Dzisiaj, w siedzibie Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA podpisano umowę z generalnym wykonawcą Parku Wodnego, Mostostalem Warszawa S.A. Wyłoniona w przetargu firma, ma wybudowac obiekt za 93 mln 180 tys. zł netto, a jego otwarcie zaplanowano na pierwsze półrocze 2017 r.
Umowę w obecności prezydenta Andrzeja Dziuby podpisali Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW SA i Alojzy Malczak, dyrektor Obszaru Budownictwa Ogólnego Mostostal Warszawa.
Jak stwierdził prezes Zbigniew Gieleciak przygotowania do tej inwestycji trwały 4 lata.
- Nasz Park Wodny ma szanse stać się jedynym samowystarczalnym tego typu obiektem w Polsce, a wśród atrakcji, które będą go wyróżniać, wymienić można m.in. pierwszą w Polsce, zlokalizowaną Parku Wodnym strefę surfingu, scenę widowiskową, dającą nieograniczone możliwości kulturalno-rozrywkowe, pierwszą w kraju zjeżdżalnię Aqualoop, unikatową, wydzieloną, edukacyjną przestrzeń interaktywno-doświadczalną oraz łaźnie piwne, podkreślające regionalny charakter inwestycji. Przy realizacji tej inwestycji ważne dla nas jest także wsparcie ze strony miasta – podpisaliśmy z Gminą Tychy umowę w zakresie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych. Rekompensata będzie pokrywać nieskompensowane przychodami koszty eksploatacyjne Parku Wodnego, co pozwoli na stabilizację finansową zarówno RCGW S.A, jak i Parku Wodnego, który stanowił będzie odrębną, zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
- To kolejna inwestycja Mostostalu Warszawa SA w Tychach, po wybudowaniu tunelu pod DK 1 i budowie Stadionu Miejskiego – dodał prezydent Andrzej Dziuba. – Ta dobra współpraca wynika z faktu, iż nie jesteśmy stronami kontraktu, ale partnerami, którym wspólnie zależy na pomyślnym zrealizowaniu inwestycji. Pod względem technicznym, technologicznym Park Wodny na pewno będzie trudniejszą inwestycją niż budowa stadionu, ale nasze dotychczasowe doświadczenia dowodzą, że i z tym wyzwaniem forma sobie poradzi.
Prezydent mówił także o umowie miasta z RCGW SA w zakresie rekompensaty.
- W mediach czasami można przeczytać, iż budowanie aquaparków przez samorządy to błąd i obciążenie dla budżetu. Zadawane są pytania: „ile to będzie kosztować?”, „kto będzie dopłacał?”. Moim zdaniem to nie jest błąd – w Tychach jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu usługę i jestem pewien, że Park Wodny będzie cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Samorząd jest zobowiązany, by wydawać pieniądze na zadania własne, a jednym z nich jest kultura fizyczna. Mamy obowiązek dostarczyć mieszkańcom takiej usługi i za nią zapłacić, co oczywiście nie zwalnia nas z efektywności prowadzenia inwestycji i potem – w utrzymaniu jej. Stąd zastosowanie w tyskim Parku Wodnym innowacyjnego sposobu zaopatrzenia w energię elektryczną i ciepło. Nie wykluczone, że do Parku Wodnego nie trzeba będzie dopłacać, ale jeśli będzie trzeba, to miasto ma taką powinność.
Przypomnijmy – RCGW SA planuje taki wzrost ilości produkowanego biogazu, by możliwe było zaspokojenie w 100 proc. potrzeb zarówno oczyszczalni ścieków, jak i Parku Wodnego w energię elektryczną i niemal w 100 proc. w niezbędne ciepło.
Jeśli aura pozwoli, pierwsze prace na budowie Parku Wodnego przy ul. Sikorskiego rozpoczną się w styczniu.
Źródło: tychy.pl
*****************************************************************************************************************
Pierwotnie mówiono o tym, że prace ruszą w IV kwartale 2014 roku... Niestety nie udało się. Może się okazać, że w styczniu ciężko będzie rozpocząć prace a to może spowodować kolejne opóźnienia. Oby nie, bo naprawdę wielu tyszan trzyma kciuki za tą inwestycję...
tychymyopinions
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz