduje. Strażacy w aparatach ochrony układu oddechowego (AOUO) weszli do pomieszczenie i podali jeden prąd wody, a następnie piany na palący się samochód oraz jeden prąd wody na dach pomieszczenia z drabiny nasadkowej. Jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej właściciel warsztatu jak i będący w pobliżu pracownicy sąsiednich pomieszczeń wypchnęli z zagrożonego rejonu kilka innych samochodów. Próbowali oni również przy użyciu gaśnic opanować pożar jednak bezskutecznie. Właściciel spalonego pojazdu doznał niewielkich oparzeń – pomoc medyczna okazała się niepotrzebna. Po około godzinie działania na miejscu zostały zakończone. 

Na tą chwilę nie jest znana przyczyna powstania pożaru.


Źródło: 112tychy.pl

Tychy wybrały TLT jako operatora elektrobusów


Tyskie Linie Trolejbusowe testowały autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric w okresie od 3 do 16 sierpnia. Przez 14 dni pojazd wykonał bezawaryjnie ponad 2860 km.

Teraz przewoźnik podsumował ten sprawdzian, rozpoczynając go od porównania elektrobusu z trolejbusem i słusznej uwagi, że elektrobus mimo że formalnie jest autobusem, to tak naprawdę bliżej mu do trolejbusu niż klasycznego autobusu z silnikiem diesla. Elektrobus, tak jak trolejbus, posiada dwie równoległe instalacje elektryczne - 24V i 600V. Jedyna różnica między tymi wozami polega na tym, że trolejbus pobiera prąd z sieci trakcyjnej, a elektrobus z baterii trakcyjnych umieszczonych na dachu i w tylnej części wozu. Zainstalowane w obu typach pojazdów urządzenia są do tego stopnia kompatybilne, że niektóre z nich można by zamienić miejscami i również by działały. Producentem osprzętu testowanego elektrobusu jest firma Medcom, której sprzęt TLT eksploatuje z powodzeniem w piętnastu trolejbusach zakupionych w latach 2012-2013. 

To właśnie te analogie techniczne między pojazdami oraz fakt, że TLT ma ponad 30 lat doświadczenia w eksploatacji wozów elektrycznych sprawiły, że test i docelowo zakup elektrobusów w Tychach został powierzony właśnie Tyskim Liniom Trolejbusowym. 

Testowy e-jamnik 

Testowany przez TLT Solaris Urbino 12 electric wyposażony był w sześć zestawów baterii trakcyjnych o pojemności 240kWh. Cztery z nich zainstalowane są w tylnej części pojazdu, a dwa na dachu. Pojazd ładowany był za pomocą systemu plug-in poprzez ładowarkę o mocy 100 kW. Warto dodać, że to tylko jedna z opcji ładowania baterii. W tyskich warunkach można wykorzystać do tego istniejącą sieć trolejbusową, która byłaby źródłem prądu dla elektrobusów. 

Czas ładowania pojazdu zależy od prądu dostarczonego do ładowarki firmy EkoEnergetyka z Zielonej Góry. W czasie testów przewoźnik dysponował łączem 3x400V o natężeniu 63A, co nie pozwalało na szybkie ładowanie pojazdu (ładowarka obsługuje dwukrotnie większe natężenie - 125A). W tyskich warunkach pełne ładowanie trwało około 6 godzin, czyli dwukrotnie dłużej niż przy natężeniu prądu 125A. 

Aby maksymalnie wykorzystać testowy pojazd, bez konieczności wyłączania go z ruchu w ciągu dnia na pełne ładowanie, śląska spółka zaplanowała dla pojazdu linie, podczas których baterie trakcyjne mogły być z powodzeniem ładowane w trakcie rozkładowych przerw. 

Wszechstronny sprawdzian 

Jak zauważa TLT, na zużycie baterii wpływa kilka czynników - najważniejsze to użycie klimatyzacji lub ogrzewania, natężenie ruchu, liczba pasażerów oraz styl jazdy kierowcy. W ciągu dwóch tygodni przewoźnik sprawdził testowany autobus z możliwie największą ilością zmiennych - wysyłany był na linie bardziej i mniej obciążone, uruchamiano testowo ogrzewanie i klimatyzację, a także testowano różne strategie ładowania w ciągu dnia. 

Na linii A w zależności od natężenia ruchu i liczby pasażerów zużycie baterii na jeden kurs (18,9 km) wyniosło od 7 do 9%, na linii B (14,1 km) od 5 do 7%, na liniach C i D (18,2 km oraz 18,3 km) od 7 do 9%, na linii E (13,9 km) od 5 do 7%, na linii F (18,4 km) 8%. 

Test klimatyzacji całopojazdowej przeprowadzony został na linii C. W ciągu trzech kursów z włączoną klimatyzacją elektrobus zużył 30% baterii, a przy wyłączonej klimatyzacji 30% zużycia pozwalało na wykonanie aż czterech kursów.

E-wnioski 

Zdaniem Tyskich Linii Trolejbusowych elektrobus sprawdza się na liniach miejskich z regularnymi przerwami, podczas których można doładowywać baterie. Jeżeli zapewnimy szybkie ładowanie (>200A) z sieci trolejbusowej poprzez pantograf zainstalowany na dachu autobusu elektrycznego, skrócimy przez to czas wymagany na doładowanie baterii i będziemy mogli wysyłać autobusy elektryczne na najbardziej obciążone i najdłużej kursujące linie, nie zważając na zwiększone zużycie baterii przez klimatyzację czy ogrzewanie. 

W tyskich warunkach elektrobusy mogą doskonale uzupełniać trolejbusy jako kolejny element całkowicie bezemisyjnego i ekologicznego transportu miejskiego promowanego przez Tyskie Linie Trolejbusowe. Dzięki nim możemy wytyczyć nowe trasy bez konieczności budowy napowietrznej sieci trakcyjnej, a także wykorzystywać elektrobusy zamiennie z trolejbusami w przypadku prac sieciowych oraz w sytuacjach awaryjnych. Dużym atutem autobusów elektrycznych jest możliwość ładowania baterii bezpośrednio z istniejącej w Tychach sieci trakcyjnej, co minimalizuje koszty w porównaniu do konieczności uruchomienia stacjonarnych punktów ładowania baterii. 

Tyskie Linie Trolejbusowe planują zakup elektrobusów oraz uruchomienie w różnych lokalizacjach na terenie miasta trzech szybkich stacji ładowania z sieci trolejbusowej poprzez pantograf. 

Poniżej wyniki eksploatacji autobusu elektrycznego dzień po dniu: 

- 03.08.2016 - jazdy próbne + linia F/1 14:35-18:16 - 106,8 km, zużycie baterii: 44%, bez ładowania w ciągu dnia 

- 04.08.2016 - linia D/2 5:35-23:21 - 243 km, stan baterii po zakończeniu pracy: 57%, łączne ładowanie w ciągu dnia: 4h 45min 

- 05.08.2016 - linia C/1 5:04-23:12 - 262 km, stan baterii po zakończeniu pracy: 39%, łączne ładowanie w ciągu dnia: 4 godziny 

- 06.08.2016 - linia E/2 10:36-16:34 - 92 km, zużycie baterii: 43%, bez ładowania w ciągu dnia 

- 07.08.2016 - linia A/3 3:55-22:12 - 297,8 km, stan baterii po zakończeniu pracy: 28%, łączne ładowanie w ciągu dnia: 9 przerw po 22 minuty każda (4-6% na przerwę) 

- 08.08.2016 - linia A/2 4:24-12:19 oraz 16:42-0:26 - łącznie 277 km, stan baterii po zakończeniu pracy: po zakończeniu porannej części - 45%, po zakończeniu popołudniowej części - 45%, ładowanie w ciągu dnia: zmiana poranna - 15 minut, 4 godziny przed zmianą popołudniową i 30 minut w trakcie zmiany popołudniowej 

- 09.08.2016 - linia B/4 5:20-20:21, 209,3 km, stan baterii po zakończeniu pracy: 20%, łączne ładowanie w ciągu dnia: 45 minut 

- 10.08.2016 - linia C/1 6:01-23:12, 246,9 km, stan baterii po zakończeniu pracy: 32%, łączne ładowanie w ciągu dnia: 3 godziny 30 minut 

- 11.08.2016 - linia D/2 5:35-23:21, 242,3 km, stan baterii po zakończeniu pracy: 28%, łączne ładowanie w ciągu dnia: 2 godziny 30 minut 

- 12.08.2016 - linia D/1 3:55-9:02 oraz 13:13-21:55, łącznie 224,3 km, stan baterii po zakończeniu pracy: po zakończeniu porannej części - 56%, po zakończeniu popołudniowej części - 46%, ładowanie po zakończeniu porannej zmiany do 100%, bez ładowania na popołudniowej zmianie 

- 13.08.2016 - linia A/2 15:02-23:33, 151,1 km, stan baterii po zakończeniu pracy: 39%, bez ładowania w ciągu dnia 

-14.08.2016 - linia A/4 16:02-0:08, 119 km, stan baterii po zakończeniu pracy: 56%, bez ładowania w ciągu dnia 

- 15.08.2016 - linia A/2 4:37-23:33, 277,5 km, stan baterii po zakończeniu pracy: 50%, ładowanie w ciągu dnia: 4 godziny 55 minut 

- 16.08.2016 - linia D/2 5:35-13:35, 111,7 km, stan baterii po zakończeniu pracy: 69%, ładowanie w ciągu dnia: 1 godzina 30 min.

Źródło: infobus.pl

Izbę wytrzeźwień zamienił na areszt...


Tyscy policjanci zatrzymali 54-letniego mężczyznę, który usiłował im wręczyć łapówkę, w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Zatrzymany będzie odpowiadał za próbę przekupstwa mundurowych. Grozi mu nawet do 10 lat więzienia.

Po otrzymaniu informacji o domowej awanturze na ul. Moniuszki w Tychach, dyżurny tyskiej komendy natychmiast skierował pod wskazany adres patrol. Na miejscu okazało się, że pijany małżonek awanturował się z żoną. Dla zapewnienia bezpieczeństwa rodzinie podjęto decyzję o umieszczeniu awanturnika w izbie wytrzeźwień. W trakcie przejazdu radiowozem 54-letni mężczyzna próbował przekupić policjantów obietnicą wręczenia 700zł, chcąc w ten sposób "załatwić sprawę i się jakoś dogadać". Mundurowi zatrzymali tyszanina i zamiast na izbę wytrzeźwień, został przewieziony do policyjnego aresztu. Za przestępstwo korupcyjne, mężczyźnie grozi kara nawet 10 lat więzienia. O jego dalszym losie zdecyduje sąd i prokurator.


Źródło: KMP Tychy

piątek, 26 sierpnia 2016

Kino Pod Chmurką MCK - Joe Strummer: Niepisana przyszłość


2 września (piątek) o godz. 20:00, Miejskie Centrum Kultury (ul. Bohaterów Warszawy 26) zaprasza na finał Kina Pod Chmurką.

W tym tygodniu, w ogrodzie MCK odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Joe Strummer: Niepisana przyszłość" z 2007 roku.

Joe Strummer - legenda punk rocka. Przez jednych nazywany "Chrystusem rocka", przez innych „małym krzykatym dupkiem”. Film dokumentalny The Future Is Unwritten w reżyserii Juliana Temple jest poruszającą historią życia tego wielkiego artysty, który stał się ikoną punk rocka. I portretem wspaniałego, nietuzinkowego człowieka, który wciąż żyje w muzyce i pamięci swoich przyjaciół i wielbicieli.

Występują: Bono, Johnny Depp, Matt Dillon, Jim Jarmusch, Alasdair Gillis, Ian Gillis, Flea, Dick Evans, Joe Ely, Tymon Dogg, John Cusack, John Cooper Clarke, Terry Chimes, Steve Buscemi
Kraj produkcji: Irlandia, Wielka Brytania
Czas trwania: 123 min.

Wstęp bezpłatny.

Źródło: etychy.org

Zmiana rozkładów jazdy linii Sz2, Sz3 i 95 oraz przywrócenie zawieszonych kursów w okresie wakacyjnym od dnia 01.09.2016 r.


Szanowni Pasażerowie

Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach uprzejmie informuje, że od dnia 1 września 2016 r. przywraca się kursy autobusów i trolejbusów zawieszone w okresie wakacyjnym.

Powyższe nie dotyczy autobusów linii E-2 i 33, które będą kursować według pełnego rozkładu jazdy od dnia 1 października 2016 roku.

Ponadto od 1 września 2016 roku zmianie ulegnie rozkład jazdy linii komunikacyjnych Sz2 i Sz3. Na linii Sz2 zostaną włączone do obsługi przystanki „Tychy Wygorzele Rymarska”, „Tychy Wygorzele Rymarska I”, „Tychy Ułańska”.

Dodatkowo na linii 95 od 1 września 2016 r. pierwszy i ostatni kurs zostanie wydłużony z/do przystanku „Lędziny Hołdunów Pętla” wraz z obsługą nowych przystanków komunikacyjnych: „Lędziny Jagiellońska”, „Lędziny Górki Leśna” oraz „Lędziny Górki Szenwalda”.

Z rozkładami jazdy można zapoznać się w naszym serwisie internetowym www.mzk.pl


Źródło: MZK Tychy

Zderzenie trzech aut na Katowickiej


25 sierpnia po godzinie 12 na ulicy Katowickiej w rejonie Papierni na pasie w kierunku Katowic doszło do zdarzenia drogowego. 

O zdarzeniu poinformowany został dyżurny KMP Tychy. Na miejsce wysłany został patrol prewencji celem zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Po dotarciu na miejsce okazało się, że doszło do zderzenia dwóch samochodów dostawczych i osobówki. Kierujący pojazdami usunęli pojazdy z drogi lecz na pasie drogowym została plama płynów eksploatacyjnych i rozbite szkło. Zostało to zabezpieczone trójkątem. Przybyli na miejsce policjanci w miejscu zdarzenia podjęli ręczną regulacje ruchu oraz wezwali na miejsce straż pożarną i ZRM do pasażerki jednego z samochodów. Po przybyciu na miejsce strażacy uprzątnęli porozbijane szkło oraz zmyli płyny eksploatacyjne – po dwudziestu minutach ruch został przywrócony. Na miejsce dojechał również patrol drogówki. 

Jak się okazało sprawcą zdarzenia był kierujący dostawczym Mercedesem, który zagapił się i uderzył w tył poprzedzającego go pojazdu, a ten z kolei uderzył w kolejny. Kierujący Mercedesem został ukarany mandatem za spowodowanie kolizji drogowej.


Źródło: 112tychy.pl

czwartek, 25 sierpnia 2016

Utrudnienia w związku z zamknięciem ulicy Borowej w Tychach od 25.08.2016 r.


Szanowni Pasażerowie!

Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach uprzejmie informuje, że zgodnie z informacją otrzymaną od wykonawcy prac drogowych na ulicy Borowej w Tychach od dnia 25 sierpnia 2016 r. od godz. 12:00 do odwołania zamknięty będzie odcinek tej ulicy od skrzyżowania z ulicą Myśliwską do wjazdu na teren garaży. W związku z powyższym:

Autobusy linii 2 i 128 po obsłudze przystanku „Tychy Osiedle K” oraz linii 254 po obsłudze przystanku „Tychy Osiedle R” pojadą ulicami Stoczniowców i Legionów Polskich w kierunku przystanku zastępczego na ulicy Legionów Polskich (przed rondem) po czym po dokonaniu nawrotu na rondzie pojadą swoją właściwą trasą z obsługą przystanku Osiedle „L”,

Autobusy linii Sz1 (od 1 września) i 291 po obsłudze przystanku „Żwaków Borowa II” pojadą ulicami Jaśkowicką, Stoczniowców i Legionów Polskich w kierunku przystanku zastępczego na ulicy Legionów Polskich (przed rondem) po czym po dokonaniu nawrotu na rodzie pojadą swoją właściwą trasą,

Autobus linii „S” po obsłudze przystanku „Żwaków Szkoła” pojedzie ulicami Jaśkowicką, Stoczniowców, Legionów Polskich, Myśliwską, z obsługa przystanku zastępczego na ulicy Legionów Polskich, po czym włączy się na swoją trasę na ulicy Nowej, analogicznie
w kierunku przeciwnym, przy czym w tym kierunku autobus będzie dodatkowo obsługiwał przystanki „Żwaków Legionów”, „Osiedle L” i „Jaśkowicka”.

W tym okresie nie będą obsługiwane przystanki „Żwaków Borowa I”, „Żwaków Myśliwska”.
Prosimy o planowanie podróży z uwzględnieniem powyższych zmian.
Za utrudnienia przepraszamy.

Źródło: MZK Tychy

Ostatnie odkomarzanie i odkleszczanie w Tychach


Wydział Komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy informuje, że dzisiaj (25 sierpnia) na terenie miasta Tychy odbędzie się ostatnie w tym roku odkomarzanie i odkleszczanie.

Zabiegi dezynsekcyjne przeciwko komarom i kleszczom odbędą się w godzinach wieczornych (pomiędzy 20.00 a 24.00) na terenie Parku Północnego, Parku św. Franciszka, Parku Suble I i II, Parku Łabędzi oraz na terenie w rejonie zbiornika Paprocany.


Źródło: umtychy.pl

V Tyski Półmaraton i XXI Bieg Uliczny


W niedzielę, 4 września w Tychach odbędą się dwie imprezy biegowe, które już na stałe wpisały się do kalendarza sportowych imprez. W V Tyskim Półmaratonie uczestnicy pobiegną na dystansie 21 km, natomiast w XXI Międzynarodowym Tyskim Biegu Ulicznym na dystansie 10 km.

Wspólny start nastąpi o godz. 12:30 na parkingu przy Hali Sportowej (Tychy, al. Piłsudskiego 20).

V Tyski Półmaraton - program biegu

godz. 09:00 - 12:00 - Biuro Zawodów - wydawanie pakietów startowych
godz. 12:30 - Start do półmaratonu
godz. ok. 16:00 - Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

Uczestnictwo
1. W biegu mogą uczestniczyć zawodnicy, którzy do dnia 04.09.2016 ukończą 18 lat i opłacą wpisowe.
2. Organizatorzy mogą przyjąć maksymalnie 1000 uczestników.
3. Wszyscy zawodnicy startujący w V Tyskim Półmaratonie muszą zostać zweryfikowani w Biurze Zawodów. Biuro będzie czynne w dniu 3 września (sobota) w godzinach 11:00 -17:00. W tym dniu można odbierać pakiety startowe oraz zapisać się do biegu (o ile będą wolne miejsca do limitu 1000 startujących).
4. Uwaga - osobom, które dokonają opłaty startowej 03.09.2016 (100 zł), organizator nie gwarantuje otrzymania pamiątkowej koszulki oraz pamiątkowego medalu.
5. 4 wrzesień (niedziela) - wyłącznie odbiór pakietów startowych w Biurze Zawodów. W dniu zawodów (04.09.2016) organizator nie przyjmuje zgłoszeń do zawodów.

Biuro zawodów, start i meta - parking przy Hali Sportowej, Tychy al. Piłsudskiego 20.


XXI Międzynarodowy Tyski Bieg Uliczny - program biegu
godz. 09:00 - 11:45 - Biuro Zawodów - wydawanie pakietów startowych godz. 08:30-10:30 - Przyjmowanie zgłoszeń do biegów dziecięcych i młodzieżowych
godz. 10:45-11:45 - Starty biegów dziecięcych i młodzieżowych w kolejności jak poniżej - na zapowiedzi spikera, wręczenie nagród co drugi bieg
Bieg na 100 m - dziewczęta i chłopcy rocznik 2012 i młodsi
Bieg na 200 m - dziewczęta i chłopcy rocznik 2010-2011
Bieg na 300 m - dziewczęta i chłopcy rocznik 2008-2009
Bieg na 400 m - dziewczęta i chłopcy rocznik 2006-2007
Bieg na 800 m - dziewczęta i chłopcy rocznik 2004-2005
Bieg na 1000 m - dziewczęta i chłopcy rocznik 2001-2003

godz. 12:20 - Otwarcie imprezy
godz. 12:30 - Start biegu głównego - 10.000 m
Kategorie w biegu głównym:
kobiety:
- 1997-2000
- 1987-1996
- 1977-1986
- 1967-1976
- 1966 i starsze
mężczyźni:
- 1997-2000
- 1987-1996
- 1977-1986
- 1967-1976
- 1957-1966
- 1947-1956
- 1946 i starsi

Open: niepełnosprawni z dysfunkcją ruchową (zapisy telefonicznie 32/661 16 89)

godz. ok. 14:00 - Ogłoszenie wyników biegu głównego i wręczenie nagród

Uczestnictwo i zgłoszenia
- Do biegu zostaną dopuszczeni tylko ci uczestnicy, którzy napiszą oświadczenia o starcie na własną odpowiedzialność (dla dzieci i młodzieży do lat 18, oświadczenia takie podpisują rodzice).
- Uiszczą opłatę startową (wysokość opłaty startowej do biegu głównego 60 zł w dniach 03 i 04.09.2016. Opłata za udział w biegach dziecięcych 5 zł płatna w dniu zawodów).

Zgłoszenie do biegu głównego osobiście w dniach:
03.09.2016 - biuro zawodów (korytarz w Hali Sportowej Tychy al. Piłsudskiego 20) w godzinach 11:00-17:00
04.09.2016 - biuro zawodów (parking przy Hali Sportowej Tychy al. Piłsudskiego 20) w godzinach 9:00-11:45

Przy zgłoszeniu w tych dniach, organizator nie gwarantuje dla uczestnika pamiątkowej koszulki.
Odbiór pakietów startowych będzie możliwy w biurze zawodów w dniu 03.09.2016 w godzinach 11:00-17:00 oraz w dniu zawodów 04.09.2016 w godzinach 9:00-12:00.

Więcej informacji
www.mosir.tychy.pl
www.spla.com.pl

Źródło: etychy.org

wtorek, 23 sierpnia 2016

Rock na Plaży Paprocany 2016


3 września (sobota) na Dzikiej Plaży na Paprocanach odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Rock na Plaży Paprocany 2016. Gwiazdami wieczoru będą zespół Cree oraz grupa Dżem.

Na miłośników rockowych i bluesowych brzmień czekają również koncerty zaproszonych gości: Kasa chorych oraz Grzegorz Kapołka Trio. Nie zabraknie także laureata ubiegłorocznej edycji - 5 RANO.

Przed nimi będą mieli okazję zagrać kapele biorące udział w przeglądzie konkursowym: Giflof, 230 Volt, Blackberry Brothers.


ROCK NA PLAŻY PAPROCANY 2016


godz. 15:00 Przeglądy konkursowe: Giflof, 230 Volt, Blackberry Brothers
godz. 16:30 5 Rano
godz. 17:10 Kasa Chorych
godz. 18:20 Grzegorz Kapołka Trio, wręczenie nagród laureatom konkursu
godz. 19:00 Cree, Dżem i goście

Wstęp wolny.

Jury Festiwalu Rock na Plaży Paprocany 2016: Piotr Baron (Pr. III Polskiego Radia), Paweł Drzewiecki (MCK Tychy), Janusz Borzucki (Dżem), Sebastian Riedel (Cree).


Źródło: etychy.org

Utrudnienia w ruchu w dniu 24.08.2016 r. w związku z obchodami Święta Wojska Polskiego


Szanowni Pasażerowie!

Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach uprzejmie informujemy, że w środę 24 sierpnia 2016 roku od godziny 12:15 do 13:10 ulicami miasta Tychy planowany jest przemarsz kolumny uczestników obchodów Święta Wojska Polskiego dla upamiętnienia bitwy warszawskiej z 1920 r. Przemarsz pod pomnik Walki i Pracy przy ul. Edukacji odbędzie się ulicami: Damrota, Bocheńskiego, Budowlanych, Edukacji.

W związku z powyższym mogą wystąpić chwilowe zakłócenia w ruchu autobusów i trolejbusów poruszających się trasą przemarszu. Prosimy o planowanie podróży z wyprzedzeniem.


Źródło: MZK Tychy

Twoje Tychy: Mozaika jeszcze czeka



Systematycznie znika elewacja i elementy budynku ZEG-u, jednak zewnętrznej mozaiki nadal nie zdemontowano. Przypomnijmy, iż jej autorem jest Franciszek Wyleżuch i wpisana została do Gminnej Ewidencji Zabytków. Urząd Miasta czeka teraz na pismo inwestora w sprawie rozbiórki mozaiki.

- Wojewódzki konserwator zabytków wydał decyzję, zatwierdzająca program renowacji mozaiki – powiedziała Maria Bachniak, miejski konserwator zabytków. – Teraz krok należy do inwestora – właściciela obiektu, który musi zgłosić próbę cięcia mozaiki na 7 dni przed rozpoczęciem pracy. Do dzisiaj takie zgłoszenie jeszcze nie wpłynęło. Jeśli pismo wpłynie i wykonana zostanie próba cięcia, zapadną kolejne decyzje odnośnie technicznej strony przeniesienia mozaiki. Czekamy zatem na ruch ze strony inwestora. Jednak chcąc sprawdzić stan mozaiki, przeprowadziliśmy kontrolę na miejscu i nie stwierdziliśmy niczego, co wymagałoby interwencji. W przyjętym programie renowacji mozaiki ustalono, iż znajdzie się ona w szkole, która przejęła tradycje ZEG-u – w Zespole Szkół nr 4 przy al. Bielskiej. Mozaika zostanie wkomponowana zespół wejściowy szkoły, na wybudowanej ściance.

Jak nas poinformował Tomasz Skarżyński, kierownik robót Carbo Stal, prace przy rozbiórce budynku ZEG-u postępują zgodnie z planem i nadal skupiają się na zachodniej elewacji. Jeśli chodzi o mozaikę na wschodniej ścianie budynku, nie ma jeszcze decyzji, kiedy zacznie się demontaż.

Zniknęła już natomiast mozaika, która znajdowała się w części basenowej budynku ZEG-u. Została zabezpieczona przez Muzeum Miejskie i na razie nie ma decyzji, gdzie ostatecznie zostanie zamontowana. W przeciwieństwie do mozaiki na elewacji, „mozaika basenowa” nie została wpisana do rejestru zabytków. Nie jest znany jej autor, a zdaniem fachowców nie przedstawia takiej wartości artystycznej, jak dzieło Franciszka Wyleżucha.



Oskard odnawia

Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa Oskard przystępuje do renowacji mozaiki autorstwa Franciszka Wyleżucha, znajdującej się na pylonie pawilonu przy ul. Wyszyńskiego 27 (b. biblioteka). Prace przeprowadzone będą w tym roku, w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

- Z uwagi na swe walory artystyczne, mozaika ta niewątpliwie wzbogaca estetykę przestrzeni publicznej, czyniąc ją bardziej przyjazną dla mieszkańców, jest elementem dziedzictwa kulturowego miasta – powiedział Piotr Polis, prezes Oskardu. – Zakres prac konserwatorskich obejmował będzie m.in. podklejenie odspojonych płytek i szkliwa od podłoża, uzupełnienie ubytków fug, odpowiednim kolorze. Obecnie w pawilonie trwa remont schodów prowadzących na piętro. Do prac związanych z mozaiką przystąpimy po zakończeniu tego remontu.

Tyskie mozaiki

W Tychach jest 9 mozaik z lat 60. i 70., wpisanych do Gminnej Ewidencji Zabytków. Najwięcej – bo 7 – jest autorstwa Franciszka Wyleżucha, w tym najstarsza z 1960 r. Znajduje się ona w budynku b. sklepu obuwniczego „Chełmek” (ściana wewnątrz). Pozostałe mozaiki tego artysty są na budynku Teatru Małego (ściana zachodnia, 1965), ZEG-u, budynku przy ul. Dąbrowskiego (parter – ściana zewnętrzna i wewnętrzna), III LO przy ul. Elfów, na ogrodzeniu SP nr 18 przy ul. Fitelberga oraz wspólna ze Stanisławem Kluską – na pylonie konstrukcji schodów b. biblioteki przy ul. Wyszyńskiego. Autorką dwóch mozaik jest Ewa Surowiec-Butrym: budynek siedziby TSM Oskard przy ul. Dąbrowskiego i w SP nr 17 – ściana wewnętrzna holu i ściany w przedsionkach.


Źródło: tychy.pl

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Duży najemca dołącza do Gemini Park Tychy



Największa sieć dystrybucji dóbr kultury, wiedzy i rozrywki na polskim rynku poszerzy tenant mix nowo powstającego Gemini Park Tychy. Otwarcie obiektu planowane jest na jesień 2017.

W tyskim Gemini Empik zajmie lokal o powierzchni 451 mkw.

– Konsekwentnie rozwijamy mix najemców Gemini Park Tychy o kolejne brandy. Są to wyczekiwane i rozpoznawalne w regionie firmy. Podpisanie umowy z marką Empik to istotny krok w komercjalizacji obiektu, dzięki któremu klienci tyskiego Gemini Park zyskają dostęp do szerokiej oferty dóbr kultury i rozrywki – mówi Daniel Słuchocki, dyrektor ds. komercjalizacji Gemini Holding.

Za komercjalizację odpowiedzialna jest międzynarodowa firma doradcza CBRE.

W Gemini Park Tychy o powierzchni 36 tys. mkw., znajdzie się około 130 lokali handlowych, wśród których pojawią się zarówno znane marki, jak i lokalni przedsiębiorcy. Obiekt, zlokalizowany 3,5 km od centrum Tychów, z interesującą ofertą rozrywkową oraz częścią usługową i gastronomiczną będzie sprzyjał rodzinnym zakupom. Otwarcie zaplanowano na jesień 2017 roku.

Źródło: propertynews.pl

piątek, 19 sierpnia 2016

Do końca września „Kręć kilometry” dla Tychów


Przypominamy, że trwa kolejna edycja kampanii społecznej „Kręć Kilometry” Fundacji Allegro All For Planet, w której Tychy walczą o stojaki rowerowe. O tym czy się tu pojawią zdecydują mieszkańcy i ich przejechane kilometry. Wystarczy wsiąść na rower i pedałując zasilać konto swojego miasta.

Do wygrania jest 300 stojaków rowerowych! Staną one w 20 miejscowościach, których mieszkańcy pokonają najdłuższy dystans na swoich jednośladach.

Aby wziąć udział w akcji wystarczy ściągnąć bezpłatną aplikację „Kręć Kilometry” na smartfona i używać jej w trakcie rowerowych podróży. Każdy przejechany kilometr trafia na konto wybranego przez nas miasta. W czasie kampanii, w aplikacji pojawiać się będą wyzwania, których ukończenie pozwoli na zdobycie także nagród indywidualnych, w tym między innymi specjalnie zaprojektowanej apteczki rowerowej.

Szczegóły rowerowej rywalizacji, a także aktualny ranking miast dostępny jest na stronie www.kreckilometry.pl. Konkurs trwa do 30 września 2016 r.

Zachęcamy do udziału!

Źródło: umtychy.pl

Potańcówka na zakończenie wakacji


fot. Grzegorz Krzysztofik

Muzeum Miejskie w Tychach kończy wakacje z przytupem i zaprasza wszystkich chętnych do udziału w potańcówce z muzyką na żywo. Impreza odbędzie się w piątek, 26 sierpnia w godzinach od 18.30 do 21.00. Jeśli pogoda dopisze tańczyć będzie można na placu Baczyńskiego. Jeśli natomiast padać będzie deszcz - potańcówka przeniesie się do przestrzeni Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9).

Źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Sport zawodowy, finansowanie: Samorządy rozrzutne? Prezydent Tychów krytykuje ministra sportu


Minister sportu Witold Bańka skrytykował publicznie samorządy, które jego zdaniem rozrzutnie finansują sport zawodowy, a oszczędzają na młodzieży. Jako przykład podał swoje rodzinne Tychy. Co na to prezydent Tychów Andrzej Dziuba?



Samorządy mają swój wkład w medale zdobywane na olimpiadzie?


Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, w latach 90-tych prezes hokejowego GKS-u Tychy: - Oczywiście, co więcej polski sport bez samorządów byłby dzisiaj na dużo niższym poziomie. Można sypać przykładami klubów, które utrzymały się na powierzchni dzięki pomocy samorządów: to nie tylko nasz GKS Tychy, ale Ruch Chorzów, GKS Katowice, Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław, Korona Kielce i wiele innych.

Ta pomoc odbywa się zgodnie z prawem, bo pozwala na to ustawa o sporcie i samorządy z tego korzystają. Gdyby nie samorządy to polski sport byłby dzisiaj daleko za Gabonem.

Minister Bańka twierdzi jednak, że samorządy zbyt dużo wydają na zawodowców, a za mało na sport młodzieżowy i trzeba to zmienić. Jako przykład takiego braku równowagi podał swoje „rodzinne miasto”, czyli Tychy.

- Ja się z taką opinią absolutnie nie zgadzam. To się generalnie wpisuje taką PiS-owską politykę, która stara się ograniczyć nasze samorządowe prawa i chce decydować praktycznie o wszystkim. A to przecież samorząd ma decydować na co przeznacza własne środki, jeśli tylko czyni to zgodnie z prawem, a prawo mówi, że wspieranie kultury fizycznej jest zadaniem własnym gminy.

Pewnie, że zawsze można powiedzieć, że są inne potrzeby, że za te pieniądze można zreperować ileś kilometrów chodników, ale my staramy się tak działać, żeby pieniądze mieszkańców dzielić na różne zadania. Najłatwiej jest wszystko dezawuować, niech to padnie wszystko, niech to szlag trafi i niczego nie będzie.

Minister jest młodym człowiekiem i często strzela różnego rodzaju gafy. Tą wypowiedź o Tychach, też traktuję w takich kategoriach. Poza tym dla mnie to nieładne, bo możemy się różnić politycznie, ale jeśli chodzi o sport to powinniśmy mówić jednym głosem i cieszyć się, że powstają nowe obiekty, a nie krytykować. Do tego w niezgodzie z faktami.

Może jednak za dużo dajecie na zawodowców?


- Fakty są takie, że w 2015 r. na sport wydaliśmy 24,3 mln zł, a w 2016 r. 26,9 mln zł. Z tego na Miejski Ośrodek Sportu Młodzieżowego poszło odpowiednio 1,8 i 2,1 mln zł. Przy niższym budżecie w 2016 przeznaczyliśmy na sport młodzieżowy ponad 10 proc. więcej.

A te gigantyczne pieniądze na sport zawodowy, czyli dotacje dla klubów to ok. 8,4 mln w ubiegłym i 8,6 w tym roku – przy budżecie ok. 600 mln zł. A to dotyczy także klubów prowadzących sekcje skoków do wody czy teakwondo, czyli nie zawodowców. Mówienie, że finansujemy zawodowców kosztem młodzieży jest po prostu kłamstwem.

Ale może pan jako były prezes GKS-u Tychy za mocno wspiera klub?

- To mieszkańcy decydują na co gmina ma wydawać ich pieniądze, to oni głosują, a nie minister i jeśli im się nie podoba dokonują zmian. Widać w Tychach moje działania mieszkańcom nie przeszkadzają, bo jestem prezydentem czwartą kadencję, a w ostatnich wyborach wygrałem w pierwszej turze z poparciem 65 procent.

Przejmowanie klubów przez samorządy to chyba jednak nie jest idealne rozwiązanie?


- Gdy powoływaliśmy spółkę Tyski Sport (właściciel GKS Tychy – przyp. red.), powiedziałem wyraźnie, że to jest rozwiązanie przejściowe. Ale gdyby nie ta spółka, dzisiaj w Tychach nie byłoby sportu wyczynowego – ani hokeja, ani piłki nożnej.

Podobnie było w wielu miastach na Śląsku, gdzie po upadku komuny sport został bez dotacji od wielkich górniczych czy hutniczych koncernów, a jednocześnie nie pojawiły się prywatne spółki, jak np. Amica Wronki, które chciały inwestować w kluby. Bez samorządów to wszystko by upadło, to gminy były ostatnią deską ratunku dla klubów.

Oczywiście zgadzam się, że to powinno wyglądać inaczej, ale potrzebujemy na to trochę czasu. Trzeba zmian systemowych, żeby firmom opłacało się sponsorować kluby, bo dzisiaj nie ma żadnych mechanizmów, które dawałyby przywileje, które tym, którzy własne pieniądze inwestują w sport.

Słychać jednak zarzuty, że dajecie duże pieniądze na – przepraszam za sformułowanie – podrzędnych, bo zaledwie pierwszoligowych piłkarzy.


- Nie jest moją winą, że ludzie chcą oglądać piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę. Na mecze naszych pierwszoligowych piłkarzy przychodzi po 12 tys. ludzi, a przy całym szacunku dla np .lekkoatletów czy wioślarzy to tylu nie zbierze się na ich zawodach w Polsce przez cały rok.

Takie są fakty, to mieszkańcy-kibice „głosują nogami” i pokazują nam co chcą oglądać. Ja doceniam i podziwiam choćby Anitę Włodarczyk, ale rzut młotem nigdy nie dorówna popularnością grom zespołowym.

Jednocześnie dodam, że właśnie budujemy w mieście piękną areną lekkoatletyczną za ponad dwadzieścia mln złotych - ministerstwo jakoś nadmiernie nam nie pomaga bo daje pomiędzy 5 a 6 mln zł. Szykujemy stadion dla drużyny futbolu amerykańskiego, powstaje aquapark za kilkadziesiąt milionów, jak więc można mówić, że dajemy zawodowcom kosztem innych?

Poza tym, trzeba pamiętać – i nie ja to wymyśliłem - że sport musi mieć ten kształt piramidy. Muszą być ci zawodowcy, którzy sprawią, że dzieci będą chciały trenować i będą miały cel - zagrać w pierwszym zespole GKS-u Tychy. I u nas to tak wygląda. W 120-tysięcznym mieście trenuje w Akademii Piłki Nożnej ponad tysiąc młodych zawodników. To przecież rewelacja, ale nie byłoby tego zainteresowania bez drużyny ligowej.

Dostaliście po głowie także za stadion, który kosztował 130 mln zł, pytano po co wam obiekt na 15 tys. osób.


- Były głosy, że jesteśmy rozrzutni, ale wiedzieliśmy co robimy. Dzisiaj na ten stadion przychodzi tyle ludzi, że na pewno to my mieliśmy rację podejmując decyzję o budowie obiektu na 15 tys. widzów.

Poza tym stadionu nie buduje się na 5 czy 10 lat tylko na 50 i trzeba tak na to patrzeć.
Gdyby w latach 50-tych, gdy po naszym mieście jeździło parę „Warszaw”, architekci budujący Tychy myśleli takimi ograniczonymi kategoriami, to nie mielibyśmy szerokich czteropasmowych ulic, wygodnych rond czy skrzyżowań, które służą nam do dzisiaj.

Stadion zbudowaliśmy za swoje 130 mln złotych, w terminie, zgodnie z kosztorysem. My w Tychach nadrobiliśmy już zaległości w infrastrukturze – mamy miasto skanalizowane w stu procentach, mamy drogi, chodniki. Mieszkańcy chcą teraz rozrywki, kultury. Dlatego powstał stadion, budujemy aquapark – także za swoje.

I będziecie do nich dokładać…

- Tak, słyszę narzekania, że do obiektów sportowych się dokłada, ale przecież samorząd nie jest od tego, żeby zarabiać, tylko spełniać oczekiwania mieszkańców, sprawiać, żeby im się lepiej żyło. Oczywiście, trzeba tak działać, żeby koszty minimalizować, zarządzać obiektami jak najlepiej się da, ale czasami trzeba dołożyć. Jakoś nikt nie narzeka, że dokłada się wielkie pieniądze do teatrów, filharmonii.

Do stadionów się dopłacało i będzie się dopłacać, bo nie mamy jeszcze tego poziomu zamożności, żeby za bilet zażądać np. 100 złotych, a już nie mówię, że 100 euro jak choćby na Borussi Dortmund.
Dodam jeszcze, że mamy w mieście ponad 60 boisk „typu orlik”, oświetlonych, ogrodzonych w każdej dzielnicy, niemal przy każdej szkole. I od tego zaczęliśmy budować tą piramidę o której mówiłem, dopiero później powstał stadion.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

*********************************************************************************************************************

Ciężko się nie zgodzić z Prezydentem Dziubą. Gdyby samorząd nie dotował sekcji sportowych to w dzisiejszych realiach, sportu (na obecnym poziomie) w Tychach po prostu by nie było. Mielibyśmy dalej zdewastowany stadion na Edukacji i pewnie już wysłużone i sypiące się lodowisko.

Proszę pamiętać również, że sport to najlepsza wizytówka i reklama miasta. 
O wielu miejscowościach nigdy byśmy nie usłyszeli, gdyby nie ich drużyny sportowe. Sport to również rozrywka dla mieszkańców a tej póki co za wiele w Tychach jeszcze nie mamy. 

tychymyopinions

Usiłował przekupić policjantów


Tyscy policjanci zatrzymali 28-letniego mężczyznę, który usiłował im wręczyć łapówkę, w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Zatrzymany będzie odpowiadał za próbę przekupstwa mundurowych. Grozi mu nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Po otrzymaniu informacji o awanturze w Tychach na al. Niepodległości, dyżurny tyskiej komendy natychmiast skierował na miejsce patrol. Jak się okazało awanturująca się para była nietrzeźwa. W trakcie interwencji oboje byli wulgarni i agresywni, w związku z powyższym policjanci zadecydowali o przewiezieniu awanturników do izby wytrzeźwień. Pijany mężczyzna jednak nie dotarł do niej, gdyż w trakcie wykonywania czynności służbowych przez policjantów zaproponował im 50 złotych za "załatwienie sprawy na miejscu". Policjanci poinformowali 28-latka, że popełnia przestępstwo korupcyjne. Pomimo tego ponowił swoją propozycję. Mundurowi zatrzymali mężczyznę i przewieźli do tyskiej komendy. Zatrzymany został poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie, które wykazało ponad 3 promile. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. Za próbę przekupstwa policjantów grozi mu nawet do 10 lat pozbawienia wolności.


Źródło: KMP Tychy

czwartek, 18 sierpnia 2016

W Czułowie uczcili powstańców śląskich


W środę, 17 sierpnia w uroczystej oprawie uczczono w Czułowie 97. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. W obchodach wzięli udział przedstawiciele samorządu i władz miasta Tychy, parlamentarzyści RP, organizacje pozarządowe i liczni mieszkańcy Czułowa – w tym rodziny byłych powstańców śląskich.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od mszy świętej w kościele Krzyża Świętego. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod pomnik ku czci poległych Powstańców Śląskich przy ul. Katowickiej. Kolumnę poprowadziła orkiestra dęta KWK Ziemowit i poczty sztandarowe.

Pod pomnikiem przybyłych gości przywitał radny miasta Tychy Józef Twardzik, który co roku wraz z Radą Osiedla Czułów jest organizatorem uroczystości. Przypomniał historię powstań śląskich, oraz historię budowy, zburzenia i odtworzenia pomnika poświęconego powstańcom poległym w Czułowie. Następnie delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. Jako pierwsza uczyniła to delegacja władz miasta Tychy: prezydent Andrzej Dziuba, jego zastępca Igor Śmietański oraz przewodniczący rady miasta Maciej Gramatyka. Następnie kwiaty złożyli parlamentarzyści ze Śląska: senator Czesław Ryszka i posłowie: Bożena Borys-Szopa i Marek Wójcik. Kolejne wiązanki składali radni miasta Tychy, rady osiedlowe, delegacje służb mundurowych, tyskich szkół, klubów, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Na koniec znicze pod pomnikiem zapalili krewni budowniczych pomnika z 1937 r.: Józefa Dedy (zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Mauthausen) i Franciszka Jakutka.

Szczególnym akcentem uroczystości była obecność chorągwi organizacji powstańczej z lat międzywojennych, która na co dzień pozostaje w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach, a na tę okazję została przywieziona z Muzeum Historii Katowic, gdzie jest obecnie prezentowana na wystawie poświęconej powstaniom śląskim. Chorągiew przez lata była przechowywana w rodzinie Franciszka Jakutka. Dopiero w 2009 r. trafiła do muzeum, gdzie została poddana konserwacji i jest jednym z cenniejszych eksponatów.

Muzyczną oprawę uroczystości zapewnił chór Cantate Deo. Swój wkład jak co roku wnieśli też hodowcy gołębi pocztowych wpuszczając ptaki w momencie składania kwiatów. Honorową wartę przy pomniku pełnili żołnierze 34. śląskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej. Towarzyszyły im dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 i Przedszkola nr 20 oraz starsze mieszkanki Czułowa w strojach śląskich. Zaszczytna funkcja chorążych zabytkowej chorągwi powstańczej przypadła uczniom klasy mundurowej Gimnazjum nr 1 w Tychach.


Źródło: tychy.pl

Muzyka mórz i oceanów nad jeziorem


Prezydent Miasta Tychy, Andrzej Dziuba oraz Miejskie Centrum Kultury w Tychach zapraszają na kolejną edycję Festiwalu Szantowego Port Pieśni Pracy, która odbędzie się w Tychach 26-28 sierpnia.


XXXII Festiwal Szantowy PORT PIEŚNI PRACY – program:


26 SIERPNIA – PIĄTEK

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY W TYCHACH ( ul. Boh. Warszawy 26)

KONCERT WIECZORNY 18:00 – 21:00

• EKT Gdynia

• Perły i Łotry

• Stonehenge


27 SIERPNIA – SOBOTA

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY W TYCHACH (ul. Boh. Warszawy 26)

KONKURS I KONCERTY 12:00 – 16:00

• Brasy

• Leje na pokład

• Trzecia Miłość

• Za Horyzontem

DZIKA PLAŻA PAPROCANY

17:00 – 21:30

• EKT Gdynia

• Leje na pokład

• Ryczące Dwudziestki

• Stonehenge

• Storm Weather Shanty Choir

• Trzecia Miłość

• Za Horyzontem

AFTER – TAWERNA POD RÓŻĄ WIATRÓW 22:00 – 24:00 (ul. Targiela 4)

• Formacja

• Mechanicy Shanty

• Mietek Folk

• Ryczące Dwudziestki

• Storm Weather Shanty Choir


28 SIERPNIA – NIEDZIELA


DZIKA PLAŻA PAPROCANY

17:00 -21:30

• Andrzej Korycki & Dominika Żukowska

• Brasy

• Formacja

• Grzegorz GooRoo Tyszkiewicz

• Mechanicy Shanty

• Mietek Folk

• Perły i Łotry

SCENA PPP NA NIEDZIELI Z KSIĄŻKĄ (PLAC BACZYŃSKIEGO)

18:00

• Andrzej Korycki & Dominika Żukowska

• Grzegorz GooRoo Tyszkiewicz


Źródło: tychy.pl

wtorek, 16 sierpnia 2016

Brąz tyszanki w Rio!


Tyszanka Karolina Naja wraz z Beatą Mikołajczyk zdobyły brązowy medal na 500 m. Polskie kajakarki wywalczyły tym samym 6 medal dla reprezentacji Polski na tych igrzyskach.

tychymyopinions

Barbarian Race - Bitwa o Paprocany


21 sierpnia (niedziela) na Paprocanach odbędzie się bieg Barbarian Race - Bitwa o Paprocany. Wyjątkowy pod wieloma względami bieg będzie miał charakter patriotyczny.

To właśnie w Paprocanach powstańcy pokonali artylerię wroga w I Powstaniu Śląskim. Czy Tobie również się uda? Podejmiesz to wyzwanie?

Bieg odbędzie się na dwóch dystansach. Mniejsza pętla - ponad 6 km trasy i większa pętla 12 km, obie najeżonej wszelkiego kalibru przeszkodami. Ma to być pierwszy tego typu bieg w Polsce pod względem jakości i trudności przeszkód.

GODZINY STARTU POSZCZEGÓLNYCH FAL:
9:00 - Fala pomarańczowa. (6km)
9:30 - Fala zielona. (6km)
10:00 - Fala różowa. (6km)
10:30 - Fala fioletowa. (6km)
12:00 - Fala żółta. (12km)
12:30 - Fala czerwona. (12km)
13:00 - Fala niebieska. (12km)
Dekoracja zwycięzców przewidziana na 15:30.

Start i meta będą znajdowały się na Dzikiej Plaży.

Paprocany godz. 9:00. Wpisowe 199 zł.

Więcej na stronie: http://www.barbarianrace.pl/pl_wydarzenia,52.html


Źródło: etychy.org

Święto Wojska Polskiego


W środę, 24 sierpnia, na Placu pod Żyrafą, odbędą się uroczystości Święta Wojska Polskiego. Doroczne obchody rozpocznie o godz. 11.00 msza święta w intencji wojska w kościele pw. św. Marii Magdaleny.

Po mszy o godz. 12.00 odbędzie się przemarsz ulicami miasta - Bocheńskiego, Budowlanych, Edukacji na Plac pod Żyrafą gdzie o godz. 13.00 odbędą się dalsze uroczystości.


Źródło: umtychy.pl

Z zakazem, z promilami ale bez wyobraźni


W ręce tyskiej policji wpadł 34 – letni tyszanin, który kierował samochodem pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. W chwili zatrzymania mężczyzna miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Za nie dostosowanie się do sądowego zakazu grozi nawet 3 – letni pobyt w więzieniu.

Wczoraj około godziny 20.15 na ul. Edukacji w Tychach zatrzymali do kontroli citroena. Okazało się, że 34 – letni tyszanin jest kompletnie pijany. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 3 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna nie miał prawa jazdy. Jak się okazało, po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych, miał on wydany przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów. Nierozważny kierowca trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu swoje zachowanie będzie tłumaczył śledczym. Oprócz jazdy na „podwójnym gazie” tyszanin odpowie za nie dostosowanie się do zakazu sądowego, za co grozi do 3 lat więzienia. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje prokurator i sąd.


Źródło: KMP Tychy

poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Pościg za pijanym piratem drogowym


Policjanci z Tychów w bezpośrednim pościgu zatrzymali 24-letniego kierowcę bmw. Mężczyzna podczas ucieczki łamał wszelkie przepisy ruchu drogowego. Jak się okazało miał powód do tego, aby unikać kontaktu ze stróżami prawa. Jego badanie trzeźwości wykazało prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz grozi mu nawet 2-letni pobyt w więzieniu.

Do zdarzenia doszło wczoraj nocy w Tychach na ulicy Grota Roweckiego. Przejeżdżający tamtędy policjanci zauważyli kierowcę bmw, który jadąc z dużą prędkością popełnił wykroczenie nie ustępując przejazdu innym kierowcom. Mundurowi natychmiast podjęli decyzję o zatrzymaniu pojazdu do kontroli. Mimo wyraźnych sygnałów do zatrzymania się, kierowca zaczął uciekać przed radiowozem. Pirat drogowy w czasie desperackiej ucieczki nie przestrzegał przepisów ruchu drogowego zmuszając pieszych do ucieczki z przejścia dla pieszych oraz nie stosował się do sygnalizacji świetlnej. W pewnym momencie kierujący zatrzymał pojazd i próbował uciec pieszo jednak chwilę później był już w "rękach" policjantów. Jak się okazało, zatrzymany 24-letni tyszanin miał powód, aby uniknąć kontaktu ze stróżami prawa. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie prawie 2 promile alkoholu. Teraz o losie mężczyzny zdecyduje prokurator i sąd. Grozi mu nawet do 2 lat więzienia.


Źródło: KMP Tychy

czwartek, 11 sierpnia 2016

16. Śląska Jesień Gitarowa – znamy program


Wszystkich miłośników gitary klasycznej zapraszamy do zapoznania się z terminarzem koncertów, które odbędą się w ramach XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa w Tychach. Wkrótce podamy też informacje o możliwościach zakupu i cenach biletów.

XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa:

16 X (niedziela)

19.00 Koncert Inauguracyjny

Andrea De Vitis (WŁOCHY)

Amadeus Guitar Duo (KANADA/NIEMCY)

Gruber & Maklar Duo (NIEMCY)

Kupiński Duo (POLSKA)

AUKSO & Marek Moś

17 X (poniedziałek)

19.00 Koncert wieczorny

Amadeus Guitar Duo (KANADA/NIEMCY)

Gruber & Maklar Duo (NIEMCY)

18 X (wtorek)

19.00 Koncert wieczorny

Andrea De Vitis (WŁOCHY)

Rolf Lislevand & Ensemble Kapsberger (NORWEGIA / NIEMCY / POLSKA)

19 X (środa)

19.00 Koncert muzyki polskiej

Marcin Dylla (POLSKA)

Beata Będkowska-Huang (POLSKA)

Jakub Kościuszko (POLSKA)

AUKSO & Marek Moś

20 X (czwartek)

19.00 Koncert wieczorny

Guitar4mation (AUSTRIA / CZECHY /POLSKA)

Piotr Domagała & Kwartet Śląski (POLSKA) – premiera nowej płyty.

21 X (piątek)

19.00 Koncert wieczorny

Jan Jaku Bokun & Jakub Kościuszko (POLSKA)

Michał Czachowski & Indialucia (POLSKA / INDIE / HISZPANIA)

22 X (sobota)

12.00 Finał XVI Międzynarodowego Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego

Soliści, AUKSO, dyr. Katarzyna Tomala

19.00 Koncert finałowy:

Laureaci XVI Międzynarodowego Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego

Richard Galliano & Sylvain Luc (FRANCJA)

Wszystkie koncerty odbędą się w sali koncertowej Mediateki. ( Al. Piłsudskiego 16, Tychy) Więcej o Festiwalu i zaproszonych artystach znajdziecie na stronie www.guitar.tychy.pl.


Źródło: tychy.pl

II Tyski Festiwal Teatrów Offowych ANDROMEDON


W dniach od 19 do 21 sierpnia (piątek - niedziela) Teatr Mały zaprasza na drugą edycję Tyskiego Festiwalu Teatrów Offowych ANDROMEDON, będącego wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Śląskie Zakłady Sztuki oraz Teatru Małego.

Festiwal zakłada szerokie spektrum odbiorców (wiek, wrażliwość teatralna). W godzinach popołudniowych - spektakle dla dzieci i osób przygodnych. Wieczorne spektakle dedykowane publiczność dorosłej.

Wstęp bezpłatny.


II Festiwal Teatrów Offowych ANDROMEDON

19.08.2016 (piątek)
godz. 17.00 - Teatr A3, Hajnówka - "Zmysły" - Plac Baczyńskiego
godz. 20.00 - Teatr Sztuk, Oleśnica - "Sekrety Szekspira" cz.1 - Pasaż Kultury Andromeda
godz. 21.00 - Teatr A3, Hajnówka - "Plan Lekcji" - Plac Baczyńskiego

20.08.2016 (sobota)
godz. 17.00 - Teatr Formy, Wrocław - "Kucharz na ostro" - Plac Baczyńskiego
godz. 20.00 - Teatr Sztuk, Oleśnica - "Sekrety Szekspira" cz.2 - Pasaż Kultury Andromeda
godz. 21.00 - Teatr Usta Usta Republika, Poznań - "Cykl" - Plac Baczyńskiego

21.08.2016 (niedziela) godz. 15.00-22.00
Niedziela Teatralna na pl. Baczyńskiego
godz. 15.00 - Israel Garcia Sosa: wystawa mozaik i pokaz warsztatowy.
godz. 15.00 - Koncert Witka Muzyka Ulicy, warszawskiego artysty ulicznego - Plac Baczyńskiego
godz. 17.00 - Teatr Nikoli, Kraków - "Maruczella" - Plac Baczyńskiego
godz. 20.00 - Teatr Sztuk, Oleśnica - "Sekrety Szekspira" cz. 3 - Pasaż Kultury Andromeda
godz. 21.00 - Teatr Hom, Tychy - "Szemkel" - Plac Baczyńskiego


Źródło: etychy.org

Jechał „wężykiem” miał 1,5 promila


Tyscy policjanci wyeliminowali z dalszej jazdy nieodpowiedzialnego kierowcę matiza, który jechał po drodze „wężykiem”. Zatrzymany 25-letni tyszanin miał w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu. Grożą mu nawet 2-lata więzienia.

Patrol prewencji tyskiej komendy zatrzymał nietrzeźwego kierowcę matiza wczoraj około 2.00 w nocy na ulicy Jaśkowickiej w Tychach. Podczas patrolu miasta mundurowi jechali za matizem i nabrali podejrzeń co do stanu trzeźwości kierującego. Policjanci zaobserwowali, że nie potrafi on utrzymać prostego toru jazdy i jedzie tzw. „wężykiem”. Stróże prawa zatrzymali 25-letniego kierowcę z Tychów. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Niewykluczone, że interwencja policji zapobiegła tragedii na drodze. Mężczyzna stracił prawo jazdy o jego dalszym losie zadecyduje prokurator i sąd. Grożą mu nawet 2-lata więzienia.


Źródło : KMP Tychy

środa, 10 sierpnia 2016

Tyskie nieruchomości w jednym miejscu


Teraz grunty do zbycia, dzierżawy, lokale użytkowe do wynajęcia, miejsca na reklamę i wszystkie inne nieruchomości będące w zasobach miasta Tychy można znaleźć w jednym miejscu - na portalu nieruchomości miejskich.

Informacje o gruntach do zbycia, dzierżawy czy lokalach do wynajęcia były do tej pory dostępne na stronach internetowych spółek czy jednostek miejskich np. MZBM czy MZUiM.

- Zauważyliśmy, że mieszkańcy często mają problem z dotarciem do informacji, czy gmina dysponuje aktualnie jakimiś lokalami lub gruntami. Dlatego naszą intencją było stworzenie portalu, na którym, znajdą się wszystkie oferty z zakresu gospodarki nieruchomościami, zarówno oferty urzędu miasta, jak i wszystkich jednostek organizacyjnych czy spółek komunalnych, które funkcjonują w Tychach. Na dodatek wszystkie te oferty będą przedstawione w przystępny, czytelny i przejrzysty sposób - mówi Igor Śmietański, zastępca prezydenta miasta ds. gospodarki przestrzennej.

Na miejski portal nieruchomości można wejść zarówno za pośrednictwem strony internetowej urzędu miasta lub bezpośrednio wpisując adres: inwestycje.umtychy.pl.

- Informacje zamieszczone na portalu będą na bieżąco sprawdzane. Wszystkie jednostki miejskie są zobowiązane aktualizować swoje oferty w ściśle określonym terminie, tak by użytkownicy mieli pewność, że informacja na portalu jest kompletna i zawsze aktualna – dodaje Igor Śmietański.

Każda oferta zawiera szczegółowe informacje o nieruchomości oraz galerie aktualnych zdjęć: zdjęcia wnętrza (w przypadku lokali użytkowych), zdjęcia terenu i mapy - w przypadku nieruchomości.


Źródło: umtychy.pl

"Co by było, gdybyś zasnął" w Pasażu Kultury Andromeda


13, 14, 25 i 30 sierpnia w Pasażu Kultury Andromeda (plac Baczyńskiego 2) odbędą się ostatnie, pożegnalne pokazy spektaklu "Co by było, gdybyś zasnął" w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego.

Myślicie, że widzieliście już wszystko i nic Was nie może zaskoczyć?
Przekonajcie się drodzy widzowie, że znane ścieżki mają nieodkryte zakątki, a spektakle swoje tajemnice i niespodzianki, którymi zaskoczymy widzów już po raz ostatni na kameralnej scenie Pasażu Kultury Andromeda.

13, 14, 25, 30.08.2016 godz. 18.30
Stephanie de Ratuld: "Co by było, gdybyś zasnął" - spektakl Tychy Teatru

reżyseria: Andrzej Maria Marczewski
obsada: Jadwiga Andrzejewska, Jerzy Mazur

Uwaga: pożegnanie z tytułem!
Cena biletu: 15 zł normalny, ulgowy 10 zł (leg. szkolne, emeryci, renciści).


Źródło: etychy.org

Śmiertelnie raniła nożem swojego partnera


Policjanci z Tychów zatrzymali 59-letnią kobietę, która w czasie domowej awantury ugodziła swojego konkubenta nożem. W wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł. Dzisiaj kobieta stanie przed sądem, a prokurator i śledczy będą wnioskowali o tymczasowy areszt. Za popełnione przestępstwo może jej grozić nawet dożywocie.

Do zdarzenia doszło 7 sierpnia 2016 roku, w jednym z tyskich mieszkań. Dociekliwość i skrupulatność policjantów przyczyniła się do ustalenia okoliczności tego zdarzenia pomimo tego, że kobieta próbowała wprowadzić w błąd śledczych. 59-latka twierdziła, iż jej partner wrócił ze spotkania z kolegami, gdzie najwyraźniej spożywał alkohol. W trakcie tego spotkania towarzyskiego najprawdopodobniej został zraniony. Jednak policjanci nie dali wiary jej wyjaśnieniom i ustalili prawdziwy przebieg tej tragedii. Okazało się, że to kobieta wraz z konkubentem spożywała alkohol. Pomiędzy partnerami doszło do kłótni. Zdenerwowana 59-latka w pewnym momencie ugodziła mężczyznę nożem w plecy. Konkubina opatrzyła rannego, który położył się spać. Następnego dnia rano mężczyzna po przebudzeniu wstał z łóżka i się przewrócił. Kobieta wezwała pogotowie. Rana 55-letniego poszkodowanego okazała się śmiertelna. Przybyły na miejsce prokurator zarządził sekcję zwłok. Tyszanka trafiła do policyjnego aresztu. Dzisiaj kobieta stanie przed sądem, a prokurator i śledczy będą wnioskowali o tymczasowy areszt dla 59-latki. Podejrzana o zabójstwo kobieta usłyszała już zarzut, do którego się przyznała. Za popełnione przestępstwo resztę swojego życia może spędzić w więzieniu. 
W sprawie prowadzone jest śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach.


Źródło: KMP Tychy

Wypadek na Mysłowickiej


9 sierpnia około godziny 18 do MSK w Tychach wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na ulicy Mysłowickiej w rejonie skrzyżowania z ulicą Jaroszowicką.

Na miejsce wysłane zostały zastępy OSP Lędziny (GBA), JRG Tychy (GBA, SCRt), patrole drogówki i dwa ZRM. Ze zgłoszenia wynikało, że kierująca samochodem Ford uderzyła w drzewo. Po dotarciu na miejsce zgłoszenie potwierdziło się. Ruch na ulicy Mysłowickiej został całkowicie wstrzymany. Ratownicy zabezpieczyli teren działań i przystąpili do uwalniania osób zakleszczonych w rozbitym pojeździe. Pasażer Forda po kilku minutach został przekazany ZRM i odwieziony do szpitala w Tychach. Kierującą Fordem wydobyto z pojazdu przy użyciu narzędzi hydraulicznych, a następnie została ona przetransportowana do szpitala w Sosnowcu (obrażenia wewnętrzne, uraz biodra). Ze względu na warunki pogodowe nie było możliwe wezwanie latającej karetki. Na miejsce wezwany został policyjny technik. 

Tyscy policjanci prowadzą czynności mające na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności tego zdarzenia.

Źródło: 112tychy.pl

wtorek, 9 sierpnia 2016

Nawałnica nad Tychami


9 sierpnia po godzinie 16 nad Tychami przeszła burza z nawalnymi opadami deszczu. W kilkanaście minut drogi naszego miasta zamieniły się w rwące potoki i potężne kałuże. Główne drogi w mieście były nieprzejezdne – aleja Niepodległości, aleja Bielska, ulica Edukacji, Grota Roweckiego. Do dyżurnego MSK w Tychach wpłynęło ponad czterdzieści zgłoszeń o zalanych posesjach i piwnicach. Na alei Piłsudskiego zalana został droga pod DK 1 tam ruch został wstrzymany. W kierunku terenów przemysłowych ruch odbywał się chodnikiem, a w kierunku centrum ruch został wyznaczony objazdem ulicą Fabryczną i trasą DK 1. 

Do pomocy w usuwaniu skutków nawałnicy do Tychów ściągnięte zostały zastępy jednostek OSP Bojszowy Nowe, Lędziny, Świerczyniec i Bieruń Stary. Pozostałe jednostki OSP usuwały skutki nawałnicy, która również przeszła nad powiatem bieruńsko – lędzińskim.


Źródło: 112tychy.pl

97. rocznica wybuchu I powstania śląskiego


Zbliża się 97. rocznica wybuchu I powstania śląskiego. Poniżej zamieszczamy program miejskich obchodów.

15 sierpnia

Urbanowice i Paprocany

8:00 Wyjazd grup kolarskich w miejsca pamięci Powstań Śląskich: I grupa do Pszczyny (ok. 70 km), II grupa do Mysłowic (ok. 60 km). Organizator – oddział PTTK, Tychy al. Niepodległości 198)

13:45 Przyjazd kolarzy z Pszczyny i Mysłowic do Paprocan

14:00 Rocznicowa uroczystość pod tablicą upamiętniającą wybuch I powstania śląskiego (Przedszkole nr 3, ul. Paprocańska 156)

14:30 Zbiórka uczestników rajdu rowerowego śladami tyskich powstańców (kierunek: Urbanowice, pomnik przy ul. Głównej, trasa ulicami: Paprocańską, Prostą, Jordana, Towarową, Fabryczną, Metalową, Przemysłową, Urbanowicką, Główną)

15:00 Rocznicowa uroczystość pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Tychach–Urbanowicach

15:20 Wspólne śpiewanie pieśni powstańczych przy ognisku

17 sierpnia

Czułów

17.00 – Msza św. w kościele pw. Krzyża Świętego

18.30 – Uroczystość pod Pomnikiem ku czci Poległych Powstańców Śląskich.


Źródło: tychy.pl

poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Nowi w Gemini Park Tychy


POLSKA Gemini Park Tychy ma trzech nowych najemców, którzy powiększą grono najemców z sektora usług.

Cafe de Grano, Swiss i myjnia samochodowa dołącza do najemców powstającego w Tychach obiektu handlowego. Otwarcie centrum handlowego planowane jest na jesień 2017 roku.

Cafe de Grano to polska kawiarnia, w ofercie której znajdują się włoskie specjalności: kawy, oryginalne desery oraz czekolady, a także lody marki Zielona Budka. – Pierwsza kawiarnia pod szyldem Cafe de Grano powstała cztery lata temu. Zdecydowaliśmy się na otwarcie kolejnego konceptu Cafe de Grano w Gemini Park Tychy, ponieważ jest to pierwsze tak duże centrum handlowe w Tychach i liczymy na pozyskanie stałych klientów – komentuje Grzegorz Pyter z Cafe de Grano.

Asortyment najemcy Swiss to zegarki i biżuteria. – Planujemy również rozwijać część usługową dedykowaną naszym klientom myśląc o tym, aby znaleźli w naszym centrum wszystko co niezbędne – komentuje Daniel Słuchocki, dyrektor ds. komercjalizacji Gemini Holding.

Źródło: eurobuildcee.com

Na tyskie drogi wyjechał elektrobus


Od ubiegłego tygodnia Tyskie Linie Trolejbusowe testują elektrobus. To autobus bateryjny o napędzie elektrycznym Solaris Urbino 12 electric.

Ten nowoczesny pojazd wyposażony jest w napęd firmy Medcom (podobnie jak eksploatowane przez TLT trolejbusy Solaris Trollino 12MB), dwa silniki asynchroniczne umieszczone w piastach ZF tylnych kół o mocy 2x60kW, w momencie startu osiągają moc do 220kW. W elektrobusie zastosowano baterie amerykańskiej firmy A 123 Li-Jon – żelazowe, mają pojemność 240kWh, pracują pod napięciem 600V.

Elektrobus w pełni naładowany może przejechać ok. 200 km. Później ok. 5 godzin musi się ładować. Za dwa lata TLT przymierza się do zakupu dwóch autobusów bateryjnych o napędzie elektrycznym. Tychy chcą jednak kupić pojazd, który mógłby być ładowany przy wykorzystaniu istniejącej w mieście sieci trolejbusowej na ostatnim przystanku danego kursu. A nie, jak pojazd obecnie testowany, przy użyciu specjalnej ładowarki w zajezdni.

Jak wyjaśnia Zbigniew Brud, prezes TLT, spółka napisała wniosek o dofinansowanie zakupu ze środków unijnych. Obecnie w Polsce jest dwóch producentów autobusów elektrycznych. W czwartym kwartale tego roku na testy do Tychów ma również trafić pojazd drugiego producenta. Wszystkich fanów „autobusów z szelkami” chcemy jednak uspokoić. Elektrobusy docelowo mają uzupełnić komunikację trolejbusową w naszym mieście, a nie ją zastąpić.

Pojawiły się już pierwsze pozytywne opinie kierowców i pasażerów. Ci ostatni bardzo często fotografują się z autobusem i wypytują kierowców o dane techniczne. Wszyscy doceniają również fakt, że elektrobusy są ekologiczne, mają klimatyzację i są w pełni przystosowane do osób niepełnosprawnych.

Uwaga! Jutro (wtorek, 9 sierpnia) jest ostatnia okazja, by przejechać się Solarisem Urbino 12 electric. Elektrobus do godz 20:21 będzie jeździł na linii B. Szczegółowych informacji odnośnie kursowania elektrycznego Solarisa udziela dyspozytor TLT, tel. /32/ 217 67 16.


Źródło: tychy.pl

Pożar samochodu na Mysłowickiej


8 sierpnia po godzinie 15 do MSK w Tychach wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego na ulicy Mysłowickiej w rejonie skrzyżowania z ulicą Dworską.

Na miejsce wysłane zostały dwa zastępy z JRG Tychy (GBA, GCBA) i patrol Policji. Po dotarciu na miejsce strażacy zastali osobowego Mercedesa, w którym zajęta ogniem była komora silnika. Podany został jeden prąd piany ciężkiej celem ugaszenia pożaru. Dodatkowo zakręcona został butla instalacji gazowej oraz odłączony został akumulator. Na czas działań gaśniczych ruch na ulicy Mysłowickiej został całkowicie wstrzymany. Po kilkunastu minutach pożar został ugaszony i wprowadzony został ruch wahadłowy. Spalony samochód został odholowany przez wezwaną na miejsce pomoc drogową. Utrudnienia trwały blisko półtorej godziny. 

Na chwilę obecną nie jest znana przyczyna powstania pożaru. Nikomu z podróżujących samochodem nic się nie stało.


Źródło: 112tychy.pl

Budowa Areny lekkoatletycznej w Tychach rozpocznie się jeszcze w tym roku


Coraz bliżej budowy areny lekkoatletycznej w Tychach - 19 maja wydano pozwolenie na budowę, wtedy też do urzędu dotarła informacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki o wpisaniu tej inwestycji do Planu Rocznego w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.
Umowa o dofinansowanie trafiła właśnie do urzędu miasta - to oznacza, że budowa areny rozpocznie się jeszcze w tym roku.

W nowoczesnym obiekcie znajdzie się m.in. pełnowymiarowa, ośmiotorowa bieżnia okrężna długości 400 m wraz z ośmiotorową bieżnią do biegów sprinterskich na 100 i 110 m, boisko z nawierzchni z trawy naturalnej z systemem zraszania murawy, dwuścieżkowa, skocznia do skoku w dal i trójskoku, skocznia do skoku wzwyż, podwójna dwuścieżkowa skocznia o tyczce, rów z wodą do biegów z przeszkodami, rzutnia do pchnięcia kulą i do rzutu oszczepem, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem wraz z klatką. To nie wszystko. Na terenie areny znajdzie się także teren rozgrzewkowy dla lekkoatletów, tzw. „obiekty pomocnicze” czyli trybuny na 1000 miejsc siedzących, wiata lub wieża sędziowska dla sędziów i komentatorów obsługujących imprezy sportowe.

- Tyska Arena będzie obiektem lekkoatletycznym kategorii IIIA, to oznacza, że spełnia wymagania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych IAAF. Dzięki temu na stadionie będą mogły rozgrywać się m.in. oficjalne zawody lekkoatletyczne, zawody rangi mistrzostw Polski o pełnym programie konkurencji, jak również mityngi międzynarodowe - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Szacowany koszt inwestycji uznanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki za ważną i strategiczną dla rozwoju lekkoatletyki w Polsce, to ponad 21 milionów złotych, dofinansowanie z ministerstwa sportu wyniesie nie więcej niż 28 % czyli ok. 6 milionów złotych. 500 tysięcy z tej kwoty gmina będzie mogła wydać jeszcze w tym roku, pozostałą kwotę w roku 2017. Budowa areny powinna się zakończyć do końca października przyszłego roku.

Arena Lekkoatletyczna to kolejny obiekt sportowy w Tychach. Kilka lat temu wyremontowano Halę Sportową oraz Stadion Zimowy, a w lipcu ubiegłego roku oddano do użytku Stadion Miejski. Brakowało w mieście obiektu, na którym swoje umiejętności mogliby rozwijać lekkoatleci. Dlatego w listopadzie 2014 roku władze miasta złożyły do Ministerstwa Sportu i Turystyki wniosek o ujęcie inwestycji pn. „Budowa areny lekkoatletycznej w Tychach” w Planie Wieloletnim w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. W sierpniu 2015 roku otrzymały z Ministerstwa informację o ujęciu tego zadania w Planie Wieloletnim. Kolejnym krokiem było zgłoszenie inwestycji do Planu Rocznego.

- W maju tego roku otrzymaliśmy informację z ministerstwa, że nasz wniosek znalazł się w Planie Rocznym na 2016 rok, a to oznaczało, że mogliśmy złożyć wniosek o dofinansowanie budowy areny. Bez ujęcia naszego wniosku w tym planie nie moglibyśmy tego zrobić – mówi Miłosz Stec, zastępca prezydenta Tychów.

Wniosek został złożony 13 czerwca, po tym terminie Ministerstwo Sportu i Turystyki miało 3 miesiące na jego rozpatrzenie. Dziś już wiemy, że został rozpatrzony pozytywnie.


Źródło: umtychy.pl