Takiego sukcesu polskiego hokeja nie było od lat. GKS Tychy awansował do turnieju finałowego Pucharu Kontynentalnego. Triumf w jego rozgrywkach stanowi przepustkę do udziału w Hokejowej Lidze Mistrzów. Tam jeszcze naszych nie było.
Polski hokej ma szansę wyjść z cienia. Mistrzowie Polski awansowali właśnie do finałowej fazy Pucharu Kontynentalnego, w której zagrają obok trzech innych drużyn. Na taki sukces trzeba było czekać 23 lata. W sezonie 1992/93 Unia Oświęcim wystąpiła w finale Pucharu Europy, który zmienił nazwę i format. Wcześniej podobny sukces stał się udziałem Polonii Bytom, ale to już było trzydzieści lat temu. Nadarza się szansa na coś jeszcze bardziej okazałego, ale wszystko w rękach walecznych tyszan.
Po zamachach we Francji, chcieli przenieść turniej do Tychów
Puchar Kontynentalny to wieloetapowe międzynarodowe rozgrywki hokejowe w których co roku uczestniczy mistrz Polski. Rywalizacja podzielona jest na turnieje, faktycznie czterozespołowe grupy, z których zwycięzcy awansują do dalszych faz.
GKS Tychy w tym sezonie zaczynał od drugiej rundy, podejmując na swoim Stadionie Zimowym angielską drużynę Coventry Blaze, rumuńską CSM Dunarea Galati oraz serbski Partizan Belgrad, który do tej fazy awansował z pierwszej rundy, eliminując u siebie jeszcze niżej notowane zespoły. Nie dało się ukryć, że w Tychach faworytem czterozespołowej grupy są gospodarze z Polski. Gra o awans toczyła się jednak do końca.
Mistrzowie Polski ku radości swoich kibiców już w pierwszym meczu rozpoczęli ostre strzelanie, od rozgromienia Partizana 26:0. Później przyszła wygrana z mistrzem Rumunii. O zdobyciu pierwszego miejsca i przejściu do następnej rundy miało zatem zadecydować spotkanie z angielskim Coventry Blaze, które także wygrało dwa wcześniejsze mecze. Goście prowadzili po dwóch tercjach już 1:0, ale w ostatniej udało się wyprowadzić wynik na 3:2 dla Polaków. Fety z okazji awansu nie było, bo takiego wyniku wszyscy się spodziewali.
Wiadomo było, że na kolejny turniej - trzecią fazę rozgrywek, GKS Tychy ma lecieć do francuskiego Rouen. Organizacja tego turnieju przez moment zawisła jednak na włosku, gdy w Paryżu doszło do przerażających zamachów. Obrotni działacze z Tychów zaproponowali przeniesienie zawodów na własne lodowisko, ale Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie stwierdziła, że nie będzie takiej konieczności.
Awans Tychom dały "Smoki"
Trzeba było zatem przed 20 listopada wybrać się do Francji i spędzić tam kilka kolejnych dni. - Myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani. Jedziemy pełni nadziei - mówił Jarosław Rzeszutko, hokeista grający między innymi wcześniej we francuskim Amiens. Rywalami już na miejscu mieli być jego dawni znajomi z Dragons de Rouen, zespołu z którym mierzył się w lokalnych derbach oraz HK Krzemieńczuk z Ukrainy i Szachcior Soligorsk z Białorusi.
Pierwsze spotkanie okazało się najtrudniejsze. Gospodarze z Francji dopingowani przez fanatycznych kibiców po zaciętej walce wygrali 5:3. Nadzieją w tym momencie pozostawał fakt, że do kolejnej rundy - awansują dwa zespoły, a nie jeden, jak było w poprzednich fazach. GKS Tychy męczył się z białoruskim Szachciorem, ale wygrał 2:1. Ukraiński HK Krzemieńczuk zgodnie z przewidywaniami okazał się łatwiejszym przeciwnikiem i został pokonany w stosunku 3:1.
O wszystkim znów miało zadecydować ostatnie spotkanie turnieju, ale już bez udziału mistrzów Polski. Aby sen GKS Tychy o finale się spełnił, Francuzi musieli pokonać zespół z Białorusi. I tak też się stało, a skromna wygrana 1:0 "Smoków" otworzyła tyszanom drogę do finału. Historyczny sukces stał się zatem faktem.
Mogłoby się wydawać, że awans do finałowej fazy po rozegraniu sześciu meczów nie jest wielkim wynikiem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że z rozgrywek odpadły już drużyny, z krajów w których dużo więcej łoży się na hokej niż w Polsce. Teraz tyszanom wypada jak najlepiej wywiązać się z roli "kopciuszka".
W Lidze Mistrzów czekają najlepsi
Super finał z udziałem czterech najlepszych drużyn poprzednich faz zostanie rozegrany w dniach 8-10 stycznia w miejscu jeszcze nieokreślonym przez IIHF, ale nieoficjalnie mówi się, że jego organizację dostaną Duńczycy z Herning Blue Fox. W stawce znów zagrają Dragons de Rouen oraz AS Asiago Hockey z Włoch.
GKS Tychy nie będzie faworytem w żadnym z tych meczów, ale gdyby wierzyć matematyce, drużyny w Polski w ogóle nie powinno być w tej ostatniej, decydującej fazie. Zwycięzca bierze wszystko - czyli awans do hokejowej Ligi Mistrzów w kolejnym sezonie. Tam już można spotkać najlepszych z najlepszych w Europie - drużyny ze Szwecji, Rosji, Finlandii, Czech, Słowacji, Szwajcarii a także z Niemiec, które jak na razie szczelnie odgrodziły się od maluczkich hokejowego światka.
W kwietniu 2015 władze IIHF zapowiedziały przyznanie dzikiej karty drużynie z Polski do udziału w edycji 2016/2017, ale nie wiadomo jak to w praktyce będzie. Wiadomo jednak, o co gra GKS Tychy. Sportowy awans byłby największym sukcesem polskiego klubowego hokeja w historii i podwalinami pod kolejne osiągnięcia, także z udziałem reprezentacji.
Źródło: onet.pl