czwartek, 29 grudnia 2016

Na DTŚ i DK1 są muldy. Nowe drogi sfrezowane


Dwa lata temu oddano DTŚ z węzłem A1 w Gliwicach i tyską DK1. Obie drogi zostały sfrezowane. Konieczne będą większe remonty

Minęły dwa lata od otwarcia przebudowanego odcinka DK1 w Tychach i pojawił się problem. Estakada na skrzyżowaniu z al. Niepodległości, na jezdni w kierunku Bielska-Białej, puchnie. To efekt niestabilnego podłoża w miejscu nasypu.

Przypomnijmy, że problem był już na etapie budowy DK1. Aby zapobiec przemieszczaniu się gruntów pod nasypem, zbudowano specjalną palisadę, która miała wzmocnić podłoże. Wszystkie te dodatkowe prace spowodowały opóźnienie w otwarciu zjazdu do centrum Tychów. Cały przebudowany odcinek był już w użytkowaniu z wyjątkiem tego jednego zjazdu. W końcu i on został uruchomiony, ale nasyp pozostał pod kontrolą geodezyjną.

- Na estakadzie zamontowano ponad 100 pryzmatów przypominających okrągłe światełka odblaskowe. Znajdują się zarówno na murach oporowych, jak i przy krawędzi jezdni. Pryzmaty te umożliwiają geodetom pomiary i monitorowanie zachowania się obiektu - tłumaczy Ewa Grudniok, rzecznik Urzędu Miasta w Tychach. - Odczyty dokonywane są systematycznie. W wyniku pomiarów oraz badań właściwości fizyko-chemicznych nie stwierdzono ponadnormatywnych osiadań estakady, jednakże na przełomie 2015 i 2016 roku zaobserwowano niewielkie deformacje warstw konstrukcyjnych nasypu - wyjaśnia Grudniok.

Efekt? Na trasie powstały muldy. Konieczne było cienkie frezowanie warstwy ścieralnej.

Agnieszka Kijas, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach, mówi, że prace prowadzone były punktowo i polegały na wyrównaniu pojedynczych wybrzuszeń. Dodaje, że w III kwartale 2017 r. mają być powtórzone badania właściwości fizyko-chemicznych nasypu, co pozwoli określić czy ustąpiły już reakcje, jakie zachodziły w rdzeniu nasypu. Dopiero znając te wyniki będzie można przystąpić do gruntownej naprawy warstw konstrukcji bitumicznych.

- Obiekt jest na gwarancji i wszelkie koszty z tytułu napraw ponosi wykonawca, czyli firma Polimex Mostostal - mówi Kijas.

Tymczasem wciąż nie wiadomo oficjalnie, dlaczego sfrezowana została Drogowa Trasa Średnicowa w Gliwicach na odcinku nad ul. Wschodnią. Generalny wykonawca drogi, którą oddano do ruchu w listopadzie 2014 roku (od granicy z Zabrzem do węzła w rejonie ul. Kujawskiej), była firma Skanska. Sfrezowała trasę we wrześniu i zleciła od razu ekspertyzę, aby znaleźć przyczynę falowania. Dokument już powstał. Przed świętami Bożego Narodzenia trafił do inwestora (DTŚ SA) i zarządcy, czyli Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. Swoje opinie przedstawiły dwa zespoły ekspertów: z Politechniki Śląskiej w Gliwicach i niezależnego biura inżynierskiego.

- Razem z inwestorem jesteśmy w trakcie analizy wykonanych badań. Jest jeszcze zbyt wcześnie na to, żeby mówić o jej wynikach - ucina Iwona Stolarczyk z zespołu ds. komunikacji firmy Skanska.

Nieoficjalnie mówi się, że przyczyna powstania muldy na średnicówce w Gliwicach jest taka sama, jak na odcinku zabrzańskim (tym od ronda na de Gaulle’a do granicy z Gliwicami). To prawdopodobnie materiał użyty do podbudowy, który dostarczyła ta sama firma Haller z Katowic, podwykonawca na obu budowach.

Do budowy nasypu w ciągu DTŚ w Zabrzu użyta została mieszanka, która składa się z wielu składników, wśród nich jest m.in. anhydryt występujący np. w kopalnianych popiołach. Anhydryt, po połączeniu z wodą, wchodzi w reakcję chemiczną dając etryngit. I pęcznieje powiększając swoją objętość aż 17-krotnie! Efekt? Asfalt „faluje”. W Zabrzu problem jest bardzo poważny. W Gliwicach, jak zapewnia Skanska, feralnej mieszanki użyto bardzo niewiele.

- Skanska opracowuje program naprawczy, a wszelkie ewentualne remonty wykona w ramach gwarancji - mówi Danuta Żak, rzeczniczka DTŚ SA.


Źródło: dziennikzachodni.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz