Systematycznie znika elewacja i elementy budynku ZEG-u, jednak zewnętrznej mozaiki nadal nie zdemontowano. Przypomnijmy, iż jej autorem jest Franciszek Wyleżuch i wpisana została do Gminnej Ewidencji Zabytków. Urząd Miasta czeka teraz na pismo inwestora w sprawie rozbiórki mozaiki.
- Wojewódzki konserwator zabytków wydał decyzję, zatwierdzająca program renowacji mozaiki – powiedziała Maria Bachniak, miejski konserwator zabytków. – Teraz krok należy do inwestora – właściciela obiektu, który musi zgłosić próbę cięcia mozaiki na 7 dni przed rozpoczęciem pracy. Do dzisiaj takie zgłoszenie jeszcze nie wpłynęło. Jeśli pismo wpłynie i wykonana zostanie próba cięcia, zapadną kolejne decyzje odnośnie technicznej strony przeniesienia mozaiki. Czekamy zatem na ruch ze strony inwestora. Jednak chcąc sprawdzić stan mozaiki, przeprowadziliśmy kontrolę na miejscu i nie stwierdziliśmy niczego, co wymagałoby interwencji. W przyjętym programie renowacji mozaiki ustalono, iż znajdzie się ona w szkole, która przejęła tradycje ZEG-u – w Zespole Szkół nr 4 przy al. Bielskiej. Mozaika zostanie wkomponowana zespół wejściowy szkoły, na wybudowanej ściance.
Jak nas poinformował Tomasz Skarżyński, kierownik robót Carbo Stal, prace przy rozbiórce budynku ZEG-u postępują zgodnie z planem i nadal skupiają się na zachodniej elewacji. Jeśli chodzi o mozaikę na wschodniej ścianie budynku, nie ma jeszcze decyzji, kiedy zacznie się demontaż.
Zniknęła już natomiast mozaika, która znajdowała się w części basenowej budynku ZEG-u. Została zabezpieczona przez Muzeum Miejskie i na razie nie ma decyzji, gdzie ostatecznie zostanie zamontowana. W przeciwieństwie do mozaiki na elewacji, „mozaika basenowa” nie została wpisana do rejestru zabytków. Nie jest znany jej autor, a zdaniem fachowców nie przedstawia takiej wartości artystycznej, jak dzieło Franciszka Wyleżucha.
—
Oskard odnawia
Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa Oskard przystępuje do renowacji mozaiki autorstwa Franciszka Wyleżucha, znajdującej się na pylonie pawilonu przy ul. Wyszyńskiego 27 (b. biblioteka). Prace przeprowadzone będą w tym roku, w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
- Z uwagi na swe walory artystyczne, mozaika ta niewątpliwie wzbogaca estetykę przestrzeni publicznej, czyniąc ją bardziej przyjazną dla mieszkańców, jest elementem dziedzictwa kulturowego miasta – powiedział Piotr Polis, prezes Oskardu. – Zakres prac konserwatorskich obejmował będzie m.in. podklejenie odspojonych płytek i szkliwa od podłoża, uzupełnienie ubytków fug, odpowiednim kolorze. Obecnie w pawilonie trwa remont schodów prowadzących na piętro. Do prac związanych z mozaiką przystąpimy po zakończeniu tego remontu.
Tyskie mozaiki
W Tychach jest 9 mozaik z lat 60. i 70., wpisanych do Gminnej Ewidencji Zabytków. Najwięcej – bo 7 – jest autorstwa Franciszka Wyleżucha, w tym najstarsza z 1960 r. Znajduje się ona w budynku b. sklepu obuwniczego „Chełmek” (ściana wewnątrz). Pozostałe mozaiki tego artysty są na budynku Teatru Małego (ściana zachodnia, 1965), ZEG-u, budynku przy ul. Dąbrowskiego (parter – ściana zewnętrzna i wewnętrzna), III LO przy ul. Elfów, na ogrodzeniu SP nr 18 przy ul. Fitelberga oraz wspólna ze Stanisławem Kluską – na pylonie konstrukcji schodów b. biblioteki przy ul. Wyszyńskiego. Autorką dwóch mozaik jest Ewa Surowiec-Butrym: budynek siedziby TSM Oskard przy ul. Dąbrowskiego i w SP nr 17 – ściana wewnętrzna holu i ściany w przedsionkach.
Źródło: tychy.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz