czwartek, 5 listopada 2015

Smog dusi Kraków i Śląsk. Normy przekroczone czterokrotnie


Aż czterokrotnie przekroczone są dziś normy zanieczyszczenia powietrza w Krakowie. Od wczoraj w mieście obowiązuje drugi stopień zagrożenia związany z przekroczeniem norm stężenia pyłu zawieszonego. Ciężko oddycha się dziś także w Śląskiem.

Powietrze w Krakowie jest kiepskie. Śmierdzi smogiem. To jest po prostu smród spalin. Odkąd mamy dom za Krakowem, czuję to wyraźnie, że jest różnica. Wystarczy wyjechać za miasto i spojrzeć z góry. Nie widać Krakowa, widać jedną wielką szarą chmurę- mówią mieszkańcy stolicy Małopolski, którzy kolejny dzień zmagają się z potężnym zanieczyszczeniem powietrza.

Alarmujące dane napływają już od soboty. 31 października poziom pyłu zawieszonego w krakowskiej Nowej Hucie wyniósł 1243 procent normy. Urzędnicy utrzymywali jednak wcześniej, że doszło do awarii czujników monitorujących jakość powietrza. Dopiero wczoraj ogłoszono drugi stopień alarmowy.

To jest na razie konieczność poinformowania mieszkańców Krakowa o tym, że istnieje określone niebezpieczeństwo konsekwencji zdrowotnych w przypadku długiego przebywania na powietrzu. Najbardziej zagrożeni są ludzie z tzw. ryzyka chorobowego, czyli astmatycy, ludzie, którzy mają problemy z oddychaniem, małe dzieci- tłumaczył Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Ciężko oddycha się również w Śląskiem

Smog dokucza również mieszkańcom województwa śląskiego. Dziś najgorzej oddycha się w Częstochowie i Rybniku. W tych dwóch miastach dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu przekroczone jest aż o 300 procent. Tylko trochę lepiej jest w Zabrzu i Tychach. Niestety prognozy na dziś są złe, bo pogoda się nie zmieni. Utrzymują się mgły, jest niemal bezwietrznie. Dawno nie padał deszcz, który mógłby poprawić sytuację.

W pyle zawieszonym znajdują się szkodliwe tlenki siarki, azotu i amoniak. Smog zawiera też metale ciężkie. U osób, które przez wiele lat żyją na obszarach o wysokim poziomie stężenia pyłu, zwiększa się prawdopodobieństwo śmierci spowodowanej chorobami układu krwionośnego. Stan ostrzegawczy ogłasza się przy poziomie 200 mikrogramów pyłu w powietrzu (400 procent normy).


Źródło: rmf24.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz