piątek, 15 stycznia 2016

Architektura i inwestycje Śląska rozkwitają


Region śląski przeżywa obecnie rozkwit, w 2016 roku w planach jest między innymi dalsza modernizacja Stadionu Śląskiego, stworzenie Parku Wodnego Tychy, budowa Centrum Handlowego Gemini Park Tychy, czy inwestycje drogowe takie jak Inteligentny System Zarządzania Ruchem. Nic więc dziwnego, że województwo śląskie po raz kolejny znalazło się na szczycie rankingu atrakcyjności inwestycyjnej w Polsce.

Katowice, stolica województwa śląskiego, w 2015 roku mogła pochwalić się przede wszystkim przebudową centrum miasta. Otworzył się nowy rynek, przebudowana została ulica Śródmiejska i Stawowa. Nieopodal ulicy Piotra Skargi powstało nowe centrum handlowe - Supersam. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również Nowe Muzeum Śląskie wybudowane na terenie byłej kopalni Katowice, które w miesiąc od otwarcia odwiedziło blisko 80 tysięcy osób. Inwestycja obok Międzynarodowego Centrum Kongresowego i nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radiatworzy Strefę Kultury. Jest to bez wątpienia odpowiedź na zapotrzebowanie mieszkańców Górnego Śląska. W analizie potrzeb kulturalnych mieszkańców województwa śląskiego ponad 80 proc. respondentów stwierdziło, że Śląsk jest regionem kultury.

Rozwój towarzyszy także Tychom, które w 2015 przeszły m.in. modernizację stadionu miejskiego, który pomieści ponad 15 tysięcy kibiców, będzie przygotowany do organizacji koncertów i innych wydarzeń kulturalno-artystycznych. W obecnym roku miasto czeka jeszcze więcej zmian, które komentuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy.

- W przyszłym roku będziemy inwestowali w dalszy rozwój infrastruktury transportowej - w Tychach powstanie Inteligentny System Zarządzania Ruchem, którego koszt szacujemy na ok. 70 mln złotych. W planach mamy także przebudowę jednej z najbardziej ruchliwych dróg wylotowych z miasta- DK 44.

Zmiany będą widoczne także w przestrzeni miejskiej – budowa Parku Wodnego Tychy pod koniec przyszłego roku będzie już na finiszu, a w Paprocanach powstanie Marina Żeglarska. Liczymy także na to, że w 2016 roku uda nam się rozpocząć budowę Areny Lekkoatletycznej w Tychach, projekt budowlany tego nowoczesnego obiektu jest już gotowy – komentuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowy UM Tychy.

Handel detaliczny w Tychach również się rozwija, o czym świadczy rozpoczęcie budowy pierwszego nowoczesnego centrum handlowego Gemini Park Tychy. Atrakcyjna lokalizacja obiektu z technologią sprzedaży wielokanałowej, licznymi udogodnieniami dla rodzin z dziećmi i zadaszonym parkingiem to dobra wiadomość dla tyszan, którzy do tej pory w celu większych zakupów wyjeżdżali do Katowic. Ponadto dzięki inwestycji zostanie zapewnionych około 1.5 tys. bezpośrednich i około 3 tys. pośrednich miejsc pracy. O sile nabywczej aglomeracji śląskiej i prognozach rynkowych opowie ekspert GfK Polonia.

- W województwie śląskim ponad 4,6 mln konsumentów posiada w swoich portfelach ponad 10,2 mld PLN rocznie do wydania w handlu detalicznym. Co więcej, znaczna część tego potencjału skoncentrowana jest na stosunkowo niewielkiej przestrzeni – w obrębie Aglomeracji Śląskiej mieszka blisko 2,2 mln ludności z siłą nabywczą dla handlu detalicznego o wartości ponad 21,2 mld PLN rocznie.

Wyniki naszych badań wskazują na to, że w dalszym ciągu ponad 90 proc. mieszkańców w wieku 18-60 lat robi zakupy w obiektach wielkopowierzchniowych. W swoich wyborach konsumenckich Ślązacy są bardzo racjonalni oraz, co bardzo ważne, lojalni wobec tych marek, które w ich opinii sprawdziły się – komentuje Przemysław Dwojak, GfK Polonia.

Lojalność konsumentów, wysoka siła nabywcza i potencjał rynku na Górnym Śląsku odzwierciedla 1. miejsce w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej przez kilka lat z rzędu. Miasta na Śląsku rozwijają się – jest to widoczne nie tylko w Katowicach czy w Tychach.

W Gliwicach trwa przebudowa dworca głównego, który zostanie całkowicie odmieniony i oddany do użytku w połowie obecnego roku. Mieszkańcy Gliwic obserwowali również budowę ostatniego odcinku DTŚ, która zakończyła się 15 grudnia.

Górny Śląsk staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem zarówno pod względem rozrywki, kultury jak i pod względem handlowym czy inwestycyjnym. Warto obserwować obecne zmiany i korzystać z udogodnień jakie oferuje nam region.

Źródło: propertydesign.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz