sobota, 29 października 2016

Tychy: nie będzie finansowania in vitro


Nie będzie lokalnej wersji programu dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro w Tychach. Projekt uchwały autorstwa radnych Platformy Obywatelskiej został miażdżącą przewagą głosów usunięty z porządku obrad sesji Rady Miasta.

Zdaniem Klubu PO, Tychy powinny pójść śladem innych miast, które wzięły na siebie odpowiedzialność i ciężar pomocy mieszkańcom borykającym się z problemem niepłodności. Projekt uchwały na ostatniej sesji Rady Miasta przedstawił Grzegorz Gwóźdź. Radny przekonywał, że niepłodność to schorzenie i choć metod leczenia niepłodności jest wiele, to w przypadku części pacjentów jedyną skuteczną formą terapii pozostaje metoda zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Tyski program zakładał m.in. dofinansowanie zabiegów (5 tys. złotych) dla ok. 80 par mieszkających w mieście. Gwóźdź zakończył swoje wystąpienie apelem, aby odłożyć na bok spory światopoglądowe i decyzję o ewentualnym zastosowaniu metody in vitro pozostawić samym zainteresowanym.

Argumentacja nie spotkała się z uznaniem większości. Radni Prawa i Sprawiedliwości dowodzili, że projekt jest niepotrzebny, ma charakter ideologiczny i nie zabezpiecza ochrony życia poczętego. Po burzliwej debacie, na wniosek klubu PiS, usunięto projekt z porządku obrad sesji Rady Miasta. W dyskusji udziału nie wziął, obecny na sali, prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Z obecnych na sali 24 radnych, za kontynuowaniem prac nad programem zagłosowało zaledwie czterech radnych (klub radnych PO oraz przewodniczący Rady z ramienia Inicjatywy Tyskiej). Przeciwko był cały klub PiS, Tychy Naszą Małą Ojczyzną, większa część Inicjatywy Tyskiej oraz radni niezależni.

Jak komentuje dla Onetu radny PO Grzegorz Gwóźdź, taka postawa świadczy o strachu przed opinią publiczną. – Jesteśmy negatywnie zaskoczeni postawą niektórych radnych. O ile mogliśmy spodziewać się takiego stanowiska radnych Prawa i Sprawiedliwości i radnych klubu Tychy Naszą Małą Ojczyzną, to postawa Inicjatywy Tyskiej jest zaskoczeniem. Zdjęli z siebie ciężar prac nad tym projektem. Nie chcieli angażować się w spory światopoglądowe – komentuje.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu podobny projekt złożyli na ręce prezydenta Tychów działacze lokalnych struktur Nowoczesnej. Natomiast lokalny program in vitro działa od kilku lat w Częstochowie. Miasto jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło takie rozwiązanie. Swój własny program zapowiedziały też władze Sosnowca. Start programu w stolicy Zagłębia planowany jest w styczniu przyszłego roku.

Do połowy tego roku działał centralny, rządowy program in vitro. W latach 2013-2016 wydano na ten cel ok. 260 mln złotych, a z możliwości leczenia skorzystało blisko 18 tys. par. Dzięki wsparciu na świat przyszło 8 tys. dzieci.

Źródło: onet.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz