sobota, 30 kwietnia 2016

Potrącenie 9 latki na przejściu dla pieszych przy ulicy Andersa


30 kwietnia po godzinie 13 na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ulicy Andresa doszło do potrącenia 9 letniej dziewczynki na oznakowanym przejściu dla pieszych przez samochód osobowym marki Chrysler. 

Na miejsce wezwany został ZRM i patrol Policji. Po dotarciu na miejsce 9 – latka została opatrzona i zabrana do szpitala w Katowicach Ligocie na dokładniejsze badania – wstępnie doznała otarć. Kierująca samochodem w chwili zdarzenia była trzeźwa. W trakcie wykonywania czynności przez pracujących na miejscu funkcjonariuszy kobieta kierująca samochodem zasłabła. Wezwany został do niej kolejny ZRM. Po przebadaniu kobieta została na miejscu. Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu funkcjonariuszy wynika, że dziewczynka miała wtargnąć pod nadjeżdżający pojazd. Na miejsce wezwany został również policyjny technik. 

Tyscy policjanci prowadzą dalsze czynności w sprawie tego zdarzenia, mające na celu ustalenie jego dokładnego przebiegu i ustalenia winnego.


Źródło: 112tychy.pl

Min. Błaszczak: ustawa metropolitarna tylko dla Śląska


Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak przekazał dziś projekt ustawy powołujący metropolię w województwie śląskim. – Ustawa jest skierowana tylko na Górny Śląsk w odróżnieniu od poprzedniej, która miała być dla wszystkich – mówił w Katowicach szef MSWiA.

Projekt "Ustawy o związku metropolitarnym w województwie śląskim" z rąk ministra Błaszczaka odebrała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i przewodniczącą Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Nowa ustawa to efekt pracy ministerialnego zespołu koordynowanego przez posła Wojciecha Szaramę, który działał w porozumieniu ze specjalistami z GZM.

W odróżnieniu od ustawy przyjętej przez poprzedni parlament, nowa wersja dotyczy tylko województwa śląskiego. Jak wskazywał szef MSWiA Mariusz Błaszczak, poprzedni dokument miał "bardzo wiele mankamentów". – Doszliśmy do wniosku, że należy wrócić do poprzedniego pomysłu, żeby sprawa metropolii skoncentrowana została na Górnym Śląsku – wskazywał Błaszczak. Jego zdaniem, pojęcie metropolii wypełniane w Polsce jest tylko przez dwa ośrodki: Warszawę oraz konurbacje górnośląską. – Cała reszta wynikała z potrzeb kampanijnych koalicji PO-PSL – mówił w Katowicach.

Z takiego obrotu spraw zadowolona jest Małgorzata Mańka-Szulik, przewodniczącą Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. – Cieszę się, że ustawa która miała dotyczyć ziemi śląskiej i zagłębiowskiej będzie dotyczyć właśnie tego regionu. Wracamy do źródeł. GZM powstał właśnie, aby doprowadzić do takiego momentu – komentuje. – Niedobrze by się stało, gdyby Polska została podzielona na metropolie zamiast na województwa, a do tego to zmierzało – uważa.

Nowa ustawa ma pomóc w intensywniejszym rozwój poprzez współpracę miast, które na zasadzie dobrowolności będą wchodzić do związku metropolitarnego. Ustawa daje też możliwość koordynacji planów zagospodarowania przestrzennego, oraz współpracy w ramach stworzenia systemu wspólnej komunikacji miejskiej.

– Do tego wszystkiego potrzebne są pieniądze. Z budżetu państwa trafią tu pieniądze z podatku PIT. Rocznie oceniamy, że na Śląsk do związku metropolitarnego trafi ponad 250 milionów złotych – mówił podczas prezentacji ustawy minister Błaszczak. Szef resortu spraw wewnętrznych podtrzymał również deklaracje dotyczące startu metropolii z początkiem przeszłego roku.

Przypomnijmy, że obecna ustawa o związkach metropolitalnych została przyjęta przez poprzedni parlament i podpisana przez prezydenta Dudę 28 października ubiegłego roku. Wedle jej zapisów, tworzenie metropolii dotyczy obszaru ściśle ze sobą powiązanego (transport, gospodarka odpadami), zamieszkałego przez minimum 500 tys. mieszkańców oraz obejmującego miasto na prawach powiatu (z siedzibą wojewody lub sejmiku województwa). Źródłem dochodów nowych organizmów miały być m.in.: udziały w podatku PIT osób zamieszkałych na obszarze metropolii, składki gmin wchodzących w skład związku, czy dotacje z budżetu państwa.

W popieranym przez GZM wariancie utworzenia metropolii na Śląsku i w Zagłębiu, oprócz 14 miast GZM (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze), miałyby ją tworzyć także: Knurów, Tarnowskie Góry, Wojkowice, Mikołów, Pyskowice oraz Łaziska Górne, Bieruń, Będzin, Czeladź i Radzionków.


Źródło: onet.pl

czwartek, 28 kwietnia 2016

Utrudnienia w ruchu w dniu 30.04.2016 r. w związku z przemarszem uczestników zgromadzenia


Szanowni Pasażerowie!

Uprzejmie informujemy, że w sobotę 30.04.2016 r. w godzinach od około 15:20 do około 16:30 planowane jest zorganizowanie zgromadzenia i przemarsz jego uczestników ulicami miasta Tychy. Uczestnicy przedmiotowego zgromadzenia od placu Baczyńskiego przejdą ulicami: Ojca Bocheńskiego, Budowlanych, al. Bielską do skrzyżowania z al. Niepodległości, a następnie ww. aleją na plac „Pod Żyrafą” przed Pomnik Walki i Pracy.

W związku z powyższym w trakcie trwania przemarszu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu autobusów i trolejbusów.

Ponadto w momencie przemarszu al. Niepodległości, co może przypuszczalnie nastąpić między godziną 15:45 a16:30 (dotyczy odcinka od skrzyżowania z ulicą Stefana Grota-Roweckiego do skrzyżowania z ulicą Darwina w kierunku przystanku Tychy Tęcza) autobusy pojadą następującymi trasami objazdowymi:
Od przystanku Tychy Roweckiego w kierunku Tęczy ulicami: Stefana Grota-Roweckiego, Henryka Dąbrowskiego i Karola Darwina.
Autobusy jadące od strony ul. Edukacji będą obsługiwały przystanek Tychy Elfów i dalej do przystanku Tychy Tęcza pojadą ulicami Stefana Grota-Roweckiego, Henryka Dąbrowskiego i Karola Darwina.

W czasie objazdu nie będą obsługiwane przystanki „Tychy Niepodległości” i „Tychy Urząd Miasta” w kierunku Tęczy.

Prosimy o uwzględnienie powyższego podczas planowania podróży.


Źródło: MZK Tychy

Budowa Gemini w Tychach nabiera tempa

Budowa Gemini Park Tychy, fot. mat. prasowe

Prace na budowie Gemini Park Tychy, najnowszej inwestycji Gemini Holding, nabierają tempa. W trakcie realizacji jest stan surowy, czyli etap najbardziej czasochłonny.

Trwają prace budowlane i certyfikacja w sysytemie BREEAM Gemini Park Tychy, najnowszej inwestycji krakowskiego dewelopera Gemini Holding. Otwarcie obiektu planowane jest na przełom trzeciego i czwartego kwartału 2017 roku.

- Budowa Gemini Park Tychy postępuje zgodnie z harmonogramem, a postępy w pracach nabrały tempa. Obecnie wykonywane są prace związane z robotami ziemnymi, zabezpieczeniem sieci, makroniwelacją terenu i budową fundamentów. W trakcie realizacji jest stan surowy, czyli etap najbardziej czasochłonny – komentuje Michał Korolczuk, architekt nadzorujący projektGemini Park Tychy.

Budowa centrum handlowego rozpoczęła się wraz z początkiem 2016 roku. Prace realizowane są zgodnie z harmonogramem. Gemini Park Tychy zostało zaplanowane jako wielkopowierzchniowy obiekt handlowy z parkingiem na 1,1 tys. pojazdów liczący około 36 tys. mkw. powierzchni najmu, co z już istniejącą łączną powierzchnią handlowa na tym obszarze da około 60 tys. mkw. powierzchni handlowej. Będzie w nim funkcjonowało przeszło 130 lokali handlowych, gastronomicznych, punktów usługowych, które zapełnią zarówno znane i popularne sieci handlowe, jak i lokalni przedsiębiorcy. Inwestycja Gemini Park Tychy realizowana jest jako część koncepcji Power Center, co oznacza, że uzupełni ofertę handlowa znajdującą się w jej pobliżu. W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu funkcjonują już Tesco, OBI, Saturn, a wybudowanie nowoczesnej galerii w naturalny sposób dopełni tę przestrzeń, tworząc power center o powierzchni 60 tys. mkw. GLA.

Projekt Gemini Park Tychy został stworzony przez pracownię architektoniczną Vide Studio. Duża ilość przeszkleń zagwarantuje budynkowi wiele jasnego, dziennego światła, a pasaże będą szerokie i przestronne. Dzięki tym rozwiązaniom Gemini Park Tychy nawiąże wyglądem i charakterem do eleganckiej, śródmiejskiej ulicy handlowej. Gemini Park Tychy stara się o uzyskanie certyfikatu BREEAM na poziomie bardzo dobrym.

Wśród najemców znajdują się m.in. operator spożywczy Piotr i Paweł, Smyk, elektromarket RTV Euro AGD oraz sieć drogerii Rossmann. Komercjalizacją obiektu zajmuje się firma CBRE.

Źródło: propertynews.pl

Miał ponad 3,5 promila i nie miał uprawnień


Kompletnym zlekceważeniem przepisów i brakiem wyobraźni wykazał się mężczyzna zatrzymany przez policjantów tyskiej drogówki. Zatrzymany wsiadł „za kółko” kompletnie pijany i w dodatku nie posiadał uprawnień do kierowania. O jego dalszym losie zadecyduje teraz sąd.

Wczoraj około godziny 20.00, w trakcie pełnionej służby, policjanci z tyskiej drogówki zatrzymali na ul. Obywatelskiej do kontroli kierującego samochodem marki nissan micra. Podczas kontroli pojazdu policjanci nabrali podejrzeń co do stanu trzeźwości kierującego. Przypuszczenia mundurowych potwierdziły się. Badanie stanu trzeźwości 43-latka wykazało w jego organizmie ponad 3,5 promila alkoholu. Na dodatek mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. O dalszym losie zatrzymanego tyszanina zdecyduje teraz sąd. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozić mu może kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.


