niedziela, 31 lipca 2016

Tragedia na Alei Bielskiej


31 lipca po godzinie 13 w jednym z budynków wielorodzinnych przy alei Bielskiej doszło do tragedii. Na miejsce natychmiast wezwana została karetka pogotowia. Ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna miał spaść z wysokości trzeciego pietra na schody na parterze. Przybyli na miejsce ratownicy wraz z lekarzem przystąpili natychmiast do czynności mających na cele uratowanie życia. Niestety pomimo około pół godzinnej reanimacji lekarz stwierdził zgon. Obrażenia okazały się zbyt rozległe. Na miejsce wezwany został patrol Policji, grupa dochodzeniowo – śledcza, policyjny technik i prokurator. Przyczyny śmierci wyjaśni sekcja zwłok zarządzona przez prokuraturę, a przyczyny i okoliczności tej tragedii wyjaśni policyjne dochodzenie.


Źródło: 112tychy.pl

Ulica Glińczańska - niekończąca się opowieść


31 lipca po godzinie 12 na ulicy Glińczańskiej kierujący samochodem dostawczym Ford nie zachował należytej ostrożności i zaklinował swój pojazd pod mostem. 

Na miejsce wezwany został patrol Policji. Ruch w miejscu zdarzenia odbywał się wahadłowo. Jak się okazało kierowca nie znał dokładnie wysokości swojego pojazdu, która w tym miejscu wynosi 2,4 m określona znakiem B – 16. Kolejny raz ciśnie się na usta powiedzenie: Most wiozłem ale brakło mi paliwa. W celu uwolnienia pojazdu z potrzasku kierowca musiał upuścić powietrze z kół. Za swoją nieuwagę został ukarany mandatem.


Źródło: 112tychy.pl

sobota, 30 lipca 2016

Sprawcy fałszywego alarmu w rękach policjantów


Tyscy policjanci zatrzymali dwoje 21-latków, którzy wywołali fałszywy alarm bombowy. Sprawcy zatelefonowali do zakładu produkcyjnego w przy ulicy Strefowej i powiedzieli o podłożonej bombie. Zatrzymani mogą spędzić w więzieniu nawet 8 lat.

Policjanci z tyskiej komendy zatrzymali dwoje 21-latków, kobietę i mężczyznę, którzy 21 lipca br. powiadomili jeden z tyskich zakładów produkcyjnych o podłożeniu ładunku wybuchowego. Natychmiast po zgłoszeniu policjanci dokonali sprawdzenia budynku. Użyty na terenie zakładu pies do wyszukiwania materiałów wybuchowych nie wyczuł nic podejrzanego.

Powiadomione zostały także inne służby ratownicze - straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Informacja o bombie okazała się fałszywa. Po ośmiu dniach kryminalni ustalili dane personalne żartownisiów. Okazali się nimi 21-letnia kobieta i 21-letni mężczyzna

Poza surową sankcją karną sprawcy muszą liczyć się także z koniecznością pokrycia kosztów akcji służb ratunkowych.

Źródło: KMP Tychy

piątek, 29 lipca 2016

Potrącenie pieszego na Oświęcimskiej


28 lipca około godziny 21:50 do MSK Tychy wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ulicy Oświęcimskiej w rejonie skrzyżowania z ulicą Turyńską - Kościelną – Główną. 

Na miejsce zadysponowane zostały dwa zastępy JRG Tychy (GBA, SCRt), ZRM i patrol Policji. Po dotarciu na miejsce okazało się, że doszło tam do potrącenia pieszego. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pieszemu jak i kierowcy samochodu Opel kwalifikowanej pomocy przedmedycznej, a następnie przekazaniu ich pod opiekę przybyłym na miejsce Zespołom Ratownictwa Medycznego oraz kierowaniu ruchem. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że pieszy wtargnął wprost pod nadjeżdżający pojazd. Kierujący samochodem był trzeźwy, niestety pieszy znajdował się pod wpływem alkoholu. W miejscu zdarzenia w czasie działań występował ruch wahadłowy. Utrudnienia w ruchu trwały blisko dwie godziny. 

Dalsze czynności w sprawie prowadzą policjanci WRD KMP Tychy.


Źródło: 112tychy.pl

czwartek, 28 lipca 2016

Zdarzenie drogowe na Mąkołowskiej


28 lipca około godziny 16.20 na ulicy Mąkołowskiej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem autobusu miejskiego i dwóch samochodów osobowych.

 Na miejsce wezwany został patrol Policji. Ruch w miejscu zdarzenia był nieznacznie utrudniony. Jak ustalił pracujący na miejscu policjant kierujący Audi młody mężczyzna jadąc ulicą Mąkołowską wyprzedzał jadący przed nim autobus, jednak nie upewnił się czy z naprzeciwka nic nie nadjeżdża. Rozpoczął manewr wyprzedzania czym doprowadził do kolizji z jadącym z naprzeciwka Fordem, a następnie uderzył w tył autobusu. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierujący Fordem mężczyzna widząc co się dzieje zachował zimną krew i odbił w prawo unikając czołowego zderzenia. Skończyło się na mocno rozbitym Audi. 

Utrudnienia w miejscu zdarzenia trwały około trzydziestu minut. Kierowca Audi został ukarany mandatem.

Źródło: 112tychy.pl

środa, 27 lipca 2016

Przywrócenie kontroli biletowych z funkcjonariuszami Policji


Szanowni Państwo!

Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach uprzejmie informuje, iż w najbliższym czasie zostaną przywrócone kontrole biletów z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Tychach.

Szczegółowe kontrole będą się odbywały głównie na najważniejszych ciągach komunikacyjnych.
Prosimy podróżnych o ścisłe stosowanie się do poleceń pracowników MZK jak i Policji.


Źródło: MZK Tychy

Zmiany na ul. Katowickiej: kierowcy zaskoczeni


Już pierwszego dnia po wprowadzeniu zmian w organizacji ruchu na ul. Katowickiej (skrzyżowanie Bielskiej, Katowickiej i Kościuszki, w okolicy browaru i targowiska) wzbudziły one duże kontrowersje. Wydział Komunikacji w Tychach zapewnia, że wprowadzenie tych rozwiązań było poprzedzone badaniami ruchu i przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. Innego zdania są kierowcy. – To głupota. Będzie chaos, stłuczki i korki – mówią. Nowa organizacja ruchu obowiązuje od wtorku, 26.07.

Na czym polega zmiana? W miejscach przejść dla pieszych ruch został zawężony do jednego pasa. Ponadto, z lewego pasa ruchu – z którego dotychczas można było skręcić w „zawrotkę” lub jechać dalej prosto – wyeliminowana została ta druga możliwość. Same „zawrotki” zostały również zawężone do jednego pasa.

Z pewnością do każdej zmiany na tak ruchliwej ulicy jaką jest Katowicka, kierowcom trudno jest się przyzwyczaić i wymaga to czasu. Na razie wystarczy przez chwilę obserwować odcinek objęty zmianami, by zobaczyć jak zaskoczeni i zdezorientowani kierowcy próbują w ostatniej chwili zmienić pas ruchu lub przejeżdżają po powierzchni wyłączonej z ruchu. Sytuacja zapewne unormuje się z czasem, ale na razie głosy kierowców są bardzo krytyczne.

Poniżej publikujemy oświadczenie Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Tychy, na którego wniosek powyższe zmiany zostały wprowadzone:

„Rejon skrzyżowania ulic Bielskiej, Katowickiej i Kościuszki zaliczany jest od lat do najniebezpieczniejszych skrzyżowań na terenie miasta. Od początku 2003r. do końca 2015r. odnotowano na nim aż 169 zdarzeń drogowych (147 kolizji oraz 22 wypadki drogowe – w tym 2 wypadki śmiertelne).

Wprowadzana organizacja ruchu zakłada przede wszystkim poprawę poziomu bezpieczeństwa. Zamierza się to osiągnąć poprzez obniżenie prędkości w rejonie skrzyżowania, gdzie pomimo ustawienia uprzednio znaków ograniczających prędkość do 40 km/h nie były one respektowane.

Po zmianach ul. Katowicka jest zawężona do jednego pasa ruchu w rejonach wszystkich przejść dla pieszych. To pozwoliło na wydzielenie pasów dla relacji skrętu w ul. Kościuszki oraz pasów do zawracania w kierunku ul. Sadowej. Zawężono także wlot ul. Kościuszki oraz istniejące „zawrotki”, aby nie tworzyć złudnego obrazu dwóch pasów ruchu. Ma to zlikwidować problem przesłaniania się pojazdów.

Nowe rozwiązanie spowoduje, że ruch w rejonie skrzyżowania zostanie uporządkowany a kierowcy pojadą bezpieczniej. Powyższe zostało pozytywnie zaopiniowane przez zarząd drogi i Komendę Miejską Policji w Tychach oraz Komisję ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Podsumowując zaproponowana organizacja ruchu w znaczący sposób powinna poprawić poziom bezpieczeństwa głównie poprzez obniżenie prędkości w rejonie skrzyżowania, zredukowanie zbędnych punktów kolizyjnych na czterech przejściach dla pieszych oraz likwidację procederu przesłania się pojazdów. Informujemy również, iż w miesiącu kwietniu przeprowadzono obserwację zachowań komunikacyjnych przy tymczasowej organizacji ruchu odwzorowującej wprowadzane obecnie zawężenia jezdni. Nie zaobserwowano wówczas znaczących spiętrzeń w ruchu.

Pamiętajmy również, iż układ komunikacyjny miasta stanowi sieć w głównej mierze ulic o przekroju dwujezdniowym, co znacznie poprawia przepustowość i płynność ruchu ale jednocześnie nie sprzyja poprawie bezpieczeństwa. Zadaniem służb miejskich jest znalezienie „złotego środka” umożliwiającego pogodzenie obu tych elementów. Biorąc pod uwagę ww. liczbę zdarzeń postanowiono za priorytet przyjąć poprawę poziomu bezpieczeństwa nawet kosztem okresowego zmniejszenia komfortu przejazdu przez skrzyżowanie.”


Źródło: tychy.pl

******************************************************************************************************************

Niewątpliwie jest to dosyć niebezpieczne miejsce, co pokazują statystyki. W mojej opinii zastosowane rozwiązania wydają się być strzałem w "10", gdyż wymuszą na kierujących zdjęcie nogi z gazu a co za tym idzie, wydatnie poprawią bezpieczeństwo w tym rejonie miasta. Do nowych rozwiązań mieszkańcy szybko się przyzwyczają i podejrzewam, że za miesiąc nie będzie tematu. 

tychymyopinions 

Zderzenie trzech osobówek na Grota Roweckiego


26 lipca około godziny 18.45 na ulicy Grota Roweckiego w kierunku WKU doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. 

Kierujący samochodem Mercedes starszy mężczyzna z niewyjaśnionych przyczyn utracił panowanie nad swoim pojazdem i najechał na zaparkowanego Opla, a ten uderzył w poprzedzającą go Lancię. Na miejsce wezwane zostały wszystkie służby: trzy zastępy JRG Tychy (GBA, GCBA, SCRt), ZRM i patrole Policji. Po uderzeniu w Opla Mercedes wylądował na swoim lewym boku. Świadkowie zdarzenia jeszcze przed przyjazdem służb postawili małego Mercedesa z powrotem na kołach. Kierujący Mercedesem został zabrany do szpitala na badania. Ulica Grota Roweckiego w kierunku WKU została całkowicie zablokowana na kilkanaście minut. Strażacy pomogli usunąć uszkodzonego Mercedesa z pasa drogowego. Kierujący Mercedesem po badaniach powrócił na miejsce i za swoją nieostrożną jazdę został ukarany mandatem.


Źródło: 112tychy.pl

1 sierpnia - test syren alarmowych


Informujemy, że 1 sierpnia 2016 r. o godzinie 17.00 zostanie przeprowadzony krajowy trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający 3 minuty oznaczający odwołanie alarmu.

Źródło: umtychy.pl

Znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej


Wczoraj w lesie przy ulicy Katowickiej znaleziono niewybuch, pochodzący z okresu II Wojny Światowej. Wypatrzył go mężczyzna podczas spaceru. Tyscy policjanci zabezpieczyli miejsce niebezpiecznego znaleziska Tego samego dnia wojskowi zniszczyli pocisk na Gliwickim poligonie.

Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewypały mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę. Przypominają również o niezwłocznym zgłaszaniu takich znalezisk Policji. Ujawniony wczoraj niewybuch, leżał w lesie w rejonie ulicy Katowickiej. Po otrzymaniu informacji, policjanci zidentyfikowali pocisk, powiadomili wojskowych saperów oraz zabezpieczyli teren przed dostępem innych osób. Jeszcze tego samego dnia niewybuch został zdetonowany na gliwickim poligonie. Obyło się bez ewakuacji mieszkańców okolicznych budynków oraz zamykania dróg.


Źródło: KMP Tychy

wtorek, 26 lipca 2016

Wypożyczalnia rowerów w Paprocanach


Od dzisiaj (26.07) w Paprocanach działa pierwsza w Tychach wypożyczalnia rowerów. Dwa kółka można wypożyczyć za 6 zł za godzinę lub 40 zł na dobę (są ulgi dla dzieci i młodzieży). Rowerem z wypożyczalni można się poruszać po całym mieście.

Na wyposażeniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (który prowadzi wypożyczalnię) jest 18 rowerów – damskich, męskich i młodzieżowych. Środki na ich zakup (28,5 tys zł.) przeznaczyli odpowiednią uchwałą radni podczas lipcowej sesji.

Wypożyczalnia znajduje się przy boiskach Kompleksu Sportowego Paprocany. To na razie jedyny punkt w mieście, w którym można wypożyczyć i zwrócić rower. Zgodnie z regulaminem wypożyczalni, osoba wypożyczająca rower musi mieść ukończone 18 lat, posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem i podpisać umowę wypożyczenia. Nie może być pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Wypożyczający ma obowiązek zwrócić rower w stanie nie gorszym niż go otrzymał, a za ewentualne uszkodzenia będzie ponosił odpowiedzialność finansową.

Nie ma ograniczeń co do obszaru, po którym można się poruszać wypożyczonym rowerem. Ważne, by zwrócić go w terminie. Wypożyczalnia jest czynna w godzinach 10-19 od wtorku do niedzieli. Zwrot roweru musi nastąpić najpóźniej 15 minut przed zamknięciem, czyli do godz. 18.45.

Ceny za wypożyczenie: dorośli – 6 zł/godz, 40 zł/doba, dzieci do 16. roku życia – 4 zł/godz, 30 zł/doba.

Wypożyczalnia rowerów ma być odtąd czynna co roku, od 1 kwietnia do 31 października.


Źródło: tychy.pl

Stadion w Tychach ma rok. Sklep kibica otwarty od dziś


Stadion w Tychach obchodzi rok swojego istnienia. Dziś o 16 na stadionie miejskim otwarty zostanie sklep kibica GKS Tychy. To dopiero drugi najemca powierzchni komercyjnych. A kawiarnia?

Kilka dni temu minął rok od słynnego meczu FC Koeln i GKS Tychy, którym oficjalnie otwarty został nowy stadion miejski w Tychach. 

- To był fantastyczny sezon. Piłkarze GKS Tychy awansowali do pierwszej ligi, a o frekwencyjnym fenomenie na stadionie mówiła cała Polska. Ostatni mecz sezonu, ze Stalą Mielec, oglądało 10 tys. 382 widzów, a frekwencja w całym sezonie 2015/16 wyniosła 107 tys. 915 widzów. Średnio - 6348 osób na trybunach. To 13. rezultat w Polsce! - cieszy się Krzysztof Trzosek, rzecznik Tyskiego Sportu. 

- Pod względem frekwencji jesteśmy w ekstraklasie. Pobiliśmy wszystkie możliwe rekordy, choć przed otwarciem stadionu nie brakowało sceptyków, którzy krytykowali budowę obiektu na 15 tys. miejsc - dodaje Grzegorz Bednarski, prezes Tyskiego Sportu. 

Niestety, nieco gorzej jest z wypełnieniem powierzchni komercyjnych, które zajmują prawie 5,4 tys. metrów kw., czyli jedną trzecią powierzchni zabudowy. Do tej pory działa tam tylko siłownia. Od wtorku czynny będzie sklep z gadżetami GKS Tychy. 

- Będzie można w nim ubrać zarówno niemowlę, jak i biznesmena, bo w ofercie znajdziemy body dla maluchów, różnego rodzaju koszulki, T-shirty, bluzy, szaliki, breloczki, ale także spinki do koszuli - opowiada rzecznik Tyskiego Sportu. - Będą tam także kubki, pendrivy i maskotki GKS Tychy, czyli wilki. Ciekawostką będą koszulki meczowe z lat 70. i 80. Powstały z okazji 45-lecia GKS Tychy.

W projekcie stadionu była potężna przeszklona powierzchnia, przeznaczona na kawiarnię czy restaurację, z której można by oglądać wydarzenia na boisku, popijając kawę. Niestety, w ciągu roku funkcjonowania stadionu nie udało się takiego lokalu otworzyć. Ponoć już jest chętny na prowadzenie działalności gastronomicznej w tym miejscu. 

O szczegółach rzecznik nie chce jednak mówić. Data jej otwarcia też tkwi w sferze bliżej nieokreślonej. 

Na pytanie: czy uda się ją otworzyć do końca roku, rzecznik odpowiedział: Na pewno będzie już czynna na przyszłoroczne Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej do lat 21, na które prezydent Andrzej Dziuba zaprosił prezydenta RP, Andrzeja Dudę. 

Sklep kibica GKS Tychy - od dziś. W planach jest także restauracja 

Wielkie otwarcie sklepu kibica GKS Tychy zaplanowane jest na dziś na godz. 16-19. W programie: pokaz mody, w wykonaniu zawodników GKS Tychy, muzyka na żywo, atrakcje dla dzieci, specjalne rabaty, upominki do każdych zakupów. Na co dzień sklep będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 oraz w dni meczowe od 11 do rozpoczęcia meczu. Sklep nie jest duży, zajmie około 50 m kw. O wiele większa jest tutejsza siłownia, która zajmuje 1300 m kw. Natomiast restauracja będzie miała 728 m kw. 

Źródło: dziennikzachodni.pl

poniedziałek, 25 lipca 2016

Wielkie otwarcie Tyskiej Galerii Sportu


Już 30 lipca na Stadionie Miejskim Tychy (ul. Edukacji 7) nastąpi wielkie otwarcie Tyskiej Galerii Sportu. Wśród atrakcji - zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem, pokazy sportowe, studio komentatorskie i wiele innych.

Tyska Galeria Sportu to nowy oddział Muzeum Miejskiego w Tychach. Unikatowe na skalę kraju miejsce w niebanalny sposób opowiadać będzie o historii tyskiego sportu i jego najwybitniejszych przedstawicielach. Ekspozycja stała Tyskiej Galerii Sportu, ulokowanej na nowoczesnym Stadionie Miejskim, to niezwykła, pełna emocji opowieść o sportowej pasji. Bo choć Tychy są młodym miastem, to na sportowych arenach osiągnęły już wiele. Na wystawie nie zabraknie więc gwiazd wielkiego formatu, zarówno tych z przeszłości, jak i współczesnych.

W Tyskiej Galerii Sportu poznamy sportowe historie m.in. medalistów olimpijskich: piłkarza Romana Ogazy, lekkoatletki Lucyny Langer-Kałek czy kajakarki Karoliny Naji. Wyjątkowe miejsce zajmuje temat piłki nożnej i hokeja, w których to dyscyplinach tyscy sportowcy wielokrotnie odnosili wielkie sukcesy.

Na wystawie znajdziemy nietypowe eksponaty, które były świadkami najważniejszych wydarzeń sportowych w Tychach i z udziałem tyszan na arenach światowych. Sportowe pamiątki do TGSu przekazali m.in. Arkadiusz Milik, Jerzy Dudek, Mariusz Czerkawski, Henryk Gruth, Krzysztof Oliwa, Zygmunt Hanusik, Karolina Naja, Lucyna Langer-Kałek, Aleksandra Jagieło, Karolina Hamer i Marcin Held. Prawdziwą perełką wśród eksponatów jest koszulka firmy “Puma”, w której piłkarze GKS-u Tychy rozgrywali w 1976 roku słynne mecze w Pucharze UEFA z 1.FC Koeln.

Idea galerii przypadła do gustu sportowcom. - Tyska Galeria Mistrzów to świetny pomysł. Podczas gry w GKS-ie Tychy miałem wokół siebie wielu świetnych zawodników. Jest mi niezmiernie miło, że teraz mogę się znaleźć w tak znakomitym towarzystwie. Dobrze, że w mieście szanuje się nasze osiągnięcia - mówi Henryk Gruth, słynny hokeista, czterokrotny olimpijczyk.

Z powstania nowego miejsca cieszy się także Karolina Naja, medalistka olimpijska i mistrzyni świata w kajakarstwie: - Tychy to moje rodzinne miasto. Tu zaczynałam treningi, w barwach tyskiego klubu odnosiłam pierwsze sukcesy. Cieszę się, że dzięki Tyskiej Galerii Sportu tyszanie dowiedzą się więcej o mojej dyscyplinie sportu.

30 lipca już od godz. 10.00 na odwiedzających TGS czekać będą liczne atrakcje. Poza zwiedzaniem ekspozycji z przewodnikiem na terenie przed stadionem będzie można m.in. przyglądać się pokazom futbolu amerykańskiego, judo i aikido, wziąć udział w profesjonalnej rozgrzewce z instruktorami, przymierzyć stroje sportowe czy spróbować swoich sił w roli komentatora. Wspólne sportowe zabawy potrwają do godziny 15.00. Przez cały czas będzie można zwiedzać salę ekspozycyjną TGS.

Od 30 lipca Tyska Galeria Sportu będzie otwarta dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00. Chętni będą mogli zobaczyć ekspozycje także w dni meczowe - od 2 godzin przed meczem do jego zakończenia. Wraz z początkiem września Tyska Galeria Sportu zainicjuje stałe cykle edukacyjne i lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.


Źródło: umtychy.pl

Blisko 2 tys. mkw. dla fitnessu w Gemini Park Tychy


Popularna sieć klubów fitness - Fabryka Formy poszerzy ofertę Gemini Park Tychy, Centrum handlowe realizowane jest przez krakowskiego dewelopera Gemini Holding. Firma zajmie lokal o powierzchni blisko 1,8 tys. mkw.

Fabryka Formy SA od 2009 roku prowadzi działalność w obszarze Fitness&Wellness. Przyjęty przez spółkę model biznesowy zakłada budowę nowoczesnej sieci centrów fitness w Polsce.

– Fabryka Formy Centrum Fitness na kolejną ze swoich lokalizacji wybrała obiekt Gemini Park Tychy. O naszej współpracy zdecydowała dogodna lokalizacja oraz fakt, że będzie to nowoczesny, wielkopowierzchniowy obiekt handlowy, który będzie także centrum rodzinnym – mówi Ireneusz Sęk, prokurent, Fabryka Formy.

Fabryka Formy to kolejny wielkopowierzchniowy najemca obiektu. Umowy najmu podpisały też m.in. sieci: H&M (2 tys. mkw.), Jysk (1100 mkw.), Piotr i Paweł (1500 mkw.), RTV Euro AGD (1200 mkw.) czy Martes Sport (970 mkw.).

Gemini Park Tychy będzie trzecią z kolei inwestycją spółki Gemini Holding. Centrum zaplanowane zostało jako wielkopowierzchniowy obiekt handlowy, liczący około 36 tys. mkw. powierzchni najmu, wraz z parkingiem mieszczącym ok. 1100 pojazdów. Będzie w nim funkcjonowało przeszło 130 lokali handlowych, gastronomicznych, oraz punktów usługowych.

Otwarcie centrum handlowego zaplanowano na IV kwartał 2017 roku.

Za komercjalizację obiektu odpowiedzialna jest firma CBRE.

Źródło: propertynews.pl

Topliga dla Sokołów


W rozegranym w sobotę, 23 lipca finale PLFA I drużyna Tychy Falcons pokonała Wrocław Outlaws 54:21. Tym samym zespół ze Śląska zapewnił sobie awans do Topligi.

Dwóch godnych siebie rywali spotkało się w pierwszoligowym finale. Niepokonani zwycięzcy południa, Tychy Falcons, a także dominujący na północy Wrocław Outlaws. Za sprawą lepszego bilansu przywilej własnego boiska zapewniły sobie Sokoły i to one zrobiły wszystko, aby sobotnie popołudnie było prawdziwym świętem futbolu dla licznie zgromadzonej publiczności. Banici nie byli stawiani w roli faworytów, ale drużyna znana z silnego charakteru nie zamierzała poddać się bez walki, choć mecz długimi momentami nie układał się po jej myśli.

Już pierwsza seria ofensywna przyniosła błyskawiczne prowadzenie Falcons. Atak zakończony precyzyjnym podaniem Keitha Raya do Grzegorza Dominika dał jasny znak, że rekordowe Sokoły nie zamierzają zwalniać tempa. Banici odpowiedzieli konsekwentną ofensywą, która przesuwała się po boisku bez większego respektu przed rywalem. Nie udało się zdobyć przyłożenia, ale skuteczne kopnięcie z pola w wykonaniu Kamila Gorzki bardzo zmotywowało gości. Outlaws nie dopuścili rywali do gry w ataku i po odzyskaniu krótkiego kopnięcia rozpoczęli kolejną serię ofensywną. Zaskoczone Sokoły dały sobie wbić przyłożenie po podaniu Mariusza Góreckiego do Jarosława Stopczyńskiego i oddały przeciwnikowi prowadzenie po raz pierwszy w meczu. Dwie z rzędu punktowe serie Banitów podziałały na gospodarzy pobudzająco. W końcówce pierwszej kwarty po raz pierwszy „wystrzelił” Jacek Wróblewski zamieniając na touchdown krótkie podanie Keitha Ray’a.

Drugą kwartę znakomicie rozpoczęli Outlaws serwując Sokołom smakowitą bombę. Długie, blisko 50-jardowe podanie do Tomasza Soski posłał Mariusz Górecki i prowadzenie po raz kolejny przeszło w ręce wrocławian. W tym momencie zaczęły się jednak poważne problemy Outlaws. Falcons, jak to mają w zwyczaju, nie przestali punktować, a zacieśnili defensywę, która coraz skuteczniej zatrzymywała przeciwników. Do przerwy gospodarze meldowali się w polu punktowym trzykrotnie nie pozwalając Banitom na odpowiedź. 17-punktowe prowadzenie Sokołów zostało stworzone za sprawą biegu Daniela Kulawiaka, wspaniałej akcji powrotnej po odkopnięciu w wykonaniu LaParisha Lewisa, a także Łukasza Szelongiewicza wykorzystującego kolejne precyzyjne dogranie Ray’a.

Pomimo niekorzystnego obrotu sytuacji, po zmianie stron kolejny zryw zaprezentowali Banici. Długa urozmaicona seria ofensywna zakończyła się krótkim biegiem Mariusza Góreckiego, który dał, jak się miało okazać, ostatnie finałowe punkty dla Outlaws. Krzysztof Wydrowski próbował zaskoczyć rywali sporym wachlarzem bardzo różnorodnych ustawień w ofensywie, ale Sokoły poczuły już smak zbliżającej się wygranej. Podobnie jak w meczu półfinałowym zarówno obrona, jak i atak zwiększały intensywność i wskoczyły na najwyższe obroty nie pozostawiając przeciwnikowi złudzeń. Dwukrotnie punktował rozgrywający świetne spotkanie Jacek Wróblewski, a jedno przyłożenie dołożył Paweł Szepiszczak. Wynik spotkania ustaliła ciekawa akcja podczas dwupunktowego podwyższenia. Po mocnym biegu Mateusza Błazika piłka znalazła się w rękach ofensywnego liniowego Adriana Gabrysia. Ten nie zastanawiając się długo wykorzystał prezent i zdobył swoje pierwsze ligowe punkty w karierze. Wysokie zwycięstwo Falcons stało się faktem, a Sokoły mogły rozpocząć mistrzowską celebrację.

- Wrocław zaprezentował dzisiaj kawał dobrego futbolu, a my pomimo nieco słabszego początku rozkręcaliśmy się z minuty na minutę. Każdy dawał z siebie wszystko i każdy zasługuje na wielką pochwałę. Wygraliśmy jako drużyna. Podobnie jak Lowlanders będziemy chcieli zaskoczyć całą Polskę. Myślę, że mamy na to spore szanse - powiedział Aksel Kocyła, ofensywny liniowy Falcons.

- Falcons są drużyną kompletną. Ich ofensywa nie ma sobie równych na poziomie PLFA I, a na wielkie słowa uznania zasługuje ustawiający ją Michał Kołek. Krąży opinia, że Falcons to tylko obcokrajowcy. Zupełnie się z tym nie zgadzam. Wielu ludzi w ich składzie to gracze wybitni, a polski fundament prezentuje się świetnie. To najwyższa porażka w naszej krótkiej historii, ale na pewno nas to nie załamuje. Będziemy dalej dążyć do tego by radzić sobie z najlepszymi - powiedział Mateusz Guber, ofensywny liniowy Wrocław Outlaws.

Tytuł MVP spotkania nieprzypadkowo trafił w ręce Jacka Wróblewskiego. Biegacz będący wychowankiem Saints Częstochowa punktował niemal za każdym razem kiedy dostawał piłkę w ręce i był wielką siłą napędzającą ofensywę Falcons. Na słowa uznania zasługuje Keith Ray, który tym razem podał na cztery przyłożenia i przekroczył tym samym barierę 50 touchdownów zdobytych w sezonie. Paweł Szepiszczak, wraz z Grzegorzem Dominikiem i Łukaszem Szelongiewiczem świetnie prezentowali się na skrzydłach, a w defensywie brylowali liniowi Arkadiusz Kanicki, Michał Bury i Krzysztof Richter oraz linebacker Jacek Kozub.

Wśród gości dobre zawody rozegrał Jarosław Stopczyński, a także Tomasz Soska skutecznie łapiący podania Mariusza Góreckiego. W defensywie szczególnie w początkowej fazie meczu wyróżniał się Tomasz Markiewicz, a kolejną dobrą partię rozegrał Dawid Jędrasik.

Po zakończeniu spotkania bardzo sympatyczny gest względem zwycięzców uczynili gracze Outlaws, którzy stworzyli szpaler dla odbierających złote medale Falcons. Dla Banitów sezon jeszcze się nie skończył, a za tydzień zmierzą się w meczu barażowym z Kozłami Poznań o ostatnie miejsce w Toplidze. Sokoły kończą perfekcyjne rozgrywki z rekordową średnią punktów zdobywanych w ofensywie. Atak wrzucający rywalom 59,9 punktu w każdym z meczów na stałe wpisze się w annałach Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Za rok przekonamy się czy wysoko fruwające Sokoły zdołają powtórzyć swoje wyczyny w walce z najlepszymi w kraju.

Tychy Falcons - Wrocław Outlaws 54:21 (12:9; 20:6; 6:6; 16:0)

I kwarta
6:0 przyłożenie Grzegorza Dominika po 10-jardowej akcji po podaniu Keitha Ray’a
6:3 25-jardowe kopnięcie z pola Kamila Gorzki
6:9 przyłożenie Jarosława Stopczyńskiego po 21-jardowej akcji po podaniu Mariusza Góreckiego
12:9 przyłożenie Jacka Wróblewskiego po 5-jardowej akcji po podaniu Keitha Raya

II kwarta
12:15 przyłożenie Tomasza Soski po 43-jardowej akcji po podaniu Mariusza Góreckiego
20:15 przyłożenie Daniela Kulawiaka po 12-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Pawła Szepiszczaka po podaniu Keitha Ray’a)
26:15 przyłożenie LaParisha Lewisa po 75-jardowej akcji powrotnej po odkopnięciu piłki przez Outlaws
32:15 przyłożenie Łukasza Szelongiewicza po 10-jardowej akcji po podaniu Keitha Ray’a

III kwarta
32:21 przyłożenie Mariusza Góreckiego po 2-jardowej akcji biegowej
38:21 przyłożenie Jacka Wróblewskiego po 30-jardowej akcji biegowej

IV kwarta
46:21 przyłożenie Pawła Szepiszczaka po 8-jardowej akcji po podaniu Keitha Ray’a (podwyższenie za dwa punkty Grzegorza Dominak po podaniu Keitha Ray’a)
54:21 przyłożenie Jacka Wróblewskiego po 45-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Adriana Gabrysia)

Mecz obejrzało 800 widzów.

MVP meczu: Jacek Wróblewski (running back Tychy Falcons)


Źródło: etychy.org

niedziela, 24 lipca 2016

Zderzenie motocykla z osobówką na DK1


24 lipca po godzinie 16 na ulicy Beskidzkiej (DK 1) na pasie w kierunku Pszczyny w rejonie straży pożarnej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem motocykla i samochodu osobowego. 

Kierujący motocyklem Honda utracił panowanie nad swoim jednośladem i uderzył w tył jadącej przed nim Hondy. Na miejsce wezwane zostały wszystkie służby; trzy zastępy JRG Tychy (GBA, GBA, SCRt), ZRM i patrol drogówki. Dwie osoby podróżujące motocyklem zostały zabrane do szpitala na badania, podróżującym osobówką nic się nie stało. W miejscu zdarzenia droga został zwężona do jednego pasa – tworzyły się korki. 

Tyscy policjanci prowadzą dalsze czynności w sprawie tego zdarzenia.


Źródło: 112tychy.pl

sobota, 23 lipca 2016

XIV Kryterium Fiata: Kolarskie święto w Tychach


Patryk Stosz, mistrz Polski orlików w jeździe na czas, został triumfatorem 14. edycji Wyścigu Kolarskiego Tyskie Kryterium Fiata. Zaliczana do punktacji mistrzostw Polski impreza, zgromadziła na starcie kolarzy, jeżdżących w czołowych krajowych teamach oraz wiele… kolarskich znakomitości sprzed lat.

Wśród nich byli m.in. Ryszard Szurkowski, Józef Gawliczek, Zbigniew Szczepkowski, Bohdan Szczygieł, Mirosław Uryga, nie mówiąc o Zygmuncie Hanusiku, dyrektorze wyścigu i głównym organizatorze imprezy. Dopisała pogoda i frekwencja – na starcie stanęło 238 uczestników, w tym 20-osobowa grupa najmłodszych – nie zrzeszonych w klubach. Tutaj najstarsi mieli po 11 lat, a najmłodsze – Ania Kowalczyk i Hania Lubowiecka – po 4 lata. Potem na trasę wyruszyli kolarze ścigający się w klubach – we wszystkich kategoriach wiekowych, a na zakończenie odbyło się kryterium. Zawodnicy w kat. orlik i elita mieli do pokonania 25 okrążeń (ok. 50 km).

Jak zwykle emocji nie brakowało, bo już na pierwszych okrążeniach zanotowaliśmy ucieczkę, która zadecydowała o losach wyścigu. W tej ucieczce znalazł się Patryk Stosz, który zbierał bonusy niemal na każdym punktowanym okrążeniu. Choć peleton próbował dogonić grupę, szybko stało się jasne, że ucieczka ma szanse powodzenia, zwłaszcza, że Patryka wspierał kolega z drużyny CCC Sprandi Polkowice Jakub Kaczmarek, który także zabrał się w ucieczce. Pierwszy linię mety przejechał Patryk Stosz, którzy był najlepszy w dwóch kategoriach wiekowych – wśród orlików oraz seniorów i zgarnął dwie główne nagrody. Warto jednak dodać, iż trójka kolarzy – Stosz, Dominik Oborski i Mateusz Grabis – minęła linię mety notując ten sam czas 1:05.10. Wygrali jednak w podanej kolejności, bo w kryterium liczy się liczba punktów, zdobytych na punktowanych okrążeniach.

Dodajmy, iż zwycięzca – Patryk Stosz – jest podopiecznym Tomasza Brożyny, znakomitego przed laty kolarza, olimpijczyka z Atlanty i Aten, byłego zawodnika znanej grupy zawodowej Banesto, w barwach której jechał w Tour de France i Giro.

- Bardzo odpowiada mi tyska trasa, z długim i łagodnym podjazdem i finiszem pod górę – powiedział Patryk Stosz. – Lubię się też ścigać w słońcu, więc czułem się dziś bardzo dobrze. Inna sprawa, że przyjechały mocne zespoły i trzeba się było nieźle napracować, by wygrać. Na szczęście pomogli mi koledzy z drużyny, w tym Jakub. „Dociągał” mnie do ucieczek, które inicjowali inni i mogłem spokojnie punktować. We dwójkę zrobiliśmy bardzo dobrą kolarską robotę. Ten wyścig był zaliczany do klasyfikacji mistrzostw Polski. Nie nastawiałem się na tę konkurencję, ale idzie mi bardzo dobrze i kto wie czy będę walczył o medale.

Tyskie Kryterium Fiata znakomicie zorganizowało Kolarskie Towarzystwo Sportowe oraz prezydent Tychów, MOSiR i Komenda Miejska Policji.

Oto wyniki w poszczególnych kategoriach.

Żaki: Kajetan Wąsowicz (Kolejarz Częstochowa), 2. Łukasz Ciecior (Ziemia Opolska), 3. Mikołaj Szulik (Klub Kolarski Żory); młodziczki i juniorki młodsze: 1. Edyta Gołek (UKS Pszczyna), 2. Aleksandra Woźniak (KK Tramwajarz), 3. Małgorzata Dąbrowska (Atom Dzierżoniów); młodzicy: Konrad Trzęsowski (KTK Kalisz), 2. Marcel Kazen, 3. Mateusz Bylica (obaj Kolejarz Jura Częstochowa); master, VIP: 1. Piotr Szafraniec, 2. Rafał Sekta, 3. Wojciech Wardzak; juniorzy młodsi: 1. Vladimir Miksanik (Stara Ves), 2. Kacper Płtorak (Deichmann Sobótka), 3. Eric Vavra (Stara Ves); juniorzy: 1. Dawid Migas (Ziemia Brzeska), 2. Petr Trachtulec (Feso Petrvald), 3. Paweł Szóstka (Deichmann Sobótka); juniorki: 1. Aurelia Nerlo (Atom Dzierżoniów), 2. Karolina Perekitko (Pacific Nestle), 3. Sandra Traczyk (Atom Dzierżoniów).

Elita kobiet: 1. Marta Lach (Atom Sobótka), 2. Ewelina Szybiak (Atom Dzierżoniów), 3. Łucja Pietrzak (Atom Sobótka).

Tyskie Kryterium Fiata. Orlicy i elita: 1. Patryk Stosz (CCC Sprandi Polkowice 37 pkt., 2. Dominik Oborski (UCI Continental) 31 pkt., 3. Mateusz Grabis (Chrobry Scott Głogów) 14 pkt., 4. Damian Sławek (Cartusia Kartuzy) 9 pkt., 5. Wojciech Sykala (Tarnovia Tarnovo).


Źródło: tychy.pl

Prace na Żwakowie: rondo i most


Trwa budowa ronda łączącego ulice Żorską, Myśliwską i Legionów Polskich. Niebawem rusza kolejna inwestycja na Żwakowie. Tym razem mieszkańcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami na ulicy Borowej, gdzie przebudowany zostanie przepust, jakim płynie Potok Przegon.

W ramach zadania przebudowany zostanie mostek nad Potokiem Przegon i przepust, który przeprowadza wodę pod ulicą Borową (pomiędzy skrzyżowaniami z Jaśkowicką i Myśliwską). Aktualnie jest to żelbetowa rura o średnicy jednego metra. Nowy przepust zostanie wykonany w zupełnie innej technologii. Będzie to rura stalowa spiralnie karbowana, której długość wyniesie około 14 metrów. Rura będzie miała owalny przekrój, a jej średnica w najszerszym miejscu wyniesie nieco ponad 2 metry.

Zmieni się też przekrój drogi. Obecnie nad potokiem osobno przeprowadzona jest jezdnia, a osobno kładka po której chodzą piesi. Po przebudowie ruch odbywać się będzie na jednym poziomie; zlikwidowana zostanie przerwa pomiędzy kładką a drogą. Oprócz tego, po wschodniej stronie drogi zostanie wybudowany chodnik. Wyremontowana zostanie też droga, która zyska nową, asfaltową nawierzchnię oraz istniejący chodnik po drugiej stronie ulicy (pracę będą realizowane na około 200-metrowym odcinku od budynku 147 w kierunku ulicy Myśliwskiej i przedszkola).

Na czas wymiany przepustu most w ulicy Borowej zostanie zupełnie rozebrany i nie będzie możliwości przejazdu przez drogę. O dokładnym terminie rozbiórki i zmianach w organizacji ruchu MZUiM poinformuje w najbliższym czasie.

Inwestycja warta blisko pół miliona złotych ma być gotowa końcem roku. Przetarg na jej realizację wygrała firma JKM z Mikołowa.

Źródło: tychy.pl

czwartek, 21 lipca 2016

Uwaga! Zboczeniec, który się obnażał zatrzymany!


Tyskie mamy ostrzegały się nawzajem przed niebezpieczeństwem czyhającym na ich dzieci. W mieście grasował mężczyzna, który obnażał się przed najmłodszymi i prezentował im swoje genitalia. Jednej z kobiet udało się sfotografować ekshibicjonistę. Na szczęście zboczeniec jest pojmany!

Wpis ostrzegający przed mężczyzną pojawił się na facebookowym forum grupy "tyskie zrzeszenie mam". Jedna z użytkowniczek umieściła tam zdjęcie mężczyzny bez spodni. Fotografia była opatrzona następującym komentarzem: "„piszę, żeby was ostrzec przed mężczyzną, który chodzi po kilku osiedlach i niestety obnaża się publicznie, a co najgorsze robi to przy dzieciach. Dzisiaj byłam świadkiem, gdy na placu, przy którym mieszkam zrobił to przy dziewczynce, która przestraszona uciekła do klatki. Bądźcie ostrożne ponieważ on często chodzi po osiedlu H i osiedlu C. Kolega, który zobaczył, co robi ten facet, wybiegł za nim, lecz tamten niestety uciekł".”

Informacja ta była przekazywana dalej za pośrednictwem internetu, a samo zdjęcie robi swoistą furorę. Mamy informację, ze mężczyzna ten został zatrzymany. - Dostaliśmy zgłoszenie i 17 lipca zatrzymano go na ul. Żwakowskiej. To 34-letni mieszkaniec Tychów. Mężczyzna rzeczywiście obnażał się. Miał 0,5 promila alkoholu we krwi. Lekarz, który go badał, zdecydował o przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego - powiedziała Barbara Kołodziejczyk, rzecznik prasowy tyskiej policji.

Teraz stróże prawa muszą sprawdzić, czy rzeczywiście zboczeniec obnażał się przed dziećmi. Jeśli mu to udowodnią grozi mu do 3 lat więzienia.

Źródło: fakt.pl

Potrącanie pieszej na ul. Czarnieckiego


Tyscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło na ul. Czarnieckiego w Tychach. Kierujący oplem potrącił 15-latkę, która przebiegała przez jezdnię. Poszkodowana z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.

Do zdarzenia doszło wczoraj przed godziną 12.00 w Tychach na ul. Czarnieckiego. 33-letni tyszanin kierujący samochodem marki Opel Astra potrącił 15-latkę. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że dziewczyna przebiegała przez jezdnię i wbiegła na samochód. W wyniku zdarzenia poszkodowana doznała obrażeń ciała w postaci wstrząśnienia mózgu oraz urazu nogi. Młoda tyszanka trafiła do szpitala. Tyscy policjanci wyjaśniają szczegóły okoliczności zaistniałego zdarzenia.

Źródło: KMP Tychy

środa, 20 lipca 2016

Kryterium Fiata – o punkty mistrzostw Polski


Po raz 14. Kolarskie Towarzystwo Sportowe wraz z prezydentem Tychów, MOSiR i KM Policji w Tychach organizują wyścig kolarski Tyskie Kryterium Fiata. Zawody rozegrane zostaną 23 lipca, a start i meta usytuowane będą przy OW Paprocany.

- W imprezie wystartuje czołówka polskich kolarzy, specjalizujących się w kryteriach ulicznych – powiedział Zygmunt Hanusik, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego kolarstwa, obecnie trener i organizator wyścigu. – Kolarskie Kryterium Fiata organizowane są bowiem w ramach mistrzostw Polski w tej kolarskiej konkurencji. Za moich czasów, kryteriów było niewiele, bardzo popularne natomiast były wyścigi na torach żużlowych na stadionach. Startowaliśmy w konkurencjach torowych, jak sprint, wyścig australijski, wyścig drużynowy. Są kolarze, którzy specjalizują się w kryteriach ulicznych, bo wymagają specyficznych umiejętności. Zawsze lubiłem wyścigi na torach i właśnie sprinterskie końcówki etapów na ulicach miast.

Tyskie kryterium rozegrane zostanie w kilku kategoriach (kobiety i mężczyźni): elita, orlik, junior, junior młodszy, młodzik, żak. Organizatorzy zapraszają także dzieci i młodzież niezrzeszona do lat 13, po okazaniu pisemnej zgody rodziców w tym zakresie. Start i meta będą przy obok parkingu przy OW Paprocany. Kolarze pojadą jezdnią wschodnią ul. Sikorskiego do skrzyżowania z ul. Targiela, potem nawrót na południowo-zachodnią cześć ul. Sikorskiego – do skrzyżowania z ul. Żółkiewskiego – kolejny nawrót i do mety. Kryterium elity i orlików – 50 km (25 okrążeń). Jak informują organizatorzy, godz. 9 – 16 może być utrudniony przejazd ul. Sikorskiego – od skrzyżowania z ul. Targiela do skrzyżowania z ul Żółkiewskiego. Będzie jednak możliwy bezkolizyjny przejazd tymi skrzyżowaniami i wjazd do osiedla Z od strony ul. Targiela i ul. Beskidzkiej.

Zgłoszenia na mail: ktstychy@gmail.com do 22.07 i przed zawodami od godz. 9. Start pierwszej grupy (żaki) – godz. 10, kryterium elity i orlików – 14.30.


Źródło: tychy.pl

wtorek, 19 lipca 2016

Burzenie ZEG-u w Tychach. A w ruinach jest lokator...


Burzenie ZEG-u w Tychach trwa od kwietnia, ale budynek nadal dumnie góruje nad miastem. Demontują, co się tylko da, jednak sama konstrukcja ciągle stoi. Dlaczego?

Burzenie Zakładu Elektroniki Górniczej trwa już trzeci miesiąc, ale budynek nie znika w tempie, w jakim dziś burzy się takie obiekty. Co wstrzymuje prace? Okazuje się, że burzony budynek ma ciągle jeszcze jednego lokatora. Jest nim firma Orange, która zajmuje jedno z pomieszczeń na parterze. Dlaczego zwleka z wyprowadzką? Na to pytanie nie udało się nam uzyskać odpowiedzi. Do chwili zamknięcia tego numeru rzecznik Orange nie przysłał nam odpowiedzi na nasze pytanie. 

Przeszkodą w burzeniu jest też mozaika autorstwa Franciszka Wyleżucha, która czeka na demontaż i przeniesienie na teren Zespołu Szkół nr 5 im. Hanny i Kazimierza Wejchertów, czyli dawnej budowlanki. Będzie to skomplikowany i kosztowny proces. 

- Mozaika jest integralną częścią budynku, dlatego też musi zostać usunięta wraz z pokaźnym fragmentem niestabilnej elewacji, podzielona na kilka mniejszych części, a następnie obudowana metalową konstrukcją. Prac nie ułatwia niskiej jakości podłoże, na którym została wykonana: pokaźny fragment mozaiki powstał na betonowej podstawie, zaś pozostała część na pustakach PGS. A koszt rozbiórki tego dzieła o powierzchni 12 m kw., szacuje się na około 100 tys. zł - mówi kierownik Jacek Głuch. Burzeniem ZEG-u zajmuje się firma P.H. Carbo-Stal. Ta sama, która demontowała budynek DOKP przy Spodku w Katowicach. 

- Do rozbiórki tego obiektu w Tychach użyjemy specjalistycznego sprzętu, w tym koparki Hitachi, która jest najwyższą koparką wyburzeniową w Polsce. Jej ramię mierzy 51 m. Obecnie znajduje się w Lublinie, skąd ma zostać przetransportowana do Głogowa - mówi kierownik Głuch. Dopiero później koparka ta zacznie pracować w Tychach. Ma stanąć w miejscu, gdzie na razie jest jeszcze mozaika. Dopóki nie zostanie wymontowana, dopóty koparki nie będzie można tutaj sprowadzić. Burzenie ma potrwać do października.


Źródło: dziennikzachodni.pl

Światowe Dni Młodzieży w Tychach


Za kilka dni do Tychów przyjedzie kilkuset pielgrzymów m.in. z Włoch, Pakistanu, Meksyku, Chin, Polinezji i Antyli Holenderskich, by uczestniczyć w 31. Światowych Dniach Młodzieży. Główne uroczystości odbędą się w Krakowie, ale inne miasta także przygotowują się na to wydarzenie.

W Tychach w tych dniach odbędą się spotkania, spektakle, kino plenerowe, koncerty, z których największy na kilkanaście tysięcy osób na Stadionie Miejskim 24 lipca (w niedzielę). Do piątku (22 lipca) w Miejskim Centrum Kultury w Tychach oraz w dniu koncertu (24 lipca) w kasach przy stadionie można odbierać darmowe bilety do udziału w tym wydarzeniu. Do rozdania blisko 4 tysiące biletów.

- Przygotowaliśmy dla pielgrzymów przybywających do naszego miasta szeroki program kulturalny i rozrywkowy, aby poznali nasze miasto, naszą kulturę, a w szczególności naszych mieszkańców. Serdecznie zapraszam ich do udziału w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję i korzystania z licznych atrakcji, które oferuje nasze miasto. Tychy to dobre miejsce – także dla Pielgrzymów, niech więc czas w nich spędzony przyniesie wiele radości i zachęci do kolejnych odwiedzin w przyszłości – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

W ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury zaplanowano kino plenerowe, będzie można zobaczyć filmy „Chce się żyć” oraz „Barwy ochronne”. Na placu Baczyńskiego odbędą się koncerty m.in. Kapeli ze Wsi Warszawa, zespołu Turnioki, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej, który zaprezentuje „Missa Nova - Msza jazzowa” oraz „Muzyka Świata”. Kulminacyjnym punktem pobytu pielgrzymów w Tychach będą uroczystości na Stadionie Miejskim przy ul. Edukacji, które zaplanowano na 24 lipca. Tego dnia na scenie wystąpi Mietek Szcześniak oraz tyski chór God's Property.

- Imprezy w Teatrze Małym (występy Ireneusza Krosnego) i w Mediatece (spotkania z Jackiem Jawieniem) są imprezami tylko i wyłącznie dostępnymi na podstawie paszportu pielgrzyma. Natomiast wszystkie pozostałe imprezy są otwarte dla wszystkich mieszkańców naszego miasta - mówi Piotr Solik – pełnomocnik prezydenta miasta Tychy ds. organizacji ŚDM.

Bilety do udziału w koncercie na stadionie są darmowe - wystarczy do piątku (22 lipca) do godziny 15.30 zgłosić się z dowodem osobistym i numerem pesel do Miejskiego Centrum Kultury w Tychach (ul. Bohaterów Warszawy 26) lub w niedzielę (24 lipca) do jednej z dwóch kas przy Stadionie Miejskim od ulicy Edukacji pomiędzy godziną 14.00 a 16.00. (Stadion zostanie otwarty od 13.30)

Od soboty, 23 lipca, od godz. 18 parkingi przy Stadionie Miejskim ze względów bezpieczeństwa będą zamknięte.

- W dniu imprezy (24 lipca) nie będzie można parkować pod stadionem samochodami prywatnymi ani autobusami. Zachęcamy wszystkich do korzystania z komunikacji miejskiej lub przespacerowania się na stadion – mówi Piotr Solik, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji ŚDM.

Dla pielgrzymów organizowane będą również wyjazdy m.in. do Bierunia (kościół św. Walentego), Łazisk (Muzeum Energetyki), Pszczyny (Zagroda Żubrów, Skansen i Muzeum Zamkowe).

Na stadion nie będzie można wnieść także żadnych napojów (nawet w plastikowych butelkach), jedzenia i alkoholu, ani żadnych przedmiotów niebezpiecznych.

Co istotne dla rodziców – nie będzie można również wnosić soczków dla dzieci. Wszystko to będzie można kupić na terenie obiektu, gdzie zostaną zlokalizowane stoiska gastronomiczne.

- To impreza masowa, dlatego musimy dostosować się do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa – wyjaśnia Piotr Solik.

Każdy, kto zdecyduję się przyjechać na uroczystości Tygodnia Misyjnego w Tychach samochodem, powinien włożyć za przednią szybę białą kartkę formatu A4 z napisem „ŚDM”. Wtedy służby – policja i straż miejska – będą je kierowały na wolne parkingi wokół stadionu.

Poza przygotowanymi atrakcjami pielgrzymi będą mogli także za darmo korzystać z basenu miejskiego oraz urządzeń rekreacyjnych na terenie OW Paprocany.

- Mam nadzieję, że pielgrzymów zainteresuje również wizyta w Muzeum Miejskim, gdzie będą mogli zapoznać się z historią naszego regionu. Chcemy, aby pielgrzymi poczuli to o czym mieszkańcy naszego miasta już wiedzą, że Tychy to dobre miejsce – dodaje Solik.

Dla wszystkich pielgrzymów specjalnie na tę okazję przygotowano informator o mieście w języku angielskim i włoskim, w którym m.in. krótko można znaleźć krótką historię naszego miasta i opis najciekawszych miejsc wartych obejrzenia w Tychach.

W sumie do Tychów przyjedzie ok. 700 młodych katolików głównie z Włoch, ale również z: Meksyku, Pakistanu, Chin, Norwegii, Niemiec i Antyli Holenderskich.

- Zamieszkają w domach naszych parafian, skąd będą codziennie rano wyruszać, by wspólnie z innymi pielgrzymami modlić się, bawić, zwiedzać atrakcyjne miejsca Tychów czy odpoczywać. Ten czas potrwa do 25 lipca. W tym dniu nasi goście nas opuszczą, gdyż na czas Wydarzeń Centralnych ŚDM będą zakwaterowani na terenie stref wyznaczonych przez Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie – mówi ks. Adam Wycisk, wikary parafii św. Jadwigi Śląskiej w Tychach.

Pielgrzymom pomagać będzie grupa prawie 160 wolontariuszy.

Więcej informacji na stronie www.umtychy.pl/90

Program:

21 lipca (czwartek)
9.00 – 13.00 - przedstawienie grup, Eucharystia w parafii św. Krzysztofa,
9.30 – 13.00 - przedstawienie grup, Eucharystia w parafii św. Marii Magdaleny,
14.00 - spotkanie z himalaistą Jackiem Jawieniem w Mediatece (al. Piłsudskiego 16),
18.00 - Teatr Mały ul. Hlonda 1 – spektakl Ireneusza Krosnego (polski aktor, mim, specjalizujący się w pantomimie komicznej),
19.00 – Koncert wykonawców folklorystycznych na Placu Baczyńskiego m.in. zespół „Turnioki”, „Kapela ze Wsi Warszawa”,
21.15 - Kino plenerowe w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury (ul. Bohaterów Warszawy 26) - „Barwy ochronne” – Film Krzysztofa Zanussiego.

22 lipca (piątek)
16.00 - spotkanie z himalaistą Jackiem Jawieniem w Mediatece (al. Piłsudskiego 16),
18.00 - Teatr Mały ul. Hlonda 1 – spektakl Ireneusza Krosnego (polski aktor, mim, specjalizujący się w pantomimie komicznej),
19.00 - Koncert na Placu Baczyńskiego w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej - Małgorzata Maliszczak – „Missa Nova - Msza jazzowa” oraz „Muzyka Świata”,
21.15 - Kino plenerowe w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury (ul. Bohaterów Warszawy 26) – „Chce się żyć”,
21.30 - Spektakl plenerowy w Parku Miejskim Tyskiego Teatru Hom - inspirowany poezją Zbigniewa Herberta oraz fragmentami Księgi Rodzaju.

23 lipca (sobota)
Obchody w mieście:
17:00 - Msza Święta (kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny)
18:00 - spektakl teatralny "Chrzest Polski czyli jak to być mogło" na podstawie i z wykorzystaniem fragmentów tekstów Galla Anonima, Jana Długosza i biskupa Thietmara w wykonaniu aktorów Teatru Ludzi Upartych z Włocławka (Kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny).

Pielgrzymka szlakiem św. Jana Pawła II. Katowice (Katedra Chrystusa Króla) – Piekary Śląskie (Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej) – Katowice (Lotnisko Muchowiec).
9.00 – 13.00 Spotkanie grup w katedrze i w sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej. Posiłek.
Nawiedzenie bazyliki i obrazu Matki Bożej Piekarskiej. Katecheza – nauczanie społeczne św. Jana Pawła II i (grupy językowe).

15.00 – 22.30 Katowice – Lotnisko Muchowiec:
-15.00 Rozpoczęcie, koncert – prezentacja wspólnot międzynarodowych
-16.30 Góra Karmel – próba wiary (Eliasz – prorok jak ogień)
-17.00 Szkaplerz Matki Bożej – próba nadziei (Szkaplerz – szata, która chroni)
-17.30 Ogień Bożego Miłosierdzia – próba miłości (Bóg bogaty w miłosierdzie)
-18.15 Msza św.
-19.30 Posiłek
-21.00 Koncert, modlitwa, zabawa
-22.30 Zakończenie i wyjazd do parafii

24 lipca (niedziela)
Uroczystości na Stadionie Miejskim w Tychach przy ul. Edukacji 7:
15.00 – rozpoczęcie spotkania modlitwą – koronka do Bożego Miłosierdzia,
15.15 – przedstawienie państw i miast goszczących w Rejonie,
15.20 – śpiew hymnu ŚDM 2016,
15.25 – powitanie Gości przez koordynatora Rejonu,
15.30 – słowo Zastępcy Prezydenta Tychów – Darii Szczepańskiej,
15.40– konferencja ks. Michała Olszewskiego SCJ,
16.30 – świadectwa (m.in. Arkadio),
17.15 – pierwsza część koncertu. God’s Property,
18.00 – druga część koncertu. Mietek Szcześniak,
19.00 – zakończenie krótką modlitwą.


Źródło: umtychy.pl

Osobówką wjechał w pojazd służby drogowej


19 lipca około godziny 7.35 na trasie DK 86 w rejonie węzła z S1 (około 150 – 200m od salonu Toyoty) na pasie w kierunku Pszczyny doszło do zdarzenia drogowego. 

W samochód służb drogowych wjechał kierujący samochodem osobowym VW. O zdarzeniu natychmiast poinformowane zostały wszystkie służby. Na ratunek ruszyły trzy zastępy JRG Tychy (GBA, GCBA, SCRt), ZRM i patrol Policji. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez pracowników służby drogowej. Kierujący samochodem osobowym został zabrany do szpitala na dokładne badania. Ruch w miejscu zdarzenia odbywał się tylko jednym lewym skrajnym pasem, tworzyły się korki. Utrudnienia trwały około trzech godzin. 

Przyczyny i okoliczności tego zdarzenia są wyjaśniane przez tyskich policjantów.


Źródło: 112tychy.pl 

Twoje Tychy: Kup tanio działkę i wybuduj dom


Dzisiaj (19 lipca) rusza „Program wsparcia indywidualnego budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego”. O jego głównych założeniach rozmawiamy z Igorem Śmietańskim, zastępcą prezydenta ds. gospodarki przestrzennej.

Twoje Tychy: Jaki cel ma program, który właśnie dzisiaj rusza w mieście?

Igor Śmietański: Chcemy pobudzić rynek mieszkaniowy, a przede wszystkim zachęcić młodych ludzi, ale nie tylko ich, do wybudowania własnego domu i zamieszkania w nim. Pod koniec czerwca uprawomocniła się uchwała Rady Miasta Tychy z 19 maja br, która określa zasady na jakich będzie można nabyć od gminy prawo wieczystego użytkowania działki i uzyskać przy tym znaczną bonifikatę.

Co trzeba zrobić, by takie wieczyste prawo użytkowania działki uzyskać?

Warunkiem będzie m.in. wygranie przetargu i wybudowanie na danej działce domu w czasie nie dłuższym niż 5 lat. Dzisiaj właśnie rusza przyjmowanie zgłoszeń do przetargu. Udział w postępowaniu przetargowym jest otwarty, czyli każdy może się zgłosić. Mamy jednak jedno ograniczenie. W drodze przetargu można nabyć tylko jedną działkę.

Dlaczego tylko jedną?

Zależy nam, żeby z tego programu skorzystali przede wszystkim mieszkańcy. Taki zapis minimalizuje ryzyko, że ceny w przetargu będą podbijać deweloperzy. Oni z reguły są zainteresowani kupnem większego terenu pod zabudowę wielorodzinną lub szeregową. A nasz program, warto jeszcze raz podkreślić, jest skierowany do osób, które na zakupionej działce chcą wybudować dom i w nim zamieszkać. To warunek uzyskania bonifikaty, a co się z tym wiąże, znacznego obniżenia kosztów zakupu działki. Z tego przywileju nie skorzystają podmioty gospodarcze, które chcą wybudować dom, a potem na nim zarobić poprzez dalszą sprzedaż.

Na ile lat będzie przyznawane wieczyste prawo użytkowania działki?

Nieruchomości będą oddawane w wieczyste użytkowanie na 99 lat.

Czy program jest skierowany tylko do mieszkańców naszego miasta?

Nie, choć ich bardzo serdecznie również zachęcamy do udziału. Swoją ofertę kierujemy także do mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy chcieliby osiedlić się w naszym mieście.

Do kiedy można zgłosić swój udział w postępowaniu przetargowym?

Na chętnych czekamy dwa miesiące. Dokładnie do 20 września. Żeby być uprawnionym do wystartowania w licytacji konkretnej działki, trzeba będzie wpłacić wadium wysokości 10 proc. wartości ceny wywoławczej. Wadium nie będzie zwracane, jeżeli ktoś weźmie udział w postępowaniu przetargowym, wygra je i wycofa się z zakupu. W innych przypadkach pieniądze będą zwracane. Każda osoba może zgłosić chęć uczestnictwa w przetargu dla dowolnej ilości działek. Jednak po wygraniu jednej licytacji i zakupie jednej działki, taka osoba od razu będzie wykreślona z udziału w kolejnych postępowaniach.

Powiedzmy, że ktoś wpłaci wadium, wygra licytację i co dalej? Jak będzie wyglądała dalsza procedura?

Nabywca prawa użytkowania wieczystego w ramach naszego programu, przy zakupie uiści pierwszą opłatę wysokości 15 proc. wylicytowanej kwoty. Uzyskuje w tym momencie tytuł prawny do nieruchomości, pozwalający np. starać się o kredyt na budowę domu. W ciągu kolejnych 5 lat będzie musiał wpłacić co roku kolejny 1 proc. Po pięciu latach – jeżeli spełniony zostanie warunek wybudowania domu i zamieszkania w nim – nabywca będzie mógł zawnioskować o 75-procentową bonifikatę na kwotę pozostała do spłaty. Tutaj jest jeszcze jedna ważna informacja. W przypadku skorzystania z 75- procentowej bonifikaty, właściciela będzie obowiązywał 10-letni zakaz zbycia nieruchomości.

Co się stanie, jeśli ktoś nie dotrzyma wymaganych terminów i np. w ciągu pięciu lat nie wybuduje domu?

W razie niedotrzymania terminu zabudowy, ustalone zostaną dodatkowe opłaty roczne obciążające użytkownika wieczystego. Natomiast jeżeli nabywca korzystać będzie z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie ( w szczególności jeżeli w ogóle nie wybuduje na niej domu), wtedy umowa o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste będzie mogła ulec rozwiązaniu przed upływem określonego w niej terminu.

Jakie działki miasto wystawia na licytacje jako pierwsze?

Licytowane będą 24 działki w następujących lokalizacjach: ul. Mała Aleja Róż (8 działek o powierzchni od 929 do 1230 mkw), ul. Browarowa (12 działek o powierzchni od 760 do 811 mkw) i ul. Zimorodków (4 działki o powierzchni od 842 do 940 mkw).

Czy planujecie wystawić również inne działki?


Tak. To pierwsza transza działek przeznaczonych do zbycia w tym programie. Obecnie pracujemy już nad przygotowaniem kolejnych działek. W tej chwili są one dzielone geodezyjnie i uzbrajane. Mogę już powiedzieć, że w kolejnych transzach programu do sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przygotowywane są działki w takich lokalizacjach, jak: ul. Brzoskiwniowa (Czułów/zwierzyniec), ul. Przepiórek (Mąkołowiec), ul. Katowicka (Czułów), Plac Wolności (w pobliżu SP 1 i Muzeum Miejskiego), ul. Sosnowa (Obok Browaru Obywatelskiego), ul. Żorska (Żwaków) i ul. Poprzeczna (Jaroszowice).

Kiedy odbędą się licytacje pierwszej transzy działek?

Wczesną jesienią, 3 i 4 października.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Ewa Strzoda

***

Warto wiedzieć

Jeżeli jesteś zainteresowany uczestnictwem w programie lub chcesz uzyskać dodatkowe informacje, wejdź na stronę www.bip.umtychy.pl. Znajdziesz tam m.in. wszystkie ogłoszenia o przetargach wraz z mapami wskazującymi położenie nieruchomości, warunki przetargu, zarządzenie prezydenta dotyczące regulaminu przetargów na zbycie, zdjęcia nieruchomości z dokładnym opisem i wiele innych.

Źródło: tychy.pl

Utrudnienia w Tychach w dniu 24.07.2016 r. w związku z obchodami święta patrona podróżnych Św. Krzysztofa


Szanowni Pasażerowie!

Uprzejmie informujemy, że w związku z obchodami święta patrona podróżnych – Św. Krzysztofa, w niedzielę 24 lipca 2016 roku od godziny 12:00 do 13:30 zostaną zamknięte dla ruchu części ulic Wyszyńskiego i Edukacji w Tychach, co spowoduje zmianę organizacji ruchu dla niektórych linii autobusowych i trolejbusowych kursujących w wyżej wymienionych godzinach, a mianowicie:

Nie będą obsługiwane przystanki: „Tychy Edukacji”, „Tychy Filaretów”, „Tychy Szpital Wojewódzki”, „Tychy Tęcza”, „Tychy Wyszyńskiego”, „Tychy Lodowisko”.

Trolejbusy linii „B” od przystanku „Tychy Pływalnia” do przystanku „Tychy Osiedle O” będą kursować po trasie linii „E” (z obsługą wszystkich przystanków), tj. ulicami Grota – Roweckiego i Jana Pawła II. Analogicznie w kierunku przeciwnym.

Autobusy linii R, 1, 291 kończące dotychczas swoje kursy na przystanku „Tychy Szpital Wojewódzki”, zakończą swoją jazdę na przystanku „Tychy Urząd Miasta”. Przystanek „Tychy Urząd Miasta” będzie dla tych linii zarazem przystankiem początkowym.

Autobusy nie obsłużą przystanków: „Tychy Tęcza”, „Tychy Szpital Wojewódzki”.

Autobusy linii 254 w kierunku Wartogłowca dojadą do przystanku „Tychy Urząd Miasta” po czym po wykonaniu nawrotu na al. Niepodległości pojedzie do przystanku „Tychy Pływalnia” i dalej według swojej trasy.

Autobus nie obsłuży przystanków: „Tychy Tęcza”, „Tychy Szpital Wojewódzki”, „Tychy Filaretów”, „Tychy Edukacji”.

Autobusy kursujące w kierunku Paprocan, Zajezdni (L, 4, 21, 51, 75, 82, 137, 273) po obsłudze przystanku, „Tychy Urząd Miasta” pojadą ul. Darwina, Dąbrowskiego, Jana Pawła II, A. Krajowej i dalej zgodnie z trasą przejazdu. Analogicznie w kierunku przeciwnym.

Autobusy pominą przystanek „Tychy Tęcza”, „Tychy Lodowisko”.

Autobusy kursujące w kierunku Bierunia, Lędzin (W, 31, 262) po obsłudze przystanku, „Tychy Urząd Miasta” pojadą ul. Darwina, Dąbrowskiego, Jana Pawła II, A. Krajowej, Piłsudskiego, Beskidzką, Oświęcimską. Analogicznie w kierunku przeciwnym.

Autobusy pominą przystanek „Tychy Tęcza” oraz „Tychy Szpital Wojewódzki”.

Autobusy linii 686 kończące dotychczas swoje kursy na przystanku „Tychy Szpital Wojewódzki”, zakończą swoją jazdę na przystanku „Tychy Osiedle O”. Rozpoczęcie swoich kursów zgodnie z rozkładem jazdy nastąpi od przystanku „Tychy Osiedle O”.

Autobusy nie obsłużą przystanków: „Tychy Lodowisko”, „Tychy Wyszyńskiego”, „Tychy Szpital Wojewódzki”.

Autobusy linii 54 kończące dotychczas swoje kursy na przystanku „Tychy Lodowisko”, od przystanku „Tychy Wartogłowiec Wiadukt” do przystanku „Tychy Osiedle O” pojadą ulicami Beskidzką, Piłsudskiego, Armii Krajowej. Analogicznie w kierunku przeciwnym. Przystanek „Tychy Osiedle O” będzie dla tych autobusów zarazem przystankiem początkowym.

Autobusy nie obsłużą przystanków: „Tychy Lodowisko”, „Tychy Wyszyńskiego”, „Tychy Szpital Wojewódzki”.

Autobusy linii 2 pominą przystanki „Tychy Szpital Wojewódzki” i „Tychy Tęcza” a do przystanku „Tychy Urząd Miasta” pojadą ulicami: Beskidzką, Piłsudskiego, Armii Krajowej, Aleja Jana Pawła II, Grota Roweckiego, Dąbrowskiego i Darwina.

Autobusy obsłużą wszystkie przystanki na trasie objazdu.

Za utrudnienia przepraszamy.

Źródło: MZK Tychy

Wypadek w Tychach. Jedna osoba ranna


Jedna osoba została ranna w wypadku na trasie krajowej numer 86 w Tychach. Rano, przy zjeździe z S1 zderzyły się dwa pojazdy.


Źródło: rmf24.pl

poniedziałek, 18 lipca 2016

Dobre półrocze fabryk samochodów w Tychach i Gliwicach


W pierwszym półroczu 2016 r. wielkość produkcji wytwarzanych w Tychach samochodów koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) wzrosła o ponad 7 proc., a produkowanych w Gliwicach modeli Opla o ponad 8 proc. Wiosną zakończyła się natomiast produkcja Forda Ka w Tychach.

W tyskiej fabryce – jak poinformował rzecznik FCA Poland Bogusław Cieślar – w pierwszym półroczu br. wyprodukowano blisko 10,3 tys. więcej aut modeli FCA (Fiat 500, Abarth 500 i Lancia Ypsilon) niż w tym samym czasie przed rokiem. Ogółem z linii produkcyjnej do połowy 2016 roku zjechało blisko 152,5 tys. samochodów tych trzech modeli (wzrost o ponad 7,2 proc.).

- Na uwagę zasługuje bardzo dobre przyjęcie na rynkach zagranicznych nowej Lancii Ypsilon i odnowionego Abartha 500. Nadal świetnie sprzedaje się na rynkach zagranicznych nowy Fiat 500, który jest zdecydowanym liderem w swoim segmencie w Europie – podkreślił Cieślar.

Wiodącym modelem tyskiego zakładu pozostaje Fiat 500, którego w pierwszym półroczu wyprodukowano niespełna 100,9 tys. egzemplarzy, tylko nieznacznie mniej niż przed rokiem. Zauważalnie wzrosła natomiast produkcja dwóch innych modeli: Lanci Ypsilon (o ponad 10,7 tys., do prawie 43,2 tys. aut) i Abartha 500 (o 1,8 tys., do ponad 8,4 tys. sztuk).

Wzrost produkcji Lancii Ypsilon i Abartha 500 w dużym stopniu zrekompensował ubytek spowodowany zaprzestaniem wytwarzania w Tychach modelu Ford Ka, który przez osiem lat powstawał w tyskim zakładzie na mocy porozumienia koncernów Fiat i Ford. W pierwszym półroczu br. produkcja Forda Ka w Tychach wyniosła ponad 12,6 tys., wobec 26,3 tys. w tym samym okresie przed rokiem.

W związku z zaprzestaniem produkcji Forda, całkowita wielkość produkcji tyskiej fabryki była w pierwszym półroczu 2016 r. o ok. 3,4 tys. aut mniejsza niż przed rokiem – wyprodukowano łącznie ponad 165,1 tys. aut, wobec 168,5 tys. w pierwszym półroczu 2015 r. Oznacza to ok. 2-procentowy spadek produkcji – niewielki dzięki wzrostowi popytu na dwa wytwarzane w Tychach modele FCA.

29 lipca w zatrudniającej blisko 3,3 tys. osób tyskiej fabryce rozpocznie się doroczna przerwa urlopowa, która potrwa do 16 sierpnia. Przed wakacjami FCA Poland wypłaca całej załodze tzw. premię wakacyjną w wysokości połowy miesięcznego wynagrodzenia. Spółka organizuje też letni wypoczynek dla dzieci pracowników.

W całym ubiegłym roku tyska fabryka FCA wyprodukowała 302,6 tys. samochodów, wobec ponad 313,9 tys. W 2014 r. Wielkość tegorocznej produkcji zależeć będzie przede wszystkim od tego, na ile wzrost zamówień na modele koncernu FCA zrekompensuje ubytek spowodowany zaprzestaniem wytwarzania Forda Ka.

Druga zlokalizowana w woj. śląskim fabryka samochodów – zakład General Motors w Gliwicach – ma w tym roku szansę na osiągnięcie rekordowej produkcji, jeżeli utrzyma się wzrostowy trend widoczny w pierwszym półroczu, kiedy wyprodukowano blisko 8,3 proc. samochodów więcej niż do połowy ubiegłego roku.

Od początku roku do końca czerwca z linii produkcyjnej w Gliwicach zjechało ponad 109 tys. nowych aut, wobec przeszło 100,7 tys. w tym samym okresie przed rokiem; oznacza to wzrost o ponad 8,3 tys. egzemplarzy. Zatrudniająca ok. 3,9 tys. osób fabryka nie ujawnia prognoz na drugie półrocze.

Wiosną tego roku przedstawiciele GM informowali, że koncern otrzymał ponad 150 tys. zamówień na wytwarzany głównie w Gliwicach model Astra piątej generacji; właśnie ten model jest motorem wzrostu produkcji w śląskim zakładzie. W związku z dużym popytem na ten wytwarzany od jesieni ubiegłego roku samochód gliwicka fabryka zwiększyła zatrudnienie i przyspieszyła proces produkcyjny. Wcześniej szacowano, że nowa Astra może stanowić ponad trzy czwarte tegorocznej produkcji; zakładano wytworzenie ok. 150 tys. aut tego modelu.

W ub.r. gliwicka fabryka Opla wyprodukowała w sumie ponad 169,4 tys. samochodów kilku modeli, o 53 proc. więcej niż rok wcześniej. Na początku 2016 r. przedstawiciele zakładu prognozowali, że ożywienie na europejskich rynkach może przynieść znaczący wzrost produkcji także w tym roku, podkreślając przy tym, że wielkość tegorocznej produkcji zależy przede wszystkim od popytu na Astrę piątej generacji.

W lutym ub. roku w Gliwicach rozpoczęto produkcję Holdenów Astra i Cascada, przeznaczonych na eksport do Australii i Nowej Zelandii. Największym wydarzeniem była jednak wrześniowa premiera piątej generacji Astry; samochód został dobrze przyjęty przez rynek, uzyskując branżowe nagrody. W listopadzie 2015 r. ruszyła w Gliwicach produkcja Buicka Cascady, przeznaczonego na rynek Ameryki Północnej.

Źródło: onet.pl

Utrudnienia w Tychach na ulicy Sikorskiego w dniu 23.07.2106 r. w związku z organizacją XIV Wyścigu Kolarskiego Tyskie Kryterium Fiata


Szanowni Pasażerowie !

Informujemy, że w sobotę 23 lipca 2016 r. w godzinach od 9:00 do 16:00 w związku z organizacją „Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym 2016 – XIV Wyścig Kolarski Tyskie Kryterium Fiata” nastąpią utrudnienia w ruchu autobusów. Wyścig kolarski będzie odbywał się na ul. Sikorskiego od skrzyżowania z ulicą Targiela do skrzyżowania z ulicą Żółkiewskiego.

Autobusy w kierunku Osiedla Z-1 będą dojeżdżały do przystanku „Tychy Paprocany Pętla T-bus”, a następnie po jego obsłużeniu pojadą ulicami Sikorskiego, Paprocańską, Piłsudskiego, Beskidzką do przystanku „Tychy Paprocany Wiadukt”.

Autobusy od przystanku „Tychy Paprocany Wiadukt” do przystanku „Tychy Paprocany Pętla” pojadą ulicami Sikorskiego, Żółkiewskiego, Targiela i ponownie ulicą Sikorskiego wraz z obsługą przystanków „Tychy Targiela” i „Tychy Osiedle Z”.

W czasie trwania wyścigu nie będą obsługiwane przystanki: „Tychy Paprocany Jezioro”, „Tychy Paprocany Osiedle”, „Tychy Paprocany Osiedle Z1” oraz „Tychy Paprocany Pętla” w kierunku Osiedla Z1.

Jednocześnie informujemy, że w przypadku wcześniejszego zakończenia wyścigu kolarskiego i wznowienia ruchu na zamkniętym odcinku ulicy Sikorskiego zostaną przywrócone obowiązujące trasy przejazdu autobusów.

Źródło: MZK Tychy

Urwał zawieszenie z ciężarówki na DK1


18 lipca około godziny 15.30 kierujący samochodem MAN na ulicy Beskidzkiej (w ciągu DK 1) jadąc w kierunku Pszczyny na wysokości zjazdu na ulicę Sikorskiego z nie wyjaśnionych przyczyn uderzył w znaki drogowe oraz bariery energochłonne wyrywając całe przednie zawieszenie. 

Po uderzeniu uszkodzony pojazd przejechał prawie 200m i zatrzymał się na wiadukcie nad ulicą Sikorskiego. Z pojazdu wylały się płyny eksploatacyjne, a rozsypane elementy pojazdu jak i znaków drogowych zasypały pasy jezdni. Na miejsce natychmiast wezwane zostały trzy zastępy JRG Tychy (GBA, GCBA, SCRt) i patrol Policji. Ruch w miejscu zdarzenia został całkowicie wstrzymany i skierowany na objazd ulicą Sikorskiego. Strażacy natychmiast przystąpili do działań. Odłączony został akumulator w rozbitym pojeździe oraz zneutralizowane zostały płyny eksploatacyjne. W związku z wielkością wycieku na miejsce wezwany został dodatkowy zastęp z neutralizatorami (SLKw). Rozbity pojazd został odholowany przez pomoc drogową, a policjanci prowadzą dalsze czynności w tej sprawie. 

Utrudnienia trwały blisko trzy i pół godziny.


Źródło: 112tychy.pl

Gemini Park Tychy będzie miał charakter miejskiej ulicy


Gemini Park Tychy to najnowsza inwestycja Gemini Holding, którą wyróżnia ciekawa architektura i nowoczesne technologie. Projekt architektoniczny tyskiego Gemini został stworzony przez pracownię Vide Studio.

Pod względem architektonicznym obiekt będzie charakteryzował się interesującą koncepcją wizualną, dobrze wpisującą się w charakter miasta. Vide Studio to firma cechująca się wieloletnim doświadczeniem w kompleksowych usługach architektonicznych.

– Vide Studio to biuro projektowe z Krakowa, które specjalizuje się w projektowaniu m.in. obiektów handlowo-usługowych. Projekty naszego autorstwa znajdują się w całej Polsce, m.in. w Rybniku, Zielonej Górze, Piotrkowie, Żyrardowie. Dla Gemini Holding zaprojektowaliśmy zarówno rozbudowę Gemini Park w Bielsku-Białej, jak i imponujące rozmachem centrum handlowe Gemini Park Tychy. Obiekt ten jest duży, ale pasaże mają ludzką skalę i są przyjazne dla klientów. Mają one mieć charakter miejskiej ulicy. Dzięki zróżnicowanym przestrzeniom, placom w charakterystycznych punktach oraz licznym świetlikom, pomimo swojej długości pasaże nie są monotonne. Są za to pełne światła, atrakcji i nie ograniczają się tylko do funkcji wejścia do sklepów – mówi Wojciech Kurzak, architekt, Vide Studio.

Budowa obiektu rozpoczęła się w styczniu br. Generalnymi wykonawcami są firmy Trans-Ziem oraz Mostostal Zabrze GPBP.

Gemini Park Tychy realizowane jest jako część koncepcji Power Center. Obiekt wpisze się w już istniejącą destynację handlową znaną od lat i rozpoznawalną wśród mieszkańców Tychów oraz pobliskich miejscowości. W bezpośrednim sąsiedztwie nowo powstającego obiektu funkcjonują już Tesco, OBI, Saturn, a wybudowanie nowoczesnej galerii w naturalny sposób dopełni tę przestrzeń, która łącznie wyniesie 60 tys. mkw. powierzchni handlowej.

– Gemini Park Tychy to projekt, który wpisze się w wolną przestrzeń handlową istniejącą w mieście. Oferta handlowo-rozrywkowa jest kompletowana w taki sposób, aby zaspokoić możliwie najszersze spektrum wymagań klientów – komentuje Anna Malcharek, dyrektor zarządzający Gemini Holding.

Źródło: propertydesign.pl

niedziela, 17 lipca 2016

Zderzenie dwóch Opli koło Azet-u


17 lipca przed godziną 19 na skrzyżowaniu al. Niepodległości z Grota Roweckiego doszło do zderzenia dwóch Opli. 

Na miejsce wezwany został ZRM i patrol Policji. Jak się okazało sprawczynią zdarzenia była młoda kobieta kierująca Oplem Vectra. Kierująca skręcała z al. Niepodległości w Grota Roweckiego i uderzyła w bok przejeżdżającego Opla Corsa. Na szczęście kierującym jak i pasażerom nic się nie stało. Po przebadaniu kierowca Opla Corsy pozostał na miejscu. Na czas wykonania niezbędnej dokumentacji ruch na skrzyżowaniu był znacznie utrudniony – rozbite pojazdy stały na środku skrzyżowania. Uszkodzone pojazdy zostały odholowane. Kierująca Oplem Vectra została ukarana mandatem. Utrudnienia trwały około czterdziestu minut.


Źródło: 112tychy.pl

sobota, 16 lipca 2016

Odpadająca elewacja zraniła kobietę


16 lipca około godziny 10.15 z budynku byłego Azet-u przy alei Niepodległości odpadły płyty z elewacji raniąc przechodzącą w pobliżu kobietę. 

Świadkowie zdarzenia natychmiast powiadomili służby ratunkowe. Na miejsce wysłane zostały ZRM, patrol Policji i zastępy JRG Tychy. Po dotarciu na miejsce ratownicy medyczni zaopiekowali się ranną kobietą. Została ona zabrana do szpitala. Strażacy zostali odesłani do koszar. Miejsce zostało zabezpieczone przez policjantów. Administrator budynku został zobowiązany do usunięcia zagrożenia (pozostałe płyty zostały zdjęte z elewacji). 

Policja prowadzi dalsze czynności w sprawie tego zdarzenia.


Źródło: 112tychy.pl

piątek, 15 lipca 2016

Święcenie pojazdów w Tychach


Za tydzień, 24 lipca w Tychach odbędzie się tradycyjne święcenie pojazdów z okazji dnia świętego Krzysztofa - patrona kierowców.

Tyskie święcenie pojazdów to jedna z największych takich uroczystości w Polsce. W tym roku jednak w związku z zaplanowanymi na ten dzień wydarzeniami w mieście z okazji trwających Światowych Dni Młodzieży, nie odbędzie się parada pojazdów na plac "Pod Żyrafą".

Co roku kilka tysięcy kierowców przyjeżdża do Tychów niemal z całego Śląska – m.in. z Katowic, Mikołowa, Piekar Śląskich, Pszczyny, Gliwic i Zabrza. W tym roku uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:30, mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Krzysztofa przy ulicy Wyszyńskiego 1. Po mszy w intencji kierowców ( ok. 12:30-13:00) poświęconych zostanie kilka tysięcy pojazdów.

- Dla miasta jest to wydarzenie szczególnie ważne z dwóch względów - Tychy uchodzą za motoryzacyjną stolicę Polski, a święty Krzysztof, patron kierowców, jest także patronem miasta. Uroczystości ku czci św. Krzysztofa mają w naszym mieście długą tradycję, w tym roku będziemy świecili w Tychach pojazdy już po raz dwudziesty czwarty - podkreśla Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

W związku ze świętem zostanie zamknięty ruch na ulicach:
- ul. Wyszyńskiego od Al. Niepodległości do ul. Edukacji,
- ul. Wyszyńskiego od Al. Niepodległości do ul. Dąbrowskiego ( bez ul. Dąbrowskiego)
- ul. Edukacji od ul. Filaretów do Elfów (w przypadku większej ilości pojazdów do wyjazdu z parkingu przy Tesco),

Ruch autobusów na wyżej wymienionych ulicach będzie zamknięty w godz. od 12:30 do 13:30.

Kierowców chcących wziąć udział w uroczystościach i poświęcić swoje samochody prosi się o umieszczenie za przednią szybą lub wycieraczką białej kartki formatu A4. Policja i Straż Miejska widząc tak oznakowany samochód będzie go kierować wyznaczone miejsce postojowe od godziny 9 rano.

Źródło: etychy.org

czwartek, 14 lipca 2016

O włos o tragedii


Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj na dworcu kolejowym w Tychach. Pociąg już ruszył, a nietrzeźwy 44-latek wysiadając wpadł pomiędzy wagon a peron. Poturbowany mężczyzna z rozległymi ranami trafił do szpitala.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 15.40 na dworcu kolejowym Stare Tychy. Dyżurny tyskiej komendy otrzymał informację, że jakiś mężczyzna wpadł pod pociąg. Na miejsce natychmiast udali się policjanci oraz ratownicy medyczni. Jak ustalili wstępnie mundurowi w momencie, gdy pociąg już ruszał 44-letni mężczyzna chciał wysiąść w ostatniej chwili. Wyskakując zahaczył plecakiem o zamykające się już drzwi pociągu. 44-latek wpadł pomiędzy peron a pociąg. Na szczęście maszynista zorientował się szybko co się dzieje i zatrzymał maszynę. Mężczyzna został wyciągnięty z potrzasku przez świadka zdarzenia. Ratownicy medyczni szybko opatrzyli jego rany. Mundurowi sprawdzili trzeźwość poszkodowanego, okazało się, że mężczyzna miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Poturbowany 44-latek trafił do szpitala z licznymi otarciami i rozległymi ranami pleców. Tyscy policjanci wyjaśniają szczegóły okoliczności tego wypadku.


Źródło: KMP Tychy