niedziela, 30 października 2016

Passatem uderzył w barierki na Mikołowskiej


30 października przed godziną 12 do dyżurnego KMP Tychy wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ulicy Mikołowskiej. 

Ze zgłoszenia wynikało, że samochód VW uderzył w barierki na wysokości restauracji McDonald ’s. Na miejsce wysłany został jeden z podległych patrol drogówki. Po dotarciu na miejsce zgłoszenie potwierdziło się. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci kierujący VW Passat mężczyzna wykonując manewr skrętu w lewo z ulicy Burschego w Mikołowską utracił panowanie nad swoim pojazdem i uderzył w barierki i uliczną latarnię. Pojazd został znacznie uszkodzony. Kierujący był trzeźwy. Na miejsce wezwana została pomoc drogowa, która odholowała rozbity pojazd. Na miejsce wezwany został również jeden zastęp straży pożarnej z JRG Tychy (GBA). Przybyli na miejsce strażacy przy użyciu piły tarczowej do metalu wycieli uszkodzone barierki. Kierowca został ukarany mandatem. Na czas działań policji i pomocy drogowej prawy pas w kierunku Mikołowa był wyłączony z ruchu. Utrudnienia w miejscu zdarzenia trwały około godziny.


Źródło: 112tychy.pl

Rozmowy o Alasce w Klubie Wilkowyje


MCK zaprasza na 42. „Spotkanie z Podróżnikiem” w Klubie Wilkowyje, które odbędzie się 7 listopada o godz. 18.00. O swojej wyprawie na Alaskę opowie podróżnik Sebastian Bielak. Wstęp wolny!

- Pewnego dnia, kierując się marzeniami i potrzebą doświadczenia na własnej skórze czym jest prawdziwa wolność oraz dzika przyroda, wybrałem się na Alaskę. Spędziłem tam trzy miesiące, w czasie których zwiedziłem południe stanu (Półwysep Kenai) oraz środkową jego część, obejmującą Wyżynę Środkowego Jukonu. Wyprawa na Alaskę była połączeniem przyjemnego z pożytecznym – mówi Sebastian Bielak.

Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wykładowca, fotograf, autor książek, filmów, wystaw fotograficznych oraz ponad 130 artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, pracuje jako nauczyciel akademicki, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski.

Klub Wilkowyje MCK

ul. Szkolna 94

tel. 32 227 26 22

Źródło: tychy.pl

sobota, 29 października 2016

Tychy: nie będzie finansowania in vitro


Nie będzie lokalnej wersji programu dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro w Tychach. Projekt uchwały autorstwa radnych Platformy Obywatelskiej został miażdżącą przewagą głosów usunięty z porządku obrad sesji Rady Miasta.

Zdaniem Klubu PO, Tychy powinny pójść śladem innych miast, które wzięły na siebie odpowiedzialność i ciężar pomocy mieszkańcom borykającym się z problemem niepłodności. Projekt uchwały na ostatniej sesji Rady Miasta przedstawił Grzegorz Gwóźdź. Radny przekonywał, że niepłodność to schorzenie i choć metod leczenia niepłodności jest wiele, to w przypadku części pacjentów jedyną skuteczną formą terapii pozostaje metoda zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Tyski program zakładał m.in. dofinansowanie zabiegów (5 tys. złotych) dla ok. 80 par mieszkających w mieście. Gwóźdź zakończył swoje wystąpienie apelem, aby odłożyć na bok spory światopoglądowe i decyzję o ewentualnym zastosowaniu metody in vitro pozostawić samym zainteresowanym.

Argumentacja nie spotkała się z uznaniem większości. Radni Prawa i Sprawiedliwości dowodzili, że projekt jest niepotrzebny, ma charakter ideologiczny i nie zabezpiecza ochrony życia poczętego. Po burzliwej debacie, na wniosek klubu PiS, usunięto projekt z porządku obrad sesji Rady Miasta. W dyskusji udziału nie wziął, obecny na sali, prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Z obecnych na sali 24 radnych, za kontynuowaniem prac nad programem zagłosowało zaledwie czterech radnych (klub radnych PO oraz przewodniczący Rady z ramienia Inicjatywy Tyskiej). Przeciwko był cały klub PiS, Tychy Naszą Małą Ojczyzną, większa część Inicjatywy Tyskiej oraz radni niezależni.

Jak komentuje dla Onetu radny PO Grzegorz Gwóźdź, taka postawa świadczy o strachu przed opinią publiczną. – Jesteśmy negatywnie zaskoczeni postawą niektórych radnych. O ile mogliśmy spodziewać się takiego stanowiska radnych Prawa i Sprawiedliwości i radnych klubu Tychy Naszą Małą Ojczyzną, to postawa Inicjatywy Tyskiej jest zaskoczeniem. Zdjęli z siebie ciężar prac nad tym projektem. Nie chcieli angażować się w spory światopoglądowe – komentuje.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu podobny projekt złożyli na ręce prezydenta Tychów działacze lokalnych struktur Nowoczesnej. Natomiast lokalny program in vitro działa od kilku lat w Częstochowie. Miasto jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło takie rozwiązanie. Swój własny program zapowiedziały też władze Sosnowca. Start programu w stolicy Zagłębia planowany jest w styczniu przyszłego roku.

Do połowy tego roku działał centralny, rządowy program in vitro. W latach 2013-2016 wydano na ten cel ok. 260 mln złotych, a z możliwości leczenia skorzystało blisko 18 tys. par. Dzięki wsparciu na świat przyszło 8 tys. dzieci.

Źródło: onet.pl

piątek, 28 października 2016

Nocne pożary osiedlowych śmietników


28 października w godzinach 0.30 do 2.30 na terenie naszego miasta doszło do kilku pożarów osiedlowych śmietników. 

Pożary wybuchały przy ulicy Kubicy, Andersa, Arkadowej i Wojska Polskiego. W działaniach brały udział dwa zastępy JRG Tychy (GBA, GCBARt). W wyniku pożarów spaleniu uległo kilkanaście plastikowych pojemników na śmieci, a zagrożone spaleniem były zaparkowane w pobliżu śmietników pojazdy. Tylko szybka interwencja strażaków zapobiegła większym stratom materialnym. O pożarach powiadomiona została Policja, ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pożary powstały w skutek podpalenia.


Źródło: 112tychy.pl

Trwa sprzedaż biletów na towarzyski mecz Polska – Niemcy


Trwa sprzedaż biletów online na mecz towarzyski pomiędzy reprezentacjami U-21 Polski i Niemiec, jaki zostanie rozegrany we wtorek, 15 listopada, o godzinie 18.30 na Stadionie Miejskim Tychy.
Bilety będzie można kupić online do 15 listopada do ostatnich minut przed rozpoczęciem spotkania lub w kasie biletowej przed Stadionem Miejskim w Tychach od 7 do 15 listopada (za wyj. Święta Niepodległości – 11 listopada!) w godzinach od 14.00 - 19.00.

Bilety w sektorach: A do F; V1,V2,V5 i V6; L-R kosztują 20 złotych, w sektorach G-K i S-Z – 15 złotych, a cena biletu dla osób niepełnosprawnych – 15 złotych.

Link do podstrony sprzedażowej https://kupbilet.onet.pl/towarzyskiu21polskaniemcy
Mecz jest kolejnym sprawdzianem polskiej młodzieżowej reprezentacji przed Mistrzostwami Europy do lat 21 w Piłce Nożnej, jakie zostaną rozegrane w Polsce w połowie czerwca przyszłego roku. Tychy są jednym z sześciu miast gospodarzy (i jedynym miastem ze Śląska) tej drugiej najważniejszej imprezy sportowej w ramach rywalizacji męskich reprezentacji narodowych na kontynencie europejskim. W turnieju w roku 2017 weźmie udział 12 reprezentacji, a na stadionach Miast Gospodarzy odbędzie się w sumie 21 spotkań piłkarskich.

Oprócz Tychów turniej zostanie rozegrany także w Bydgoszczy, Gdyni, Kielcach, Krakowie i Lublinie. Jakie drużyny zagrają w poszczególnych miasta dowiemy się na początku grudnia, po losowaniu grup.

Źródło: umtychy.pl

Kursowanie autobusów w dniach od 31.10.2016 r. do 02.11.2016 r.


Szanowni Pasażerowie

Uprzejmie informujemy, że autobusy linii MZK Tychy w dniach 31.10.2016 r. i 02.11.2016 r. będą kursowały zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym w dni robocze, natomiast dnia 01.11.2016 r. zgodnie z rozkładem obowiązującym w niedziele i święta.


Zmiana czasu z letniego na zimowy



Szanowni Pasażerowie

Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach uprzejmie informuje, że mimo zmiany czasu z letniego na zimowy, w nocy z 29 na 30 października 2016 r. autobus nocny linii 1 kursujący na trasie Tychy – Katowice (odjazd z przystanku „Katowice Aleja Korfantego” do przystanku „Tychy Szpital Wojewódzki”) o godzinie 2:55, pojedzie według czasu letniego.


Źródło: MZK Tychy

UWAGA! Zmiana czasu z letniego na zimowy


W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. Dla przypomnienia -  o trzeciej w nocy cofamy wskazówki na drugą, co sprawi, że większość z nas pośpi godzinę dłużej...

tychymyopinions

Kobieta potrącona przez pociąg w rejonie ulicy Objazdowej


27 października około godziny 19.30 do dyżurnego tyskiej Policji i MSK PSP Tychy wpłynęło zgłoszenie od operatora numeru alarmowego 112 (WCPR) o potrąceniu człowieka przez pociąg relacji Sosnowiec Główny – Tychy Lodowisko w okolicach dworca PKP Tychy. 

Na miejsce natychmiast wysłane zostały: ZRM, patrole Policji, patrol Straży Miejskiej i dwa zastępy JRG Tychy (GBA, SCRt). Służby po dotarciu w rejon dworca PKP (brak możliwości dojazdu do ulicy Dworcowej) - zostały odesłane w rejon ulicy Damrota/ Dworcowej. Po dotarciu w to miejsce zostali oni poinformowani przez maszynistę pociągu, że do zdarzenia miało dojść w rejonie ulicy Objazdowej (dzikie przejście przez tory na wysokości noclegowni). Ratownicy pogotowia ratunkowego i strażacy z torbami medycznymi ruszyli po torowisku w wyznaczonym kierunku. Kierowcy pojazdami pilnie udali się we wskazane miejsce. Po dotarciu tam zgłoszenie zostało potwierdzone. Na torowisku leżała około 50 letnia kobieta. Ratownicy szybko udzielili kobiecie pomocy medycznej i została ona przeniesiona do karetki. W karetce została ona przebadana przez lekarza, a następnie przez policjantów na zawartość alkoholu. Wynik zadziwił wszystkich – ok. 1,44 mg/l. Kobieta nawet nie pamiętała, że weszła pod pociąg. Została ona zabrana do szpitala na dalsze badania. Maszynista był trzeźwy. Ze względu na rodzaj zdarzenia na miejsce dojechała grupa dochodzeniowo – śledcza KMP Tychy oraz prokurator. Niestety pociąg nie był wyposażony w monitoring, co utrudni wyjaśnienie całego zdarzenia. 

Policjanci KMP Tychy pod nadzorem prokuratury będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Źródło: 112tychy.pl

czwartek, 27 października 2016

Zmiany w organizacji ruchu 1 listopada


Początek listopada to zawsze gorący okres dla policji i służb odpowiedzialnych za komunikację w mieście. W Tychach w tym roku kierowcy muszą przygotować się na zmiany w organizacji ruchu nie tylko w dzień poprzedzający Wszystkich Świętych i 1 listopada, ale także w piątek 28 października.

Na ulicy Nowokościelnej od 28 października do 2 listopada, a na ulicy Kościelnej od 31 października będzie się odbywał ruch jednokierunkowy. Na parkingu przy cmentarzu centralnym (od strony ul. Oświęcimskiej) ustawione zostaną znaki informujące o miejscach zatrzymywania się i postoju taksówek.

Na ulicy Oświęcimskiej w piątek staną dwa znaki „zakazu zatrzymywania się” z tabliczkami: „Nie dotyczy autobusów MZK”. Dzień później na tej samej ulicy (przed skrzyżowaniem z ulicą Bratków) znaki „zakazu skrętu w lewo” oraz na wlocie do ulicy Bratków znak „nakaz jazdy w prawo za znakiem”.

Na ulicy Jaskrów w rejonie posesji nr 44 i 62 pojawi się znak „zakazu zatrzymywania się” (od 28.10-2.11). 1 listopada w momencie rozpoczęcia kierowania ruchem przez policję na skrzyżowaniu ulic: Katowickiej, Mikołowskiej i Oświęcimskiej sygnalizacja świetlna będzie włączona w tryb „żółte migowe”. Na ulicy Beskidzkiej i ulicy Goździków pojawią się tablice objazdowe kierujące do cmentarza komunalnego.

DODATKOWE AUTOBUSY…

W celu ułatwienia dojazdu do lokalnych cmentarzy od niedzieli 30 października do środy 2 listopada zostaną uruchomione dodatkowe linie autobusowe do cmentarza na Wartogłowcu: CmA, CmB, CmC oraz linia CmD (w dniu 31 października do 2 listopada) na trasie łączącej tyski dworzec kolejowy i obydwa cmentarze, z obsługą wszystkich przystanków. Do cmentarza przy ul. Barwnej dodatkowa linia: CmE.

Autobusy linii Cm A, Cm D i Cm E będą odjeżdżały z przystanku „Tychy Dworzec PKP” ze stanowiska nr 3.

Ponadto w dniach od 29 października do 2 listopada, w rejonie cmentarzy nastąpi zmiana organizacji ruchu:

- Przystankiem początkowym i końcowym dla linii 2 i 254 będzie przystanek „Wartogłowiec Cmentarz” przy ul. Oświęcimskiej. Nie będzie obsługiwany przystanek „Wartogłowiec Pętla”, „Wartogłowiec Szkoła”, „Wartogłowiec Beskidzka"

- Autobus linii 131 będzie kursował ulicą Czarną i Oświęcimską, z pominięciem przystanków: „Wartogłowiec Zwierzyniecka”, „Wartogłowiec Kościół”, „Wartogłowiec Szkoła”, ”Wartogłowiec Pętla”.W dniach od 31 października do 2 listopada ruch autobusu linii W na ulicy Kościelnej będzie się odbywał wyłącznie w kierunku Wygorzela.W kierunku centrum miasta autobus tej linii będzie kursować od przystanku „Jaroszowice Szkoła” do przystanku „Urbanowice” ulicami: Jaroszowicką, Mysłowicką, Oświęcimską.

1 listopada 2016 r. przystankiem początkowym i końcowym dla linii „L” będzie przystanek „Tychy Wartogłowiec Cmentarz” przy ul. Oświęcimskiej. Nie będą obsługiwane przystanki: „Tychy Wartogłowiec Pętla”, „Tychy Wartogłowiec Szkoła”, „Tychy Wartogłowiec Kościół”, „Tychy Wartogłowiec Skotnica”, „Tychy Wartogłowiec Zwierzyniecka”, „Tychy Zwierzyniec Wiosenna”, „Tychy Zwierzyniec Działki”, „Tychy Czułów Katowicka”, „Tychy Czułów Narcyzów”.

1 listopada niezależnie od dodatkowych linii CmE i CmD, do cmentarza przy ul. Barwnej będzie można dojechać także autobusem linii 65, który będzie kursować według sobotniego rozkładu jazdy.

Rozkłady jazdy dodatkowych linii zostaną umieszczone na obsługiwanych przez nie przystankach w dniach 27-28 października, można się też z nimi zapoznać na stronie internetowej www.mzk.pl.

UWAGA!

Na liniach CmA, CmB, CmC, CmD, CmE obowiązują bilety jednorazowe i bilety okresowe MZK Tychy.

Dla wygody pasażerów 1 listopada br. w specjalnie oznakowanych samochodach będzie prowadzona sprzedaż biletów jednorazowych na przystankach: „Wartogłowiec Cmentarz” oraz „Barwna Cmentarz”.

Źródło: umtychy.pl

Tychy chcą dołączyć do ŚKUP. A Jaworzno?


Porozumienie z Tychami dotyczące przystąpienia do ŚKUP zostało podpisane. Operacja ma kosztować tyski magistrat kilka milionów zł

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Tychach i w Jaworznie być może już wkrótce będą mogli korzystać z karty ŚKUP. Trwają rozmowy KZK GOP z Jaworznem na temat współpracy, z Tychami porozumienie zostało zawarte.

- System ŚKUP po uruchomieniu jest systemem otwartym i każdy może do niego dołączyć. Podpisaliśmy umowę z Ty-chami. Mamy też przygotowane dwie wersje porozumień dla Jaworzna i w najbliższym czasie przedstawimy je miastu - mówi Anna Koteras, rzecznik KZK GOP-u. - Teraz musimy zebrać dane techniczne potrzebne do przyłączenia do systemu Tychów. Nie jest łatwe wyposażenie autobusów w urządzenia ŚKUP, a także ubieganie się o środki finansowe na ten cel - wyjaśnia Koteras.

Skontaktowaliśmy się z tyskim Urzędem Miasta. - Koszt przystąpienia Tychów do projektu ŚKUP to kilka milionów złotych. Porozumienie zobowiązuje nas do przystąpienia do ŚKUP, ale nie jesteśmy w stanie powiedzieć kiedy to nastąpi - mówi nam Ewa Grudniok, rzecznik UM w Tychach.

Na razie pasażerowie, którzy jadą np. z Tychów do Sosnowca, muszą mieć przy sobie dwa bilety: jeden z MZK Tychy i drugi zakodowany na karcie ŚKUP. Podobnie wygląda podróż autobusami z Jaworzna do aglomeracji.

Przypomnijmy, że porozumienie w sprawie przystąpienia do projektu Śląskiej Karty Usług Publicznych podpisały z KZK GOP także Koleje Śląskie. Obecnie analizowane są m.in.: zakres wdrożenia projektu, sposoby korzystania z kart oraz perspektywa czasowa. Na realizację tej umowy potrzeba jednak sporo pieniędzy. Najtańszy wariant i jednocześnie w najmniejszym stopniu integrujący Koleje Śląskie z KZK GOP, to koszt około pół miliona złotych, natomiast najbardziej kosztowny to nawet 14 milionów złotych. Być może część pieniędzy uda się pozyskać z dotacji unijnej. Do tego trzeba będzie wyposażyć pociągi, co też wymaga czasu.

Jak informuje KZK GOP, do 24 października włącznie wydano 215 tysięcy kart ŚKUP, w tym ponad 200 tysięcy to karty spersonalizowane. Jeśli chodzi o bilety papierowe, w sprzedaży zostały tylko jednorazowe. Pozostałe zastąpiła karta ŚKUP. W aglomeracji katowickiej jest 41 Punktów Obsługi Klienta, w których wydawane są karty. Najbardziej obciążone są te w centrach miast, np. przy ul. Staromiejskiej w Katowicach, gdzie dziennie wydaje się ok. 50 kart, czy na dworcu autobusowym w Tarnowskich Górach - tam około 30 dziennie. W sumie jest też siedem Punktów Obsługi Pasażera i ponad 800 punktów sprzedaży biletów elektronicznych.

- Jeżdżę codziennie do pracy z kartą ŚKUP. Mam bilet autobusowo-tramwajowy. Często doładowuję go przez internet i tak jak np. dziś rano doładuję, to jadąc gdzieś popołudniu jeszcze czytnik kart nie zarejestruje mi przejazdu. Lepsze były jednak bilety papierowe - mówi Katarzyna Jantos z Radzionkowa. - Dobrze by było, gdyby karta obowiązywała we wszystkich miastach w regionie, bo jeśli mam rodzinę w Tychach, to uciążliwe jest kupowanie dwóch biletów i przesiadanie się z nimi do kolejnych autobusów, czy tramwajów - dodaje.

- System dobrze działa. Nie wszędzie można dostać bilet, a karta jest już na stałe do doładowywania - twierdzi z kolei Dagmara Banaś z Bytomia.

Zapytaliśmy rzeczniczkę KZK GOP-u o to, jak po roku ocenia funkcjonowanie systemu.

- To złożony system, jednocześnie musi działać mnóstwo urządzeń, dlatego nie jest perfekcyjny. Odnotowujemy od jednego do trzech procent awarii. W takich systemach można to jednak zaakceptować i pasażerowie nie ponoszą z tego powodu żadnych konsekwencji- mówi Koteras. - ŚKUP działa teraz stabilnie - zapewnia.


dziennikzachodni.pl

Zawieszenie linii szkolnych Sz1, Sz2, Sz3 i Sz4 w dniu 31.10.2016 r.


Szanowni Pasażerowie!

Uprzejmie informujemy, że w związku z informacją uzyskaną od Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach w dniu
31 października 2016 r. znaczna większość szkół na terenie naszego miasta nie będzie odbywała zajęć szkolnych.

W związku z powyższym w tym dniu zawiesza się kursowanie autobusów szkolnych Sz1, Sz2, Sz3, Sz4.

Prosimy o planowanie podróży z uwzględnieniem powyższych zmian.

Za utrudnienia przepraszamy.

Źródło: MZK Tychy

Scena widowiskowa w Wodnym Parku Tychy


Spotkania z jazzem i muzyką rockową oraz spektakle taneczne - to tylko kilka przykładów atrakcji jakie mają czekać na gości odwiedzających Wodny Park Tychy. Właśnie ukończono prace budowlane w części obiektu w której znajdzie się scena widowiskowa.

Scena widowiskowa o powierzchni ok. 150 m. kw. to wielofunkcyjna przestrzeń, która znajdzie się w centralnej części strefy rekreacyjnej Wodnego Parku Tychy. Dzięki umieszczeniu jej na podwyższeniu 1,8 m w stosunku do plaży basenowej, pokazy będzie można obserwować z każdego miejsca przestrzeni rekreacyjnej. W jednym z narożników sceny przewidziano miejsce dla DJ’a którego zadaniem będzie zapewnienie rozrywki znajdującym się tam gościom m in podczas organizowanych imprez. W czasie kiedy na scenie nie będą odbywały się pokazy, może być ona wykorzystana jako dodatkowe miejsce z leżakami wypoczynkowymi. Ta wyjątkowa części obiektu jest już praktycznie gotowa do użytku, pozostały tylko prace wykończeniowe, w tym wyłożenie posadzki.

- Postawienie sceny widowiskowej w centralnej części naszego obiektu daje nam szerokie spektrum możliwości - mówi Zbigniew Gieleciak, Prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A., inwestor Wodnego Parku Tychy - Chcemy aby Wodny Park Tychy kojarzył się nie tylko z przeciętnym obiektem wodnym ale przede wszystkim z doznaniami kulturalno-rozrywkowymi oraz walorami edukacyjnymi. To właśnie dzięki nim odwiedziny w Wodnym Parku Tychy będą wyjątkowe i niepowtarzalne - dodaje.

Śląsk jest regionem bardzo bogatym historycznie, ale również kulturowo. Co roku odbywają się tutaj różnorodne inicjatywy muzyczno-filmowe oraz wielkie festiwale na które przyjeżdżają goście z Polski jak i zagranicy. Do najpopularniejszych wydarzeń należy m.in. Off Festival czy też Rawa Blues. Odbywają się tutaj również koncerty w ramach festiwalu "Męskie Granie", a imprezy muzyczne to tylko część z kulturalnych wydarzeń. Regiofun, czy Festiwal Filmów Kultowych to dwa z popularniejszych seansów filmowych, które odbywają się na Śląsku.

- Wodny Park Tychy będzie miejscem wspierającym organizację ważnych wydarzeń kulturalnych. Nowoczesny obiekt wraz z nietypową sceną widowiskową będzie idealnym miejscem rozrywki, również wieczornej. W planach mamy organizację pokazów filmowych, spektakli tanecznych, prezentacji scenicznych, czy też występy gwiazd ze znanych programów rozrywkowych. Od lat również kibicujemy uzdolnionym dzieciom i młodzieży z tyskich szkół, wspierając ich rozwój, dlatego w planach nie mogło zabraknąć miejsca właśnie dla nich - mówi Zbigniew Gieleciak.

Aspiracje inwestora obiektu są wysokie nie tylko wobec możliwości kompleksowego wykorzystania sceny widowiskowej lecz również co do efektów funkcjonowania całego obiektu. Już na samym początku założono, że Wodny Park Tychy będzie nie tylko miejscem gdzie można skorzystać z wodnych atrakcji ale przede wszystkim miejscem relaksu, wypoczynku, odnowy, wytężonej pracy nad ciałem jak również rozwoju intelektualnego i mentalnego odwiedzających gości.
Obecnie Wodny Park Tychy codziennie buduje ok. 120 pracowników. Na ukończeniu jest montaż okien oraz drzwi. Niebawem zostanie osiągnięty stan surowy zamknięty. W najbliższym czasie prace będą prowadzone głównie wewnątrz obiektu.


Źródło: etychy.org

środa, 26 października 2016

Tychy: Nowoczesna złożyła projekt o dofinansowanie in vitro


Do prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby trafił projekt miejskiego programu dofinansowania zabiegów in vitro. Projekt Nowoczesnej, zakładający wsparcie dla 80 par, miałby kosztować miasto 1,2 mln złotych. Na początku września przedstawiciele tej partii podobny projekt złożyli w Katowicach.

Projekt uchwały "Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców Tychów w latach 2017-2019" został przygotowany wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian". Podobne projekty zostały złożone również w innych polskich miastach m.in. w Gdańsku, Toruniu, Bydgoszczy i Katowicach.

Tyski projekt zakłada wsparcie dla 80 par pozostających w związku małżeńskim lub w związku partnerskim (jedna ze stron musi być mieszkańcem Tychów). Dofinansowanie miałoby wynieść pięć tysięcy złotych, co stanowi łącznie koszt 1,2 mln złotych.

Teraz Nowoczesna planuje zainteresować programem mieszkańców miasta, organizując spotkania, oraz przeprowadzić spotkania z radnymi, by przekonać ich do zagłosowania za projektem uchwały. 12 września podobny projekt został złożony w Katowicach. Zdaniem Nowoczesnej nawet 200 par rocznie mogłoby skorzystać z dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro w stolicy województwa. Pieniądze miałyby pochodzić ze środków przeznaczonych na promocję miasta.

Przypomnijmy, że pionierem w tej dziedzinie jest Częstochowa. Miasto jako pierwsze w Polsce - w 2012 roku - wprowadziło program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców", dzięki któremu na świat przyszło 12 dzieci. Swój własny program zapowiedziały też władze Sosnowca. Miasto zamierza przeznaczyć na ten cel 200 tys. złotych. Start programu planowany jest już w styczniu przyszłego roku.


Źródło: onet.pl

********************************************************************************************************************

"Tyski projekt zakłada wsparcie dla 80 par pozostających w związku małżeńskim lub w związku partnerskim (jedna ze stron musi być mieszkańcem Tychów)"

Dlaczego tylko jedna ze stron? Załóżmy, że druga strona jest z innego miasta. Jaką gwarancję ma wówczas nasze miasto, że po udanej terapii osoby te nie wrócą, bądź nie przeniosą się do innego miasta? Koszt leczenia jest bardzo duży, dlatego terapia w mojej opinii powinna być skierowana wyłącznie do osób zameldowanych i na stałe mieszkających w Tychach.

tychymyopinions

Eko Bilet: na pociąg, autobus, tramwaj


Koleje Śląskie wprowadziły do sprzedaży Eko Bilet, na którym można podróżować nie tylko pociągami, ale też wszystkimi liniami autobusowymi i tramwajowymi KZK GOP oraz autobusami i trolejbusami MZK Tychy.

Eko Bilet trafił do sprzedaży 26 października. Jest to bilet dobowy, uprawniający do nielimitowanej ilości przejazdów wszystkimi pociągami rozkładowymi Kolei Śląskich oraz wszystkimi środkami komunikacji należącymi KZK GOP oraz MZK Tychy. W praktyce umożliwia więc poruszanie po całej aglomeracji górnośląskiej a także podróżowanie do miast od niej oddalonych, jak Częstochowa czy Bielsko-Biała.

Nie jest to jednak – niestety – zwiastun szybkiej integracji transportu w obrębie aglomeracji śląskiej. – To dopiero pierwszy krok do integracji komunikacji pasażerskiej w regionie – mówi marszałek województwa Wojciech Saługa. – Nie będzie to bilet masowy, ale od czegoś trzeba zacząć. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie Kolei Śląskich do systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych.

Dlaczego nie będzie to bilet masowy? Przede wszystkim ze względu na cenę. Eko Bilet, ważny przez 24 godziny, będzie kosztował 38 zł. Zdecydowanie nie jest to więc oferta dla mieszkańców aglomeracji podróżujących codziennie do pracy czy na studia. Nie będzie też – przynajmniej na razie – wprowadzony dla niego bilet ulgowy.

- To propozycja Kolei Śląskich, dedykowana przede wszystkim tym podróżnym, którzy przyjeżdżają na Górny Śląsk w interesach, lub by załatwić jakąś sprawę – wyjaśnia Andrzej Ochman. – Kupując jeden bilet mogą przez 24 godziny poruszać się po całej aglomeracji, nie przejmując się tym do kogo dany środek transportu należy.

Kiedy więc zostaną poczynione kolejne kroki, które zbliżą nas do zintegrowanego biletu, którego na co dzień będą korzystać mieszkańcy metropolii? Tu pojawia się to magiczne słowo: metropolia.

- Jeżeli obecna, kolejna już wersja ustawy metropolitalnej ujrzy światło dzienne, wtedy rozpoczną się prawdziwe partnerskie rozmowy pomiędzy poszczególnymi organizatorami transportu – mówi Andrzej Ochman, dyrektor MZK Tychy. – Dopiero wtedy tak naprawdę uzyskamy zielone światło do wprowadzenia zintegrowanych biletów.

Eko Bilet może być jednak korzystną alternatywą dla sieciowego biletu dobowego Kolei Śląskich, który kosztuje niewiele mniej (34 zł), a uprawnia do podróży jedynie pociągami KŚ. W przypadku Eko Biletu, za 4 zł więcej dostajemy dodatkowo możliwość podróżowania autobusami, tramwajami i trolejbusami należącymi do KZK GOP i MZK Tychy. Ponadto, Eko Bilet jest biletem na okaziciela (znaczy to, że w ciągu doby może z niego skorzystać kilka osób), gdy tymczasem sieciowy bilet dobowy KŚ to bilet imienny.

Eko Bilet jest dostępny w kasach biletowych Kolei Śląskich, a wkrótce także w punktach sprzedaży tzw. Szybkiego Biletu i w aplikacji mobilnej.


Źródło: tychy.pl

W starym kinie MCK - Kołysanka


28 października (piątek) o godz. 18:00, Miejskie Centrum Kultury (ul. Bohaterów Warszawy 26) zaprasza na pokaz z cyklu W starym kinie MCK, w tym tygodniu będzie to filmowa uczta dla miłośników surrealizmu.

Film Juliusza Machulskiego to komedia z elementami horroru. Przedstawia historię tajemniczej, wielopokoleniowej rodziny Makarewiczów, osiedlających się na pozornie spokojnej mazurskiej wsi.

Obraz zrealizowany w 28 dni w 3 lokalizacjach zdaniem reżysera stylistycznie odstaje jednak od masowej produkcji i w sposób nowatorski miesza gatunki filmowe. Machulski podkreślił, że dla niego była to jedna z najbardziej ciekawych i spójnych realizacji.
- Moim zadaniem jest wytyczanie nowych tras. Dlaczego mam się podczepiać pod filmy które wcześniej zrobiłem? Od dawna nie miałem takiej frajdy robiąc film - mówił.

Machulski przeczytał „uwodzicielski scenariusz” Adama Dobrzyckiego i razem z operatorem Arkadiuszem Tomiakiem zastanawiali się nad zrobieniem filmu fabularnego w konwencji kina grozy. Reżyser rozpoczął rozmowy o kręceniu „Kołysanki” z aktorami - Robertem Więckiewiczem i Małgorzatą Buczkowską-Szlenkier jeszcze przed realizacją swojego poprzedniego filmu, „Ile waży koń trojański”. Między rozpoczęciem przygotowań do realizacji, a rozpoczęciem zdjęć świadomie zaplanowano półroczną przerwę. To pozwoliło aktorom na zagłębienie się w role i wykreowanie swoich postaci nie tylko w oparciu o klasykę horroru, ale również skorzystanie z bardziej popkulturowo-muzycznych wpływów.#PolskiInstytutSztukiFilmowej

"Kołysanka"
prod. 2010
reż. Juliusz Machulski
start: 18:00
czas trwania: 1 godz. 35 min.
Wstęp wolny!

Źródło: etychy.org

Na czworakach w Teatrze Małym


W piątek, 28 października o godz. 18:30, Teatr Mały (ul. Hlonda 1) zaprasza na spektakl "Na czworakach" Teatru POLONIA.

Różewicz dobiegał pięćdziesiątki, kiedy pisał „Na czworakach”. Był już wówczas ceniony i nagradzany. Nie przeszkodziło mu to pokazać świata literackiego jako środowiskowego bagna (np. sfrustrowany Sitko – świetny Wiesław Komasa – wylicza, kto miał w antologii więcej utworów). Nie mógł wówczas wiedzieć, że przeżyje większość kolegów po piórze i sam stanie się żywym pomnikiem. Uznanego poetę Laurentego (Jerzy Stuhr) dotkniętego kryzysem twórczym odwiedza Dziewczyna (Anna Karczmarczyk) pisząca o nim pracę.

28 października (piątek) 18.30
"Na czworakach" - spektakl Teatru POLONIA w Teatrze Małym

reżyseria: Jerzy STUHR
obsada: Anna Karczmarczyk, Dorota Stalińska, Michał Breitenwald, Wojciech Chorąży, Andrzej Glazer, Wiesław Komasa, Maciej Kosmala, Krystian Łysoń/Mateusz Kmiecik, Jerzy Stuhr

Cena biletu: 80 zł, ulgowy 60 zł (leg.szkolne, studenckie, emeryci).

Czas trwania spektaklu: 110 minut z przerwą.


Źródło: etychy.org

wtorek, 25 października 2016

Potrącenie pieszej na Towarowej


25 października kilka minut po 6 rano na oznakowanym przejściu dla pieszych na ulicy Towarowej w rejonie zajezdni PKM Tychy doszło do potrącenia pieszej. 

Na miejsce natychmiast wezwane zostały patrol Policji i ZRM. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem Fiat Marea Weekend mężczyzna nie zauważył przechodzącej przez oznakowane przejście dla pieszych kobiety i doszło do potrącenia. Kobieta z urazami kończyn dolnych (złamania) i potłuczeniami została przewieziona do szpitala. Kierujący był trzeźwy. Zostały mu zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami. Przez blisko dwie godziny jeden pas ruchu był wyłączony. Na miejscu pracował również policyjny technik. 

Tyska policja prowadzi dalsze czynności w tej sprawie, która swój finał będzie miała w sądzie.


*****************************************************************************************************************

To kolejne potrącenie pieszego na tym przejściu dla pieszych w ostatnim czasie...

Niestety pieszy zbliżający się do przejścia jest po zmroku bardzo często niewidoczny. Wpływ na to ma wiele czynników chociażby ciemny ubiór czy brak odblasków, ale również brak oświetlenia chodnika. Powoduje to, że pieszy zazwyczaj wyłania się z ciemności i na reakcję nie ma już czasu.
Co do oświetlenia chodników (a raczej jego braku) to taka sytuacja jest w wielu miejscach nawet w centrum, gdzie oświetlenie jezdni nie idzie w parze z oświetleniem chodnika. Ale cóż, oszczędności...

tychymyopinions

Tychy: Zamiast budowy domu, będzie remont baraków


Prezydent Tychów chciał lokatorom mieszkań socjalnych wybudować nowy dom. Mieszańcy protestowali, bo nie zrozumieli zamysłu

Nowy dom miał powstać dla 34. rodzin, zajmujących mieszkania socjalne w barakach przy ul. Świerkowej, w tyskiej dzielnicy Czułów. Koszt budowy opiewałby na 2,5-3,8 mln zł. Mieszkańcy Czułowa myśleli jednak, że do dzielnicy przybędą nowi lokatorzy. I zaprotestowali. 

Baraki miały zostać zburzone, a dawni lokatorzy przeprowadziliby się do nowego domu. Mieszkańcy Czułowa sądzili, że będzie to kolejny budynek z mieszkaniami socjalnymi, dla nowych osób. 

- Mamy Osadę, przy ulicy Świerkowej są baraki dla osób, niezdolnych do płacenia czynszu za mieszkanie komunalne, a teraz wygląda na to, że takich mieszkań jeszcze przybędzie. Dlaczego nie rozdziela się ich po innych dzielnicach i osiedlach? - denerwowali się mieszkańcy Czułowa.

 Na profilu „Razem Czułów” na Facebooku, podkreślili, że nie protestują jednak przeciwko ludziom, tylko „błędnej polityce miasta”. W tej sytuacji, prezydent Andrzej Dziuba, wycofał się z planów budowy nowych mieszkań socjalnych. 

W piśmie nadesłanym przez Ewę Grudniok, rzeczniczkę UM w Tychach, prezydent informuje, że rezygnuje z budowy z powodu emocji, jaką wzbudził ten pomysł. Temu właśnie miała służyć budowa nowego budynku socjalnego. „Miały [tam] zamieszkać 34 rodziny, czyli tyle samo, ile obecnie mieszka w obiekcie. Nieprawdziwe są informacje, by inwestycja miała wpływ na zwiększenie liczby lokali socjalnych”, czytamy w piśmie z UM w Tychach.

Rzeczniczka UM potwierdza, że doszło do nieporozumienia. Od początku chodziło o budowę budynku dla mieszkańców baraków, a nie nowego budynku dla nowych mieszkańców. - Prezydent mówił o tym m.in. na sesji RM w 2013 r., zaznaczając, że mieszkań w nowym budynku będzie tyle samo, ile jest teraz. Plany miasta były przekazywane radzie osiedla, mieszkańcy mieli szansę się z nimi zapoznać - mówi rzeczniczka. 

Zamiast stawiać nowy dom, prezydent chce teraz wyremontować baraki, bo jak podkreśla, mieszkańcy powinni mieć godne warunki do życia. Zmiana decyzji spowoduje mniejsze obciążenie budżetu. Bo na remont wystarczy ponad 300 tys. zł. 

A tak jest u sąsiadów 

Problem braku lokali socjalnych dotyka coraz więcej miast.

 Dla przykładu - w Bytomiu znajduje się około 330 mieszkań socjalnych, natomiast chętnych i zmuszonych do przeprowadzki, którzy złożyli wnioski jest w ostatnich latach ponad 1000. Ostatnia budowa miała miejsce w 2009 roku. Powstałe przy ulicy ul. Składowej 19 b kontenery miały mieć gwarancję trzyletnią, a już po krótkim czasie zaczęły popadać w ruinę. Za to w Rybniku, w marcu zakończył się remont dwóch familoków przy ulicy Wolnej w rybnickiej dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Powstało tam 16 całkiem ładnych mieszkań socjalnych. 


Źródło: dziennikzachodni.pl

******************************************************************************************************************

Wydaje się, że mieszkańcom Czułowa powinno zależeć na tym, żeby tragicznie wyglądające baraki zastąpił nowy budynek. Fakt, sąsiedzi zostaliby ci sami, jednak zyskałaby dzielnica chociażby pod względem estetycznym. 
Czy to jednak nie jest takie polskie myślenie - "że jak to na socjalu mają mieszkać lepiej ode mnie"? 
Bo nowy budynek z pewnością przewyższyłby wyglądem i standardem nie jeden stary dom na Czułowie... 
tychymyopinions

poniedziałek, 24 października 2016

U21 - mecz towarzyski Polska-Niemcy


Czas na kolejny etap przygotowań do UEFA EURO 21 Polska 2017. Już 15 listopada o godzinie 18:30 na Stadionie Miejskim w Tychach reprezentacja Polski do lat 21 zmierzy się w meczu towarzyskim z Niemcami.

Bilety na spotkanie można nabyć na https://kupbilet.onet.pl/towarzyskiu21polskaniemcy.

Ponadto w porozumieniu z Polskim Związkiem Piłki Nożnej serdecznie zapraszamy zainteresowane osoby do współpracy przy organizacji tego wydarzenia w ramach wolontariatu.

Program wolontariatu obejmować będzie następujące obszary:

· Ticketing (praca w dniu meczu, godz. 15:00 – 21:00)

· Media (praca w dniu meczu, godz. 15:00 – 21:00)

· VIP & Hospitality (praca w dniu meczu, godz. 15:00 – 21:00)

· Dziecięca eskorta (praca w dniu meczu, godz. 15:00 – 21:00)

· Akredytacje (praca w dniu poprzedzającym mecz, godz. 15:00 – 21:00)

· Wolontariusz informacyjny (praca w dniu meczu, godz. 15:00 – 21:00)

Na wolontariat mogą się zgłosić tylko osoby, które są pełnoletnie.
Na zgłoszenia czekamy do 6 listopada.
Jeżeli jesteś zainteresowany/a wypełnij formularz online!


Źródło: umtychy.pl

*****************************************************************************************************************

Coś mi się wydaje, że goście z Niemiec będą mocno zdziwieni stanem murawy na naszym stadionie...
tychymyopinions

Komunikacja w okresie Wszystkich Świętych


Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach uprzejmie informuje, że wzorem lat ubiegłych, w celu ułatwienia dojazdu do lokalnych cmentarzy od 30.10.2016 r. do 02.11.2016 r. zostaną uruchomione dodatkowe linie autobusowe, a mianowicie:

• do cmentarza na Wartogłowcu: CmA, CmB, CmC
• do cmentarza przy ul. Barwnej: CmE

oraz linia CmD (w dniach od 31.10.2016 r. do 02.11.2016 r.) na trasie łączącej tyski dworzec kolejowy i obydwa cmentarze, z obsługą wszystkich przystanków, w tym m. innymi: „Tychy Dworzec PKP”, „Tychy Gen. Andersa”, „Tychy Rynek”, „Tychy Browar”, „Tychy Wartogłowiec Cmentarz”, „Tychy Oświęcimska”, „Tychy Fiat Auto HIT”, „Tychy Barwna Cmentarz”.

Ponadto informujemy, że w dniach od 29.10.2016 r. do 02.11.2016 r., w rejonie cmentarzy nastąpi zmiana organizacji ruchu, a mianowicie:

- Przystankiem początkowym i końcowym dla linii 2 i 254 będzie przystanek „Tychy Wartogłowiec Cmentarz” przy ul. Oświęcimskiej. Nie będą obsługiwane przystanki: „Tychy Wartogłowiec Pętla”, „Tychy Wartogłowiec Szkoła”, „Tychy Wartogłowiec Beskidzka”. Autobus linii 2 będzie realizował odjazdy z przystanku „Tychy Wartogłowiec Cmentarz” zgodnie z rozkładem jazdy z przystanku „Tychy Wartogłowiec Beskidzka”.

- Autobus linii 131 od przystanku „Tychy Zwierzyniec Wiosenna” będzie kursował ulicą Czarną i Oświęcimską z pominięciem przystanków: „Tychy Wartogłowiec Zwierzyniecka”, „Tychy Wartogłowiec Kościół”, „Tychy Wartogłowiec Szkoła”, „Tychy Wartogłowiec Pętla”.

- Autobusy nie będą wjeżdżać na parking cmentarza przy ul. Barwnej. Prosimy w tym okresie korzystać z przystanków zastępczych przy głównej drodze.

- W dniach od 29.10.2016 r. do 31.10.2016 r. oraz w dniu 02.11.2016 r. mikrobus linii „L” po obsłużeniu przystanku „Tychy Wartogłowiec Cmentarz” przy ul. Oświęcimskiej do przystanku „Tychy Wartogłowiec Kościół” będzie kursował ulicą Beskidzką, Goździków, Dzwonkową. W kursach tych nie będą obsługiwane przystanki: „Tychy Wartogłowiec Pętla”, „Tychy Wartogłowiec Szkoła”.
W dniu 01.11.2016 r. przystankiem początkowym i końcowym dla linii „L” będzie przystanek „Tychy Wartogłowiec Cmentarz” przy ul. Oświęcimskiej. Nie będą obsługiwane przystanki: „Tychy Wartogłowiec Cmentarna”, „Tychy Wartogłowiec Pętla”, „Tychy Wartogłowiec Szkoła”, „Tychy Wartogłowiec Kościół”, „Tychy Wartogłowiec Skotnica”, „Tychy Wartogłowiec Zwierzyniecka”, „Tychy Zwierzyniec Wiosenna”, „Tychy Zwierzyniec Działki”, „Tychy Czułów Katowicka”, „Tychy Czułów Narcyzów”.

- W dniach od 31.10.2016 r. do 02.11.2016 r. do godziny 07:00 mikrobus linii „W” przez ulicę Kościelną będzie kursował wyłącznie w kierunku Wygorzela. W kierunku centrum miasta mikrobus tej linii od przystanku „Tychy Sportowa” do przystanku „Tychy Urbanowice” pojedzie ulicami: Jaroszowicką, Mysłowicką, Oświęcimską.

Informujemy również, że 01.11.2016 r. niezależnie od dodatkowych linii CmE i CmD, do cmentarza przy ul. Barwnej będzie można dojechać także autobusem linii 65, który będzie kursować według sobotniego rozkładu jazdy.

Rozkłady jazdy dodatkowych linii zostaną umieszczone na obsługiwanych przez nie przystankach w dniach 27.10 – 28.10.2016 r. Można się też z nimi zapoznać na naszej stronie internetowej www.mzk.pl

UWAGA!
Na liniach CmA, CmB, CmC, CmD, CmE obowiązują bilety jednorazowe i okresowe MZK w Tychy.
Dla wygody naszych pasażerów w dniu 01.11.2016 r. w specjalnie oznakowanych samochodach będziemy prowadzić sprzedaż biletów jednorazowych na przystankach: „Tychy Wartogłowiec Cmentarz” oraz „Tychy Barwna Cmentarz”.


Źródło: MZK Tychy

Wieczorowo-nocna kontrola trzeźwości w Tychach


W piątek na drogach naszego miasta prowadzone były działania „Trzeźwość”. Policjanci przebadali na zawartość alkoholu w organizmie ponad pół tysiąca kierowców. Łącznie z dalszej jazdy wyeliminowanych zostało 9 z nich. Celem tego typu akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez kontrolowanie stanu trzeźwości kierujących.

Działania rozpoczęły się w piątek 21 października 2016 roku godzinie 18.00 i trwały do 2 .00 w nocy. Policyjne patrole kontrolowały stan trzeźwości kierujących jednocześnie w kilku miejscach naszego miasta. Tego typu działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w tym spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Podczas akcji policjanci przebadali na zawartość alkoholu w organizmie ponad pół tysiąca kierujących. Wśród nich znaleźli się tacy, którzy „odważyli się” wsiąść za kółko po wypiciu alkoholu. Łącznie wyeliminowanych z dalszej jazdy zostało 9 kierujących. Trzech z nich wyczerpało znamiona przestępstwa prowadzenia w stanie nietrzeźwości, sześciu pozostałych popełniło wykroczenie prowadząc swój pojazd po użyciu alkoholu.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto wiąże się to z utratą prawa jazdy. Dodatkowo wobec takiego kierującego sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów oraz podać wyrok do publicznej wiadomości.

W tego typu działaniach sprawdzają się będące na wyposażeniu policyjnych patroli urządzenia „AlcoBlow”, dzięki którym dosłownie w ciągu jednej chwili można potwierdzić, czy prowadząca pojazd osoba znajduje się pod działaniem alkoholu.

Kierowcą przypominamy o prostej zasadzie "Piłeś - nie jedź". Jej stosowanie z pewnością podniesie stan bezpieczeństwa na naszych drogach i pozwoli uniknąć niejednej tragedii.


Źródło: KMP Tychy

Ukradł wózek bo planował mieć dzieci...


Policjanci zatrzymali 37–letniego złodzieja, który ukradł dziecięcy wózek. Mężczyzna przyznał mundurowym, że ukradł bo planował mieć potomstwo. Stróże prawa odzyskali skradziony łup, który trafił już do właściciela. Za kradzież kodeks karny przewiduje karę nawet 5 lat więzienia.

Tyscy policjanci otrzymali zgłoszenie kradzieży dziecięcego wózka z klatki schodowej przy ul. Żwakowskiej w Tychach. Zaledwie kilku dni potrzebowali funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu żeby ustalić złodzieja. Mężczyzna był bardzo zaskoczony, gdy do jego drzwi zapukali policjanci. Zatrzymany 37-latek tłumaczył mundurowym, że ukradł wózek, bo planuje mieć dzieci. Policjanci odzyskali skradziony łup, który wrócił już do właściciela. Dla amatorów cudzego mienia kodeks karny przewiduje nawet 5-letni pobyt w więzieniu.


Źródło: KMP Tychy

Kwesta listopadowa: wesprzyj hospicjum


Tradycyjnie w okresie Wszystkich Świętych Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum im. Kaliksta I w Tychach organizuje kwestę, z której całkowity zostanie przekazany na doposażenie Domu Hospicyjnego przy ulicy Żorskiej. W tym roku pieniądze będą zbierane już po raz 17.

29 i 30 października w godz. od 12.00 do 18.00 wolontariusze będą zbierać pieniądze na cmentarzach komunalnych na Wartogłowcu i Świerczyńcu. Z kolei 1 listopada kwesta prowadzona będzie w godz. 8-16 na cmentarzach na Wartogłowcu i Świerczyńcu, a także na cmentarzach przy parafiach: św. Marii Magdaleny, Ducha Świętego oraz w Urbanowicach i Bieruniu.


Źródło: tychy.pl

niedziela, 23 października 2016

Puchar Kontynentalny: wygrana i awans GKS-u Tychy


W ostatnim meczu turnieju drugiej rundy Pucharu Kontynentalnego rozgrywanego w Tychach reprezentujący Polskę ekipa GKS Tychy pokonała węgierski Jegesmedvek Miskolc 5:2 (2:1, 0:1, 3:0) i awansowała do kolejnego etapu rozgrywek.

Po wysokiej wygranej z rumuńską Dunarea Galati 12:0 dla GKS Tychy przyszło rozczarowujące niepowodzenie z słoweńskim Acroni Jesenice 1:2 po dogrywce. Oznaczało to tylko jedno - by awansować do kolejnej rundy trzeba było pokonać węgierskie Jegesmedvek Miskolc i to w czasie regulaminowym.

To była prawdziwa "bitwa na przewagi", żaden gol nie padł w klasycznym ustawieniu „pięciu na pięciu”. Obie strony tylko przy pomocy liczebnego handikapu potrafiły umieszczać krążek w bramce podczas pierwszych dwóch tercji. Jako pierwsi w czwartej minucie zrobili to goście, ale po dziesięciu minutach sami odpowiedzieli bramką w przewadze na 1:1.

W "pięciu przeciwko czterem" GKS był na prawdę groźny, co udowodnił raz jeszcze w 17. minucie. Michał Woźnica idealnie zbił gumę z powietrza o lód, a nadana mu w ten sposób rotacja i prowadzący do tego rykoszet całkowicie zmylił golkipera gości. Rywal z Węgier wyrównał 2:2 tuż po starcie drugiej odsłony.

Mimo wyraźnie dobrze dysponowanych ofensyw w trzeciej tercji obie drużyny wciąż sporo faulowały, tworząc dysproporcje liczebne. W dosyć nietypowym składzie na lodzie "czterech na czterech" tyszanie wyszli na prowadzenie 3:2 po pięknej akcji czeskiego duetu Kristek i Vozdecky.

Chwilę później z niebieskiej krążek wysoko posłał Michał Kotlorz i choć wydawało się, że przeleci on ponad bramką, to ostatecznie wpadł do siatki i było 4:2. W przedostatniej minucie do pustej bramki gumę skierował jeszcze Kristek ustalając końcowy rezultat na 5:2.

W meczu wcześniejszym Acroni Jesenice wygrało 3:2 z Dunarea Galati, ale nie miało to żadnego wpływu na zwycięstwo w turnieju rozgrywanym w Tychach. W kolejnych zmaganiach we Włoszech wicemistrz Polski zmierzy się z białoruskim Szachtarem Soligorsk, kazachskim Berbarysem Atyrau oraz miejscowym Ritten Sport.

W poprzedniej edycji Pucharu Kontynentalnego ekipa GKS Tychy spisała się znakomicie. Przeszła przez drugą, a także półfinałową rundę rywalizacji lądując w wielkim finale. Na etapie Final Four w Rouen polska drużyna walczyła jak równy z równym z zespołami z Danii (Blue Fox Herning), Włoch (Asiago Hockey) i Francji (Rouen Dragons).

Trzecie miejsce uzyskane na tym turnieju było największym sukcesem polskiego hokeja klubowego od 23 lat. W sezonie 1992/93 Unia Oświęcim wystąpiła w finale Pucharu Europy (tradycje którego przejął Puchar Kontynentalny). Wcześniej tak daleko w europejskim hokeju klubowym zaszła tylko Polonia Bytom (1984/85).

GKS Tychy - Jegesmedvek Miskolc 5:2 (2:1, 0;1, 3:0)

Bramki: Kristek (14, 59), Woźnica (17), Vozdecky (44) Kotlorz (48) - Hajos (4), Toth (22)

Kary: 12 – 37 minut, kara meczu dla Magosiego (Miskolc)

Strzały: 39 - 17

Źródło: eurosport.onet.pl

PK: GKS Tychy pokonał Węgrów i zagra dalej


GKS Tychy pokonał 5:2 (2:1, 0:1, 3:0) węgierski Jegesmedvek Miszkolc w meczu 3. kolejki Pucharu Kontynentalnego. Polski zespół zajął pierwsze miejsce w grupie C i awansował do turnieju półfinałowego.

Tyszanie wiedzieli przed meczem, że awans da im tylko zwycięstwo w podstawowym czasie. Ich dalsza gra w Pucharze Kontynentalnym stanęła jednak pod dużym znakiem zapytania już w 4. minucie, gdy bramkę zdobył Roland Hajos.

GKS natychmiast rzucił się do odrabiania strat. Świetnie spisywał się jednak bramkarz węgierskiego klubu. Skapitulował dopiero w 14. minucie po strzale Jaroslava Kristeka. Pierwszą tercję gospodarze zakończyli prowadząc 2:1, dzięki bramce Michała Woźnicy.

W drugich dwudziestu minutach najważniejsze rzeczy działy się tuż po wznowieniu gry. Jegesmedvek Miskolc wyrównał w 22. minucie za sprawą Rolanda Hajosa. Później co prawda oba zespoły miały kilka dobrych okazji na strzelenie gola, ale brakowało skuteczności.

W ostatniej tercji GKS nie rzucił wszystkiego na jedną szalę, ale zagrał bardzo mądrze. Najpierw w 44. minucie po świetnym kontrataku bramkę zdobył Martin Vozdecky, a chwilę później oszołomionych i grających w osłabieniu gości dobił Michal Kotlorz.

Węgrzy walczyli do końca, ale GKS skutecznie się bronił i dowiózł zwycięstwo do końca. W samej końcówce do pustej bramki gola strzelił jeszcze Kristek.

W tym sezonie tyszanie mają kolejną szansę na dobry wynik w tych rozgrywkach. W ubiegłym roku doszli aż do Final Four.

GKS Tychy – Jegesmedvek Miszkolc 5:2 (2:1, 0:1, 3:0)
Bramki:
GKS Tychy: J. Kristek dwie, M. Woźnica, M. Vozdecky, M. Kotlorz
Jegesmedvek Miszkolc: R. Hajos, A. Toth


Źródło: sport.tvp.pl

Puchar Kontynentalny: przegrana GKS-u Tychy, awans wciąż możliwy


W drugim spotkaniu drugiej rundy Pucharu Kontynentalnego rozgrywanego w Tychach ekipa GKS Tychy przegrała z słoweńskim HDD Acroni Jesenice 1:2 po dogrywce. Awans wicemistrza Polski do kolejnej rundy Pucharu Kontynentalnego wciąż jest możliwy, w ostatnim dniu imprezy GKS musi jednak pokonać w czasie regulaminowym węgierski Jegesmedvek Miskolc.

Po rozgrzewce z przeciwnikiem z Rumunii dla wicemistrza Polski przyszedł prawdziwy test w postaci słoweńskiego Acroni Jesenice. Klasa rywala od początku dawała o sobie znać, a po pierwszej tercji było 0:0. Najlepszą szansę na otworzenie rezultatu miał Mateusz Bepierszcz, ale zmarnował rzut karny w 13. minucie. Trójkolorowi mieli w tej odsłonie swoje problemy - trzykrotnie lądowali na ławce kar i musieli skupiać się głównie na bronieniu dostępu do własnej bramki.

Tyszanie problemy z dyscypliną mieli także w drugiej części meczu,długo gra nie układała się po ich myśli, ale pod jej koniec wykonali akcję na wagę bramki. Ważnego gola tuż przed zejściem na drugą przerwę strzelił z backhandu Jaroslav Kristek - 1:0.

Szereg błędów przytrafił się gospodarzom turnieju na starcie trzeciej tercji. Tym razem przyszło zapłacić za kolejną karę, w podwójnym liczebnym osłabieniu GKS Tychy w końcu pękł, a rywal doprowadził do wyrównania 1:1 po uderzeniu z dystansu.

Słoweńska drużyna, by liczyć się w walce o awans musiała wygrać za trzy punkty, a więc jeszcze w czasie regulaminowym. To zmusiło ich do rozegrania końcowego fragmentu bez bramkarza, z sześcioma atakującymi. Nie przyniosło to jednak żadnego efektu bramkowego. Za to w dogrywce, rozgrywanej systemem „czterech na czterech” goście szybko, bo już po niecałych dwóch minutach zdobyli złotego gola – 2:1.

W meczu rozgrywanym wcześniej Jegesmedvek Miskolc pokonał Dunarea Galati 5:1. W niedzielę tyszanie staną do walki z węgierskim zespołem. Do półfinałowej konfrontacji awansuje tylko zwycięzca całego turnieju, który w kolejnych zmaganiach we Włoszech zmierzy się z białoruskim Szachtarem Soligorsk, kazachskim Berbarysem Atyrau oraz miejscowym Ritten Sport.

GKS Tychy - Acroni Jesenice 1:2 (0:0, 1:0, 0:1, 0:1)

Bramki: Kristek (40) - Oraze (42), Manfreda (62)

Kary: 18 - 6 minut

Strzały: 41 - 26

Źródło: eurosport.onet.pl

sobota, 22 października 2016

Puchar Kontynentalny: GKS Tychy - HDD Acroni Jesenice 1-2 po dogrywce


GKS Tychy przegrał z HDD Acroni Jesenice 1-2 po dogrywce w drugim dniu turnieju 2. rundy Pucharu Kontynentalnego w hokeju na lodzie, który odbywa się właśnie w Tychach. Awans do półfinału wywalczy tylko najlepszy zespół.

Zwycięstwo słoweńskiemu zespołowi na Stadionie Zimowym zapewnił Marjan Manfreda w drugiej minucie dogrywki.

Prowadzenie objęli tyszanie po golu Jaroslava Kristka w 40. minucie. Wyrównał w 42. minucie Martin Oraże, gdy jego zespół grał w podwójnej przewadze.

W 13. minucie Mateusz Bepierszcz nie wykorzystał rzutu karnego dla GKS-u.

Po sobotnich meczach liderem jest węgierski DVTK Jegesmedvek Miszkolc, który dzisiaj pokonał Dunareę Galati 5-1.

Kolejna runda rozegrana zostanie w listopadzie we Włoszech z udziałem Szachtara Soligorsk, Berbarysa Atyrau oraz gospodarzy - Ritten Sport.

Tyski zespół był rewelacją ubiegłorocznej edycji. Dotarł do Final Four i zajął w nim trzecie miejsce.

Niedzielny mecz GKS-u Tychy z Miszkolcem (18.00) zadecyduje, który zespół wywalczy awans.


GKS Tychy - HDD Acroni Jesenice 1-2 (0-0, 1-0, 0-1, 0-1)

Bramki: Kristek-Kogut (39.19) - Oraże-Sodja-Berlisk (41.54, w podwójnej przewadze), Manfreda-Jezovszek (61.17).

Kary: GKS - 18 minut, Acroni - 6 minut. Widzów: 2200.

DVTK Jegesmedvek Miszkolc - Dunarea Galati 5-1 (1-0, 1-0, 3-1)

Tabela:

1. DVTK Jegesmedvek Miszkolc 2 6 9-2

2. GKS Tychy 2 4 13-2

3. HDD Acroni Jesenice 2 2 3-5

4. Dunarea Galati 2 0 1-17


Program niedzielnych meczów:

HDD Acroni Jesenice - Dunarea Galati (14.30)

GKS Tychy - DVTK Jegesmedvek Miskolc (18.00)


Źródło: interia.pl

Zderzenie trzech osobówek przy Teatrze Małym


21 października około godziny 1530 na skrzyżowaniu ulic Hlonda - Bocheńskiego – Boczna doszło do zdarzenia drogowego z udziałem trzech samochodów osobowych.

Na miejsce wezwane zostały trzy zastępy JRG Tychy (GBAPr, GCBA, SCRt), patrole Policji i ZRM. Jednym z samochodów (Opel Signum) podróżowała matka z kilkuletnią córką. Dziewczynka została przebadana na miejscu przez ratowników medycznych, a następnie trafiła pod opiekę drugiego z rodziców. Pracujący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący samochodem Opel Insignia młody mężczyzna jadąc ulicą Hlonda nie ustąpił pierwszeństwa jadącej prawidłowo ulicą Bocheńskiego w kierunku Rynku drogą z pierwszeństwem przejazdu kierującej Oplem Signum. Siła uderzenia była tak duża, że Opel Signum uderzył w bok oczekującego na możliwość włączenia się do ruchu z ulicy Bocznej Hyundaia i30 (kierującą kobieta). Poza małym dzieckiem nikt nie uskarżał się na dolegliwości po zdarzeniu. Działania strażaków na miejscu polegały na jego zabezpieczeniu, odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach oraz kierowaniu ruchem na skrzyżowaniu. Utrudnienia w miejscu zdarzenia trwały blisko dwie godziny. 

Policjanci WRD KMP Tychy prowadzą dalsze postępowanie w tej sprawie.


Źródło: 112tychy.pl

*****************************************************************************************************************

Niestety, to nie pierwsze i nie ostatnie zdarzenie tego typu na tym skrzyżowaniu. Obserwując je można stwierdzić, iż w ciągu ostatnich lat ruch pojazdów w tym miejscu znacząco wzrósł. Obecny układ nie spełnia już swojej roli co pokazuje ilość niebezpiecznych zdarzeń do których dochodzi tu cyklicznie. Póki co na szczęście kończy się zazwyczaj na rozbitych pojazdach...

W przyszłości planowane jest w tym miejscu rondo, które z pewnością rozwiąże istniejący problem. Pytanie tylko kiedy to nastąpi...

tychymyopinions

piątek, 21 października 2016

Puchar Kontynentalny: GKS Tychy rozpoczął turniej od "dwucyfrówki"


W pierwszym starciu drugiej rundy Pucharu Kontynentalnego gospodarze imprezy GKS Tychy wysoko pokonał rumuńskie Dunarea Galati 12:0 (3:0, 2:0, 7:0). W kolejnych dniach Trójkolorowych czekają pojedynki z słoweńskim Acroni Jesenice i węgierskim Jegesmedvek Miskolc.

Gospodarze szybko pokazali, że mają zamiar w pełni kontrolować spotkanie. Po pierwszej tercji wygrywali 3:0, oddając na bramkę rywala grad strzałów (27). Fala uderzeniowa w wykonaniu GKS zmalała tylko trochę w drugiej odsłonie, po niej prowadzili już 5:0. Pogrom dokonał się w ostatnich 20 minutach, w których pękła nawet bariera "dwucyfrówki". Ostateczny wynik 12:0 robił wrażenie, podobnie jak przewaga w strzałach 73 do 10. Hat trickiem popisał się reprezentacyjny napastnik Mateusz Bepierszcz.

W meczu rozgrywanym wcześniej Jegesmedvek Miskolc pokonali HDD Jesenice 4:1. W sobotę tyszanie staną do walki z słoweńskim Acroni Jesenice. Do półfinałowej konfrontacji awansuje tylko zwycięzca całego turnieju, który w kolejnych zmaganiach we Włoszech zmierzy się z białoruskim Szachtarem Soligorsk, kazachskim Berbarysem Atyrau oraz miejscowym Ritten Sport.

W poprzedniej edycji Pucharu Kontynentalnego ekipa GKS Tychy spisała się znakomicie. Przeszła przez drugą, a także półfinałową rundę rywalizacji lądując w wielkim finale. Na etapie Final Four w Rouen polska drużyna walczyła jak równy z równym z zespołami z Danii (Blue Fox Herning), Włoch (Asiago Hockey) i Francji (Rouen Dragons).

Trzecie miejsce uzyskane na tym turnieju było największym sukcesem polskiego hokeja klubowego od 23 lat. W sezonie 1992/93 Unia Oświęcim wystąpiła w finale Pucharu Europy (tradycje którego przejął Puchar Kontynentalny). Wcześniej tak daleko w europejskim hokeju klubowym zaszła tylko Polonia Bytom (1984/85).

GKS Tychy - Dunarea Galati 12:0 (3:0, 2:0, 7:0)

Bramki: Galant (8), Kalinowski (10), Rzeszutko (16), Vozdecky (33), Jeziorski (33), Bepierszcz (41, 47, 48), Bagiński (43, 49), Komorski (43)

Kary: 2 – 14 minut

Strzały: 73 - 10
Źródło: eurosport.onet.pl

Tyskie „Drzewo mądrości”


Mural z grafiką Wojciecha Łuki o wymiarach 9×3,5 m powstaje na jednym z nowych budynków biurowych w Tychach. Praca jest realizowana na zlecenie prywatnego inwestora, ale twórca ma nadzieję, że zaistnieje w przestrzeni miasta i stanie się jednym z jego charakterystycznych punktów.

„Drzewo mądrości” to motyw, który pojawia się na wielu pracach tyskiego artysty. – W tradycji chrześcijańskiej jest ono przedstawiane jako drzewo poznania dobrego i złego. Ja traktuję jako symbol porządku, ładu który jest ciągle niszczony przez ludzi, a w którym wszyscy powinniśmy funkcjonować – mówi Wojciech Łuka, malarz, grafik i rysownik, który w zeszłym roku świętował 30 lat pracy twórczej. – To drzewo osadzam w kontekście tyskim – dodaje. – Dlatego pod drzewem pojawią się sylwety charakterystycznych dla miasta budowli; Bramy Słońca, pomnika „Żyrafy”, urzędu miasta, kościołów Marii Magdaleny i Ducha świętego, ale też innych obiektów, niekoniecznie miejskich czy sakralnych.

Drzewo o 9-metrowej rozpiętości korony będzie zdecydowanie dominowało nad zarysami budynków. – Chcę w ten sposób pokazać skalę, stosunek tego, co jest wytworem ludzi do natury i jej porządku – mówi autor.

Praca będzie wykonana w czarno-białej kolorystyce. – Pierwotnie miała być w kolorze, jak wiele innych moich przedstawień „Drzewa mądrości” – wyjaśnia artysta. – Ale zdecydowałem, że do tej architektury bardzie odpowiednia będzie czarno biała. Ona ma pewną szlachetność, która moim zdaniem bardziej się tutaj wpisuje.

Mural powstaje na ścianie nowo budowanego biurowca przy ul. Stoczniowców 70. (w pobliżu Ronda Harcerskiego). Prace trwają, mimo niesprzyjającej pogody. Jak mówi autor, grafika będzie gotowa prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia. Zaprasza też wszystkich tyszan, którzy chcieliby włączyć się w powstawanie dzieła. – Każdy, kto zechce mieć swój udział w tej pracy, dostanie pędzel i jakiś fragment grafiki do wykończenia – mówi.


Źródło: tychy.pl

Tychy: koperty życia trafiły do seniorów


Pierwsze "Tyskie Koperty Życia" trafiły już do mieszkańców miasta. Inicjatywa skierowana do osób starszych polega na umieszczeniu w lodówce oznakowanej koperty zawierającej informacje na temat stanu zdrowia lokatora. Wykorzystanie koperty ma pomóc np. ratownikom medycznym w podjęciu szybkiej interwencji oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa osób starszych, niejednokrotnie mieszkających samotnie.

– Koperty życia przygotowaliśmy z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa naszych seniorów. W razie wypadku lub nagłej choroby, gdy nie ma czasu albo możliwości przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, prawidłowo wypełniona karta może pomóc uratować komuś życie – mówi Daria Szczepańska, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Akcję w Tychach rozpoczęto wczoraj - w Europejskim Dniu Seniora. Na początek miasto przygotowało pięć tysięcy Kopert Życia. Pierwsi seniorzy odebrali je podczas spotkania w urzędzie miasta. Pozostałe można odebrać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy. Urzędnicy już zapowiadają, że w razie potrzeby będą zwiększać ich nakład. W Tychach blisko 31 tys. osób, a więc prawie co czwarty mieszkaniec miasta, ma więcej niż 60 lat.

Koperta życia to karta, w której podaje się informacje dotyczące jej właściciela: dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia. Kartę wkłada się najczęściej do lodówki, na której umieszcza się naklejkę z nadrukiem "Koperta życia". Umieszczenie koperty w miejscu widocznym i dostępnym umożliwia służbom medycznym, a także policji, straży pożarnej, straży miejskiej czy służbom socjalnym szybki dostęp do podstawowych informacji o seniorze w razie wypadku lub zasłabnięcia. Dlaczego w lodówce? Bo jest to urządzenie, które znajdziemy w każdym domu, i - ze względu na spore rozmiary – łatwe do znalezienia.


Źródło: onet.pl

czwartek, 20 października 2016

Tychy: Czułów protestuje. Nie chcą getta biedy


Na Czułowie zawrzało, kiedy rozeszła się wiadomość o budowie nowych mieszkań socjalnych w tej dzielnicy Tychów. - Mamy już Osadę, mamy baraki dla osób niezdolnych do płacenia czynszu za mieszkanie komunalne, a teraz wygląda na to, że takich mieszkańców nam jeszcze przybędzie. Dlaczego nie rozdziela się ich po innych dzielnicach i osiedlach? - denerwują się mieszkańcy willowej dzielnicy Czułów.

Nie protestujemy przeciwko ludziom, protestujemy przeciwko błędnej polityce miasta - zaznaczają mieszkańcy Czułowa na profilu Facebookowym "Władze miasta zaplanowały budowę nowego bloku mieszkań socjalnych przy ul. Świerkowej w Tychach, co wywołało ostre protesty mieszkańców Czułowa. Mieszkańcy ostro protestują przeciwko zwiększeniu ilości mieszkań socjalnych na Czułowie. O ile plany budowy nowego budynku są znane, to przedstawiciele miasta niejasno wypowiadają się o planach wobec istniejących "baraków".

Na podstawie istniejących dokumentów można przypuszczać, że po wybudowaniu nowego bloku istniejące baraki zostaną wyremontowane i ilość mieszkańców lokali socjalnych w rejonie ul. Świerkowej podwoi się. Są to informacje niepotwierdzone, jednak nikt z władz miasta dotąd ich nie zdementował na piśmie. Skoncentrowanie tak dużej ilości mieszkańców "z problemami" nie pomaga im w wychodzeniu na prostą, a wręcz przeciwnie - tworzy "getto", gdzie pogłębiają się patologie", napisali na Facebooku.

W e-mailu do redakcji Dziennika Zachodniego mieszkańcy napisali m.in. "Rada Osiedla wystąpiła do prezydenta miasta o spotkanie. Urząd Miasta milczy." 

Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem UM, okazuje się, że prezydent wycofał się ze swojej decyzji. Oto mail, jaki otrzymaliśmy w tej sprawie. 

"W związku z emocjami, jakie budzi budowa budynku socjalnego przy ul. Świerkowej podjąłem decyzję o wycofaniu tego zadania z planów budżetowych na przyszły rok. Nie zamierzam i nigdy nie zamierzałem robić niczego wbrew mieszkańcom dzielnicy, czuję się jednak zobowiązany do stworzenia godnych warunków życia mieszkańcom budynku socjalnego przy ulicy Świerkowej, dlatego w obiekcie tym zostanie przeprowadzony niezbędny remont. Informuję ponadto, że w nowym budynku miały zamieszkać 34 rodziny, czyli tyle samo, ile obecnie mieszka w obiekcie. Nieprawdziwe są więc pojawiające się informacje, by inwestycja miała wpływ na zwiększenie liczby lokali socjalnych. Jej jedynym celem była poprawa warunków mieszkaniowych lokatorów, które są obecnie bardzo trudne." 

Rzecznik UM, Ewa Grudniok, potwierdza, że doszło do niezrozumienia intencji miasta. Od początku chodziło bowiem o budowę nowego budynku dla mieszkańców baraków, które miały być potem zburzone, a nie nowego budynku dla nowych mieszkańców.


Źródło: dziennikzachodni.pl

Puchar Kontynentalny 2016 w Tychach


Już w najbliższy weekend, 21-23 października br., na Stadionie Zimowym w Tychach odbędzie się II runda Pucharu Kontynentalnego. Hokeiści GKS-u Tychy drugi raz z rzędu będą gospodarzami tego wydarzenia.

- Minął rok od jednego z najważniejszych hokejowych wydarzeń sezonu - Pucharu Kontynentalnego. Po raz pierwszy w naszym mieście kibice hokeja mogli obserwować zaciętą walkę czterech wielkich drużyn i przeżywać prawdziwe, sportowe emocje. Teraz znów będziemy świadkami tych wydarzeń. Po raz kolejny na naszym Stadionie Zimowym najlepsi zagrają w hokejowej Lidze Mistrzów - Pucharze Kontynentalnym. Wierzę, że będziecie Państwo dopingować zawodników naszego klubu podczas tych najbardziej prestiżowych hokejowych rozgrywek w Europie. Zawodnikom GKS-u Tychy, najbardziej utytułowanego polskiego klubu w historii, życzę sukcesów w tej sportowej rywalizacji, a kibicom wielu sportowych wrażeń – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Na początek tyszanie zmierzą się z rumuńską Dunareą Galati, która w ubiegłym roku również była przeciwnikiem tyszan na tym etapie rozgrywek. Gospodarze wygrali wówczas 8:3. W sobotę GKS zagra ze słoweńskim HDD Acroni Jesenice, występującym w Alps Hockey League, a w niedzielę ze zwycięzcą MOL Ligi, Jegesmedvek Miskolc. Zwycięzca zmagań na lodowisku Stadionu Zimowego w Tychach awansuje do trzeciej – półfinałowej rundy Pucharu Kontynentalnego, która odbędzie się od 18 do 20 listopada we Włoszech.

Plan meczów:

21.10.2016 (piątek)
15:30 DVTK Jegesmedvek Miskolc - HDD Acroni Jesenice
19:00 Dunarea Galati - GKS Tychy

22.10.2016 (sobota)
14:30 DVTK Jegesmedvek Miskolc - Dunarea Galati
18:00 GKS Tychy - HDD Acroni Jesenice

23.10.2016 (niedziela)
14:30 HDD Acroni Jesenice - Dunarea Galati
18:00 GKS Tychy - DVTK Jegesmedvek Miskolc

Bilety będą obowiązywały na obydwa spotkania, rozgrywane danego dnia. Będzie również możliwość nabycia karnetu w promocyjnej cenie na cały turniej. Osoby, które zakupiły karnety na sezon zasadniczy Polskiej Hokej Ligi mają zapewniony wstęp na mecze Pucharu Kontynentalnego.

Ceny biletów na Puchar Kontynentalny (bilety całodzienne – na dwa mecze):
Bilet normalny: 18 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet rodzinny: 26 zł

Ceny karnetów na Puchar Kontynentalny:
Karnet normalny: 45 zł
Karnet ulgowy: 30 zł
Karnet rodzinny: 66 zł

Dzieci do 13-tego roku życia: bezpłatnie


Źródło: umtychy.pl

***************************************************************************************************************

"Po raz kolejny na naszym Stadionie Zimowym najlepsi zagrają w hokejowej Lidze Mistrzów - Pucharze Kontynentalnym. Wierzę, że będziecie Państwo dopingować zawodników naszego klubu podczas tych najbardziej prestiżowych hokejowych rozgrywek w Europie." 

- Coś mi się wydaje, że Pan Prezydent pomylił Puchar Kontynentalny z Ligą Mistrzów...

"Zawodnikom GKS-u Tychy, najbardziej utytułowanego polskiego klubu w historii(...)" 

- Bardzo bym chciał by GKS Tychy był kiedyś najbardziej utytułowanym polskim klubem w historii jednak do tego miana trochę nam jeszcze brakuje. Przypomnę, że Podhale ma na swoim koncie 19 tytułów MP, Cracovia 11 a nasza drużyna zdobyła dotychczas 2 Mistrzostwa Polski (2005,2015).
Ale być może prezydent Dziuba miał na myśli tylko rozgrywki PK...

Oczywiście turniej ten jest dużym wydarzeniem zarówno dla klubu jak i naszego miasta. Nie na co dzień mamy możliwość obserwować hokej na poziomie wyższym niż PHL, oraz gościć drużyny i kibiców(?) z innych krajów. Ponadto dwa z trzech spotkań GKS-u pokaże na żywo TVP Sport tak więc będzie to również świetna promocja dla Tychów.

Życzę wszystkim kibicom hokeja dużo emocji i trzymam kciuki za awans Trójkolorowych do kolejnej rundy PK, a o to wcale łatwo nie będzie, gdyż awans wywalczy tylko zwycięzca turnieju.

tychymyopinions

Cukierek albo psikus z Teatrem Małym


Teatr Mały zaprasza 30 października do Laboratorium Sztuki na wydarzenie „Cukierek albo psikus z Teatrem Małym”.

W programie: 10.00 Projekcja filmu dla dzieci „ANTBOY”, 11.30 Warsztaty „Dynia Design” – rodzinne dekorowanie dyni. Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Zapisy: tel. 32 780 32 03, mail: aretetka@teatrmaly.tychy.pl.


Źródło: tychy.pl

Zmiana godzin otwarcia basenu - w sobotę pływalnia nieczynna


Ze względu na odbywający się w ten weekend (22-23 października) IX Ogólnopolski Integracyjny Miting Pływacki im. Maćka Maika, zmianie ulegną godziny otwarcia krytej pływalni przy ul. Edukacji.

- 22 października 2016 (sobota) - pływalnia będzie nieczynna
- 23 października 2016 (niedziela) - pływalnia czynna od godziny 16:00


Źródło: etychy.org

środa, 19 października 2016

Otwórz biznes w Gemini Park Tychy - warsztaty dla przedsiębiorców


Przedsiębiorców zainteresowanych otwarciem własnej działalności gospodarczej zapraszamy 24.10. w godz. 10-14 do Urzędu Miasta Tychy (sala 102) na bezpłatne warsztaty „Fachowo o Franczyzie”, gdzie swoją wiedzą podzielą się eksperci z Gemini Holding – inwestora centrum handlowego Gemini Park Tychy.

Warsztaty „Fachowo o Franczyzie” organizowane są z myślą o wsparciu lokalnego biznesu. Ich celem jest zapoznanie przyszłych przedsiębiorców ze Śląska z zasadami funkcjonowania franczyzy i korzyściami z jakimi się ona wiąże. Udana, oparta na porozumieniu współpraca z partnerami biznesowymi to znak rozpoznawczy spółki Gemini Holding, organizatora spotkań.

– Prowadzenie biznesu w centrum handlowym to doskonała okazja dla osób, które chcą rozwinąć swoją działalność w branży handlowej. Dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki idealnym rozwiązaniem jest system franczyzy. Bazuje ona na przekazaniu doświadczenia i wiedzy dużych graczy mniejszym podmiotom. Dzięki temu mają oni możliwość prowadzenia działalności pod szyldem znanej marki. Zyskują też dostęp do jej wiedzy i recept gospodarczych, a także szkolenia i wsparcie na każdym etapie prowadzenia działalności. Wówczas nawet niezależni przedsiębiorcy mogą z sukcesem funkcjonować w centrum handlowym obok wielkich, światowych marek. My jako właściciele obiektu z wieloletnim doświadczeniem gwarantujemy z kolei to co najważniejsze, czyli stały dostęp do klientów. Naszym zadaniem m.in. jest stworzenie szerokiej oferty centrum handlowego i realizacja odpowiednich strategii marketingowych przyciągających konsumentów – mówi Anna Malcharek, Dyrektor Zarządzający Gemini Holding. – Współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami ma dla nas bardzo duże znaczenie, dlatego liczymy, że uda nam się zaktywizować rynek śląski i wytłumaczyć na czym polega prowadzenia biznesu w dużej galerii handlowej – dodaje A. Malcharek.

Firma Gemini Holding ma duże doświadczenie w budowie i zarządzaniu obiektami handlowych. Należące do spółki centra Gemini Park z sukcesem funkcjonują już w Bielsku-Białej oraz Tarnowie. Ich ofertę tworzą nie tylko duże sieci, ale też lokalni przedsiębiorcy prowadzący biznes na zasadzie franczyzy. To oni najlepiej rozumieją potrzeby lokalnych przedsiębiorców i wiedzą jak je zaspokoić, co przenosi się na osiągane wyniki finansowe. Obecnie firma poszukuje przedsiębiorców z regionu śląskiego do prowadzenia biznesu w Gemini Park Tychy. Jest to nowoczesne, wielkopowierzchniowe centrum handlowe liczące około 36 tys. mkw. powierzchni najmu. Dodatkowym atutem inwestycji jest lokalizacja w miejscu funkcjonującym jako przestrzeń handlu: w pobliżu funkcjonuje już Tesco, OBI i Saturn. Otwarcie obiektu zaplanowano na jesień 2017 roku.

W ramach bezpłatnych warsztatów organizowanych pod patronatem Prezydenta Miasta Tychy uczestnicy dowiedzą się jaka jest specyfika prowadzenia biznesu w centrum handlowym, jakie są standardy współpracy, prawa i obowiązki zarówno najemcy, jak i zarządcy obiektu. Ważnym elementem organizowanych spotkań będzie także możliwość poznania głównych zapisów umowy najmu oraz zasad funkcjonowania franczyzy.

Zapisy: Daniel Wilk, danielwilk2@wp.pl, 606 887 441


Źródło: umtychy.pl