Źródło: KMP Tychy

Chcieli wymierzyć "karę” kierowcy za zajechanie drogi


Policjanci z Tychów zatrzymali trzech mężczyzn za agresywne zachowanie wobec kierowcy z samochodu, który rzekomo zajechał im drogę. Napastnicy trafili do policyjnego aresztu. O ich dalszym losie zadecyduje prokurator i sąd. Grozi im do 2 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło wczoraj około 11.30 w Tychach na ulicy Katowickiej. Policjanci otrzymali zgłoszenie o pobiciu na drodze kierowcy. Jak wstępnie ustalili mundurowi, z pojazdu marki Lublin wysiadło trzech mężczyzn, którzy poturbowali kierującego volvo. Mężczyźni mieli siłą wyciągnąć tyszanina z samochodu, szarpać go i bić, chcąc wymierzyć mu „karę” za zajechanie im wcześniej drogi. Na miejscu szybko pojawili się policjanci, którzy zatrzymali trzech napastników wieku 18, 33 i 37 lat. W związku z przejawem agresji uczestników ruchu drogowego, 37-letni tyszanin doznał ogólnych obrażeń ciała. Sprawcy trafili do policyjnego aresztu. Po wyjaśnieniu stróżom prawa całego zajścia, o ich dalszym losie zadecyduje prokurator i sąd. Za popełnione przestępstwo grozi im kara nawet 2 lat więzienia.

Źródło: KMP Tychy

środa, 27 kwietnia 2016

Dachowanie na Katowickiej


27 kwietnia około godziny 14.15 na ulicy Katowickiej na wysokości firmy budowlanej doszło do zdarzenia drogowego. 

Samochód osobowy wpadł najprawdopodobniej w poślizg i dachował w przydrożnym rowie. Na miejsce wezwany został patrol Policji. Z posiadanych informacji nikomu nic się nie stało. Do czasu wyciągnięcia pojazdu z rowu ruch w miejscu zdarzenia odbywał się z niewielkimi utrudnieniami.


Źródło: 112tychy.pl

Discovery: Kręcili film o Czerkawskim


Na dwa dni zawitała do Tychów ekipa Discovery, która kręci film o Mariusz Czerkawskim. Zdjęcia odbywały się przede wszystkim na Stadionie Zimowym, ale także w kilku miejscach w Tychach.

Zaczęło się podczas Ogólnopolskiego Turnieju Minihokeja, bowiem zmagania najmłodszych hokeistów okazały się znakomitym tłem do rozmów o najbardziej znanym tyskim hokeiście. Utrwalono rozmowy Czerkawskiego m.in. z Wiesławem Jobczykiem, Mariuszem Kiecą, Jerzym Soberą, Dariuszem Garboczem. Na stadionie Zimowym Mariusz Czerkawski spotkał się także ze swoimi kolegami oraz pierwszym trenerem Józefem Zagórskim. Mario przyniósł swój dziecięcy kask i łyżwy, w których stawiał pierwsze kroki na tyskim lodowisku.

- Pamiętam, jak Mariusz uczył się zakładać ochraniacze – powiedział Józef Zagórski. – Nagolenniki próbował założyć na ręce, a nałokietniki przymierzał na nogi…

Rozmawiano o pierwszej bramce strzelonej przez Mariusza, wspominano jego kolegów, drużynę. Wczorajsza rozmowa z Józefem Zagórskim trwała prawie godzinę, a planach był jeszcze wywiad z trenerem Leszkiem Lejczykiem.

Na zdjęciu: Mariusz Czerkawski w rozmowie z trenerem Józefem Zagórskim na trybunach Stadionu Zimowego.

Źródło: tychy.pl

Teatr: „Lot nad kukułczym gniazdem”


„Lot nad kukułczym gniazdem” – autorska adaptacja powieści Kena Kesseya
w konwencji teatru pantomimy oraz teatru plastycznego

4.05.2016 /środa/ godz. 19.00

Laureat NAGRODY GŁÓWNEJ XLIII Tyskich Spotkań Teatralnych 2016
za udaną i artystycznie inspirującą próbę teatralnego przekładu znakomitej, głośnej powieści na język plastyki pantomimicznej oraz za dyscyplinę zespołowej, wielotworzywowej gry teatralnej, oddziałującej znacząco na wrażliwość widza, uświadamiającej mu niebezpieczeństwa totalitarnych mechanizmów ciągle jeszcze obecnych
w otaczającej nas rzeczywistości współczesnej cywilizacji.

scenariusz: Katarzyna Kabus
reżyseria: Jakub Kabus, Katarzyna Kabus
muzyka: Michał Lipiński
obsada: Krzysztof Włosiński, Natalia Kruszyna, Kamil Ciesielski, Katarzyna Kabus, Daria Dorda, Anna Swoboda,
Cezary Kruszyna, Jakub Kabus, Łukasz Łyduch, Grzegorz Król, Tymoteusz Dorda, Janusz Niedbał

Produkcja: Teatr HoM, Teatr Mały w Tychach
Partnerzy: Stowarzyszenie Przestrzeń Wyobraźni, Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki, Miejskie Centrum Kultury
w Tychach

Uwaga: przedstawienie z widownią ustawianą na scenie dla 85 osób.
Czas trwania 60 minut.
Cena biletu: 20 zł, a na kartę stałego widza 14 zł.


Źródło: teatrmaly.tychy.pl

wtorek, 26 kwietnia 2016

Marsz Powstańców Śląskich w Tychach


30 kwietnia (sobota) fundacja Orle Gniazdo zaprasza na uroczystości upamiętniające 95 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Głównym punktem obchodów będzie uroczysty przemarsz ulicami Tychów.

Uczestnicy przejdą z Placu Baczyńskiego do Parku Miejskiego pod Pomnik Walki i Pracy. Start o godzinie 15:00 z Placu Baczyńskiego.

Ok. 17:00 Uroczystości rocznicowe pod Pomnikiem Walki i Pracy w Parku Miejskim, złożenie kwiatów, apel poległych, przemówienia organizatorów. Po wszystkim nastąpi odśpiewanie hymnu państwowego i zakończenie obchodów.


Źródło: etychy.org

Zatrzymali drogowego agresora


Policjanci z Tychów zatrzymali kierującego motorowerem 19-latka, który swoją agresję drogową rozładował na samochodzie, który rzekomo miał mu zjechać z drogi. Wyprzedzając kopnął w pojazd renault megane, powodując straty w wysokości ponad 500 złotych. Grozi mu nawet 5 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 14.40 w Tychach na ulicy Jaśkowickiej. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierująca renaut megane zauważyła w lusterku motorower, który chciał ją wyprzedzić. Jednak motocyklista prawdopodobnie uważał, że kobieta powinna mu zjechać z drogi, czego nie zrobiła. Zdenerwowany cyklista wyprzedził samochód i kopnął w niego powodując wgniecenie i zarysowanie karoserii. Straty jakie spowodował szacuje się na ponad 500 złotych. Kierująca ruszyła za motocyklistą i udało jej się spisać numery rejestracyjne. O sytuacji powiadomiła mundurowych, którzy ustalili i zatrzymali sprawcę w miejscu zamieszkania. Okazał się nim 19-letni tyszanin. Mężczyzna przyznał się do tego incydentu, jednak twierdził, że to kobieta zajechała mu drogę. Policjanci będą wyjaśniać okoliczności tego zajścia. Sprawca został zatrzymany. O jego dalszym losie zadecyduje prokurator i sąd. Za uszkodzenie mienia kodeks karny przewiduje karę nawet do 5 lat więzienia.

Przypominamy, że w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach funkcjonuje specjalna skrzynka kontaktowa poczty elektronicznej. Pod adres mailowy stopagresjidrogowej@ka.policja.gov.pl można przesyłać filmy z przejawami agresji ze strony zbyt krewkich uczestników ruchu drogowego. Policjanci ze śląskiej drogówki przeanalizują nadesłane materiały pod kątem pociągnięcia sprawców zachowań agresywnych do odpowiedzialności. Aby ograniczyć przemoc i agresję ze strony kierowców, którzy nie potrafią kontrolować swoich reakcji i zachowań, policjanci będą sięgali po różnego rodzaju środki. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że wobec takich osób będą stosowane wszystkie możliwe sankcje, w najsurowszym wymiarze. Mogą to być konsekwencje z zakresu prawa karnego, ale również konsekwencje administracyjne - nałożenie punktów karnych oraz skierowanie sprawcy na badania psychologiczne, mające na celu stwierdzenie, czy ma on predyspozycje do posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdu.


Źródło: KMP Tychy

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Widziało go 11 kamer monitoringu, ale "sprawcy nie wykryto"


Kierowca jeepa przejechał przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle. Nie przeszkadzało mu, że po pasach przechodził człowiek. Mieszkaniec Tychów nagrał zdarzenie i zgłosił się z filmem na policję. Pirata drogowego nie udało się jednak złapać, choć zarejestrowało 11 kamer monitoringu.

Ulica Sikorskiego w Tychach, jedna z głównych w mieście, dwupasmowa, wjazdowa, prowadzi od krajowej "jedynki" do centrum. W tym kierunku porusza się mieszkaniec miasta, który przesłał nam nagranie z samochodowej kamerki - dowód na złamanie przepisów przez innego kierowcę.

Z jego prawej strony, z ulicy Paprocańskiej do ruchu włącza się czarny jeep. Kierowca jeepa ma około 50 m do przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Już z tego miejsca powinien widzieć, że właśnie zapaliło się czerwone. Jeep powoli rozpędza się i przejeżdża po pasach na czerwonym. Kierowcy nie przeszkadza również, że na jezdni obok pieszy rozpoczął przechodzenie przez pasy. 

Na wideo widać jeszcze, że na pierwszym rondzie jeep znika za zakrętem w prawo w Armii Krajowej. To istotna informacja, przynajmniej w przekonaniu mieszkańca. - Od przejścia, gdzie kierowca złamał przepisy do ronda naliczyłem 7 kamer monitoringu miejskiego - trzy na pasach, cztery na rondzie - a na kolejnym skrzyżowaniu na Armii Krajowej są kolejne cztery - mówi tvn24.pl. 

Te same informacje przekazał policji, gdy okazało się, że z jego filmiku nie da się odczytać rejestracji jeepa. - Policjanci przepytali świadka i przejrzeli wszystkie nagrania monitoringu miejskiego. Ale te kamery nie są w stanie sczytać rejestracji ani nawet rysopisu kierowcy. Takiej jakości jest ten sprzęt - przyznaje Barbara Kołodziejczyk, rzeczniczka policji w Tychach. 

Projekt: 400 kamer lepszej jakości 

Miasto ma w tej chwili 19 kamer. - Z żadnej nie dałoby się odczytać rejestracji, ale nie taki jest ich cel. Mają rejestrować zdarzenia i pomagać w ustalaniu okoliczności - mówi Ewa Grudniok, rzeczniczka urzędu miejskiego w Tychach. 

Za przykład podaje sytuację, która też zdarzyła się na Sikorskiego. Kierowca omal nie potrącił pieszego, twierdząc potem, że pieszy wtargnął mu pod koła. Nagranie obaliło to tłumaczenie. Ale gdyby kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, kamery na nic by się zdały. 

- To się zmieni. Mamy przygotowany projekt Inteligentnego Systemu Transportu. Czekamy tylko na odpowiedź z europejski fundusz rozwoju regionalnego w sprawie dofinansowania - mówi Grudniok. 

Tychy obserwować będzie prawie 400 kamer, z czego połowa znajdzie się na skrzyżowaniach dróg. Na ich obrazach rejestracja ma być już widoczna. 

Takie kamery trafią również na Sikorskiego - na portalu społecznościowym pod wideo z przejazdem na czerwonym ludzie komentowali, że tam takie wykroczenia to norma - oraz na Towarową, gdzie w grudniu tego roku doszło do tragedii. na pasach zginęła dwójka małych dzieci.

Przejście na Towarowej, gdzie ludzie przechodzą z duszą na ramieniu, uciekając przed autami, ma być wraz z przystankiem autobusowym przesunięte w pobliże ronda. Urzędnicy liczą na to, że tam kierowcy nie zdążą się rozpędzić. O sygnalizacji świetlnej nie ma mowy. Grudniok: - Komisja bezpieczeństwa stwierdziła, że wtedy tworzyłby się korki na rondzie.


Źródło: tvn24.pl

Festyn na osiedlu Balbina


30 kwietnia o godz. 14:00 na osiedlu Balbina odbędzie się festyn osiedlowy. W programie mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, między innymi występy teatrów dla dzieci, Kabaret 44-200 i zespół muzyczny Eventualni oraz garażowa wyprzedaż.

Festyn na osiedlu Balbina

14:00 - bajka pt. "O tym, jak Frędzelka i Wiercipiętka spotkały czapeczkę" - Teatr TRIP
15:30 - program animacji dla dzieci Teatr TRIP
17:00 - bajka pt. "Mały Książę" Fabryka Kultury
18:30 - występ Kabaretu 44-200
20:00 - koncert zespołu Eventualni
21:45 - Pokaz Light Show Nam-Tara


Źródło: etychy.org

Rajdy rowerowe po Puszczy Pszczyńskiej


14 maja, w czasie IX Tyskiej Nocy Muzealnej, zapraszamy na rajdy rowerowe po Puszczy Pszczyńskiej. 

Miłośnikom wypraw rowerowych proponujemy dwie trasy: Leśne historie (ok. 28 km) orazŚladami schronów z lat II wojny światowej.
Zapisy osób zainteresowanych udziałem w rajdach przyjmowane będą od 28 kwietnia. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem rajdów.

Propozycje są następujące:

„LEŚNE HISTORIE”
START: godz. 17.30 pl. Korfantego (osiedle K)
Całkowita długość trasy: ok. 28 km

Na trasie rajdu znajdą się m.in. Zameczek Myśliwski „Promnice”, pomnik upamiętniający podobóz KL Auschwitz-Birkenau w Kobiórze, schrony z lat II wojny światowej w Kobiórze i w Gostyni. Przewodnikami będą: Jan Gąsior, tyszanin, pasjonat lokalnej historii i znawca Puszczy Pszczyńskiej oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Sportowego NOL-TYCHY.

„ŚLADAMI SCHRONÓW Z LAT II WOJNY ŚWIATOWEJ”
START: godz. 19.00 pl. Korfantego (osiedle K)
Całkowita długość trasy: ok. 13 km

Uczestnicy rajdu będą mieli okazję zwiedzić schrony na terenie lasów kobiórskich oraz w Gostyni. Przewodnikami będą: Agnieszka Ociepa-Weiss z Muzeum Miejskiego w Tychach oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Sportowego NOL-TYCHY.

Obie grupy zwiedzą izbę muzealną Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”, znajdującą się w polskim schronie bojowym „Sowiniec” w Gostyni.
Rajd zakończy ognisko. W prowiant i napoje należy zaopatrzyć się we własnym zakresie.

Wyjazd powrotny do Tychów (punkt końcowy to stacja kolejowa Tychy Żwaków) planowany jest na godz. 22.00.

lość miejsc jest ograniczona. W rajdzie może wziąć udział maksymalnie 30 osób (15 osób na jednej trasie).

Zapisy prowadzi: Agnieszka Ociepa-Weiss, Dział Historii Miasta Muzeum Miejskiego w Tychach; tel. 32 327 18 20-22 w. 30; e-mail: a.ociepa@muzeum.tychy.pl


Źródło: muzeum.tychy.pl

niedziela, 24 kwietnia 2016

Zderzenie trzech osobówek na Mikołowskiej


24 kwietnia około godziny 16.30 na ulicy Mikołowskiej (DK 44) przy numerze 143 w kierunku Mikołowa doszło do zdarzenia drogowego z udziałem trzech samochodów osobowych.

Na miejsce zadysponowane zostały trzy zastępy JRG Tychy (GBA, GCBA, SCRt), ZRM i patrol Policji. Po dotarciu na miejsce okazało się, że na tył zatrzymującego się samochodu Mazda z impetem wjechał Peugeot, a Mazda uderzyła w poprzedzającego ją VW. Kierujący Peugeotem został zabrany do szpitala na dokładniejsze badania. Pozostałym uczestnikom zdarzenia nic się nie stało. Ruch w miejscu zdarzenia odbywał się w czasie działań ratowniczych wahadłowo. Działania strażaków na miejscu zdarzenia polegały na odłączeniu akumulatorów i neutralizacji płynów eksploatacyjnych.

Policja prowadzi dalsze czynności na miejscu zdarzenia.


Źródło: 112tychy.pl

sobota, 23 kwietnia 2016

Elektrobudowa finiszuje z blokiem dla Tauronu w Tychach


W najbliższych dniach Elektrobudowa zakończy ruch próbny nowego bloku ciepłowniczego Zakładzie Wytwarzania Tychy (dawna EC Tychy). Obiekt dla Tauronu Ciepło najpewniej będzie mógł zostać oddany do użytku przed umownym terminem.

O zaawansowaniu prac poinformowali w czwartek w Tychach przedstawiciele Elektrobudowy - prezes Janusz Juszczyk oraz kierownik kontraktu Marcin Garlej - podczas spotkania z analitykami giełdowymi. W spotkaniu uczestniczyli także reporterzy portalu wnp.pl.

Największy kontrakt

Elektrobudowa warty 592,5 mln zł netto kontrakt na budowę bloku podpisała z Tauron Ciepło pod koniec czerwca 2013 r. Jak przypomniał prezes Juszczyk, to największe zlecenie w historii katowickiej spółki.

Nowa jednostka, o mocy netto 50,8 MWe w pracy ciepłowniczej (59,2 MWe w pracy kondensacyjnej) i 86 MWt, będzie wytwarzać ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w procesie wysokosprawnej kogeneracji.

Jednostka będzie opalana miałem węglowym, choć przewidziano też możliwość spalania do 10 proc. RDF (paliwo z odpadów). Obiekt wyposażono w kocioł fluidalny ze złożem cyrkulującym o mocy znamionowej 157 MWt. Żywotność projektowa nowego bloku to 30 lat.

Tłok na budowie

Jak poinformował Marcin Garlej, w szczycie prac w budowę bloku było zaangażowanych do 1200 pracowników fizycznych oraz 300 inżynierów. W sumie Elektrobudowa zawarła ponad 70 umów podwykonawczych.

Kluczowi dostawcy Elektrobudowy w Tychach to Doosan Skoda Power, który odpowiada za turbozespół ciepłowniczo-kondensacyjny (wartość 14,77 mln euro netto) oraz Amec Foster Wheeler Energia Polska, który dostarcza kocioł fluidalny (145,7 mln zł netto oraz 5,99 mln euro netto).

Generalnym projektantem bloku jest Energoprojekt-Katowice, a inżynierem kontraktu z ramienia zamawiającego jest Energopomiar z Gliwic.

Przed terminem

Poprzedzające rozpoczęcie budowy prace wyburzeniowe zakończono w grudniu 2013 r. Garlej wskazał, że w ich trakcie natrafiono na ciekawe znalezisko - schron przeciwlotniczy pod jednym z budynków, którego nie przewidywały plany obiektu.

Zgodnie z harmonogramem przebiegały kolejne etapy inwestycji. W efekcie gotowość kotła do podania pary na turbinę nastąpiła 31 grudnia 2015 r., a pierwsza synchronizacja 18 stycznia 2016 r.

Natomiast 720-godzinny ruch próbny rozpoczęto 25 marca i planowo ma się on zakończyć w najbliższy poniedziałek 25 kwietnia o godz. 12.

Choć umowny termin przekazania bloku do eksploatacji mija 20 czerwca, to Elektrobudowa przewiduje, że jednostka najpewniej będzie na to gotowa już 1-2 czerwca.

Jak wskazał prezes Juszczyk, fakturowanie związane z rozliczeniem kontraktu nie powinno wyjść poza drugi kwartał - wyjątek dotyczy płatności za dokumentację powdykonawczą.

Podczas realizacji kontraktu inwestor podpisał z Elektrobudową kilka aneksów dotyczących robót dodatkowych, ale także zmniejszenia pewnych zakresów prac. W efekcie - wg obecnego stanu - po aneksach wartość zlecenia jest o ok. 1,5 mln zł wyższa od pierwotnej kwoty umownej.

Nowe moce

Po zakończeniu przedsięwzięcia udział ciepła produkowanego w kogeneracji w stosunku do całkowitej produkcji dla systemu ciepłowniczego Tychów będzie wynosił nie mniej niż 75 proc.

Budowa nowego bloku jest drugim etapem projektu budowy nowych mocy w tyskim zakładzie. W pierwszym etapie, w latach 2008-2012 - przebudowano kocioł węglowy bloku na jednostkę spalającą w 100 proc. biomasę oraz zrealizowano zabudowę kotła rusztowego.

Moc zakładu w Tychach po zakończeniu budowy wyniesie 340 MWt oraz 90 MWe. Łączny koszt obu etapów był szacowany wcześniej na ok. 782,5 mln zł, z czego budowa bloku miała pochłonąć łącznie ok. 618,5 mln zł.

Zakład Wytwarzania Tychy jest głównym producentem ciepła dla mieszkańców Tychów oraz firm działających w tyskiej podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Źródło: budownictwo.wnp.pl

piątek, 22 kwietnia 2016

Poranna kolizja na skrzyżowaniu Mikołowskiej z Burschego


22 kwietnia około godziny 7 na skrzyżowaniu ulic Mikołowskiej z Burschego doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych.

Na miejsce wezwane zostały wszystkie służby. Na pomoc poszkodowanym ruszyły dwa zastępy strażaków JRG Tychy (GBA, SCRt), ZRM i patrole Policji. Po dotarciu na miejsce okazało się, że w zdarzeniu brały dział samochody BMW i Skoda, a jedną z przyczyn zdarzenia mogła być nie działająca w chwili zdarzenia sygnalizacja świetlna. Jeden z patroli podjął natychmiast ręczną regulację ruchu na skrzyżowaniu.

O awarii powiadomiona została od razu firma odpowiedzialna za sygnalizację. Policja prowadzi dalsze czynności w tej sprawie.


Źródło: 112tychy.pl

czwartek, 21 kwietnia 2016

Organizacja komunikacji w okresie tzw. „długiego weekendu majowego”


Szanowni Pasażerowie!

Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach uprzejmie informuje, że w okresie tzw. „długiego weekendu majowego” autobusy i trolejbusy będą kursowały w następujący sposób:

W dniu 1 maja 2016 r. (niedziela) – zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym w niedziele i święta bez żadnych ograniczeń.

W dniu 2 maja 2016 r. (poniedziałek) – zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym w dni robocze. Nie będą realizowane natomiast kursy oznaczone w rozkładzie jazdy literą „f”.
W związku z powyższym należy podkreślić, że w tym dniu nie będą kursowały linie: Sz1, Sz2, Sz3, Sz4, 56, 95, 252, 253 oraz niektóre kursy na liniach trolejbusowych: A, B, C i E oraz na liniach autobusowych: S, 274, 536 i 686.

W dniu 3 maja 2016 r. (wtorek) – zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym w niedziele i święta bez żadnych ograniczeń.

Źródło: MZK Tychy

środa, 20 kwietnia 2016

Policjant strzelił w stronę kibica, został skazany. "To groźny wyrok dla całej służby"


- Policjanci będą bać się interweniować - policyjny związkowiec komentuje wyrok, jaki usłyszał tyski funkcjonariusz. Sąd skazał go na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu i dwuletni zakaz wykonywania zawodu za to, że część pocisku, który wystrzelił, trafiła w twarz kibica. Stało się to podczas awantury na peronie kolejowym. 

Osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu, 10 tys. zł zadośćuczynienia i dwuletni zakaz wykonywania zawodu - taki wyrok usłyszał Tomasz K., policjant z katowickiego oddziału prewencji za zranienie szalikowca w trakcie interwencji na dworcu PKP w Tychach.

O sprawie pierwsza napisała "Gazeta Wyborcza". 

Dostał w nos i padł na peron 

Sprawa dotyczy zdarzenia z 1 czerwca 2013 roku. Przez Tychy przejeżdżało pociągiem dwustu szalikowców. W nocy na stacji zaczęli krzyczeć przez okna: "Zawsze i wszędzie policja j... będzie"

Policjanci wrzucili do jednego z wagonów gaz łzawiący. Pasażerowie wybiegli na peron. Część pseudokibiców miała wtedy obrzucać mundurowych kamieniami. Tomasz K. wystrzelił w górę nabój hukowy. 

To ostrzegawcza amunicja. - Nabój ma zatyczkę filcową, której lotu nie da się przewidzieć. Zależy np. od wiatru - powiedział TVN 24 Łukasz Celiński ze śląskiej policji. 

Warunki atmosferyczne zdecydowały, że zatyczka naboju Tomasza K. trafiła w nos przechodzącego peronem Krzysztofa T., jednego z kibiców. Otumaniony i zakrwawiony padł na ziemię, kolega przewiózł go taksówką do szpitala. 

Nie mógł celować w kibica 

Początkowo to Krzysztof T. miał zarzut czynnej napaści na policjanta, ale prokuratura umorzyła śledztwo. Wtedy T. prywatnie oskarżył K. o przekroczenie uprawnień. 

Nie pomogły wyjaśnienia policjantów, że sytuacja była dynamiczna, że w ich stronę leciały kamienie, a jeden z szalikowców zamierzał rzucić butelką. 

Nie pomogły też ustalenia biegłego z balistyki, który twierdził, że policjant nie mógł celować do pokrzywdzonego, bo wtedy tamten miałby poważniejsze obrażenia. 

Decydującym dowodem dla sądu było nagranie z komórki jednego z szalikowców. Sędzia nie dopatrzyła się niebezpiecznych przedmiotów w otoczeniu poszkodowanego, nie usłyszała też okrzyku "stój, policja". 

Apelacja będzie 

Jak ustaliła "Wyborcza", Tomasz K. przed wstąpieniem do policji brał udział w wojskowych misjach NATO w Jugosławii, Bośni i Serbii. - To groźny wyrok. Policjanci będą bali się teraz interweniować - powiedział TVN 24 Rafał Jankowski, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Katowicach. - Służba będzie wspierać policjanta. Wykonywał czyjeś polecenia. Nie może być akcji pt. "Policjancie, broń się sam" - dodaje. 

Wyrok nie jest prawomocny, obrońca Tomasza K. już złożył apelację.


Źródło: tvn24.pl

Zakończenie produkcji Forda Ka w Tychach - w końcu maja


Zakończenie produkcji Forda Ka w fabryce samochodów w Tychach nastąpi 27 maja tego roku - wynika z informacji przedstawicieli spółki Ford Polska. W ciągu niespełna ośmiu ostatnich lat w Polsce powstało ponad pół miliona aut tego modelu.

Produkcja Forda Ka w zakładzie Fiat Chrysler Automobiles (wówczas Fiat Auto Poland) w Tychach ruszyła jesienią 2008 r. na mocy porozumienia dwóch koncernów motoryzacyjnych: Fiata i Forda. Samochód jest wytwarzany na tej samej linii produkcyjnej co modele koncernu FCA.

O tym, że 2016 r. będzie ostatnim rokiem wytwarzania Forda w Tychach, przedstawiciele fabryki informowali już w ubiegłym roku; na początku tego roku prognozowano, że model Ka będzie produkowany w Tychach do kwietnia. We wtorek szef działu PR Ford Polska Mariusz Jasiński poinformował PAP, że ostateczna data zakończenia produkcji tego modelu w tyskiej fabryce to 27 maja tego roku.

Plan zakłada, że w tym roku w Tychach powstanie łącznie 12 tys. 661 egzemplarzy tego modelu. Łączna produkcja w latach 2008-2016 osiągnie 514 tys. 128 samochodów.

- Trudno mówić dokładnie o następcy modelu Ka. Wprowadzamy do oferty nowy samochód onazwie Ka+, ale będzie on zdecydowanie większy od aktualnego modelu Ka i będzie to samochód pięciodrzwiowy. Pojawi się on w salonach dilerów Forda w Europie na jesieni tego roku. Fabryka, w której będzie produkowany ten model, nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona - poinformował Jasiński.

Przedstawiciele FCA Poland zapewniali wcześnie, że w związku z zaprzestaniem produkcji Forda zakład w Tychach nie planuje zmniejszenia blisko 3,3-tysięcznej załogi, licząc na stabilny popyt na inne wytwarzane w śląskiej fabryce modele: Fiata 500, Lancię Ypsilon i Abartha 500.

W ubiegłym roku z linii produkcyjnej w Tychach zjechało 48,9 tys. egzemplarzy Forda Ka. To niewiele ponad 16 proc. całej ubiegłorocznej produkcji fabryki (302,6 tys. aut). Była to najniższa roczna produkcja Forda Ka w ciągu minionych siedmiu lat.

Produkcja nowego Forda Ka, który zastąpił obecny na rynku od 12 lat pierwowzór, ruszyła w Tychach jesienią 2008 r. - od września do końca tamtego roku powstało ok. 19 tys. egzemplarzy tego auta; w 2009 r. osiągnięto rekordową roczną produkcję ponad 112,8 tys. aut. Rok później było to 92,9 tys. egzemplarzy, a w 2011 roku - 67,2 tys. W trzech kolejnych latach rocznie wytwarzano między 51,6 a blisko 55 tys. sztuk.

W 2008 r. przedstawiciele Forda informowali, że koncern zainwestował w to przedsięwzięcie 210 mln euro. Fabryka w Tychach zwiększyła wówczas zatrudnienie, przygotowała też nową powierzchnię produkcyjną, w tym spawalnię, lakiernię i halę montażu. Swój udział we wzrośnie zatrudnienia w Tychach Ford oceniał wówczas na ok. tysiąc osób. Okres ,,życia produktu" szacowano wtedy na ok. 10 lat.

Poprzedni, produkowany od 1996 roku, model Forda Ka, cieszył się dużą popularnością nabywców i został uznany za ikonę stylu. Sprzedano go w tym czasie ponad 1,4 mln egzemplarzy.


Źródło: money.pl

wtorek, 19 kwietnia 2016

Twoje Tychy: Fetor w Czułowie


To, że w Czułowie śmierdzi wiedzą wszyscy, który tędy przejeżdżają, nie mówiąc o mieszkańcach. Ich zdaniem sytuacja powtarza się od lat i mimo podejmowania różnych działań, co jakiś czas nad dzielnicą unosi się fetor. Jak na razie, nikt nie potrafi wskazać jego źródła, a właściwie każdy ma swoje podejrzenia. Dlatego wszyscy czekają na to, co ustali Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

- Od lat jest z tym problem, ale w ostatnich dniach, kiedy zrobiło się cieplej, zapach jest tak przykry i duszący, że nie da się wytrzymać. W nocy czasami nie można spać. Kilka razy interweniowaliśmy w oczyszczalni i fabryce papieru, ale twierdzą, że stosują właściwe komponenty i odpowiednią ich ilość. Nikt w to jednak nie wierzy, bo śmierdzi nawet po zamknięciu okien – powiedziała jedna z mieszkanek.

Deklaracja oczyszczalni

Podejrzenie padło m.in. na należącą w większości udziałów do Top S.A. Oczyszczalnię Ścieków Czułów sp. z o.o. (19 proc. udziałów w spółce ma miasto). Jej kierownictwo, tuż ostatniej „fali” fetoru, wydało oświadczenie, w którym jest mowa o doraźnych działaniach i poważniejszych remontach: „3 kwietnia zwiększono częstotliwość i dawkę środka przeciw zapachowego (probio-+tyk Pro Bio Sanit). W celu poprawy pracy Oczyszczalni w marcu 2016 r. złożono zlecenie na modernizację systemu napowietrzania bioreaktora (koszt modernizacji 63.900 zł netto). Przewidywany termin zainstalowania przepon silikonowych to koniec kwietnia b.r. Ponadto Firma WESTRAND Inżynieria dezodoryzacji odz. Warszawa przeprowadzi dwa kluczowe testy w celu doboru najlepszej metody i najlepszego środka przeciw zapachowego. Naszym zdaniem nie tylko my jesteśmy źródłem problemów w związku z powyższym przeprowadzamy wizje lokalne”.

Zdaniem prezesa Top S.A. Andrzej Kowalczyka, oczyszczalnia nie ma zbyt małej pojemności. Obecnie wykorzystywana jest jedna komora, zakład posiada drugą – rezerwową. Jego zdaniem najbliższa inwestycja zwiększy natlenianie komory, co powinno poprawić efektywność pracy oczyszczalni.

Bez uciążliwości

Zwróciliśmy się także do znajdującej się pobliżu firmy TOP-THIMM Opakowania. Dyrektor generalny Wojciech Gielnik stwierdził, iż zakład – z przyczyn technologicznych, a także sposobu zagospodarowania ścieków i ścisłej kontroli – nie może być źródłem przykrego zapachu.

- W naszej firmie mamy dwa rodzaje ścieków – socjalno-bytowe i przemysłowe, których głównym składnikiem są wodno-rozcieńczalne farby. Proces produkcyjny nie jest uciążliwy dla środowiska. Po rozwiązaniu przez oczyszczalnię umowy na odbiór ścieków z naszego zakładu, są one codziennie wywożone profesjonalnym transportem i w kontrolowany sposób do Oświęcimia. Płacimy za to miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale mamy pewność, że działamy zgodnie z prawem – odbiór odbywa się w zaplanowany i bezpieczny sposób. Między innymi to jest przedmiotem obecnej kontroli WIOŚ. Ponadto badamy każdą partię ścieków – ich ilości i właściwości nie zmieniły się, co potwierdzają testy. Inne firmy tego nie czynią, bo nie są do tego zobligowane prawem. Z powodu właściwości fizyko-chemicznych i sposobu odbioru nasze ścieki nie mogą być przyczyną powstawania odoru siarko-wodorowego, tym bardziej, że odbieranie są codziennie, a zapach odoru pojawia się nieregularnie w różnych porach dnia. Ponadto zmiana sposobu odbioru i utylizacji ścieków trwa w naszym zakładzie od wielu miesięcy, natomiast eskalacja zaś problemu – od tygodni. Myślę, że działania WIOŚ przybliżą nas do źródła problemu, choć ze względu na specyfikę „dystrybucji” odoru z wiatrem może być to trudne. Dodam, iż podjęliśmy działania zmierzające do podłączenia w połowie 2016 roku naszej instalacji do miejskiej oczyszczalni RCGW S.A. Za nami są już uzgodnienia w tej sprawie, zarezerwowaliśmy również środki w budżecie. To inwestycja nam pozwoli na zmniejszenie ponoszonych przez nas kosztów logistycznych, które na dzisiaj są ogromne.

Kontrola i co dalej?

- We wrześniu 2015 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził kontrolę oczyszczalni – wyjaśnia Ewa Grudniok, rzecznik UM. – Z otrzymanej informacji wynika, że w czasie kontroli zostały pobrane próby oczyszczonych ścieków wprowadzanych do rzeki Mlecznej. Analiza składu ścieków wykazała przekroczenia wskaźników w stosunku do wartości określonych w tzw. pozwoleniu wodnoprawnym. Wszczęte zostało postępowanie administracyjne, mającego na celu wstrzymanie użytkowania instalacji oczyszczalni ścieków. Na rozprawie administracyjnej w dniu 29 października ub. roku, przedstawiciele oczyszczalni poinformowali o podjętych działaniach naprawczych, m.in. o wypowiedzeniu umowy z TOP-THIMM na doprowadzenie ścieków przemysłowych do urządzeń oczyszczalni, przeprowadzanych badaniach testowych oraz o modernizacji oczyszczalni.

WIOŚ wyznaczył 31 sierpnia tego roku, jako termin usunięcia nieprawidłowości związanych z wprowadzaniem do rzeki Mlecznej ścieków przemysłowych, o parametrach nieodpowiadających warunkom pozwolenia wodnoprawnego. Nie dotrzymanie przez oczyszczalnię terminu spowoduje wstrzymanie użytkowania instalacji do oczyszczania ścieków.

Niezależnie od postępowania WIOŚ, sprawą zajął się także Wydział Komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM.

- Na bieżąco monitorujemy działalność trzech zakładów przemysłowych TOP S.A., TOP-THIMM oraz oczyszczalni w zakresie gospodarki wodno-ściekowej – dodała Anna Warzecha, naczelnik Wydziału Komunalnego. – Przeprowadzona wizja w zakładzie TOP-THIMM nie wykazała nieprawidłowości w gospodarowaniu ściekami. Od dnia rozwiązania umowy z oczyszczalnią, zakład wywozi ścieki na oczyszczalnię w Oświęcimiu, zgodnie z posiadanym pozwoleniem wodnoprawnym starosty oświęcimskiego. Z kolei TOP S.A. prowadzenie gospodarki ściekowej przekazał oczyszczalni i z uzyskanych informacji wynika, że w okresie przerwy technologicznej planowanej w sierpniu 2016 r. na terenie zakładu zostanie zabudowany flotator do mechanicznego oczyszczania ścieków (oddzielania zanieczyszczeń papierni) przed ich wprowadzeniem do osadnika Dorra. Powyższe rozwiązanie ograniczy ilość zawiesin w ściekach oraz poprawi parametry ścieków surowych kierowanych na oczyszczalnię.

Ponowna kontrola WIOŚ

Każdy z rozmówców i mieszkańców ma swoją teorię, skąd pochodzi fetor, ale nikt nie chce o tym mówić oficjalnie. Sprawa powinna się wyjaśnić po prowadzonej obecnie kontroli WIOŚ (ma potrwać do końca tygodnia). Wiele lat temu podobny problem miały Urbanowice, ale modernizacja Oczyszczalni RCGW S.A rozwiązała sprawę. Potem odór roztaczał zakład Komagry, ale i z tym sobie poradzono. Jak długo będzie śmierdziało w Czułowie?


Źródło: tychy.pl

Zatrzymali poszukiwanego ENA


Mężczyzna poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania wpadł w ręce tyskich policjantów podczas kontroli drogowej. Zatrzymany był poszukiwany przez węgierski wymiar sprawiedliwości. Dzisiaj o jego losie zdecyduje sąd.

Tyscy policjanci podczas służby na terenie miasta zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Renault. W trakcie kontroli okazało się, że za legitymowanym 40-letnim kierowcą wydany jest Europejski Nakaz Aresztowania (ENA). W takim przypadku wszystkie służby państw, które związane są układem z Schengen, a więc i Polska, zobowiązane są do zatrzymania osoby poszukiwanej. Mieszkaniec Częstochowy trafił do policyjnego aresztu, a o jego ekstradycji do Węgier zdecyduje sąd.


Źródło: KMP Tychy

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Jak powstał GKS Tychy? - zapraszamy na spotkanie w Starym Magistracie


Sport i polityka, czyli jak 45 lat temu powstał GKS Tychy to tytuł spotkania poświęconego kulisom powstania w 1971 r. Górniczego Klubu Sportowego Tychy, na które Tyska Galeria Sportu zaprasza w czwartek 21 kwietnia o godz. 17.00 do Starego Magistratu (pl. Wolności 1). Spotkanie poprowadzi Piotr Zawadzki, złożą się na nie także pokaz filmu i slideshow. Wstęp jest wolny.

20 kwietnia 1971 r. w wyniku fuzji Górnika Wesoła, Górnika Murcki i Polonii Tychy powstał Górniczy Klub Sportowy Tychy. "Miasto socjalistyczne, jakim są Tychy, nie posiada dotychczas podobnej jednostki organizacyjnej" - można było przeczytać w dokumencie z zebrania władz miejskich.
Wiodącymi sekcjami nowego klubu zostały: piłka nożna, hokej na lodzie, boks i zapasy. GKS Tychy, finansowany głównie przez okoliczne kopalnie, bardzo szybko zaczął osiągać sukcesy. Piłkarze już trzy lata później awansowali do ekstraklasy, a w 1976 r. niespodziewanie sięgnęli po wicemistrzostwo Polski. Do czołówki krajowej należeli też zawodnicy innych sekcji klubu. Powstanie wielkiego GKS-u oznaczało jednocześnie zahamowanie na pewien czas rozwoju sportu w Wesołej, Murckach czy Lędzinach...


Źródło: muzeum.tychy.pl

Kuba w finale! Trzymamy kciuki!


12-letni Kuba Tomaszczyk dostał się do finału programu MasterChef Junior Polska.

W ubiegłą niedzielę w konkurencji eliminacyjnej po raz kolejny był najlepszy i zakwalifikował się do ścisłego finału. Kubie składamy serdeczne gratulacje i życzymy powodzenia! Was, Drodzy Czytelnicy, zachęcamy do oglądania odcinka finałowego, który telewizja TVN wyemituje w przyszłą niedzielę o godz. 20 i do kibicowania!


Źródło: tychy.pl

niedziela, 17 kwietnia 2016

Potrącenie pieszego na Stoczniowców


16 kwietnia około godziny 21.25 na ulicy Stoczniowców 70 na wysokości Subli na oznakowanym przejściu dla pieszych doszło do potrącenia.

Kierujący Skodą mężczyzna nie zauważył na przejściu dla pieszych przechodzącego mężczyzny. Doszło do potrącenia. Na miejsce wezwany został ZRM i patrol Policji. Potrącony mężczyzna z urazem nogi ( złamanie) został zabrany do szpitala. Ruch w miejscu zdarzenia (kierunek ulica Harcerska) na czas trwania działań ratowniczych został całkowicie wstrzymany, a następnie odbywał się lewym pasem. Na miejsce wezwany został również policyjny technik kryminalistyki. 

Tyscy policjanci prowadzą dalsze czynności w sprawie tego zdarzenia.


Źródło: 112tychy.pl

Pożar w mieszkaniu przy ulicy Honoraty


16 kwietnia przed godziną 18 do MSK w Tychach wpłynęło zgłoszenie o dymie wydobywającym się z jednego z mieszkań na trzecim piętrze w budynku wielorodzinnym przy ulicy Honoraty 32.

Na miejsce natychmiast wysłany został pluton gaśniczy z JRG Tychy (GBA, GBA, GCBA, SD). Po dotarciu na miejsce strażacy po wyważeniu drzwi weszli do mieszkania. W związku z dużym zadymieniem strażacy pracowali w aparatach ochrony układu oddechowego (AOUO). Pożarem objęta była pościel na wersalce. Podany został jeden prąd wody. Po kilku minutach pożar został ugaszony. Nadpalone elementy zostały wyrzucone z mieszkania na pobliski trawnik i tam dodatkowo przelane. W mieszkaniu nikogo nie było. Na miejsce dodatkowo wezwany został patrol Policji i przedstawiciele administracji budynku. Prawdopodobną przyczyna pożaru było zaprószenie ognia. Po zakończonych działaniach mieszkanie zostało zabezpieczone przez administratora budynku.

Działania na miejscu trwały około czterdziestu minut.


Źródło: 112tychy.pl

piątek, 15 kwietnia 2016

Policjanci informują o chwilowych utrudnieniach w ruchu


Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tychach informują o chwilowych utrudnieniach w ruchu jakie będą miały miejsce 16 kwietnia 2016 roku w związku z organizowaną paradą motocyklistów. Apelujemy do kierowców o cierpliwość na drodze i wyrozumiałość oraz o stosowanie się do znaków drogowych i poleceń policjantów.

Policjanci będą zabezpieczać trasę przejazdu parady motocyklistów zorganizowanej w ramach „Wilkowyjskiego Zlotu Motocyklowego”. Rozpoczęcie planowane jest o godzinie 11.30, a zakończenie o 12.30. Przejazd nastąpi ulicami: Mąkołowska, Mikołowska, Bielska, Jaśkowicka, Stoczniowców, Glińczańska, Burschego, Mikołowska, Wierzbowa.

Apelujemy do kierowców o cierpliwość na drodze i wyrozumiałość oraz o stosowanie się do znaków drogowych i poleceń policjantów.


Źródło: KMP Tychy

Kolizja osobówek na Niepodległości


15 kwietnia po godzinie 7 na alei Niepodległości doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych.

 Kierujący Fiatem Panda mężczyzna wyjeżdżając z parkingu przy UM Tychy nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu aleją Niepodległości mężczyźnie kierującemu Fordem Mondeo i doprowadził do kolizji. Fiat wjechał na pas zieleni, a uszkodzony Ford zablokował prawy pas w kierunku ulicy Grota Roweckiego. Na miejsce wezwany został ZRM i patrol Policji. Kierujący Fiatem mężczyzna został zabrany do szpitala na badania. Obydwaj kierujący byli trzeźwi. Uszkodzone pojazdy zostały odholowane.
Policja prowadzi dalsze czynności w tej sprawie.


Źródło: 112tychy.pl

Pożar samochodu na Oświęcimskiej


14 kwietnia około godziny 10 na ulicy Oświęcimskiej na wysokości wyjazdu ze stacji paliw w kierunku browaru doszło do pożaru samochodu osobowego.

Kierujący Skodą mężczyzna zatrzymał swój pojazd na poboczu i przystąpił do gaszenia swojego pojazdu. W miejscu pożaru zatrzymało się kilku kierowców, którzy użyczyli gaśnic celem uratowania pojazdu, jednym z nich był strażak ochotnik, który zabezpieczył miejsce zdarzenia i poinformował o zdarzeniu tyską straż pożarna. Po kilku minutach strażacy w sile jednego zastępu (GBA) byli na miejscu. Tylko dzięki szybkiej reakcji udało się uratować pojazd.


Źródło: 112tychy.pl

czwartek, 14 kwietnia 2016

Na tyskich drogach coraz bezpieczniej


Na tyskich drogach jest coraz bezpieczniej – tak wynika z danych wydziału komunikacji urzędu miasta i tyskiej policji, którzy podsumowali bezpieczeństwo na drogach w ubiegłym roku. Gdyby nie tragiczny wypadek na ul. Towarowej, w którym w połowie grudnia zginęło dwoje dzieci, byłby to pierwszy od lat rok bez ofiar śmiertelnych na tyskich drogach. Ze statystyk jasno wynika, że jest bezpieczniej, ale inżynierowie ruchu mają już plany jak to bezpieczeństwo jeszcze zwiększyć.

W roku 2015 na terenie miasta Tychy odnotowano 1222 zdarzenia drogowe, w tym 1171 kolizji, 51 wypadków drogowych, z czego 24 wypadku były z udziałem osób pieszych.

- W sumie w wypadkach drogowych w naszym mieście 53 osoby odniosły obrażenia, w jednym z nich niestety zginęło dwoje dzieci. Sprawcami wypadków z udziałem pieszych w 87 % byli kierujący pojazdami, którzy m.in. nie udzielili pierwszeństwa pieszemu lub nieprawidłowo przejeżdżali przez przejście (41,18 % wypadków), nie dostosowali prędkości do warunków (15,69 % wypadków) i nieprawidłowo wyprzedzali, omijali, cofali czy skręcali (11,76 %) – mówi Artur Kruczek, naczelnik wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Tychy.

Do wypadków najczęściej dochodziło w ciągu dnia ( 63 % wszystkich wypadków). Ich sprawcami najczęściej były osoby w wieku powyżej 35 lat, (ponad 60% wszystkich sprawców), osoby w wieku pomiędzy 18 a 24. rokiem życia – 20%, a osoby od 25 do 35. roku życia spowodowały 10% wypadków w ubiegłym roku.

Najbardziej niebezpiecznymi miejscami w których doszło w ubiegłym roku do wypadków było skrzyżowanie ulicy Katowickiej, Mikołowskiej i Oświęcimskiej, skrzyżowanie Mikołowska, Burschego, Dołowa oraz skrzyżowanie Al. Niepodległości z ul. Grota Roweckiego.

W porównaniu z 2014 roku liczba wypadków spadła niemal o ¼ – z 79 do 51. Podobnie było w przypadku osób rannych – z 75 rannych w 2014 roku, liczba ta spadła do 53.W porównaniu z ubiegłymi latami w Tychach mniej było także zdarzeń i kolizji. Z 1428 kolizji w 2013 roku ich liczba spadła do 1171 w ubiegłym roku, a z 1542 zdarzeń w 2013 roku do 1222 w roku ubiegłym.

- To efekt z jednej strony zakończenia przebudowy ulicy Beskidzkiej, która przejęła znaczny odsetek ruchu tranzytowego, a z drugiej rozwiązań, jakie wprowadzamy na tyskich drogach, by zwiększyć bezpieczeństwo. Zmodernizowaliśmy część skrzyżowań, wybudowaliśmy m.in. azyle dla pieszych (w mieście funkcjonują już 32 takie miejsca), kolejne aktywne przejścia dla pieszych (10 miejsc), zawężenia jezdni przed przejściami dla pieszych, progi zwalniające oraz zrealizowaliśmy szereg innych działań poprawiających bezpieczeństwo przede wszystkim pieszych – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Inżynierowie ruchu z urzędu miasta planują także kolejne działania m.in. budowę wyspy azylowej na przejściu dla pieszych przez ul. Begonii, ul. Budowlanych oraz ul. Edukacji ( w rejonie wyjazdu z krytej pływalni). Pozwoli to na znaczną poprawę bezpieczeństwa na tych skrzyżowaniach. Miasto planuje w najbliższych latach także wdrożenie projektu Inteligentnego Systemu Transportu (ITS),który także przewidują szereg kolejnych działań związanych z poprawą bezpieczeństwa w mieście ze szczególnym uwzględnieniem ruchu pieszego.

W ramach projektu ITS Tychy powstanie system sterowania i monitorowania ruchem drogowym, którym zostanie objętych ponad 30 skrzyżowań w mieście – większość z nich ma być całkowicie przebudowana. Wybudowanych zostanie także 16 nowych sygnalizacji świetlnych w różnych częściach miasta, na ulicach pojawią się m.in. stacje pomiarowe warunków atmosferycznych, stacje pomiaru zanieczyszczeń i poziomu hałasu, a także dynamiczne tablice parkingowe, które będą wskazywały poziom napełnienia parkingów.Wprowadzone zostaną także znaki o zmiennej treści, informujące uczestników ruchu o występujących niebezpieczeństwach i utrudnieniach na drogach. Wartość tego projektu to blisko 84 miliony złotych.


Źródło: tychy.pl

środa, 13 kwietnia 2016

Nowy zakład Nexteer w Polsce. Inżynierowie wymyślą rozwiązania dla aut przyszłości


Wyspecjalizowany w produkcji układów kierowniczych do samochodów koncern Nexteer Automotive otworzył w Tychach swój trzeci europejski zakład, inwestując ok. 70 mln zł. Firma zatrudni też stu inżynierów, którzy będą wymyślać i testować rozwiązania m.in. dla samoprowadzących się aut.

Europejskie Centrum Techniczne koncernu, gdzie będą prowadzone prace badawcze-rozwojowe, rozpocznie działalność na terenie nowego zakładu w połowie tego roku. Zadaniem inżynierów będą prace nad najnowszymi typami systemów sterowania pojazdów, od budowy prototypów, po testy na powstającym przy fabryce torze testowym.
„Inżynierowie pracujący w naszym Centrum Technicznym będą mieli unikatową możliwość projektowania i rozwijania najbardziej zaawansowanych typów systemów sterowniczych, które wyznaczają trendy w zakresie bezpieczeństwa i komfortu prowadzenia setek milionów samochodów na świecie. Będzie to zespół, który wraz z naszymi klientami będzie współtworzył samochody przyszłości” – zapowiedział dyrektor ds. technicznych Nexteer Automotive Poland Ryszard Iskra.

W początkowej fazie w Centrum będzie pracować 50 specjalistów, stopniowo jednak – w tym i przyszłym roku – zatrudnionych będzie stu kolejnych; ich rekrutacja już się rozpoczęła. Będą to zarówno młodzi absolwenci, jak i uznani na rynku specjaliści z różnych dziedzin, m.in. inżynierowie mechanicy, projektanci, inżynierowie analiz, projektanci systemów wbudowanych, programiści, testerzy oprogramowania i funkcji, elektronicy i projektanci obwodów.
Pracujący w europejskim Centrum Technicznym inżynierowie będą odpowiedzialni m.in. za tworzenie prototypów i rozwijanie obecnych projektów elektrycznych układów kierowniczych EPS, w tym m.in. programów związanych z tworzeniem autonomicznych (samoprowadzących się) pojazdów, nad którymi firma pracuje we współpracy ze swymi klientami. Częścią Centrum będą: ośrodek testowy samochodów wyposażonych w prototypy (wraz z torem testowym), tzw. laboratorium walidacyjne (służące do badania charakterystyki systemów elektrycznych układów kierowniczych EPS) oraz centrum tworzenia prototypowych rozwiązań.

Przedstawiciele koncernu wskazują, że pracownicy centrów badawczo-rozwojowych to - nie tylko w branży motoryzacyjnej – elita skupiająca najlepszych specjalistów, którzy decydują o kształcie najbardziej innowacyjnych rozwiązań na świecie.
„W Polsce znaleźliśmy idealne warunki do stworzenia Centrum Technicznego, nie tylko z uwagi na tworzenie nowego zakładu produkcyjnego, ale także ze względu na doskonałych specjalistów, bliskie położenie bardzo dobrych uczelni technicznych oraz dobre warunki do inwestycji ze strony lokalnych władz oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej” - wyliczał w środę prezes Nexteer Automotive Laurent Bresson.

Nowy zakład, na terenie którego znajdzie się Centrum Techniczne, pozwoli na zwiększenie produkcji elektrycznych układów kierowniczych w najbliższych latach dla takich producentów samochodów jak BMW, FCA (Fiat Chrysler Automobiles), Ford, GM czy PSA Peugeot Citroen. Fabryka powstała obok istniejącego już w Tychach zakładu Nexteer. W nową infrastrukturę zainwestowano blisko 70 mln zł, a w ciągu kolejnych pięciu lat planowane jest znaczące zwiększenie nakładów - powstaną nowe linie produkcyjne, a w Centrum Technicznym nowe urządzenia testowe.
Prezes Bresson podkreślił, że Nexteer Automotive skupia się obecnie głównie na produkcji układów kierowniczych ze wspomaganiem elektrycznym, które – według analiz koncernu – do 2025 r. niemal całkowicie wyprą tradycyjne układy hydrauliczne dzięki zmniejszeniu zużycia paliwa, ekologii czy poprawie bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Obecnie zakłady Nexteer Automotive w Polsce produkują niemal 3 mln kolumn i układów kierowniczych rocznie, m.in. dla takich modeli jak BMW i3 (pierwszy w pełni elektryczny model bawarskiego koncernu), BMW Mini, BMW serii 1, BMW serii 2 Active Tourer, Alfa Romeo MiTo, Fiat 500, Opel Adam, Corsa i Insignia czy Citroeny C3 i DS3. Od 2010 r. koncern zainwestował w Europie niemal 400 mln zł, głównie w polskie zakłady firmy. Pierwsza fabryka firmy w Europie powstała w Tychach w 1997 r., kolejna w 2006 r. w Gliwicach. Zakłady te zatrudniają łącznie prawie 1,5 tys. osób.
Nexteer Automotive jest globalną firmą produkującą układy kierownicze ze wspomaganiem hydraulicznym i elektrycznym, kolumny kierownicze oraz produkty do układów jezdnych dla producentów oryginalnych podzespołów. Koncern jest notowany na giełdzie w Hong-Kongu. Zatrudnia 12 tys. osób w 21 fabrykach, pięciu centrach inżynieryjnych, dziesięciu centrach obsługi klienta oraz trzech centrach testowych na świecie. Wśród klientów koncernu są m.in. BMW, GM, Fiat, Ford, Toyota, Chrysler, PSA Peugeot Citroen oraz producenci z Indii, Chin i Ameryki Południowej.


Źródło: forsal.pl

Odsłonięcie pomnika poświęconego Tragedii Górnośląskiej


17 kwietnia przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Tychach-Wilkowyjach (Tychy - Wilkowyje, ul. Wilcza 11) odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego TRAGEDII GÓRNOŚLĄSKIEJ.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 14:00 Mszą Świętą, która zostanie odprawiona pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa WIKTORA SKWORCA – Metropolity Katowickiego. Po Mszy zostanie odsłonięty pomnik, a następnie w salce probostwie odbędzie się prelekcja poświęcona wydarzeniom 1945 roku.

Miniony, 2015 rok Sejmik Województwa Śląskiego ustanowił Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945. W ostatnich miesiącach II Wojny Światowej z rąk wojsk sowieckich oraz milicji obywatelskiej ucierpieli także mieszkańcy Tychów i okolicy. Z terenu samych Wilkowyj wywieziono do przymusowej pracy na Wschód blisko 30 osób... połowa z nich nie wróciła do swoich domów. Ich bezimienne mogiły rozsiane są po terytorium byłego ZSRS: na Ukrainie, w Rosji, w Turkmenistanie, w Kazachstanie...

Źródło: tychy.org

Tajemnicze znikanie beczek


Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu zatrzymali 54-latka, który z zakładu pracy kradł beczki po piwie. Straty szacowane są na kwotę ponad 6,5 tysiąca złotych. Za popełnione przestępstwo grozi kara nawet 5 lat więzienia.

Tyscy policjanci otrzymali anonimową informację, że na terenie jednej z firm w Tychach ktoś dokonuje kradzieży pustych beczek po piwie. W toku wykonywanych czynności policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu wpadli na trop sprawcy. Policjanci ustalili, że tylko w ciągu miesiąca 54-latek dokonał co najmniej kilkunastokrotnej kradzieży beczek po piwie z firmy, gdzie był zatrudniony. Wartość skradzionych kegów szacuje się na kwotę ponad 6,5 tysiąca złotych. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu 6 zarzutów kradzieży. Śledczy sprawdzają jak długo trwał ten proceder i czy mężczyzna naraził firmę na większe straty. Za popełnione przestępstwo kodeks karny przewiduje karę nawet 5 lat więzienia.


Źródło: KMP Tychy

Wymień dowód osobisty już dziś


W tym roku upływa termin ważności dowodów osobistych wydanych w 2006 roku z okresem ważności na 10 lat. Takie dokumenty posiada prawie 9000 tyszan. Urzędnicy zachęcają, by nie czekać z wymianą do końca roku i stosowne wnioski złożyć już teraz. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stania w długich kolejkach.

Z wnioskiem o wydanie nowego dowodu osobistego trzeba się zgłosić co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu. Pracownicy referatu dowodów osobistych Urzędu Miasta Tychy zachęcają, by z wymianą nie czekać do ostatniej chwili. Jak przekonują w ostatnich miesiącach roku może być wzmożone zainteresowanie wymianą dowodu osobistego.

Gdzie złożyć stosowny dokument o wymianę? Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się w organie dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w jednej z wybranych form: pisemnej – osobiście w dowolnym Urzędzie Miasta (nie ma znaczenia, gdzie osoba ubiegająca się o dowód jest zameldowana) i elektronicznej – za pośrednictwem platformy ePUAP (www.epuap.gov.pl) (wniosek w postaci elektronicznej powinien być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP).

Jakie dokumenty będą potrzebne do załatwienia sprawy? Przede wszystkim wniosek o wydanie dowodu osobistego (druk jest dostępny w Biurze Obsługi Klienta na parterze UM Tychy lub stronie www.bip.umtychy.pl. Potrzebna będzie także jedna kolorowa fotografia o wymiarach 35×45. Uwaga! Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB. Musimy zabrać ze sobą również dotychczasowy dowód osobisty lub ważny dokument paszportowy. Dowody osobiste są wydawane bezpłatnie.

Jak wyrobić lub wymienić dowód dziecku? Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka składa jeden rodzic, opiekun prawny lub kurator. Dziecko, które ukończyło 5. rok życia musi być obecne przy składaniu wniosku. Dzieci nie mają jednak obowiązku posiadania dowodu osobistego, więc przy upływie ważności posiadanego dowodu osobistego, nie ma konieczności ubiegania się o jego wymianę.

Ważne

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy na stanowisku 8 w godzinach pracy Urzędu Miasta Tychy, tj. poniedziałki, wtorki, środy od 7.30 do 15.30, czwartki od 7.30 do 17.30, piątki od 7.30 do 13.30.

Warto wiedzieć

Od 1 marca ubiegłego roku obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego. W dowodzie tym nie ma już rysopisu, adresu ani podpisu posiadacza. Zmieniła się również fotografia – nie przedstawia ona już lewego półprofilu twarzy, a pozycję frontalną. W nowym dowodzie pojawiła się informacja dotycząca obywatelstwa.

Źródło: tychy.pl

wtorek, 12 kwietnia 2016

Okazja czyni złodzieja


Tyscy policjanci zatrzymali 23-letniego mieszkańca Tychów, który nie potrafił oprzeć się okazji i ukradł rower z klatki schodowej. Mężczyzna zdążył sprzedać go do lombardu ale policjanci szybko namierzyli sprawcę jak również odzyskali skradzione mienie. Teraz za popełnione przestępstwo grozi mu nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Tychów otrzymali zgłoszenie o kradzieży roweru przy ulicy Edukacji w Tychach. Od tego momentu policjanci „namierzali” sprawcę. Już dzień po kradzieży 23-letni złodziej wpadł w ręce stróżów prawa. Mężczyzna przyznał, że zauważył nie zapięty rower, więc postanowił skorzystać z okazji i go ukradł. Złodziej zdążył zastawić rower w lombardzie. Był bardzo zaskoczony, gdy policjanci go zatrzymali. Mundurowi odzyskali rower wartości około 600 złotych, który wrócił do właściciela. Złodziej usłyszał już zarzut kradzieży i za skorzystanie z okazji będzie musiał odpowiedzieć karnie. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje nawet 5 lat więzienia.


Źródło: KMP Tychy

XLIII Tyskie Spotkania Teatralne


W dniach 15 do 20 kwietnia w tyskim Teatrze Małym i Pasażu Kultury Andromeda odbywać się będzie najstarsze cykliczne przedsięwzięcie kulturalne w Tychach - XLIII Tyskie Spotkania Teatralne.

Do 43. edycji konkursu Tyskich Spotkań Teatralnych zgłoszonych zostało 61 spektakli. Po ich wnikliwym obejrzeniu i przeanalizowaniu, organizatorzy postanowili zaprosić 14 zespołów teatralnych:

- Teatr Przedmieście - Rzeszów ("Podróż")
- Teatr Czarownice.com - Święta Katarzyna ("Skazane na ogień")
- ARLETeatr - Bydgoszcz ("Medea wg Eurypidesa")
- Teatr Minerwa - Magdalena Tomaszewska - Gdynia ("Shirley Valentine")
- Teatr Gęba - Tychy ("Norymberga")
- Na Szlaku - Sebastian Ryś - Warszawa ("Zupa rybna w Odessie")
- Przemysław Wasilkowski - PWSTvTiF - Łódź ("SAM")
- Polski Teatr w Wilnie - Litwa ("Damy i huzary")
- Teatr WARSawy - Agata Przepiórska Warszawa ("Tato nie wraca")
- Autorski Teatr Ruchu WAMPA - Tychy ("Balladyna")
- Teatr "HoM" - Tychy ("Lot nad kukułczym gniazdem")
- Scena L - Tomasz Boruszczak - Łódź ("Wyznania komiwojażera")
- Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. - Tychy ("Tercet")
- Teatr Nowe Przebudzenie i Teatr Umowny - Kraków ("Przebudzenie wiosny")

Organizatorzy festiwalu zaprosili do konkursu również laureata I nagrody IX Tyskiego Festiwalu Monodramu "MoTyF 2016" organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury:
Szymon Majchrzak - Koszalin - monodram "Pokuć".

W czasie festiwalu planowane są spektakle poza konkursem oraz:
- wykład ilustrowany (projekcje dokumentów) o Tadeuszu Kantorze Krzysztofa Miklaszewskiego
- spotkanie autorskie Janusza R. Kowalczyka

Spektakle konkursowe XLIII Tyskich Spotkań Teatralnych oceniało będzie jury w składzie: Krzysztof Miklaszewski, Elżbieta Morawiec, Janusz R. Kowalczyk, Andrzej Maria Marczewski.

Wstęp na spektakle konkursowe bezpłatny; przy ograniczonej widowni (spektakle kameralne, z widownią na scenie) - za okazaniem wejściówki odebranej z kasy teatru.

Spektakle TST adresowane są głównie do widzów dorosłych i młodzieży od lat 16.

Program XLIII Tyskich Spotkań Teatralnych

15.04.2016 (piątek) godz. 18:30 Inauguracja XLIII TST
KONCERT DLA POKOJU - TONE OF LIFE
Wykonawcy: Tom Soltron Czartoryski Abby delSol, Jadwiga Andrzejewska, Michał Litwiniec, Tomasz Niewiadomy, Paweł Konior, Ewa Wolf

Cena biletu: 40 zł, ulgowy (leg. szkolne, emeryci), karta stałego widza 28 zł.

Podczas inauguracji odbędzie się uroczyste wręczenie Krzysztofowi Miklaszewskiemu Certyfikatu Nowych Wzorców Sztuki przyznanego przez "Nieznany Świat" - aktu dokona redaktor naczelny Marek Rymuszko.

16.04.2016 (sobota)
godz. 15:00 Wykład Krzysztofa Miklaszewskiego o Tadeuszu Kantorze, projekcja dokumentów.
(Pasaż Kultury Andromeda - Laboratorium Sztuki, pl. Baczyńskiego 2)

SPEKTAKLE KONKURSOWE
godz. 17:00-18:10 Aleksander Fredro: "Damy i huzary" - Polski Teatr w Wilnie
godz. 19:30 "Pokuć" - Szymon Majchrzak - Koszalin
Monodram laureata IX Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury.
(MCK, ul. Bohaterów Warszawy 26)
godz. 21:30-22:50 D. Bielska, P. Wołujczyk: "Skazane na ogień" Czarownice. Com - Święta Katarzyna
Kolaż stylów, spektakl kameralny, widownia na scenie.

17.04.2016 (niedziela)
godz. 12:00 XXXIV Krakowski Salon Poezji w Tychach: NOSTALGIA I TY - utwory Agnieszki Chrzanowskiej
wykonawcy: Agnieszka Chrzanowska, Artur Gotz
akompaniament na fortepianie i akordeonie: Dariusz Igielski
Wstęp bezpłatny za okazaniem wejściówki odebranej z kasy Teatru Małego.

godz. 17:30-18:10 Ingmar Villqist: "Kostka smalcu z bakaliami" - Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. - Tychy
Spektakl poza konkursem. Po spektaklu spotkanie z Ingmarem Villqistem.
Prowadzą: Agata Cichy i Marcin Stachoń.
Wstęp bezpłatny za okazaniem wejściówki odebranej w kasie teatralnej lub w Pasażu Kultury Andromeda.

SPEKTAKLE KONKURSOWE
godz. 16:00-17:20 Krzysztof Varga: "Wyznania komiwojażera" - Tomasz Boruszczak - Dom Literatury w Łodzi
Monodram, widownia na scenie.
godz. 18:15-18:55 "Medea wg Eurypidesa" - ARLETeatr - Bydgoszcz
Widownia na scenie.
godz. 20:00-20:50 Frank Wedekind: "Przebudzenie wiosny" - Teatr Nowe Przestrzenie i Teatr Umowny - Kraków
Widownia na scenie.

18.04.2016 (poniedziałek)
godz. 18:30 Teatr Konesera@ Festiwal Sztuki Teatru
Romain Gary: "Obietnica poranka" - spektakl Agencji CDN, Kraków
reżyseria: Maciej Wojtyszko
występują: Anna Seniuk, Grzegorz Małecki
Cena biletu: 60 zł, karta stałego widza, ulgowy (leg. studenckie, emeryci) 42 zł.

SPEKTAKLE KONKURSOWE

godz. 12:00-12:50 Szymon Bogacz: "Zupa rybna w Odessie" - Sebastian Ryś - Warszawa
Monodram poświęcony Janowi Karskiemu.
Widownia na scenie.
godz. 16:45-18:05 Wojciech Tomczyk: "Norymberga" - Teatr Gęba - Tychy
Kameralny, Pasaż Kultury Andromeda - Laboratorium Sztuki, pl. Baczyńskiego 2.

19.04.2016 (wtorek)
godz. 11:00-11:50 Spotkanie autorskie: Janusz R. Kowalczyk
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 (ul. ks. kard. A. Hlonda 1)

SPEKTAKLE KONKURSOWE

godz. 9:30-10:50 Sławomir Mrożek: "Tercet" - Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. - Tychy
Widownia na scenie.
godz. 12:00-13:30 Willy Russell: "Shirley Valentine" - Magdalena Tomaszewska
Teatr Minerwa - Gdynia
Monodram, z przerwą, widownia na scenie.
godz. 17:00-18:00 "Lot nad kukułczym gniazdem" (autorska adaptacja Teatru HoM powieści Kena Kesseya w konwencji teatru pantomimy oraz teatru plastycznego) - Teatr HoM - Tychy
Widownia na scenie.
godz. 19:30-20:25 S. Becket, S. Kane, W. Szekspir: "SAM" Przemysław Wasilkowski - PWSTVTiF - Łódź
Monodram, widownia na scenie.
godz. 21:15-22:10 Piotr Rowicki: "Tato nie wraca" - Agata Przepiórska Teatr WARSawy - Warszaw
Monodram, widownia na scenie.

20.04.2016 (środa)

SPEKTAKLE KONKURSOWE

godz. 10:00-10:35 "Balladyna" (na motywach "Balladyny" J. Słowackiego) - Autorski Teatr Ruchu "WAMPA" - Tychy
godz. 12:00-13:00 Thomas Mann: "Podróż" - Teatr Przedmieście - Rzeszów
Widownia na scenie.

godz. 17:00 Zakończenie XLIII TST
Ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie pamiątkowych statuetek autorstwa Remigiusza Dulki uczestnikom konkursu, wręczenie nagród laureatom.

godz. 20:30 "Wiara/Nadzieja/Miłość" - Tychy Teatr
spektakl autorski Andrzeja Marii Marczewskiego
obsada: Jadwiga Andrzejewska, Klaudia Walencik, Jerzy Mazur
tańczą: Paweł Konior, Ewa Wolf, Michał Kozaczko

Przedstawienie afirmuje dobro, miłość bezwarunkową, życie w zgodzie ze sobą i wartościami, które się wyznaje. Stajemy razem z bohaterami w sytuacji konfrontacji z własnym życiem, jego wykorzystanymi lub zaprzepaszczonymi możliwościami. Obserwujemy moment dokonania podsumowania, może nawet rachunku sumienia. Każdy z nas ma to przed sobą. Wybór zawsze należy do nas i każdy jest odpowiedzialny za to, co zaprosi do swojego życia, powoła w akcie kreacji.

Spektakl bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Uwaga: spektakl z widownią ustawianą na scenie dla 80 osób.
Cena biletu: 25 zł, a na kartę stałego widza 18 zł.


Źródło: etychy.org

poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Tychy: linia energetyczna odbudowana po pożarze


Energetycy odbudowali linię wysokiego napięcia, zniszczoną w wyniku pożaru, do jakiego doszło w nocy w Wielką Sobotę w Tychach - podała w poniedziałek (11 kwietnia) spółka Tauron Dystrybucja. Straty oszacowano w sumie na około milion złotych.

- Jeszcze w czasie świąt wielkanocnych, po uporządkowaniu terenu po pożarze, rozpoczęliśmy odbudowę linii energetycznych. Codziennie, przy użyciu ciężkiego sprzętu, 24 osoby pracowały przy odtworzeniu uszkodzonej infrastruktury. Nie było łatwo, ponieważ pracowaliśmy w terenie silnie zurbanizowanym - relacjonował koordynator ds. wysokich napięć z Tauron Dystrybucja, Marek Sas.

W ciągu tygodnia energetycy zbudowali 16 ton nowych fundamentów, postawili cztery 25-metrowe słupy o łącznej wadze prawie 8 ton oraz zamontowali 1,7 km linii energetycznej o wadze przewodów blisko 6 ton. Do pracy wykorzystali dźwig, 8 podnośników, 2 koparki i 7 samochodów ciężarowych.

Serię zniszczeń zapoczątkował 26 marca późnym wieczorem pożar sterty opon na nielegalnym składowisku w okolicach tyskiej ul. Urbanowickiej. Temperatura palących się opon doprowadziła do zawalenia się słupa wysokiego napięcia, który pociągnął za sobą trzy kolejne słupy. Całonocna praca pogotowia energetycznego pozwoliła przywrócić zasilanie po kilku godzinach po ugaszeniu pożaru.

Zniszczenia okazały się - jak mówią energetycy - ogromne. Upadające słupy i linia wysokiego napięcia uszkodziły między innymi linię średniego i fragmenty sieci niskiego napięcia. Straty oszacowano w sumie na około milion złotych. Prądu przez kilka godzin nie miało 400 odbiorców.

Przedstawiciele Tauronu Dystrybucji wskazują, że skala strat była daleko większa niż można spodziewać się w sytuacji pojedynczego zdarzenia, jakim był pożar. Powodem był fakt, że waląca się linia wysokiego napięcia uszkodziła m.in. krzyżujące się poniżej trzy linie średniego i fragmenty sieci niskiego napięcia.

Miejsce, gdzie doszło do pożaru i uszkodzenia sieci, to peryferyjna dzielnica Tychów, głównie z zabudową jednorodzinną. W pobliżu znajduje się tyska strefa przemysłowa. Trwa postępowanie zmierzające do ustalenia przyczyn pożaru; wcześniej nie wykluczano podpalenia.

Źródło: nettg.pl