sobota, 28 czerwca 2014

Ruszył system zgłoszeniowy Straży Miejskiej w ramach kampanii "Skupmy się na sprawie"


System ten to specjalny numer telefonu - (32) 776 30 03 i formularz internetowy (skupmy.umtychy.pl), za pomocą którego możemy zgłosić, że dana osoba nie sprząta po swoim psie. To także nowa procedura pracy Straży Miejskiej dotycząca ścigania tego typu wykroczeń.

Sposób pracy strażników miejskich w tym zakresie został przyjęty w zarządzeniu Prezydenta Miasta Tychy z dnia 18 czerwca 2014 roku.

- Zarządzenie to określa m.in.: częstotliwość sprawdzania zarejestrowanych zgłoszeń i rozdzielania ich pomiędzy strażników miejskich (codziennie rano), sposób postępowania w przypadku zgłoszenia wykroczenia, zawierającego adres właściciela psa lub wskazanie konkretnego miejsca – mówi Ryszard Polcyn - komendant Straży Miejskiej w Tychach.

Osoby dzwoniące mogą zgłosić dokładny adres sprawcy wykroczenia – wtedy strażnicy miejscy będą mogli dotrzeć do właścicieli psów, które zanieczyściły teren i udzielić pouczenia właścicielowi psa o grożących sankcjach, mogą też nie podawać tego adresu, wówczas dzielnicowi będą patrolowali w ciągu kolejnych dwóch tygodni wskazane w zgłoszeniu miejsce, by ustalić sprawcę wykroczenia.

- Jeśli interwencje się powtórzą, a strażnicy miejscy będą świadkami zanieczyszczania terenu przez psa, wówczas strażnicy miejscy nałożą na właściciela/opiekuna psa grzywnę w drodze mandatu karnego w wysokości 500 zł – dodaje Ryszard Polcyn.

Jeśli zaś strażnicy miejscy nie będą świadkami popełnienia wykroczenia, poinformują osobę zgłaszającą o możliwości złożenia zeznań w charakterze świadka do protokołu, co pozwoli na skierowanie przeciwko sprawcy wykroczenia wniosku o ukaranie do sądu.

W czerwcu w klatkach schodowych tyskich bloków pojawiły się materiały informacyjne, a do właścicieli psów trafi natomiast specjalna ulotka kampanijna, nadrukowana na torebce na psie nieczystości.

- Przypominamy w ten sposób, że istnieje obowiązek sprzątania po psie i zachęcamy do wykorzystywania biodegradowalnych materiałów. Psie zanieczyszczenia są jednym z najbardziej doskwierających tyszanom problemów codziennego życia w mieście – mówi Katarzyna Woch z wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą UM Tychy.

Pomysł został zaczerpnięty z kampanii prowadzonej w Szkocji w 2011 roku, w której oprócz podobnego systemu zgłoszeń wykorzystano zróżnicowane formy angażowania społeczności, działania edukacyjne, promocyjne, jak również wzmocnioną kontrolę, mandaty, patrole i odnotowano bardzo wysoką skuteczność działań (na poziomie 82% redukcji psich zanieczyszczeń). Szkocki projekt został nagrodzony w 2012 roku (Community Engagement Award 2012).

W ramach kampanii miejskiej "Skupmy się na sprawie" powstanie także Psi Park z przeszkodami, urządzeniami do trenowania psów, ławeczkami i parkingiem w pobliżu parku. Realizację całego zadania planowano na jesień tego roku, jednak ze względu na konieczność doprecyzowania zapisów w planie miejscowym sam park powstanie w 2015 roku, a w tym zostanie wybudowany parking.

Źródło: umtychy.pl

***************************************************************************************************************

W końcu miasto zaczyna walczyć z problemem, który do błahych nie należy. Niestety nasze społeczeństwo najszybciej uczy się pod groźbą kary (nie wszyscy oczywiście), więc przy zaangażowaniu mieszkańców akcja powinna mieć pozytywne skutki.

tychymyopinions

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz