Czołowa polska orkiestra kameralna Aukso zainauguruje w sobotę w Tychach pierwszy sezon w nowej, własnej siedzibie. W otwartej niedawno sali muzycznej wydarzenia będą się odbywać niemal co tydzień.
Podczas koncertu inaugurującego ten nietypowy, bo trwający trzy miesiące sezon tyska orkiestra wykona utwory Krzysztofa Pendereckiego m.in. "Chaconne – in memoriam Giovanni Paolo II". W wydarzeniu ma wziąć udział sam kompozytor, który ma również zadyrygować jednym utworem.
Do końca czerwca zaplanowano tam jeszcze 11 wydarzeń muzycznych. Podzielono je na cztery cykle skupione wokół szeroko pojętej muzyki współczesnej i aktualnej. Pierwszym z nich jest Aukso Modern, czyli muzyka współczesnych kompozytorów m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu zespołu Aukso.
- Next Wave to ci artyści, którzy przekraczają gatunki, którzy nie mogą być zakwalifikowani do rozrywki albo do klasyki, to są artyści wciąż poszukujący. Z kolei kategoria Polish Sounds to prezentacja ambitnej rozrywki – zapowiedział kolejne inicjatywy kurator sezonu Filip Berkowicz.
W najbliższym czasie na tyskiej scenie zagrają więc tacy artyści jak m.in. Fismoll, Pianohooligan, Bokka, Oly., czy Stara Rzeka.
Ciekawie zapowiada się także ostatni z cyklów – Aukso4Kids. - To warsztaty dla dzieci wprowadzające w muzykę i tajniki XX i XXI w. – dodał Berkowicz. Zgodnie z założeniem, spotkania mają z miesięcznym wyprzedzeniem wprowadzać najmłodszych w repertuar wykonywany następnie przez Aukso.
Berkowicz wyraził nadzieję, że cykle te będą kontynuowane w przyszłym sezonie artystycznym, na który łącznie zaplanowano już 40 wydarzeń. Orkiestra prawdopodobnie będzie też prowadziła zajęcia umuzykalniające dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Kojarzona głównie ze współczesną muzyką klasyczną Orkiestra Kameralna Miasta Tychy "Aukso" pod dyrekcją Marka Mosia liczy obecnie 22 muzyków. W styczniu po niemal 20 latach działalności zespół otrzymał własną siedzibę w nowoczesnym budynku tyskiej Mediateki. Z początkiem kwietnia zespól Aukso został przekształcony w samorządową instytucję kultury (wcześniej podlegał tyskiemu Teatrowi Małemu).
Źródło: onet.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz