Katowice, stolica województwa śląskiego, w 2015 roku mogła pochwalić się przede wszystkim przebudową centrum miasta. Otworzył się nowy rynek, przebudowana została ulica Śródmiejska i Stawowa. Nieopodal ulicy Piotra Skargi powstało nowe centrum handlowe - Supersam. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również Nowe Muzeum Śląskie wybudowane na terenie byłej kopalni Katowice, które w miesiąc od otwarcia odwiedziło blisko 80 tysięcy osób. Inwestycja obok Międzynarodowego Centrum Kongresowego i nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radiatworzy Strefę Kultury. Jest to bez wątpienia odpowiedź na zapotrzebowanie mieszkańców Górnego Śląska. W analizie potrzeb kulturalnych mieszkańców województwa śląskiego ponad 80 proc. respondentów stwierdziło, że Śląsk jest regionem kultury.
Rozwój towarzyszy także Tychom, które w 2015 przeszły m.in. modernizację stadionu miejskiego, który pomieści ponad 15 tysięcy kibiców, będzie przygotowany do organizacji koncertów i innych wydarzeń kulturalno-artystycznych. W obecnym roku miasto czeka jeszcze więcej zmian, które komentuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy.
- W przyszłym roku będziemy inwestowali w dalszy rozwój infrastruktury transportowej - w Tychach powstanie Inteligentny System Zarządzania Ruchem, którego koszt szacujemy na ok. 70 mln złotych. W planach mamy także przebudowę jednej z najbardziej ruchliwych dróg wylotowych z miasta- DK 44.
Zmiany będą widoczne także w przestrzeni miejskiej – budowa Parku Wodnego Tychy pod koniec przyszłego roku będzie już na finiszu, a w Paprocanach powstanie Marina Żeglarska. Liczymy także na to, że w 2016 roku uda nam się rozpocząć budowę Areny Lekkoatletycznej w Tychach, projekt budowlany tego nowoczesnego obiektu jest już gotowy – komentuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowy UM Tychy.
Handel detaliczny w Tychach również się rozwija, o czym świadczy rozpoczęcie budowy pierwszego nowoczesnego centrum handlowego Gemini Park Tychy. Atrakcyjna lokalizacja obiektu z technologią sprzedaży wielokanałowej, licznymi udogodnieniami dla rodzin z dziećmi i zadaszonym parkingiem to dobra wiadomość dla tyszan, którzy do tej pory w celu większych zakupów wyjeżdżali do Katowic. Ponadto dzięki inwestycji zostanie zapewnionych około 1.5 tys. bezpośrednich i około 3 tys. pośrednich miejsc pracy. O sile nabywczej aglomeracji śląskiej i prognozach rynkowych opowie ekspert GfK Polonia.
- W województwie śląskim ponad 4,6 mln konsumentów posiada w swoich portfelach ponad 10,2 mld PLN rocznie do wydania w handlu detalicznym. Co więcej, znaczna część tego potencjału skoncentrowana jest na stosunkowo niewielkiej przestrzeni – w obrębie Aglomeracji Śląskiej mieszka blisko 2,2 mln ludności z siłą nabywczą dla handlu detalicznego o wartości ponad 21,2 mld PLN rocznie.
Wyniki naszych badań wskazują na to, że w dalszym ciągu ponad 90 proc. mieszkańców w wieku 18-60 lat robi zakupy w obiektach wielkopowierzchniowych. W swoich wyborach konsumenckich Ślązacy są bardzo racjonalni oraz, co bardzo ważne, lojalni wobec tych marek, które w ich opinii sprawdziły się – komentuje Przemysław Dwojak, GfK Polonia.
Lojalność konsumentów, wysoka siła nabywcza i potencjał rynku na Górnym Śląsku odzwierciedla 1. miejsce w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej przez kilka lat z rzędu. Miasta na Śląsku rozwijają się – jest to widoczne nie tylko w Katowicach czy w Tychach.
W Gliwicach trwa przebudowa dworca głównego, który zostanie całkowicie odmieniony i oddany do użytku w połowie obecnego roku. Mieszkańcy Gliwic obserwowali również budowę ostatniego odcinku DTŚ, która zakończyła się 15 grudnia.
Górny Śląsk staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem zarówno pod względem rozrywki, kultury jak i pod względem handlowym czy inwestycyjnym. Warto obserwować obecne zmiany i korzystać z udogodnień jakie oferuje nam region.
Źródło: propertydesign.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz