środa, 12 października 2016

Ogród sensoryczny w plenerze


Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „W stronę słońca”, działające przy Zespole Szkól Specjalnych nr 8 w Tychach wygrało 10 tys. euro w konkursie fundacji Auchan. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę ogrodu sensorycznego.

Konkurs grantowy fundacja Auchan zorganizowała z okazji jubileuszu 20-lecia swojego istnienia. W całej Polsce do konkursu zgłoszono ponad trzysta projektów. Jury wybrało najlepsze 24, wśród nich tyski. Stowarzyszenie „W Stronę Słońca” otrzymało grant w wysokości 10 tysięcy euro (ok. 43 tys. zł) na realizację swojego projektu. Chodzi o budowę plenerowego ogrodu sensorycznego na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach.

Ale to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości. Spośród wspomnianych 24 projektów jury wybrało cztery, które będą reprezentować Polskę w międzynarodowej edycji konkursu fundacji Auchan. W gronie najlepszych ponownie znalazły się Tychy. Oznacza to, że tyskie stowarzyszenie ma szansę wygrać kolejne nagrody. Trzymamy kciuki!

Radość po werdykcie

Wygrana była dla nas miłym zaskoczeniem. Tym bardziej, że było zgłoszonych kilkaset projektów. Bardzo cieszy nas fakt, że nasze planowane przedsięwzięcie spotkało się z tak dużym uznaniem jurorów – mówi Ewa Pitner-Wróblewska, prezes Stowarzyszenia „W stronę słońca”.

O projekcie

Ideą projektu jest stworzenie specjalistycznej, przyjaznej przestrzeni przeznaczonej do zajęć relaksacyjno-terapeutycznych. – To innowacyjny projekt Stowarzyszenia działającego przy naszej szkole. Koncepcja ogrodu jest tak zaprojektowana, aby wszystkie zmysły były nastawione na jak największą aktywność polisensoryczną. Przestrzeń ogrodu i wszystkie urządzenia znajdujące się w nim są tak wykonane by pełniły funkcję nie tylko relaksacyjną, zabawową, ale przede wszystkim niosły za sobą także konkretną wartość dydaktyczną i terapeutyczną – mówi Hanna Kołodziejczyk, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 8.

Ogród ma charakter poznawczy – pozwala odkrywać struktury, faktury, dźwięki, zapachy, kształty i ruch. – Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci z niepełnosprawnością, zwłaszcza niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, niepełnosprawnością sprzężoną, dzieci niedowidzących i niedosłyszących. W krajach zachodnich jest to bardzo popularna koncepcja, ponieważ jest bardzo skuteczna i przynosi znakomite rezultaty terapeutyczne – dodaje dyrektor Kołodziejczyk.

Alejki, zapachy i labirynt

W ogrodzie sensorycznym, zgodnie z projektem, będą szerokie alejki, oznakowanie dla dzieci niewidomych i niedowidzących, kącik zapachowy, ścieżki sensoryczne, ogród barw, huśtawka dla dzieci na wózkach, specjalne huśtawki, kąciki muzyczne i dźwiękowe. Na terenie ogrodu będzie mnóstwo zieleni i zróżnicowanej roślinności, wodospad, fontanna, karmniki, budki lęgowe, gry terenowe ,ścieżka zdrowia, labirynt i wiele innych obiektów.

Projekt zakłada również budowę na terenie ogrodu szkolnego amfiteatru. Będzie się on składał ze sceny, zadaszenia i widowni. – Istotne jest to, że do sceny będzie doprowadzona energia elektryczna. Chcemy organizować tam ważne szkolne uroczystości oraz imprezy o charakterze miejskim dla uczniów innych tyskich szkół i przedszkoli – dodaje Hanna Kołodziejczyk.

Nie tylko dla uczniów

Hanna Kołodziejczyk i Ewa Pitner-Wróblewska zgodnie podkreślają, że ogród sensoryczny będzie służył nie tylko uczniom ZSS nr 8. Będą mogły korzystać również inne tyskie dzieci, m.in. te posiadające orzeczenie o wczesnym wspomaganiu rozwoju. Korzystanie z obiektu będzie możliwe nieodpłatnie przez cały rok.

Pomoc z miasta

W realizacji naszego przedsięwzięcia bardzo pomaga nam również miasto. Wygrane 43 tys. zł to tylko część kwoty potrzebnej do budowy ogrodu. Resztę potrzebnej sumy, czyli 50 tys. zł dostaliśmy z budżetu miasta. Ponadto, mamy zapewnienie, że każdego roku w budżecie będzie zabezpieczona kwota potrzebna do utrzymania naszego ogrodu – mówi dyrektor Hanna Kołodziejczyk. Pragnę podziękować przedstawicielom Wydziału Przygotowania i Realizacji Inwestycji za okazane wsparcie i pomoc w realizacji tego projektu.

Wielkie otwarcie

W tej chwili prowadzone są rozmowy z projektantem ogrodu sensorycznego. Prace budowlane rozpoczną się wiosną. Uroczyste otwarcie i oddanie obiektu do użytku zaplanowane jest na czerwiec. Jak podkreślają nasze rozmówczynie, impreza będzie miała charakter miejski, nie tylko szkolny. – Będzie to wydarzenie otwarte dla mieszkańców naszego miasta. Chcemy, by było to małe święto w naszym mieście. Bowiem nasz ogród będzie pierwszym tego typu obiektem w mieście i regonie – podsumowują panie Ewa i Hanna.

Przekazanie czeku

W hipermarkecie Auchan w Tychach odbyło się uroczyste przekazanie symbolicznego czeku na kwotę 10 tys. euro. Wydarzenie uatrakcyjniły występy szkolnych zespołów: tanecznego „Pinezka” i muzycznego „Oligo Mix Band”. Prawdziwą furorę wśród uczestników zrobił występ Michała Tito Kryli wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych nr 8.


Źródło: tychy.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz