sobota, 30 listopada 2013

Wypadek na ul. Harcerskiej


Wczoraj 29 listopada około godziny 13 na ul. Harcerskiej doszło do wypadku drogowego. W bok wyjeżdżającego z drogi podporządkowanej Fiata uderzył Opel. Siła uderzenia była ta duża że Fiat zatrzymał się na przeciwległym pasie. Na miejsce wysłane zostały 3 zastępy z JRG Tychy, karetka pogotowia oraz patrol WRD Policji.

Kierująca fiatem kobieta została przewieziona do szpitala. Działania strażaków polegały na wydobyciu ranej kierującej z pojazdu oraz neutralizacji rozlanych płynów z uszkodzonych pojazdów. Prawdopodobną przyczyną wypadku było wymuszenie pierwszeństwa przez kierującą Fiatem. Dokładne przyczyny i okoliczności wypadku wyjaśniają tyscy policjanci.


Źródło: 112tychy.pl

piątek, 29 listopada 2013

Działania „Piesi”


Tyscy policjanci prowadzą dzisiaj działania p/k „Piesi”. Policyjna akcja ma na celu ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów, czyli niechronionych uczestników ruch drogowego.

W ramach dzisiejszej akcji funkcjonariusze tyskiej „drogówki” obserwują skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe i główne ciągi komunikacyjne, czyli wszystkie te miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń. Celem takich działań jest przede wszystkim ograniczenie oraz w miarę możliwości wyeliminowanie zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przeprowadzane akcje pokazują, że głównym powodem przechodzenia w miejscu niedozwolonym jest pośpiech. Niektóre osoby nie zważają nawet na stojący w pobliżu radiowóz, wpadając w ręce stróżów prawa. Pamiętajmy, że skutkiem takiego wykroczenia jest kara 50 – złotowym mandatem, ale skutkiem, jaki może być po zderzeniu z pojazdem, ciężkie obrażenia ciała albo nawet śmierć. Dlatego może warto po prostu wyjść z domu wcześniej i bezpiecznie dotrzeć do celu. PAMIĘTAJ „Żeby Być-Trzeba Żyć”.


Źródło: KMP Tychy

V Jarmark Bożonarodzeniowy


Przystrojony świątecznymi ozdobami Plac Baczyńskiego, choinka, św. Mikołaj, gwiazdy – w czwartek (5 grudnia) o 15.00 rusza piąty Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy. Liczne atrakcje, przedstawienia, a przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera jarmarku, co roku przyciągają do Tychów mieszkańców całego województwa.

Ulubiona zimowa impreza plenerowa mieszkańców miasta Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Baczyńskiego, potrwa cztery dni - do 8 grudnia. Jarmark będzie okazją do spotkania ze Świętym Mikołajem i jego elfami oraz do wzięcia udziału w tworzeniu lodowych rzeźb. Dla tych, którzy nie lubią zimna zaplanowano fireshow (pierwszego i ostatniego dnia Jarmarku) i ognisko. Chętni będą mogli także sprawdzić swoje umiejętności kulinarne.

- Nic tak nie zbliża jak wspólne, świąteczne gotowanie, dlatego zaprosiliśmy szefa kuchni tyskiej restauracji „U Przewoźnika" na Jarmark, chętni będą mieli szansę sprawdzenia się u jego boku i skosztowania specjałów staropolskiej kuchni – mówi Iwona Ciepał.

Dodatkowe atrakcje m.in. degustację grzańca przygotowano także w ramach obchodów "400-lecia Tyskiego Browaru". W świąteczny nastrój będą wprowadzać zespoły i kapele, m.in. grupa Mistic, która w roku 2011 startowała w polskich eliminacjach do festiwalu Eurowizji oraz była jednym z uczestników programu X-FACTOR. Obecnie Mictic bierze udział w programie MUST BE THE MUSIC. Podczas Jarmarku zaśpiewa również tyski chór gospelowyGod's Property, wystąpi Stowarzyszenie Ognisk Artystycznych, a w góralskie rytmy wprowadzi kapela „Dukat".

Jarmark to także doskonała okazja do zrobienia świątecznych zakupów - ozdoby świąteczne i choinkowe, bombki będzie można znaleźć w jarmarkowych domkach. Sprzedawane będą także bałkańskie wina, korzenne i miodowe piwa, miody pitne, aromatyczne wyroby wędliniarskie, pachnące pierniki, sycące sery, konfitury i czekolady, a także chleby i ciasta.

- Grudzień to miesiąc, w którym planujemy rodzinne spotkania i szykujemy się do Świąt Bożego Narodzenia, dlatego spektakle, występy muzyczne, gry i konkursy dla dzieci, tworzenie lodowych rzeźb, wspólne gotowanie – będą doskonałą okazją do spotkań towarzyskich, do wspólnego świętowania i do zakupów. Grudzień to czas radosnego oczekiwania i niepowtarzalnej atmosfery – warto go w pełni wykorzystać, dlatego zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w Jarmarku – zachęca Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

6 grudnia oprócz jarmarkowych atrakcji na Placu Baczyńskiego przygotowano m.in. spotkanie ze Świętym Mikołajem i spektakl dla najmłodszych w Teatrze Małym, Starotyskie Mikołajki Rowerem i Bryczką, Mikołajkowy Bal Przebierańców na Lodzie w OW Paprocany.


Źródło: umtychy.pl


czwartek, 28 listopada 2013

Tychy zaczynają "świecić"


W dniu dzisiejszym "rozpoczęło się" zapalanie świątecznych iluminacji w naszym mieście. Na razie oświetlonych jest kilka głównych ulic (Grota Roweckiego, Niepodległości, Budowlanych czy kawałek Harcerskiej). Ekipy pracują nad rozświetleniem Placu Baczyńskiego - ustawiana jest choinka i inne ozdoby. Zamontowane są również (choć jeszcze nie świecą) różnego rodzaju światełka przy kilku skrzyżowaniach oraz na Starym Rynku przy kościele. Jednakże nie zauważyłem, aby pojawiły się jakieś nowe ozdoby w porównaniu do zeszłego roku - choć nie wykluczone, że jeszcze takowe się pojawią. Na chwilę obecną kilka głównych ulic, tak jak w poprzednich latach nie będzie raczej w żaden sposób udekorowana.

A wiadomo, im więcej tego typu ozdób tym lepiej prezentuje się miasto, i tym mocniej będziemy czuć na ulicach atmosferę świąt.

Jednak na "całościowy" efekt jeśli chodzi o dekoracje świąteczne w mieście mamy również wpływ my - mieszkańcy. Zamontowanie lampek na balkonie czy oknie niewiele kosztuje (ceny zwykłych lampek wahają  się od 5 do 30 złotych) a ma duży wpływ nie tylko na wystrój naszego mieszkania, ale również na całe otoczenie.

Może kiedyś w Tychach ktoś zorganizuje na wzór amerykańskich miast konkurs na najlepiej przystrojone okno czy balkon czy dom? :)

"Kuchenne rewolucje" w Tychach


Magda Gessler odwiedziła nasze miasto. Zobacz jak wypadnie metamorfoza, jaka miała miejsce w dawnej Chacie Paprocańskiej.

Już dziś (czwartek, 28 listopada 2013 r., godz. 21:30) i w sobotę (30 listopada 2013 r., godz. 18:00) w telewizji TVN można obejrzeć metamorfozę, jaka miała miejsce w dawnej Chacie Paprocańskiej w Tychach.

Po rewolucji restauracja zmieniła nazwę na Dom Bawarski i specjalizuje się w kuchni bawarsko-śląskiej. Stała się miejscem wyjątkowym, wręcz magicznym. Niesamowite wnętrze, atmosfera, ale przede wszystkim niespotykany jak dotąd w Polsce, a zaproponowany przez Panią Magdę Gessler system polegający na rezygnacji z klasycznego menu na rzecz zestawów obiadowych serwowanych przez szefa kuchni sprawia, że goście poczują się jak w domu.

Jak możemy przeczytać na stronie TVN - W Tychach, blisko lasów i jeziora, swoją „Chatę Paprocańską” prowadzi Dorota, którą na co dzień dzielnie wspiera mąż Jerzy. Ona gotuje, zarządza i wymyśla. On słucha, realizuje jej pomysły i bardzo często ucieka z restauracji do swoich koni. Bo w tej Chacie, choć bywa smacznie, nie zawsze bywa wesoło. Tej dwójce humory poprawić może tylko Magda Gessler.

Od teraz codziennie serwowanych będzie osiem świeżych i smacznych potraw. Zestaw potraw wypisany jest na tablicy. Dzięki tak szerokiej gamie smaków goście miło będą wspominać każdy pobyt w restauracji.

Mnóstwo gustownych, kolorowych naczyń, gwar unoszący się w głębi wypełnionych sal oraz przemiła obsługa kelnerska odziana w ludowe stroje tworzą atmosferę tego miejsca.


Źródło: tychy.naszemiasto.pl


*****************************************************************************************************************

Po obejrzeniu odcinka "Kuchennych Rewolucji", muszę przyznać, że kuchnia tej restauracji i zmiany jakie tam zaszły robią naprawdę duże wrażenie. Stwierdzenie Magdy Gessler, iż jest to jedna z najlepszych kuchni w Polsce, mówi samo za siebie. W każdym razie w najbliższym czasie postaram się o tym przekonać na własnej skórze...a właściwie na własnym żołądku ;)



wtorek, 26 listopada 2013

Potrącenie pieszego


W Tychach na Al. Bielskiej 21 – letni kierujący samochodem daewoo potrącił mężczyznę. Poszkodowany 62 – letni tyszanin przechodził na oznakowanym przejściu dla pieszych. Tyscy policjanci wyjaśniają okoliczności tego wypadku.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 06.30. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 21 – letni kierowca samochodu daewoo jadąc Al. Bielską w Tychach potrącił przechodzącego przez oznakowane przejście dla pieszych 62 – letniego tyszanina. W wyniku zdarzenia poszkodowany pieszy został przewieziony do szpitala, doznał obrażeń ciała w postaci złamań i potłuczeń. Tyscy policjanci wyjaśniają szczegóły okoliczności zaistniałego zdarzenia.


Źródło: KMP Tychy

Zatrzymany pijany wandal


Dzisiejszej nocy tyscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który rzucił butelką w jadący samochód.Straty jakie wyrządził na szkodę właściciela sięgają 600 złotych. Pijany wandal trafili do policyjnego aresztu. Za dokonanie zniszczenia mienia, kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5.

Do zdarzenia doszło dzisiejszej nocy na ul. Begonii w Tychach. Policjanci otrzymali zgłoszenie o uszkodzeniu samochodu marki Fiat Palio Weekend. Na miejscu zgłaszający wskazał sprawcę zniszczenia mienia. Z relacji właściciela fiata wynikało, że w momencie kiedy przejeżdżał ulicą Begonii mężczyzna rzucił butelką w szybę jego samochodu. Sprawcą tego zniszczenia okazał się 21-letni tyszanin. Mężczyzna w chwili zdarzenia był pijany, miał prawie promil alkoholu w organizmie. Straty jakie wyrządził na szkodę właściciela pojazdu sięgają 600 złotych. Tyszanin trafił do policyjnego aresztu. Za dokonanie zniszczenia mienia, kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5.


Źródło: KMP Tychy

Jastrząb zaatakował ZUS w Tychach! Chciał ...zjeść obiad


Zdarzało się, że do tyskiego ZUS-u dobijali się zdenerwowani petenci. Ale jeszcze żaden z nich ... nie uderzył w budynek! Tym bardziej szukając obiadu... Takiego wyczynu w Tychach przy budynku ZUS dokonał ...jastrząb.

Dziki ptak prawdopodobnie atakował w pobliżu elewacji budynku ZUS w Tychach ...gołębia. Atak się nie powiódł, a ptak roztrzaskał się o ścianę tyskiego ZUS-u. Informację o nietypowym zdarzeniu dostała Straż Miejska w Tychach od wystraszonych pracowników budynku. Na miejsce wysłano patrol - strażnicy znaleźli rannego jastrzębia. Ptaka mundurowi przetransportowali do schroniska dla dzikich zwierząt w Mikołowie Kamionce. Tu ma dojść do pełni zdrowia. Jak podsumowują nietypowe zdarzenie tyscy strażnicy na swojej stronie "...jak widać nie warto zadzierać z ZUS-em".


Źródło: tvs.pl

poniedziałek, 25 listopada 2013

Przywrócenie trasy kursów zjazdowych przez ul. Beskidzką w Tychach


Uprzejmie informujemy, że w związku z przywróceniem ruchu drogowego na wyjeździe z ulicy Sikorskiego na ul. Beskidzką w Tychach od czwartku 28.11.2013 r. przywraca się trasy kursów zjazdowych linii: 4, 14, 75, 82 obowiązujące przed zamknięciem tego odcinka drogi oraz trasę przejazdu autobusów linii 268, które w rejonie terenów przemysłowych będą ponownie najpierw wjeżdżać w ulicę Metalową, a następnie kierować się przez ul. Przemysłową do przystanku „Nexteer”.


Źródło: MZK Tychy

Łapówkarz z promilami


Policjanci z Tychów zatrzymali 34-letniego kierowcęaudi, który w zamian za odstąpienie od czynności służbowych, próbował wręczyć im 100 złotych łapówki. Tyszanin chciał w ten sposób uniknąć konsekwencji za jazdę na "podwójnym gazie". Zatrzymany miał w organizmie ponad 2 promile. Grozi mu teraz 10 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło sobotniej nocy w Tychach na ul. Oświęcimskiej. Policjanci zzespołu patrolowo-interwencyjnego podczas patrolu zauważyli samochód audi, którego kierowca jadąc bez świateł, wymusił pierwszeństwo przejazdu przed radiowozem. Po uniknięciu kolizji mundurowi zatrzymali pojazd do kontroli. 34-letni tyszanin ledwo stał na nogach. Okazało się, że ma ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Kierowca za „przymknięcie oka” na swoje przewinienia próbował wręczyć policjantom łapówkę. Za załatwienie sprawy na miejscu zaoferował mundurowym 100 złotych. Jak oświadczył ,, ...macie na nowe buty chłopaki, a mnie tu nie było...”. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu kara nawet do 10 lat więzienia.


Źródło: KMP Tychy

sobota, 23 listopada 2013

Potrącenie pieszego na Katowickiej w Tychach


O 17.20 policja otrzymała wezwanie do wypadku.Potrącenie pieszego na Katowickiej w Tychach. Okazało się, że 31-letni pieszy przechodził w miejscu niedozwolonym, a do tego był pijany. W wydychanym powietrzu miał prawie 3 promile alkoholu. Potrącił go 61-letni mysłowiczanin, kierowca audi.

Poszkodowany został przewieziony do szpitala w Pszczynie.

Na Katowickiej trwają niewielkie utrudnienia. Ruch odbywa się wahadłowo.


Źródło: tychy.naszemiasto.pl

piątek, 22 listopada 2013

Parking przy Al. Jana Pawła II ponownie darmowy


Parking przy Alei Jana Pawła II jest ponownie darmowy. Decyzję w sprawie wyłączenia go z uchwalonych niedawno stref płatnego parkowania podjęła 31 października Rada Miasta. Uchwałę wyłączającą parking znajdujący się w środkowym pasie zieleni Al. Jana Pawła II podjęto na wniosek przedsiębiorców.

Parking powstał około 10 lat temu, wybudowany przez przedsiębiorców na gminnym gruncie. Miasto pozwoliło na jego budowę pod warunkiem przekazania gotowej inwestycji na rzecz gminy. Decyzją z kwietnia tego roku włączono go do stref płatnego parkowania.

Poza darmowym parkowaniem, zniesienie opłat będzie miało oczywiście również negatywne skutki. Na parking prawdopodobnie dość szybko powrócą auta i przyczepy reklamowe. Miasto odstępując od opłat nie przewidziało zapobieżenia podobnym formom reklamowym.


Źródło: etychy.org

*************************************************************************************************************

Negatywnym skutkiem będzie też to, że Ci "przedsiębiorcy" stracą część klientów. Ja osobiście zacząłem robić zakupy w Baronie i w galerii City Point od momentu powstania tam strefy - po prostu w końcu można było tam spokojnie zaparkować. Teraz parking zastawią okoliczni mieszkańcy, a ja jako klient nie będę miał gdzie pozostawić samochodu - dziękuję bardzo. 


czwartek, 21 listopada 2013

Łapówka w zamian za L4


Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą tyskiej komendy wykryli proceder przyjmowania korzyści majątkowej w zamian za wystawianie zwolnień lekarskich. Lekarce oraz jej współpracownicy grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą tyskiej komendy prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach śledztwo, dotycząceprzyjmowania korzyści majątkowej w zamian za wystawianie zwolnień lekarskich. Dzięki wnikliwej pracy operacyjnej, stróże prawa wpadli na ślad przestępczego procederu polegającego na wystawianiu zwolnień lekarskich, tzw. druków L4, osobom, które chore, bynajmniej, nie były. Taką działalność prowadziła 50 – letnialekarka w jednym z tyskich gabinetów. Do tej pory zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie pani doktor 78 zarzutów przyjęcia korzyści majątkowej na łączna kwotę około 6 000 złotych. Policjanci zatrzymali również 54 – letnią recepcjonistkę, która współpracowała z lekarką. Współpracownica usłyszała 5 zarzutów pomocnictwa w przestępczym procederze. Podczas zatrzymania obecni byli również funkcjonariusze zwalczający korupcję z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Decyzją prokuratora został zastosowany wobec kobiet środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru oraz poręczenie majątkowe. Policjanci zabezpieczyli dokumentację „przedsiębiorczej” lekarki i traktują sprawę jako rozwojową, nie wykluczają także dalszych zatrzymań. Za to przestępstwo grozi karanawet 10 lat pozbawienia wolności.


Źródło: KMP Tychy

środa, 20 listopada 2013

UWAGA! Utrudnienia na ul. Katowickiej


Uwaga kierowcy! Jutro (czwartek, 21-11) około godziny 10:00 będą występować utrudnienia w ruchu na ul. Katowickiej (rejon skrzyżowania z ul. Czułowską). W ramach prac prowadzonych przez Nadleśnictwo Katowice zostaną wycięte te drzewa, które stwarzają zagrożenie. Ruch odbywać się będzie przy zawężeniu jezdni prowadzącej w stronę centrum - kierowcy poruszać się będą jednym pasem. Wprowadzone zostanie także ograniczenie prędkości do 40 km/h. Utrudnienia potrwają do końca dnia. Prosimy o ostrożną jazdę.


Źródło: MZUiM Tychy


W Tychach zawieszą kursowanie trolejbusów, bo akumulatory są za słabe


Chodzi o uruchomioną od początku października linię F. Nowe trolejbusy jeździły tu bez trakcji, ale okazało się, że wraz ze spadkiem temperatury akumulatory szybciej się wyczerpują.
Linia F połączyła przystanek na ulicy Sikorskiego ze strefą przemysłową. Została uruchomiona 1 października, jako połączenie eksperymentalne. Na trasie nie ma trakcji, a trolejbusy poruszały się, wykorzystując napęd akumulatorów. Okazało się, że wraz z ochłodzeniem energia z akumulatorów zużywa się zbyt szybko.

- Przy tak intensywnej pracy okazało się, że nie wystarczyłoby energii na ogrzanie pojazdów. To na razie były tylko dwa kursy na dzień, więc frekwencja nie była zbyt duża. Trolejbusy F będą kursowały do końca listopada, potem połączenie zostanie zawieszone. Linia znów zostanie uruchomiona pod koniec przyszłego roku, kiedy zostanie wybudowana trakcja - wyjaśnia Zbigniew Brud, prezes zarządu Tyskich Linii Trolejbusowych.


Źródło: gazeta.pl

Kolejni pijani kierowcy zatrzymani


Policjanci tyskiej drogówki podczas akcji „Trzeźwość”przebadali na zawartość alkoholu w organizmie ponad 1000 kierowców. Spośród nich 3 popełniło przestępstwo wsiadając za kółko w stanie nietrzeźwości. Jeden kierowca popełnił wykroczenie prowadząc pojazd w stanie po użyciu alkoholu. Za popełnione przestępstwo grozi 2 – letni pobyt w więzieniu.

Kierujący pojazdami w stanie nietrzeźwości są często sprawcami kolizji oraz wypadków drogowych. Dlatego mundurowi cyklicznie prowadzą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez eliminowanie z ruchu pijanych kierowców. Podczas poniedziałkowych działań „trzeźwość” policjanci tyskiej drogówki przebadali łącznie ponad 1000 kierowców poruszających się po tyskich drogach. Spośród nich 3 popełniło przestępstwo wsiadając za kółko w stanie nietrzeźwości, a jeden kierowca popełnił wykroczenie prowadząc pojazd w stanie po użyciu alkoholu. Przypominamy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2.


Źródło: KMP Tychy

Kolizja na ul. Stoczniowców


W dniu wczorajszym 19 listopada około godziny 12.45 na ul. Stoczniowców doszło do kolizji 3 samochodów osobowych. Na tył Peugeot Partner najechało Renault Clio, a następnie Peugeot uderzył w poprzedzającego Hyundaia Getz.

Na miejsce zadysponowana została Policja. Nikomu z uczestników zdarzenia nic się nie stało. Skończyło się tylko na uszkodzonych pojazdach. W czasie trwania pracy Policjantów na miejscu jeden pas ul. Stoczniowców w kierunku ul. Harcerskiej był wyłączony z ruchu. Okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśniają Tyscy Policjanci.


Źródło: 112tychy.pl

wtorek, 19 listopada 2013

Siłownia na Sublach


W tyskim parku Suble powstaje pierwsza, miejska siłownia plenerowa.

Siłownia umiejscowiona będzie przy Stawie Suble II pomiędzy ul. Stoczniowców 70 i ul. Borową. Tyszanie będą mieli do dyspozycji 15 urządzeń sportowo-rekreacyjnych, takich jak: wyciąg górny podwójny, wioślarz pojedynczy, biegacz pojedynczy, orbitrek pojedynczy, wahadło podwójne, koła tai chi, motyl pojedynczy, wyciskanie siedzące podwójne, wioślarz podwójny, rower podwójny, narciarz podwójny, ławeczka podwójna, ster podwójny, drążek podwójny, prostownik pleców i ławeczka.

Wartość inwestycji to ponad 62 tysiące złotych, wykonawcą jest firma z Torunia.


Źródło: umtychy.pl

Wypadek na S1


Na tyskim odcinku drogi S1 zderzyła się ciężarówka z lawetą. Jedna osoba została ranna. - Ruch w kierunku Bielska-Białej jest zablokowany - twierdzi komenda.

Do zdarzenia doszło ok. godz. 9.30 na tyskim odcinku trasy S1. Po zderzeniu ciężarówki z lawetą ruch w kierunku Bielska-Białej jest zablokowany, na miejscu pracują służby ratunkowe. - Dla kierowców jadących w stronę Podbeskidzia wytyczono objazdy - twierdzi policja w Katowicach.

Po poszkodowanego w wypadku kierowcę ciężarówki przyleciał śmigłowiec ratunkowy. - Mężczyzna ma uraz głowy i kręgosłupa, był trzeźwy - mówi mł. asp. Barbara Kołodziejczyk, rzeczniczka policji w Tychach.


Źródło: gazeta.pl

***********************************************************************************************************


Aktualizacja 14:10: Kierowca ciężarówki uderzył w tył lawety. 39-latek został zakleszczony w pojeździe. Mężczyzna z urazem głowy oraz kręgosłupa został przetransportowany śmigłowcowcem do szpitala.

Droga S1 w kierunku Tychów była całkowicie zamknięta. Obecnie ruch odbywa się jednym pasem.


Źródło: tvs.pl

Śmiertelne potrącenie rowerzysty


Tyscy policjanci wyjaśniają okoliczności śmiertelnego potrącenia rowerzysty przez kierującego daewoo tico. Do zdarzenia doszło na ul. Bielskiej w Tychach. Niestety poszkodowany 62 -letni mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 13.30 w Tychach na ul. Bielskiej. Kierujący samochodem daewoo tico 57 – letni mieszkaniec Katowic potrącił rowerzystę. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca chcąc wykonać manewr wyprzedzania najechał na jadącego jednośladem mężczyznę, który nagle skręcił, przejeżdzając na drugą stronę jezdni. Niestety 62-letni tyszanin poniósł śmierć na miejscu. Tyscy policjanci wyjaśniają szczegóły okoliczności tego wypadku.


Źródło: KMP Tychy

Zmiana rozkładów jazdy linii 262 i 536


W związku z licznymi skargami pasażerów na opóźnienia autobusów na trasie Tychy – Lędziny, związane z zatorami w ruchu drogowym, w celu skrócenia czasu przejazdu autobusów, od niedzieli 01 grudnia 2013 r., w uzgodnieniu z Urzędem Miasta Lędziny, zmienia się rozkłady jazdy linii 536 oraz 262.

Autobusy linii 262 w niektórych kursach nie będą jeździć przez pętlę w Lędzinach – Hołdunowie.

Autobusy linii 536 będą kursować w Tychach przez ul. Serdeczną, pomijając ul. Oświęcimską, a mianowicie: po obsłużeniu przystanku „Tęcza” do przystanku „Turyńska” będą jeździć ulicami: Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Piłsudskiego, Towarową, Serdeczną i Turyńską, obsługując na tym odcinku jedynie przystanki: „Osiedle O”, „Nexteer” i „Lear” (w celu przyśpieszenia przejazdu będą pomijane przystanki: „Lodowisko”, „Paprocańska”, „POD Paprotka”, „Hipermarkety”, „Towarowa” „ISUZU”, „Serdeczna Rondo”). Analogicznie w kierunku przeciwnym.

Autobusy linii 536 nie będą obsługiwać przystanków: „Szpital Wojewódzki”, „Browar”, „Wartogłowiec Wiadukt”, „Wygorzele Oświęcimska”, „Urbanowice”.

Uwaga!
Nowe rozkłady jazdy, z przyczyn technicznych, zostaną wywieszone na przystankach w dniu 29 listopada 2013 r., mimo że autobusy do 30 listopada będą kursować jeszcze wg starych rozkładów jazdy. Prosimy o zwracanie uwagi na datę obowiązywania rozkładu jazdy.


Źródło: MZK Tychy

poniedziałek, 18 listopada 2013

Policjanci sprawdzają trzeźwość kierowców


Dzisiaj policjanci tyskiej drogówki prowadzą działania pod kryptonimem „Trzeźwość”. Mają one na celu wyeliminowanie z ruchu kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości.

Podczas dzisiejszych działań policjanci tyskiej drogówki będą dążyć do skontrolowania maksymalnej liczby kierowców, wykorzystując Alcosensory FST. Działania te prowadzą przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa na drogach m.in. poprzez eliminowanie pijanych kierowców, którzy są zagrożeniem nie tylko dla swojego życia i zdrowia, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2.


Źródło: KMP Tychy

niedziela, 17 listopada 2013

Realizacja projektów UE w miastach powyżej 100 tyś. mieszkańców. RANKING


Ranking, który obejmuje dotacje zdobyte w latach 2007-2012, opublikował specjalizujący się w sprawach samorządu miesięcznik "Forum Samorządowe".

Tychy w tym rankingu znalazły się bardzo daleko , bo dopiero na 24 miejscu...

W rankingu zwyciężył Gdańsk. Wartość wszystkich unijnych dotacji w przeliczeniu na mieszkańca przekroczyła tu 20 tys. zł (w liczbach bezwzględnych to ok. 9 mld zł).





Źródło: gazeta.pl
  

piątek, 15 listopada 2013

Parkingi wielopoziomowe - budowa w toku


W Tychach trwa budowa dwóch czterokondygnacyjnych parkingów typu "park & ride", które mają zachęcić kierowców do zostawienia samochodów i przesiadki do pociągu. Obydwa parkingi pomieszczą około 350 samochodów. Wszystko w ramach projektu, jaki Tychy realizują wspólnie z Tramwajami Śląskimi i który dofinansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Tyska część projektu zakłada budowę dwóch parkingów wielopoziomowych. Jeden powstaje obok głównego dworca kolejowego i będzie to parking naziemny. Gotowe są już fundamenty obiektu i rampy zjazdowej. Wcześniej jednak specjalne kolumny żwirowe zostały wtłoczone w ziemię, po to by wzmocnić podłoże. Teren, na jakim powstaje inwestycja, zawierał bowiem warstwy organiczne, co mogło mieć wpływ na konstrukcję. Ponadto ruszyła budowa nasypów drogi pożarowej i na ukończeniu jest zbrojenie słupów podtrzymujących pierwszą kondygnację. W dalszym etapie prac wszystkie słupy zostaną zalane betonem.

W niewielkiej odległości od parkingu budowany jest nowy układ drogowy. Pętla autobusowa przy dworcu PKP zostanie całkowicie przebudowana. Powstanie tam sześć równoległych stanowisk dla komunikacji miejskiej, lokalnej i dalekobieżnej. Na części placu ułożono już podbudowę asfaltową. Ponadto na skrzyżowaniu ulic Andersa i Asnyka budowane jest rondo, które będzie obsługiwać dojazd do pętli. Połowa ronda została przykryta asfaltem, a przed zimą powinna być gotowa druga część. Wiele zależy jednak od pogody. Podbudowę asfaltową ułożono także na odcinkach ulicy Andersa i Asnyka. W rejonie prac obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu - odbywa się on wahadłowo przy zawężeniu do jednego pasa i steruje nim sygnalizacja świetlna.

Budowa kolejnego parkingu trwa obok stacji Tychy Lodowisko. Będzie on sięgał 15 metrów w głąb ziemi. Realizowany jest w technologii ścian szczelinowych, co oznacza, że najpierw powstają ściany obiektu. Ten etap jest już za nami - ściany parkingu zostały zabite na głębokość 33 metrów od poziomu terenu. Teraz wydobywana jest ziemia. Miejscowo wykop osiągnął już poziom -9 m, a do końca roku wykonawca deklaruje, że przesunie się do poziomu -15m. Jednocześnie przy wydobywaniu ziemi trwa wzmacnianie ścian. W tym celu wykorzystywane są specjalne kotwy i stalowe rozpory.

Wykonawcą inwestycji wartej prawie 53,5 mln zł netto jest hiszpańska firma Aldesa Construcciones S.A. Pierwotnie zadanie miało zakończyć się w czerwcu 2014, a obecny termin to koniec 2014. Powodem tej zmiany jest zima - ta miniona i ta nadchodząca. W tym roku sezon zimowy trwał wyjątkowo długo, co wstrzymało kluczowe prace aż do kwietnia. Właśnie tych trzech miesięcy zabrakło, by zamknąć pewne roboty przed zbliżającą się zimą - nie będą one kontynuowane z uwagi na cykl technologiczny. Z tego wynikają trzy kolejne miesiące wstrzymania prac, co w sumie przekłada się na przesunięcie terminu realizacji do 18 grudnia 2014.


Źródło: MZUiM Tychy

Tunel pod DK-1


Trwa budowa tunelu pod przecinająca miasto krajową "jedynką" . Powstaje on przy szczególnie niebezpiecznym skrzyżowaniu DK-1 z ulicami Cmentarną i Goździków. Jego budowa ma ułatwić przejazd między dzielnicami Wartogłowiec i Wygorzele.

Tunel wznoszony jest w technologii ścian szczelinowych, co oznacza, że najpierw powstają ściany obiektu, a dopiero później wydobywana jest ziemia. Aktualnie prace trwają po stronie zachodniej, gdzie gotowe są już segmenty ścian szczelinowych oraz rygiel, czyli ustrój nośny obiektu. Ponadto wykonywane są płyty przejściowe oraz izolacja stropu tunelu. W najbliższych dniach planowane jest przekazanie tej części obiektu drogowcom, tak by jeszcze przed zimą tunel został przykryty asfaltem. Budowa po przeciwnej stronie drogi ma ruszyć na przełom grudnia i stycznia. Wtedy też rozpocznie się wykop tak zwanej szczeliny, która kolejno zostanie zazbrojona i zabetonowana.

W ramach zadania powstanie także rondo łączące ulice Skotnica i Goździków, które będzie obsługiwało drogę dojazdową do tunelu. Budowa tego układu drogowego już się rozpoczęła. Wykonano kanalizację deszczową i stabilizację podłoża. Trwa układanie podbudowy i krawężników, a jeszcze w tym roku planowane jest ułożenie mas asfaltowych do warstwy wiążącej. Wyjazd z tunelu od strony Wartogłowca będzie się odbywał na wysokości ul. Cmentarnej. Dotychczas w tym rejonie zostały wykonane przezbrojenia istniejących sieci wodociągowych, gazowych i energetycznych.

Datę rozpoczęcia inwestycji należy liczyć od 16 kwietnia 2013 (tzw. Data Rozpoczęcia wg terminologii FIDIC), czyli dwa tygodnie od zawarcia umowy. Wartość inwestycji na etapie przetargu została oszacowana na około 13,5 mln zł brutto i na taka kwotę opiewa umowa. Trzeba jedna pamiętać, że realny koszt całej inwestycji będzie można określić dopiero po jej zakończeniu - jest to bowiem umowa kosztorysowa, rozliczana w oparciu o karty obmiaru (czyli rzeczywistą ilość zrealizowanych robót). Oznacza to, że poszczególnym pozycjom przypisane są stałe ceny jednostkowe, ale zmianie mogą ulec ilości obmiarowe, co ma wpływ na ostateczną wartość robót.

Ponieważ zadanie jest ściśle związane z prowadzoną w Tychach modernizacją ul. Beskidzkiej (DK-1 i DK-86), oznacza to, że na jednym placu budowy w tym samym czasie pracuje dwóch wykonawców. Roboty te są więc od siebie mocno uzależnione.

Plac budowy z wyłączeniem jezdni wschodniej DK-1 (gdzie prace prowadził Polimex Mostostal S.A.) został udostępniony wykonawcy 16 maja 2013. Natomiast 19 lipca 2013 zaawansowanie robót przy modernizacji ul Beskidzkiej umożliwiło przekazanie części drogowej. Z tego powodu firma Mostostal Warszawa - wykonawca prac przy budowie tunelu - stara się o podpisanie aneksu. Termin realizacji inwestycji zgodnie z umową przypada na 11.04.2014 - określenie o ile miałby się wydłużyć, będzie możliwe dopiero po przekazaniu wykonawcy drugiej nitki DK-1. Wtedy też będzie można ocenić faktyczną stratę czasu.

Trzeba jednak przyznać, że z chwilą przekazania placu budowy inwestycja realizowana jest pełną parą. Harmonogram prac jest na bieżąco aktualizowany i dostosowywany do sytuacji panującej na placu budowy. Liczne spotkania z wykonawcą pozwalają na pełna ocenę możliwości oraz rozplanowanie poszczególnych zadań. Jak dotychczas wykonawca jest w terminie uwzględniając datę przekazania terenu budowy a więc nie ponosi żadnych negatywnych konsekwencji wynikających z umowy.


Źródło: MZUiM Tychy

Reklamy, plakaty...c.d.


Nawiązując jeszcze do postu zamieszczonego poniżej warto zauważyć również problem jaki występuje przy rozklejaniu plakatów na mieście. Chodzi tutaj głównie o wszelkiego rodzaju słupy a w szczególności o słupy trolejbusowe, które całkiem niedawno zostały odnowione (a przynajmniej większość). Słupy te prezentują się teraz naprawdę dobrze. Niestety już zaczynają być obklejane reklamami (plakatami) co nie tylko wpływa negatywnie na estetykę otoczenia, ale również w pewnym stopniu niszczy to co miasto robi za niemałe pieniądze. Po zerwaniu takiego plakatu często pozostają już na słupie jego ślady wraz z klejem, którym były przyklejone i tego ot tak nie da się już usunąć. Firmy, które się w ten sposób reklamują powinny być pociągane do odpowiedzialności w postaci chociażby czyszczenia i malowania tej zniszczonej powierzchni...

Szyldy i reklamy sklepowe w Tychach.


Tychy przypuszczają nowy szturm na reklamy. Tym razem idą szerszym frontem. Tu już nie chodzi tylko o reklamy stojące i wiszące przy drogach i budynkach, ale również szyldy sklepowe. Można powiedzieć, że zaczyna się coś na kształt krucjaty przeciwko brzydocie i bylejakości.

Czekamy na ustawę o ochronie krajobrazu, która poszerzy nam pole działania. Na razie mamy zarządzenie prezydenta, które odnosi się tylko do terenów miejskich
– mówi Alicja Kulka, zastępca prezydenta ds. gospodarki przestrzennej.

W zarządzeniu jest wszystko to, co znajdzie się potem w ustawie.
Miasto zostało podzielone na pięć stref, od A do E.

Strefa A to strefa ochrony ekspozycji obiektów ważnych dla tożsamości miasta, dóbr kultury i dziedzictwa kulturowego.
Strefa B to strefa śródmiejska,
C – strefa zieleni i rekreacji,
D – strefa mieszkaniowa,
E – pozostałe tereny..

W każdej są ściśle określone reklamy dopuszczone i wykluczone. Te, które nie odpowiadają tym zapisom będą musieć zniknąć.

Najszybciej oczyści się strefa C. Tam porządek musi być zrobiony do 31 grudnia br. Od 1 stycznia nie powinno być tam żadnych reklam wolno stojących. Dopuszczalne są reklamy zamocowane na obiektach małej architektury oraz okolicznościowe banery na czas do 30 dni. Na porządek w strefie A i D trzeba poczekać do końca 2014 r. Strefa B ma być uporządkowana do 30 czerwca 2015, strefa E – do końca 2015 r.

Powołany został zespół ds. estetyki miejskiej, który zacznie wycieczki po mieście i tworzenie listy miejsc do metamorfozy. – Tworzenie katalogu dobrych praktyk i katalogu miejsc, gdzie potrzebna jest zmiana już się zaczęło – mówią wiceprezydent Alicja Kulka i konserwator, Maria Bachniak.


Źródło: tychy.naszemiasto.pl

Potrącenie pieszego


Tyscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy Oświęcimskiejw Tychach. Kierujący fiatem potrącił 72 – letniego mężczyznę, który przechodził przez jednię w miejscu niedozwolonym. Poszkodowany z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 17.00 w Tychach na ulicy Oświęcimskiej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 54 – letni tyszanin, kierowca Fiata Brava, jadąc w kierunku Mikołowa, minął przejęcie dla pieszych, a następnie już na wysokości przystanku komunikacji publicznej potrącił pieszego. 72 - letni mężczyzna najprawdopodobniej przebiegał w miejscu niedozwolonym na druga stronę jezdni do stojącego tam autobusu. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał licznych obrażeń ciała i trafił do szpitala. Tyscy policjanci wyjaśniają szczegóły okoliczności zaistniałego zdarzenia.


Źródło: KMP Tychy

czwartek, 14 listopada 2013

Praca w Tychach. Nowy zakład - koreański Kwangin zatrudni 200 osób


Dwieście zupełnie nowych miejsc pracy szykuje się w Tychach. Tym razem pracodawcami będą Koreańczycy, którzy kupili w Wilkowyjach budynek po firmie Hoop Polska produkującej tam napoje.

Jest to koreńska firma Kwangin nastawiona na produkcję elementów służących do otwierania i zamykania szyb w samochodzie Jest to jej pierwszy zakład w Europie. Jest to duży koncern, mający umowę głównie z General Motors i z Volkswagenem. W pierwszym etapie zamierza zatrudnić ok. 100 osób, a docelowo ok. 200. Chce produkować rocznie 1,3 mln rocznie wspomnianych kompletów do zamykania szyb
 - powiedział prezydent Andrzej Dziuba.

Firma jest już po wstępnych rozmowach z Powiatowym Urzędem Pracy, który zdeklarował się pomóc w przeprowadzeniu naboru do pracy. - Firma pytała nas m.in. o ewentualne wsparcie finansowe, ale z odpowiedziami i deklaracjami musimy się wstrzymać do ogłoszenia zmian w ustawie - mówi dyrektor PUP, Katarzyna Ptak.

Nie jest to jedyny nowy pracodawca w Tychach. W sierpniu przedstawialiśmy nowego inwestora w tyskiej podstrefie KSSE - firmę Dayco produkującą koła pasowe z tłumieniem drgań skrętnych montowane w silnikach znanych europejskich odbiorców.
- W tej chwili firma poszukuje pracowników na 90 stanowisk - mówi Katarzyna Ptak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach. - Chodzi głównie o operatorów maszyn, monterów, elektryków, automatyków (głównie: automatyków utrzymania ruchu!), ślusarzy, technologów, operatorów suwarki sterowanej numerycznie... Przeprowadziliśmy dla tej firmy sześć giełd pracy, w których wzięło udział 71 osób wybranych z naszych list bezrobotnych. 16 z nich już znalazło tam zatrudnienie. Szykujemy się do kolejnych dwóch giełd.

Jest ich nawet więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W październiku 2012 r. PUP dysponował bowiem 187 miejscami pracy, w tym roku w tym samym miesiącu tych ofert było 279.
Nieznacznie w tej chwili spadło bezrobocie. W lutym stopa bezrobocia w Tychach wynosiła 8,1 proc., w maju - 7,5 proc., obecnie wynosi 7,1 proc. Gdy jednak porównać liczbę bezrobotnych z października 2012 i października 2013, to ... jest ona wyższa. I to o ok. 340 osób.

Rok temu w październiku PUP miał 5658 zarejestrowanych bezrobotnych, a w tym roku, w tym samym miesiącu, 5997 (w Tychach i powiecie bieruńsko-lędzińskim)

- Na rynku pracy brak przede wszystkim specjalistów - mówi dyrektor Katarzyna Ptak. -Brak operatorów, elektryków, ślusarzy, monterów... Tacy fachowcy są dziś najbardziej poszukiwani, i takich ludzi najbardziej brakuje. Tacy ludzie mają w tej chwili największe szanse na zatrudnienie.


Źródło: tychy.naszemiasto.pl

Tychy czy AUKSO, co promuje spot?


Niedawno dość głośno było o nakręconym przez dwóch tyszan nieoficjalnym spocie promocyjnym miasta Tychy. Przy okazji można się było wtedy dowiedzieć, że miasto planuje wydanie własnego. Wczoraj (11 listopada) miejski film reklamowy został opublikowany na YouTube. Trochę trudno się oprzeć wrażeniu, że miasto stanowi w nim zaledwie tło dla Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO. Pierwsza wzmianka w filmie, że to jednak o Tychy chodzi, pojawia się dopiero około 1/4 filmu i od tego momentu na filmie występuje już nie tylko orkiestra, zaczynają się pojawiać filmy archiwalne i zdjęcia miasta.

Mało Tychów w tych Tychach, tak w skrócie można określić tyskie dzieło. Jednak nazwać to spotem promującym miasto to gruba przesada, orkiestra choćby nie wiem jak dobra nie jest chyba jedyną rzeczą, którą miasto może się pochwalić.

To tylko moje osobiste wrażenia, może się mylę (czepiam), dlatego zapraszam do obejrzenia. Dla porównania zapraszam też do obejrzenia filmu promocyjnego nakręconego przez młodych tyszan.


Źródło: etychy.org



***************************************************************************************************************

Oba spoty można zobaczyć na you tube lub na stronie etychy.org. "Nieoficjalny spot tyszan" to spot bardziej pokazujący miasto. W spocie oficjalnym ktoś na siłę próbuje promować...orkiestrę AUKSO. Zatracono przy tym wszelki umiar i dobry smak. Rozumiem wprowadzenie do spotu przez orkiestrę i później podkład muzyczny wykonany przez nią. Wstawki, które są naprawdę dobre jak np w browarze. Jednak orkiestry w spocie jest "ciut" za dużo. Tak naprawdę w tym spocie motywem przewodnim jest orkiestra a dopiero później na drugim planie Tychy. Ja nie odbieram tego spotu jako promocji miasta.


środa, 13 listopada 2013

Egipskie ciemności w Tychach / aktualizacja


Dziś wieczorem tj 4.11.2013 r. jechałem ulicą Biblioteczną i uderzyła mnie ciemność jaka tam panowała. Nie świeciła się ani jedna latarnia na całej długości ulicy a przecież to ulica przylegająca bezpośrednio do Placu Baczyńskiego. Można zakładać, że to po prostu "zwykła" awaria. Jednakże do oświetlenia ulic i chodników zwłaszcza w centrum miasta mam coraz więcej zastrzeżeń. Od jakiegoś czasu "ciemno" jest na rondzie przy hotelu "Tychy" - nie działa tam kilka latarni. Doświetlenia wymaga również niedawno wyremontowany chodnik wzdłuż ulicy Jaśkowickiej tam najzwyczajniej w świecie jest ciemno - latarnie przy ulicy ledwie oświetlają samą jezdnie. Dużo do zrobienia w tej kwestii jest m.in. na ulicy Harcerskiej (od Jaśkowickiej do ronda Sublańskiego) i ulicy Dmowskiego (od OBI do Sikorskiego) - bo tam zarówno słupy jak i latarnie pamiętają lata 90-te a samo oświetlenie jest niskiej jakości (mocy). Zastrzeżenia można by też zgłosić również do oświetlenia ulic Grota Roweckiego czy Budowlanych...
O ile w ostatnim czasie zaczęła się poprawiać infrastruktura jeśli chodzi o chodniki i ścieżki rowerowe (choć do przyzwoitości jeszcze trochę brakuje), to infrastruktura związana z oświetleniem głównych ulic miasta pozostawia coraz więcej do życzenia.

Oczywiście wymienione przeze mnie ulice to nie jedyne miejsca, które wymagają inwestycji czy też interwencji służb odpowiedzialnych za oświetlenie...

Trzeba też podkreślić, że im lepsze doświetlenie ulic i chodników tym większe bezpieczeństwo uczestników ruchu....

Warto więc zgłaszać wszelkie awarie zarówno te większe jak i pojedyńcze do osób i służb odpowiedzialnych za tego typu infrastrukturę oraz apelować o ciągłe jej poprawianie.

**************************************************************************************************************

Ja pozwoliłem sobie wysłać e-maila do UM Tychy w związku zaistniałą sytuacją. Odpowiedź poniżej:


Dotyczy: oświetlenie Miasta Tvchy

W nawiązaniu do otrzymanego e-maila z dnia 05 listopada 2013r. w sprawie jw.,
Wydział Komunalny, ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy informuje, że
ok.70% oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Tychy jest własnością Gminy Miasta Tychy,
natomiast ok. 30% własnością firmy TAURON Dystrybucja S.A. oddział w Gliwicach.

Brak oświetlenia ulicznego, który wystąpił na początku listopada przy ulicach
Bibliotecznej i sąsiednich spowodowany był awarią sterownika astronomicznego w szafie
oświetleniowej. Powyższa usterka została usunięta.
W przypadku wystąpienia awarii oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Tychy, fakt ten
można zgłaszać:

1. od poniedziałku do środy w godzinach od 730 do 1530, w czwartki od 730 do 1730,
w piątki od 7:30 do 13:30 do tut. Wydziału po numer telefonu (32) 776-38-36 bądź
e-mailem : komunalny@umtvchy.pl ; roman.szromczvk@umtychy.pl

2. w razie wystąpienia awarii oświetlenia w innych dniach i godzinach niż podano powyżej,
awarie można zgłaszać pod numer telefonu Straży Miejskiej w Tychach: 986 - dyżurni -
telefon alarmowy - połączenie bezpłatne, (032) 323-24-56'

Ponadto informuję, ze firmy konserwujące oświetlenie uliczne na terenie miasta,
cyklicznie przeprowadzają objazdy w celu sprawdzenia stanu oświetlenia ulicznego.

Jednakże, najwięcej zgłoszeń przekazują mieszkańcy; którzy niezwłocznie przekazują
zaistniałe awarie.


Pościg za pijanym kierowcą


Policjanci z tyskiej drogówki w bezpośrednim pościgu zatrzymali 51-letniego kierowcę samochodu marki Gaz. Mężczyzna podczas ucieczki nie reagował na sygnały nakazujące zatrzymanie pojazdu, w końcu próbował uciec pieszo. Jak się okazało miał powód do tego, aby unikać kontaktu ze stróżami prawa. Jego badanie trzeźwości wykazało promil alkoholu w organizmie, ponadto chwilę wcześniej kierowca był sprawcą kolizji drogowej. Teraz grozi mu nawet 2-letni pobyt w więzieniu.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 16.00 w Tychach na trasie DK-86. Dyżurny otrzymał informację, że w tym rejonie ma poruszać się sprawca kolizji, który odjechał z miejsca zdarzenia. Mundurowi natychmiast podjęli penetrację i zauważyli wskazany pojazd. Mimo wyraźnych sygnałów do zatrzymania się, kierowca zaczął uciekać przed radiowozem. Pirat drogowy w czasie desperackiej ucieczki wykonywał gwałtowne manewry, kontynuował ucieczkę drogą leśną, usiłując uniknąć zatrzymania. W końcu nagle zatrzymał się i rzucił do pieszej ucieczki. Chwilę później 51-latek był już w "rękach" policjantów. Jak się okazało, miał powody, aby uniknąć kontaktu ze stróżami prawa. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie promil alkoholu, ponadto mężczyzna był sprawcą kolizji na terenie miasta oraz nie posiadł przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC. Agresywny kierowca stracił prawo jazdy i trafił do izby wytrzeźwień. Teraz o losie „pijanego uciekiniera” zdecyduje prokurator i sąd. Grozi mu nawet do 2 lat więzienia.


Źródło: KMP Tychy

Twój pomysł na PARK - ruszają konsultacje społeczne


Czy Park Południowy może stać się ciekawym terenem zielonym? Przyjdź i przekonaj się. Przedstaw nam swoje pomysły. Zaangażuj się w zagospodarowanie parku z naszą pomocą. Razem stworzymy przestrzeń do spędzania czasu wolnego – zachęcają organizatorzy konsultacji, które ruszają w niedzielę 17 listopada w Tychach.

Każdy, kto chciałbym zabrać głos na temat przyszłości blisko 10 hektarowego obszaru pomiędzy ulicami Sikorskiego, ks. Tischnera, Piłsudskiego i Uczniowską może to zrobić - wystarczy przyjść w niedzielę 17 listopada w godzinach od 11.00 do 15.00 do Parku Południowego, wziąć udział w pikniku „Twój pomysł na PARK" i wypełnić ankietę.

- Chcemy pokazać, że teren zielony można wykorzystać do użytku publicznego, że wspólnie możemy stworzyć atrakcyjny teren dla osób w każdym wieku. Chcemy, żeby mieszkańcy mieli swoją przystań i zadomowili się w niej, razem z nami. Dlatego w niedzielę razem z tyskim magistratem organizujemy piknik „Twój pomysł na PARK", podczas którego poznamy lepiej potrzeby mieszkańców – mówi Agnieszka Czachowska z MS Design Pracownia Projektowa, współorganizator konsultacji.

Ankiety z pytaniami dotyczącymi m.in. obecnego zagospodarowania parku, oczekiwań mieszkańców dotyczących jego funkcji i tego, co powinno się w nim znajdować, będzie można (także z pomocą wolontariuszy) wypełniać w trzech punktach: przy Pomniku Ofiar Katynia, w restauracji „U Przewoźnika" i przy wejściu głównym do Hali Sportowej przy ul. Piłsudskiego. Ankiety można także wypełniać na stronie internetowej Urzędu Miasta Tychy»

Oprócz samych konsultacji, w Parku Południowym przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych m.in.: warsztaty papieru czerpanego, zajęcia plastyczne, zabawy z chustą KLANZy, spacer z architektem po parku i spacer „Park Południowy a Oś Zielona" z Marią Bierwiaczonek, Warsztaty nordic walking , gra miejska i wiele innych.

Na niedzielnych konsultacjach się jednak nie skończy.

- Drugim spotkaniem będzie publiczna debata 24 listopada 2013r., podczas której, zostaną zaprezentowane dobre przykłady zagospodarowywania parków oraz nastąpi wstępnie podsumowanie wyników ankiet i dyskusja. Wśród osób, które wypełnią ankiety i się do nas zgłoszoną wybierzemy reprezentatywną grupę mieszańców i zaprosimy ich do współpracy w trakcie warsztatów architektonicznych – dodaje Agnieszka Czachowska.

Warsztaty zaplanowano na 4-5 stycznia 2014 roku, a wypracowane na nich koncepcje zostaną przedstawione w kolejnej debacie – 11 stycznia. Potem rozpocznie się projektowanie parku.

- Zazwyczaj architekci sami we współpracy z urzędnikami przygotowują takie projekty, tym razem chcemy zaprosić do dyskusji na temat przyszłości Parku Południowego tych, którzy będą z niego najczęściej korzystać, czyli mieszkańców naszego miasta. To właśnie oni będą mieli decydujący wpływ na zagospodarowanie tego terenu, dlatego zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w konsultacjach - mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Efekty tych działań poznamy już niedługo – w połowie 2014 roku planowane jest rozpoczęcie prac przy zagospodarowaniu Parku Południowego w Tychach.


Źródło: umtychy.pl


***************************************************************************************************************

Temat parków miejskich w Tychach poruszałem swego czasu na swoim blogu.
Jeśli chodzi o park południowy, to mam nadzieję, iż będzie to pierwszy ogrodzony park w Tychach wyłącznie dla mieszkańców a nie pełniący roli toalety dla psów jak to jest w większości parków.
Niestety park na takim poziomie kosztuje - ktoś go musi najzwyczajniej w świecie pilnować, bo w przeciwnym razie nie pomogą żadne zakazy i będzie "po staremu".


wtorek, 12 listopada 2013

Karambol na ul. Towarowej


Dzisiejszego popołudnia około godziny 15.15 na ul. Towarowej w Tychach doszło do karambolu. 
Na wysokości zajezdni Tyskiego PKM-u zderzyły się 4 samochody: Opel Astra, Renault Scenic, Opel Vectra i VW T4. Na miejsce zadysponowane zostały 2 zastępy z JRG Tychy, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. Po dotarciu na miejsce służb ratowniczych okazało się, że nikomu z uczestników nic poważnego się nie stało.

Uszkodzone zostały tylko pojazdy. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz neutralizacji rozlanych płynów. Po około 30 minutach działania zostały zakończone. Na ul. Towarowej w kierunku do centrum ruch odbywał się tylko jednym pasem. Uszkodzone pojazdy zostały usunięte na pas zieleni rozdzielający jezdnie. Dokładne przyczyny i okoliczności karambolu wyjaśniają tyscy Policjanci.


Źródło: 112tychy.pl

Kolejni nietrzeźwi kierowcy zatrzymani


Tyscy policjanci podczas minionego weekendu zatrzymali kolejnych sześciu nietrzeźwych kierujących. Osoby te nie zważając na ewentualne skutki swoich poczynań świadomie doprowadziły się do stanu upojenia alkoholowego, a następnie prowadziły pojazdy.

Kolejnych pięciu mężczyzn w wieku od 36 do 60 lat odpowiedzą za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości. Policjanci dokonali następujących zatrzymań :

  8.11.2013 r. godz. 22.40, ul. Jaśkowicka, Rower 60 letni mężczyzna - 0,8 promila
  9.11.2013 r. godz. 0.25, ul. Targiela, Peugeot, 44 letnia kobieta – 0,9 promila
  9.11.2013 r. godz. 23.40, ul. Piłsudskiego, Honda, 19 letni mężczyzna – 1,3 promila
11.11.2013 r. godz. 0.10, ul. Borowa, VW Golf, 26 letni mężczyzna – 1,3 promila
11.11.2013 r. godz. 16.40, ul. Skowronków, Mitsubishi, 59 letni mężczyzna – 1,2 promila
11.11.2013 r. godz. 17.10, ul. Skowronków, Honda, 38 letni mężczyzna, 1,0 promila

Dla tych nierozważnych kierowców Kodeks Karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2.


Źródło: KMP Tychy

poniedziałek, 11 listopada 2013

Odsłonięcie rzeźby Wejchertów a historia Tychów


Dzisiaj o godzinie 13:00 nastąpi uroczyste odsłonięcie rzeźby Hanny i Kazimierza Wejchertów -  projektantów, którzy walnie przyczynili się do rozbudowy miasta i przesądzili o jego kształcie.
Rzeźba z brązu zlokalizowana jest na Osi Zielonej przy ul. Darwina nieopodal ulicy Dąbrowskiego.

Niestety bardzo często w mediach pojawiają się niezbyt precyzyjne sformułowania dotyczące zarówno H.K. Wejchertów jak i samego miasta: "rzeźba twórców miasta", "Tychy dzieckiem Wejchertów", "Narodziny Tychów" itp. Właściwie czytając wiele publikacji można odnieść wrażenie, że Tychy powstały w 1951 r. wraz z nadaniem praw miejskich.

A przecież Tychy jako osada były już obecne przed 1467 r. Później wraz z rozwojem przybywało również mieszkańców:

1840 r. - 2552
1871 r. - 3258
1895 r. - 4656
1900 r. - 5233
1910 r. - 6524
1940 r. - 11.026

1 stycznia 1934 r. Tychy uzyskały prawa gminy miejskiej.
W 1950 r. tuż przed podjęciem decyzji o rozbudowie, Tychy liczyły prawie 13 tyś mieszkańców.
Jak widać Tychy rozwijały się dosyć dobrze. Gdyby nie decyzja o rozbudowie miasta z pewnością dzisiaj nie bylibyśmy tak dużym miastem. Można gdybać, że Tychy miałyby dzisiaj 30-40 tyś. mieszkańców, jednak nawet bez ingerencji z zewnątrz byłyby samodzielnym miastem.

Jeśli natomiast chodzi o rozbudowę Tychów, to taką planowali już Niemcy w 1941 r. Planowano również, że na tym terenie zamieszka 150-200 tyś ludzi, a Tychy będą pełnić rolę stolicy Górnego Śląska. Niewiele osób wie również, że Tychy prawa miejskie otrzymały już podczas okupacji. Zostały one cofnięte po zakończeniu wojny i ponownie nadane w 1951 r.

Osoby, które są przekonane, że historia Tychów zaczęła się w 1951 r. odsyłam do monografii historycznej miasta Tychy pod redakcją Ryszarda Kaczmarka wydaną w 2011 r.




Próba samobójcza na ul. Wyszyńskiego


10 listopada około godziny 23.20 do dyżurnego Tyskiej Policji wpłynęło zgłoszenie, że w jednym z okien na 3 piętrze w budynku przy ul.Wyszyńskiego siedzi młody mężczyzna i chce wyskoczyć. Na miejsce wysłany został jeden z patroli celem potwierdzenia zgłoszenia. Po dotarciu na miejsce okazało się, że faktycznie w jednym z okien siedzi młody mężczyzna. Na miejsce wezwane zostały dodatkowe patrole Policji, 3 zastępy z JRG Tychy, 1 zastęp z JRG Mikołów (podnośnik hydraliczny) z powodu awarii Tyskiej drabiny mechanicznej oraz kareta pogotowia. Młody mężczyzna widząc Policjantów zagroził, że jeżeli zobaczy inne służby wyskoczy.

Mężczyzna rzucał z okna różnymi przedmiotami, np. metalową maszynką do mięsa, puszkami lakieru do włosów, wyrzucił również swój telefon. Pozostałe służby zostały poinformowane o konieczności podjazdu "po cichu" od ul. Wyszyńskiego, aby mężczyna ich nie widział i słyszał. Służby oczekiwały w zatoce przystankowej na rozwój sytuacji. Policjanci będący na miejscu podjeli decyzję o konieczności wezwania Policyjnego negocjatora. Po kilkunastu minutach na miejsce przyjechali negocjatorzy z KWP w Katowicach. Podjęli oni negocacje z mężczyzną, który cały czas siedział lub stał na parapecie okna, grożąc że wyskoczy jeżeli tylko ktoś się zbliży do budynku. Tyscy strażacy mieli w pogotowiu skokochron. Około godziny 2.20 nastąpił przełom w negocjacjach i negocjatorzy mogli wejśc na klatkę schodową, a nastepnie do mieszkania. Kilka minut przed godziną 3 mężczyna za namową negocjatorów zszedł z okna, poprosił do mieszkania lekarza i zamknął okno. Natychmiast do mieszkania udała się załoga karetki, która cały czas była na miejscu. Po przebadaniu mężczyzna zostal zatrzymany przez Tyskich Policjantów i przewieziony do KMP Tychy celem wyjaśnienia zaistaniałej sytuacji oraz wykonania dalszych czynności.


Źródło: 112tychy.pl

niedziela, 10 listopada 2013

11 listopada - wywieś flagę!


Już jutro - 11 listopada będziemy obchodzić 95 rocznicę odzyskania Niepodległości. To bardzo ważne i radosne święto, dlatego też kto ma możliwość niech wywiesi flagę na balkonie, oknie czy po prostu na podwórku przed domem. W blokach i kamienicach nie zawsze jest możliwość powieszenia flagi (brak uchwytów), dlatego też możemy samą flagę powiesić za oknem zamykając je tak aby powiewała za nim.

W krajach skandynawskich flagi wiszą przy budynkach mieszkalnych cały rok. Tam ludzie są z tego dumni. W święta narodowe flagi są praktycznie wszędzie. W Polsce idzie to ku lepszemu, jednak chyba ciągle zbyt mało jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy wolnym narodem i mamy swoje święto...

Dlatego zmieniajmy to zaczynając od siebie i wywieśmy flagi!



  

Śmierć na torach


Wczorajszego wieczoru 9 listopada około godziny 19 do dyżurnego Tyskiej Policji wpłynęło zgłoszenie z WCPR Katowice, że na torowisku w okolicach stacji Tychy mogło dojść do tragedii. Na miejsce wysłane zostały 2 patrole Policji, Straż Miejska oraz kareta pogotowia. Po dotarciu na miejsce okazało się, że pociąg relacji Katowice - Zwardoń potrącił mężczyznę, który z niewyjaśnionych przyczyn znalazł się na torach. Maszynista i kierownik feralnego pociągu zlokalizowali zwłoki mężczyzny w okolicy wiaduktu kolejowego.

 Obecna na miejscu lekarka pogotowia potwierdziła zgon. Miejsce zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej. Przybyli na miejsce Policjanci z WRD KMP Tychy sprawdzili stan trzeźwości maszynisty - nie budził zastrzeżeń. Na miejsce wezwani zostali policyjni technicy oraz przedstawiciele Państwowej Komisji Badajania Wypadków Kolejowych z Katowic. Dodatkowo na miejsce przyjechał również prokurator. W czasie trwania oględzin miejsca zdarzenia ruch pociągów był utrudniony. Feralny pociąg został unieruchomiony na stacji, a jego pasażerowie musieli przesiąść się do innych składów. Utrudnienia w ruchu kolejowym trwały do późnych godzin nocnych. Okoliczności tej tragedii wyjaśniają Tyscy Policjanci i przedstawiciele PKBWK pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach.


Źródło: 112tychy.pl

sobota, 9 listopada 2013

Artykuł w Gazecie Wyborczej - Historia


W dzisiejszym (sobotnim) wydaniu Gazety Wyborczej w dodatku Historia ukazał się artykuł pt. "Narodziny Tychów".

Wstęp do artykułu cytuję poniżej:

"Tychy mające ok. 130 tyś. mieszkańców, choć dobrze zaplanowane, nie są pięknym miastem. Dominują budynki z tzw. wielkiej płyty, które nieremontowane od lat straszą zniszczonymi elewacjami, inne padły ofiarą modnej ostatnio "pastelozy". Pomalowane wyblakłą żółcią różem lub błękitem tworzą nieznośne pstrokacizny w krajobrazie. Widać też efekty wybuchu przedsiębiorczości lat 90., gdy partery domów zamieniano na sklepy, bary czy punkty usługowe. Obrosły przypadkowymi witrynami i szyldami, które zdążyły już wypłowieć. Odwiedzający Tychy może odnieść wrażenie, że to miasto bez serca - nie ma rynku, główna stacja kolejowa jest na uboczu, a ścisłe centrum to wielka pusta przestrzeń przecięta torami kolejowymi, z namiastką galerii handlowej. To balast PRL-u, gdy władza stawiała na budownictwo mieszkaniowe, odsuwając inne funkcje miasta na dalszy plan".

Zawarte stwierdzenie "Tychy nie są pięknym miastem" uważam za subiektywne ukazywanie rzeczywistości. Autorzy powinni tu przedstawić fakty, a nie wygłaszać swoich prywatnych opinii. "Piękne" to pojęcie względne. Jednym się to miasto bardzo podoba, innym nie. Jest to sprawa naprawdę indywidualna. Autorzy skupili się jednak przede wszystkim na wyolbrzymianiu wad, które podszyte są wręcz dramaturgią (cytat poniżej) - nie poruszając oczywiście jego zalet.

"Dominują budynki...które nieremontowane od lat straszą zniszczonymi elewacjami" - Proszę niech autorzy tego artykułu wskażą miasto gdzie takich budynków nie ma... Osobiście uważam, iż w Tychach pod tym względem jest nie najgorzej. Bardzo szybko postępująca termoizolacja budynków sprawia, że stają się one dużo milsze dla oka. Kwestia kolorystyki to temat na osobną dyskusję, ale generalnie to raczej trend, który ma miejsce w całej Polsce.

Zamieszczone do artykułu zdjęcie - chyba celowo czarno białe, bo budynki pokazane na nim są odnowione i prezentują się całkiem dobrze. Błąd jeśli chodzi o ulicę i osiedle (podwórko pokazane na zdjęciu znajduje się przy ulicy gen. de Gaulle'a na oś. E, a nie jak podają autorzy przy ulicy Bukowskiej na oś. B) świadczy o tym, że autorzy nie mają zbytnio pojęcia o czym piszą.

Reasumując, wstęp do opublikowanego wywiadu (z Andrzejem Czyżniewskim) w mojej ocenie jest tendencyjny i czytając go można odnieść wrażenie, iż autorzy mają negatywne nastawienie do tego miasta bądź też niewielką wiedzę na jego temat. Zamiast obiektywnej wzmianki opartej na faktach lub konstruktywnej krytyki (która też jest potrzebna) mamy do czynienia raczej z osobistymi poglądami i stereotypami co tak naprawdę nie powinno mieć miejsca w mediach, które mają tak duży wpływ na kształtowanie poglądów i opinii innych.

P.S.

W innym artykule tych samych autorów znalazłem kilka negatywnych stwierdzeń odnośnie miasta Tychy:
"...w zalanych betonem Tychach" - to dziwne, bo Tychy uważane są za najbardziej zielone i ekologiczne miasto na Śląsku. A swoją drogą... które miasto nie jest zalane betonem???

Niestety widać tu dużą nieobiektywność w artykułach kierowanych pod adresem Tychów. Przytaczane stwierdzenia nie są w ogóle merytoryczne i nie mają realnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ponadto argumentowane są niemiarodajnymi wskaźnikami, których nie da się ocenić, zbadać czy zmierzyć.



Wypadek na trasie S1


Dzisiaj 9 listopada około godziny 9.15 na drodze S1 na pograniczu Tychów i Lędzin doszło do wypadku drogowego. W wypadku uczestniczyły samochód osobowy oraz ciągnik siodłowy z naczepą. Kierujący samochodem ciężarowym utracił panowanie nad swoim pojazdem i uderzył w osobówkę. Pojazdy wjechały do przydrożnego rowu. Na miejsce zadysponowane zostały 3 zastępy z JRG Tychy oraz jeden zastęp z OSP Lędziny, a także patrol Policji i karetki pogotowia.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy oraz odłączeniu zasilania w uszkodzonych pojazdach. Ruch w kierunku Warszawy odbywa się jednym pasem. Poszkodowane zostały 3 osoby. Zostały one odwiezione do szpitala na dokładniejsze badania. Dokładne przyczyny i okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci z KMP Tychy.

Źródło: 112tychy.pl

Zniszczył wiatę przystankową


Policjanci zatrzymali 32 letniego tyszanina, który dzisiejszej nocy wybił szyby w wiacie przystankowej. Zdarzenie miało miejsce w Tychach przy al. Niepodległości. Teraz wandalowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Dzisiejszej nocy około godz. 2.20 w Tychach przy al. Niepodległości, 32 – letni tyszanin ze złośliwości wybił szyby w wiacie przystankowej. Policjanci po otrzymaniu zgłoszenia szybko udali się na miejsce zdarzenia i zatrzymali wandala. Funkcjonariusze zatrzymali chuligana dzięki mieszkańcowi naszego miasta, który zauważył jak wandal wyładował swoją agresję na szybie. Osoba ta nie została obojętna wobec popełnionego przestępstwa i telefonicznie powiadomiła dyżurnego tyskiej komendy. Obecnie trwa ustalanie wartości strat, a nietrzeźwy /1,3 promila/ chuligan trzeźwieje w Izbie Wytrzeźwień w Tychach. Za zniszczenie mienia grozi sprawcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Ponownie apelujemy do wszystkich osób, które są świadkami przestępstw by nie pozostawali obojętni wobec takich czynów i informowali o tym Policje w myśl kampanii „ Nie reagujesz akceptujesz”.

Można również anonimowo zgłaszać informacje o przestępstwach czy też innych czynach bulwersujących społeczeństwo na telefon zaufania „Bezpieczne Tychy dość milczenia” - 32 327 72 00.


Źródło: KMP Tychy

Plaga potrąceń pieszych


W dniu wczorajszym na ulicach naszego miasta doszło do czterech(!) zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Coraz szybciej zapadający zmrok i coraz gorzej oświetlone ulice w Tychach, do tego zazwyczaj zbyt duża prędkość prowadzących + nieuwaga pieszych oto recepta na zwiększającą się liczbę wypadków z udziałem pieszych w naszym mieście.

O oświetleniu ulic już pisałem w osobnym poście. Sam mam widok na jedną z głównych ulic w naszym mieście, gdzie przynajmniej od kilku tygodni przepalone są trzy latarnie (wytworzył się "ciemny punkt") i nikt z tym nic nie robi. Wysłałem nawet zapytanie do U.M. Tychy i MZUiM kto jest odpowiedzialny za oświetlenie naszych ulic (odpowiedź znajdą Państwo w poście: "Egipskie ciemności w Tychach").

W zeszłym roku doszło do śmiertelnego potrącenia pieszej na ulicy Stoczniowców, po którym świadkowie informowali o niepalącym się oświetleniu ulicy w tym miejscu...

Ponadto nie są jedynie incydentem sytuacje, gdzie jeden samochód przepuszcza pieszego na przejściu a drugi "przemyka" tuż przed pieszym i jest o włos od tragedii. To są bardzo częste obrazki na naszych drogach. Oczywiście piesi nie są tutaj bez winy - zwłaszcza gdy przechodzą przez jezdnie w miejscu niedozwolonym.

Piszę to zarówno jako kierowca jak i pieszy, który jest świadkiem niemal codziennie takich sytuacji na drogach , zresztą pewnie jak większość z Państwa...

Ale cóż jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie zanim wielu dojrzeje do jazdy samochodem...

Potrącenie pieszego na Al. Bielskiej


Wczorajszego wieczoru 8 listopada około godziny 20.30 na Al. Bielskiej w okolicy skrzyżowania z ul. Czystą doszło do kolejnego potrącenia pieszego. Mężczyzna wtargnął na jezdnię wprost pod nadjeżdżającą Mazdę. Na miejsce zdarzenia zadysponowany został patrol Policji oraz karetka pogotowia. Potrącony mężczyzna został opatrzony i przewieziony do szpitala. W między czasie policjanci przeprowadzili kontrolę stanu trzeźwości uczestników zdarzenia.

Kierujący Mazdą był trzeźwy. Jednakże pieszy jak się okazało miał prawie 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Po przewiezieniu do szpitala na dokładniejsze badania okazało się, że doznał złamania kości udowej. Pieszy pozostał w szpitalu. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze WRD KMP Tychy. Jednakże ze względu na obrażenia jakich doznał pieszy sprawa ta znajdzie swój finał w sądzie. To właśnie sąd wskaże winnego temu zajściu.


Źródło: 112tychy.pl

Potrącenie na ul. Katowickiej


8 listopada około godziny 18.30 na ul. Katowickiej na wysokości Zakładów Papierniczych doszło do potrącenia pieszego. Mężczyzna przechodzący przez jezdnię w miejscu niedozwolonym został potrącony przez nadjeżdżający od strony Katowic samochód osobowy BMW. Na miejsce zadysponowany został patrol Policji oraz karetka pogotowia. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Policjanci na miejsce zadysponowali zastęp z JRG Tychy celem usunięcia z jezdni wcześniejszych zabrudzeń , które spowodowały poślizg pojazdów. Strażacy przy użyciu szybkiego natarcia zmyli brud z jezdni. Policjanci z WRD KMP Tychy wyjaśniają okoliczności zdarzenia.


Źródło: 112tychy.pl

piątek, 8 listopada 2013

Potrącenie pieszego na ul. Dmowskiego


Dzisiaj 8 listopada około godziny 17 na ul. Dmowskiego (na wysokości Reala) na oznakowanym przejściu dla pieszych doszło do potrącenia mężczyzny przez nadjeżdżający samochód osobowy. Na miejsce zadysponowana została karetka pogotowia oraz patrol Policji.


Na miejsce zdazenia przyjechal patrol prewencji, który zabezpieczył miejsce zdarzenia. Potrącony mężczyzna został zabrany do szpitala. Na miejsce zadysponowany został również patrol WRD KMP Tychy. To właśnie policjanci z WRD wyjaśniają okoliczności potrącenia.


Źródło: 112tychy.pl

Potrącenie dziecka na ul. Edukacji


Dzisiaj 8 listopada około godziny 15 na ul. Edukacji doszło do potrącenia dziecka. Dziecko wbiegło na oznakowane przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający trolejbus. Mimo ostrego hamowania trolejbusa doszło do potrącenia. Na miejsce zadysponowany został patrol Policji oraz karetka pogotowia. Niestety mimo bliskości Tyskiej stacji Pogotowia Ratunkowego, karetka dotarła na miejsce po około 10-15 minutach od wezwania.

Do tego czasu na miejscu rannym dzieckiem zajmowali się ratownicy z karetki, która przypadkiem tamtędy przejeżdżała. Po dotarciu w końcu załogi z lekarzem dziecko zostało zaopatrzone i przetransportowane do szpitala dziecięcego. W miejscu zdarzenia przez około 40 minut były duże utrudnienia w ruchu. Policjanci kierowali ruchem. Ruch odbywał się wahadłowo. Po raz kolejny widać że WCPR w Katowicach nie do końca sobie radzi z sytuacjami gdzie pilnie jest potrzebna karetka. Dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z WRD KMP Tychy.


Źródło: 112tychy.pl

Tychy. To miało być najlepsze miasto do życia.


Andrzej Czyżewski, architekt i fotografik, kuzyn Marka Hłaski, wraz z żoną Marią, w końcu lat 50. otrzymali niezwykłą propozycję. Mieli pracować w zespole urbanistów Kazimierza i Hanny Wejchertów, zaprojektować i zbudować niemal od podstaw zupełnie nowe miasto.

Po raz pierwszy Czyżewski przyjechał do Tychów w 1958 r. - Wysiadłem z autobusu na placu Bieruta (dzisiaj Baczyńskiego). Połowa domów wokół placu była skończona, „Osiedle A” już gotowe. Miasto dość dobrze funkcjonowało, może nawet lepiej niż dzisiaj - na przykład autobusy z centrum Katowic odchodziły co 15 minut. Na pl. Bieruta były: bar, herbaciarnia, sklep spożywczy, poczta, postój dwóch taksówek, bo tyle jeździło po Tychach. Potem powstały kino, kawiarnia, restauracja i apteka. W jednym miejscu wszystko, co jest potrzebne do życia. Po drugiej stronie placu same dźwigi - trwała budowa „Osiedla C”. Gdy wracałem autobusem do Katowic, widziałem piękne lasy, bo Tychy zostały zbudowane na ogromnej leśnej polanie. „To może być niezłe miejsce do życia” - pomyślałem sobie.

Wkrótce Czyżewscy przenieśli się do Tychów i rozpoczęli przygodę życia. - Mieliśmy wpływ na projekty konkretnych budynków, ale nie decydowaliśmy o innych ważnych elementach np. o nazwach ulic, numeracji budynków, ustawieniu przystanków autobusowych. W lokalu, w którym miała być restauracja, zainstalowaliśmy klimatyzację. Potem ktoś zmienił zdanie i ludzie się dziwili, po co klimatyzacja w sklepie z butami. Kiedyś jeden z sekretarzy partyjnych wymyślił, że miasto będzie ładniejsze, jeśli się w nim ustawi fontanny. Nie było dróg, chodników, skwerów, ale miały być fontanny. Gdy się sprzeciwiliśmy, zostaliśmy uznani niemal za rewizjonistów - wspomina.

Czyżewski przez lata fotografował zmieniające się miasto. Do dzisiaj mieszka w Tychach i jest całkiem zadowolony z miejsca, które dane mu było współtworzyć.

O swoich doświadczeniach opowiada w rozmowie, która opublikujemy w sobotę w „Gazecie Wyborczej” w dodatku „Ale Historia!”


Źródło: gazeta.pl

Komunikacja w dniu 11 listopada 2013r.


"Uprzejmie informujemy, że w poniedziałek 11 listopada 2013 r., to jest
w dniu Narodowego Święta Niepodległości, autobusy i trolejbusy linii
MZK Tychy będą kursowały według rozkładów jazdy obowiązujących w niedziele i święta."

Źródło: MZK Tychy

czwartek, 7 listopada 2013

Ruszył montaż lodowisk


W poniedziałek, 4 listopada, rozpoczęto montaż pierwszego z trzech lodowisk sezonowych - przy ul. Edukacji (Park Miejski, pod "Żyrafą"). Podobnie jak poprzedniej zimy, lodowiska czynne będą także przy ul. Brzozowej i na terenie OW Paprocany.

Montaż wszystkich lodowisk ma się zakończyć do 25 listopada. Mrożenie tafli będzie mogło się rozpocząć dopiero gdy temperatura spadnie poniżej 5 st. C. Jeśli aura dopisze, lodowiska powinny być czynne od 4 grudnia. Natomiast 8 grudnia na lodowisku sezonowym na terenie OW Paprocany odbędzie się Mikołajkowy Bal Przebierańców na Lodzie dla dzieci.

Wszystkie trzy lodowiska mają takie same wymiary - 20x40 m. Lodowisko w Parku Miejskim przy ul. Edukacji będzie działało już siódmy sezon.


Źródło: umtychy.pl

Nowy chodnik i ścieżka na alei Sikorskiego


Zakończył się remont chodnika przy al. Sikorskiego. Prace prowadzone były na dwóch odcinkach - od ul. Armii Krajowej do ul. Tischnera i od ul. Uczniowskiej do ul. Dmowskiego.

W ramach inwestycji wybudowany został chodnik z kostki brukowej, z wydzielonym pasem dla rowerzystów. Do tej pory ścieżka dla rowerów oddzielona była tylko białą linią, po remoncie wyróżnia się inną niż chodnik nawierzchnią.

To zadanie było kontynuacją prac sprzed paru lat. Wtedy wymieniono nawierzchnie chodnika i ścieżki rowerowej na odcinku koło kościoła bł. Karoliny (pomiędzy ul. Uczniowską, a ul. Tischnera). Wykonawcą remontu była firma EKO-OGRÓD Z.F. Konserwacja Terenów Zielonych. Koszt realizacji to około 640 tys. zł.


Źródło: MZUiM Tychy

Kolejne miejsca parkingowe w mieście


Do końca roku na ulicy Grota - Roweckiego przybędzie kilkanaście nowych miejsc postojowych. To część remontu, który obejmuje także wymianę nawierzchni chodnika oraz budowę odcinka ścieżki dla rowerzystów. Prace prowadzone są pomiędzy skrzyżowaniem z aleją Niepodległości, a tym z ulicą Elfów.

Żeby zminimalizować utrudnienia w ruchu roboty zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszej kolejności powstaną zatoki parkingowe i ścieżka rowerowa. Na czas budowy zatok jezdnia ulicy Grota - Roweckiego została zawężona, ale ruch w dalszym ciągu odbywa się dwukierunkowo. W drugim etapie wymieniona zostanie nawierzchnia chodnika - wówczas piesi będą poruszać się po nowej ścieżce rowerowej.

Niedawno rozpoczęła się także budowa parkingu przy ul. Damrota. W rejonie placu zabaw dla dzieci powstanie 11 miejsc postojowych, a także chodnik, który ma zapewnić dojście do stanowisk. Prowadzone prace nie będą powodowały większych utrudnień zarówno dla ruchu pieszych jak i pojazdów - roboty trwają przy częściowym zawężeniu jezdni dwukierunkowej.

Koszt remontu na ul. Grota - Roweckiego to około 260tys. zł, a jego wykonawcą jest tyska firma Eko-Ogród Z.F. Konserwacja Terenów Zielonych. Z kolei prace na ul. Damrota realizuje Przedsiębiorstwo Budowlano Projektowe DROKAN-2. Wartość tej inwestycji to około 70 tys. zł. Oba zadania powinny zakończyć się jeszcze w tym roku, jednak wiele zależy od pogody.


Źródło: MZUiM Tychy

Nasiliły się włamania do mieszkań


Wraz z końcem października na terenie naszego miasta nasiliły się włamania do mieszkań. Policja apeluje o właściwie zabezpieczenia mieszkań, zwłaszcza na czas dłuższej nieobecności. W związku z przypadającym w poniedziałek Narodowym Świętem Niepodległości zbliża się długi weekend. Dla wielu jest to czas wyjazdów, dlatego też pamiętajmy o kilku istotnych szczegółach zanim opuścimy nasze mieszkania.

Wyjeżdżając koniecznie pamiętajmy, aby zamknąć wszystkie okna i drzwi. Jeśli mamy taką możliwość, poprośmy zaprzyjaźnioną nam osobę, aby zaglądała wieczorami do mieszkania i zapalała światło. Zostawmy kluczyk do skrzynki pocztowej zaufanym osobom (znajomym, sąsiadom). Zalegająca w skrzynce korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma. To samo dotyczy ulotek, które leżą na naszej wycieraczce.

Pierwszą barierą dla złodzieja mogą być drzwi domofonu (główne wejściowe, do klatki), dlatego wychodząc z zwróćmy uwagę, na to czy są one dobrze zamknięte. Włamanie z reguły, poprzedza wcześniejsza obserwacja mieszkania z zewnątrz, dlatego po zmroku zawsze zasłaniajmy okna. Odsłonięte okna pozwalają złodziejowi poznać układ mieszkania. Nigdy nie zostawiajmy kluczy, w „umówionym” wcześniej miejscu, jak np. pod wycieraczką czy na parapecie, ponieważ potencjalny włamywacz znajdzie je tam bez żadnych trudności. Gdy musimy na chwilę wyjść, zostawmy włączone radio, mała to strata prądu, a może zmylić złodzieja. Kiedy planujemy remont mieszkania czy naprawę sprzętu, zamawiajmy wyłącznie ekipy sprawdzone lub polecone przez przyjaciół.

Gdy zgubimy klucze, natychmiast wymieńmy chociaż jeden zamek, gdyż nigdy nie mamy pewności czy nie zostały nam skradzione. Starajmy się nie dawać kluczy dzieciom. Nie trzymajmy wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowajmy ich też do cukru, mąki, bieliźniarki, czy pod doniczkami. Te miejsca są złodziejom doskonale znane.

Gdy wrócimy do mieszkania i zorientujemy się, że był tam ktoś obcy, natychmiast wezwijmy policję. Ważne, aby niczego nie ruszać, nie zamykać okien i nie sprzątać. Na policję zadzwońmy również, gdy zaniepokoją nas np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Podejrzenia powinna wzbudzić np. nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies.


Źródło: tychy.pl

wtorek, 5 listopada 2013

Ranking najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce 2013

Wczoraj tj 4.11.2013 r. w Warszawie w Sali Kolumnowej ogłoszone zostały wyniki rankingu na  najdynamiczniej rozwijające się gminy w Polsce.

Jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu pierwsze miejsce zajęła Warszawa. Tychy w tym prestiżowym rankingu znalazły się na 15 miejscu.

Cały ranking poniżej:

1 Warszawa
2 Gdańsk
3 Poznań
4 Sopot
5 Katowice
6 Toruń
7 Wrocław
8 Rzeszów
9 Kielce
10 Krosno
11 Świnoujście
12 Gliwice
13 Kraków
14 Opole
15 Tychy
16 Lublin
17 Białystok
18 Bielsko-Biała
19 Płock
20 Olsztyn
21 Szczecin
22 Przemyśl
23 Bydgoszcz
24 Gdynia
25 Leszno
26 Jelenia Góra
27 Włocławek
28 Siedlce
29 Koszalin
30 Zielona Góra
31 Słupsk
32 Łódź
33 Tarnów
34 Dąbrowa Górnicza
35 Częstochowa
36 Legnica
37 Konin
38 Rybnik
39 Skierniewice
40 Jastrzębie-Zdrój
41 Gorzów Wielkopolski
42 Ostrołęka
43 Piotrków Trybunalski
44 Nowy Sącz
45 Kalisz
46 Elbląg
47 Zamość
48 Grudziadz
49 Suwałki
50 Chorzów
51 Biała Podlaska
52 Radom
53 Zabrze
54 Tarnobrzeg
55 Ruda Śląska
56 Łomża
57 Sosnowiec
58 Jaworzno
59 Mysłowice
60 Bytom
61 Chełm
62 Żory
63 Siemianowice Śląskie
64 Piekary Śląskie
65 Świętochłowice




Fontanny na Jeziorze Paprocańskim w Tychach


Fontanny na Jeziorze Paprocańskim w Tychach będą trzy. Sięgają do wód z pokładów czwartorzędowych i karbońskich. Mają poprawić fizyko-chemiczne parametry wody w jeziorze.

Fontanny na Jeziorze Paprocańskim w Tychach będą się znajdować w jego południowo-wschodniej części. Na razie zostały wykonane dwa odwierty, w południowej części, sięgające pokładów z czwartorzędu (na głębokości 40 m). Jak nas poinformowała Ewa Grudniok, rzecznik UM, w najbliższych tygodniach do tych studni głębinowych doprowadzony zostanie prąd, co umożliwi ich eksploatację.

Miasto jest już po przetargu na dokumentacę budowlaną, wedle której odbędzie się rozprowadzenie tych wód poprzez rurociąg tłoczny ułożony na dnie jeziora, po jego powierzchni za pomocą fontann.

Jest też po przetargu na projekt robót geologicznych na pozyskanie wód głębinowych z pokładów karbońskich znajdujących się na głębokości 100 m. Ten odwiert będzie we wschodniej części jeziora.

Wody karbońskie zostaną dołączone do wspomnianego rurociągu tłocznego.

To sięganie do wód głębinowycjh ma na celu poprawę parametrów fizyko-chemicznych wody Jeziora Paprocańskiego.


Źródło: tychynaszemiasto.pl

poniedziałek, 4 listopada 2013

General Motors łączy swoje fabryki w Polsce


Dwa należące do koncernu General Motors zakłady: fabryka samochodów Opla w Gliwicach i dawna fabryka silników Isuzu w Tychach zostały w poniedziałek połączone, tworząc jedną spółkę z dwoma oddziałami. Może to być wstęp do rozwoju tyskiej fabryki silników.
- Po połączeniu jesteśmy jedynym zakładem Opla w Europie, który może produkować zarówno samochody, jak i silniki. Z pewnością zwiększa to nasz potencjał i daje większe możliwości zabiegania o nowe projekty - powiedział w poniedziałek rzecznik General Motors Poland Przemysław Byszewski.

Po połączeniu spółka zatrudnia ponad 3,5 tys. osób, z czego ok. 3 tys. w fabryce samochodów w Gliwicach, a pozostałą część w Tychach. Połączenie daje m.in. możliwość przesuwania - w miarę potrzeb - pracowników między oboma zakładami, a także - już od zaraz - wymianę doświadczeń i współpracę inżynierów z obu fabryk. Logistyka, a także zarządzanie zakupami, personelem itp. będą docelowo skoncentrowane w jednym miejscu.

Uruchomiona w 1999 r. fabryka silników wysokoprężnych w Tychach należała do japońskiego koncernu Isuzu Motors. W 2002 r. General Motors nabył 60 proc. udziałów w spółce, a wiosną 2013 roku wykupił pozostałe 40 proc. udziałów, stając się 100-procentowym właścicielem fabryki. Konsekwencją tej transakcji jest obecne połączenie fabryki z gliwickim zakładem Opla pod jedną nazwą General Motors Manufacturing Poland.

W połowie 2015 r. w gliwickiej fabryce Opla ma ruszyć produkcja modelu Astra piątej generacji. Jak informowano latem tego roku, inwestycje związane z jej uruchomieniem pochłoną ponad 200 mln euro.

Natomiast oficjalnie nie ogłoszono dotąd planów dotyczących przyszłości tyskiej fabryki silników. Według doniesień prasowych zakład może być rozbudowany i przeznaczony do produkcji silników GM nowej generacji. Przedstawiciele polskich struktur GM nie komentują na razie tych doniesień.

Według wcześniejszych informacji strategiczne decyzje dotyczące nowego produktu tyskiej fabryki silników powinny zapaść jeszcze w tym roku. Wiadomo, że GM szuka obecnie miejsca na lokalizację produkcji swojego nowego silnika, bo za kilka lat silniki wytwarzane obecnie w Tychach przestaną spełniać zaostrzające się normy. Tyska fabryka produkuje wysokoprężne silniki o pojemności 1,7 litra dla różnych odbiorców.

Firma General Motors Poland rozpoczęła działalność produkcyjną w 1994 r., kiedy uruchomiono w Warszawie montaż Astry, a następnie - od 1998 r. - Vectry. Warszawska montownia zakończyła działalność w czerwcu 2000, kiedy głównym ośrodkiem produkcyjnym General Motors w Polsce stała się otwarta w październiku 1998 r. fabryka w Gliwicach.

GM zainwestował w Opel Polska (obecnie General Motors Manufacturing Poland) ok. 1 mld euro, a pierwszym produkowanym tu modelem była Astra Classic. Od listopada 2009 w Gliwicach powstaje Astra IV w wersji pięciodrzwiowej, a od października 2011 również trzydrzwiowa Astra GTC. Od 2012 wytwarzana jest Astra IV w wersji sedan, a od lutego 2013 kabriolet Cascada.


Źródło: gazeta.pl

 

Tychy poszukują własnej wody. RPWiK robi odwierty


Tychy poszukują własnej wody. RPWiK robi odwierty. Już w tej chwili Tychy mogłyby zrezygnować z zakupu 1/3 wody z GPW. By jednak można było korzystać z własnych źródeł, trzeba przeprowadzić wymagane procedury formalno-prawne.

Tychy dążą do niezależności w kwestii wody. Chcą mieć własne źródła, niezależne od GPW. Kilka otworów już jest. – Wydajności są bardzo obiecujące. Trwają procedury formalno-prawne, żeby można było wodę z nich czerpać. Z tego, co już jest wywiercone moglibyśmy pozyskać 1/3 ilości wody, którą kupujemy z GPW – powiedział prezydent Andrzej Dziuba.

W tej chwili woda w GPW kosztuje już 2,16 zł, a woda z odwiertów – 1,50 zł, najwyżej 1,80 zł. – Już jest przekroczony próg, od którego opłaca się nam szukać własnych źródeł – powiedział prezydent. – I dlatego to robimy to.


Źródło: tychy.naszemiasto.pl





Dodatkowe kursy linii trolejbusowych C i D od dnia 5 listopada 2013 r.


Od wtorku 05 listopada 2013 r. wprowadzone zostaną w dni robocze dodatkowe kursy na liniach trolejbusowych C i D.

Nowe rozkłady jazdy zostaną wywieszone na przystankach w dniu 04.11.2013 r.
Z nowymi rozkładami jazdy można się również zapoznać w serwisie www.mzk.pl


Źródło: MZK Tychy