wtorek, 11 listopada 2014

1,2 mln euro dla Polski. Na pomoc zwalnianym z pracy


Komisja Europejska zaproponowała przyznanie Polsce 1,2 mln euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). Ma to pomóc w znalezieniu zatrudnienia 777 pracownikom, którzy zostali zwolnieni przez Fiat Auto Poland.

Jak informuje KE w komunikacie, Polska wystąpiła o wsparcie z EFG po zwolnieniu 1079 pracowników przez przedsiębiorstwo Fiat Auto Poland S.A. i jego 21 dostawców. Ta redukcja miejsc pracy była wynikiem szybkiego spadku udziału UE w światowym rynku produkcji samochodów osobowych. Zwolnienia dotyczą przede wszystkim województwa śląskiego.

Komisja zaproponowała dofinansowanie przez EFG działań, które mają pomóc "najbardziej potrzebującym 777 zwolnionym pracownikom w znalezieniu nowej pracy". Chodzi o szkolenia zawodowe, szkolenia w zakresie przedsiębiorczości, stypendia szkoleniowe, dopłaty do zatrudniania czy środki na założenie działalności gospodarczej.

Całkowity koszt pakietu działań szacowany jest na 2,5 mln euro, z czego połowę ma pokryć EFG. Wniosek w tej sprawie zostanie teraz przekazany do zatwierdzenia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE (krajom członkowskim).

Według danych Komisji przedsiębiorstwo Fiat Auto Poland poniosło konsekwencje malejącego udziału UE w rynku przemysłu motoryzacyjnego. W latach 2007-2012 produkcja samochodów osobowych w UE zmniejszyła się z 17,10 mln sztuk do 14,61 mln sztuk (spadek o 14,6 proc.), natomiast w skali ogólnoświatowej zwiększyła się z 53,05 mln sztuk do 63,07 mln sztuk (wzrost o 18,9 proc.) - informuje KE. To doprowadziło do zmniejszenia udziału Unii w światowej produkcji samochodów z 32,2 proc. do 23,2 proc. (spadek o 28,2 proc. mierzony wielkością produkcji).

Obszarem dotkniętym zwolnieniami jest województwo śląskie. Negatywne skutki zwolnień w Fiat Auto Poland są szczególnie odczuwalne w Tychach. Byli pracownicy przedsiębiorstwa Fiat Auto Poland i jego dostawców stanowią jedną dziesiątą wszystkich bezrobotnych mieszkających w tym regionie.


Źródło: rmf24.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz